Menu

Mailbox

Odtučňovací kúra pro Windows

Z vašeho článku o vyladění Windows jsem už mnohé převzal a následně změnil na svém operačním systému. Mám z toho dobrý pocit, vypadá to, že na PC se povedl pořádný jarní úklid.
VÍT EFFNER (E-MAIL)
ŠPATNÁ WINDOWS? MÁME OKAMŽITÉ ŘEŠENÍ!
 CHIP 6/09 *  STR. 42

Zrychlení SSD

Netbooky: Na co vše mají sílu
Chip 6/09 *  str. 46
Díky za váš zajímavý článek o netboocích a jejich možnostech. Sám vlastním Acer Aspire One s Windows XP a SSD diskem. SSD je tak pomalý, že počítač někdy reaguje při zápisu se značným zpožděním. Velmi mi ale pomohl program/ovladač, který výrazně zvyšuje rychlost zápisu SSD. Ovladač je sice v beta verzi, funguje ale stabilně. Ke stažení je na adrese www.cc.gatech.edu/~hkim362/project/flashpoint.html. Po instalaci je rozdíl více než patrný, netbook pracuje tak rychle, jako by byl vybaven klasickým pevným diskem.
ŠTEFAN LÍNEK (E-MAIL)

Natavený SATA konektor

Tipy a triky – hardware: Chyba měsíce
Chip 6/09 *  str. 136
Za „chybu měsíce“ jsem vám moc vděčný. Dlouhou dobu jsem měl podobný problém s pevným diskem SATA a stále znovu a znovu jsem přehrával bootovací partition se starou zálohou, protože jsem se domníval, že se jedná o softwarovou chybu. Pro kontrolu jsem i několikrát SATA konektor odpojil a znovu zastrčil. Nicméně na myšlenku, že by mohl být špatný samotný konektor, jsem nepřišel. Až po přečtení vašeho článku jsem si konektor ještě jednou pořádně prohlédl a zjistil jsem, že vypadá naprosto stejně jako ten na vaší fotce. Vyměnil jsem tedy kabel a od té doby jsem nezaznamenal ani jeden výpadek. Děkuji mnohokrát za dobrý tip!
KAREL VIRT (E-MAIL)

Navigace nebo plánovač?

PC Navigator 8
Chip DVD 5/09
Do netbooku Asus 1000HE jsem si z vašeho DVD nainstaloval demoverzi programu PC Navigator 8 (GPS modul nemám), ale ani po vypnutí navigace se mi nepodařilo zadat start a cíl cesty. Ovládání programu je obtížné, kolečko na myši nefunguje pro standardní zoom, kontextové menu a nápověda chybí. Stisk klávesy Enter při zadávání adresy funguje nestandardně. Technickou podporu poskytujete pouze registrovaným uživatelům, ale já bych si takový program bez vyzkoušení nekoupil, a tedy ani nezaregistroval. Firma, ve které pracuji, poskytuje na naše programy telefonickou podporu zejména uživatelům, kteří se s programem seznamují, tj. i neregistrovaným uživatelům v režimu demoverze.
VLADIMÍR CVAJNIGA (E-MAIL)
Možná jste jen špatně pochopil význam celé navigace. V případě PC Navigatoru se nejedná o plánovač cest, ale skutečně o navigaci. Jen těžko byste při jízdě v autě hledal na netbooku kolečko myši nebo vyhledával kontextovou nápovědu. V článku na DVD je podrobný návod, jak s mapou pracovat, o kolečku myši se nikde nic nepíše. Bez GPS modulu tak program využijete jen omezeně. Zkuste si podrobně přečíst článek a narazíte ještě na popis aplikace MapExplorer, ta by vám měla vyhovovat mnohem více. Komfortní plánovač tras pro celou Evropu pak najdete např. na Chip DVD 6/09 v podobě plné verze SmartMaps Router.
REDAKCE CHIPU

Pomůže nový BIOS

Záchranné DVD
Chip 5/09 *  str. 40
Nejde mi spustit záchranné DVD z Chipu 05/09. Po načtení souborů se objeví zpráva: fatal error file slax not found. Potřeboval bych poradit, jak tento systém zprovoznit. Mám základní desku K9AGM3, procesor Athlon X2 5400, grafiku ATI Radeon HD 4670, pevný disk Samsung 320 GB, RAM 2 GB.
KOPECKÝ (E-MAIL)
Tento problém se vyskytl u čtenářů, kteří mají dvě CD/DVD mechaniky a starší BIOS určený pro procesory AMD. Bohužel jsme zatím neodhalili, v čem je problém, nový BIOS ale v každém případě pomůže.
REDAKCE CHIPU

Jak měřit dobu startu

Špatná Windows? Máme okamžité řešení!
Chip 6/08 *  str. 42
V červnovém Chipu je v tématu čísla na stránce 42 zmínka o tom, že Vista a Windows 7 mají vnitřní nástroj, který jim měří dobu startu. Který je to nástroj a jak ho spustím?
MIREK (WWW CHIP.CZ)
Tento nástroj se nijak nespouští – jde o interní komponentu Windows, která je součástí vylepšené diagnostiky systému. Zmiňované informace najdete takto: »Start / Ovládací panely / Systém a údržba / Informace související s výkonem«. Poté v levé části klikněte na »Rozšířené nástroje«. Následně spusťte »Zobrazit podrobnosti o výkonu v protokolu události« a potvrďte bezpečnostní dotazy UAC. Zde najdete u položky Výkon (Performance) všechny informace o bootování systému.
REDAKCE CHIPU


INFO

Dopisy
Redakce Chipu
Burda Praha, spol. s r. o.
Luxembourg Plaza
Přemyslovská 2845/43
130 00 Praha 3
Fax:
225 018 500
E-mail:
chip@chip.cz

Ohlasy a otázky k jednotlivým rubrikám
Hardware:
michal.bares@chip.cz, 225 018 682
Internet a bezpečnost:
petr.kratochvil@chip.cz, 225 018 768
Software a komunikace:
vratislav.klega@chip.cz, 225 018 229
Ohlasy a otázky k Chip DVD
www.chip.cz/dvd
E-mail: chipdvd@chip.cz
Tel.: 225 018 624, 225 018 628

Všechny další adresy a kontakty naleznete v tiráži na straně 140.   
Vzhledem k omezené kapacitě redakce vám bohužel nemůžeme zaručit, že zodpovíme vaše technické dotazy, které se netýkají
přímo článků a programů uveřejněných v tištěném Chipu nebo na Chip DVD.

INFO_PŘEDPLATNÉ CHIPU

SLUŽBA PŘEDPLATNÉHO
Naše vydavatelství, a tedy i časopis Chip, využívá ke správě předplatného služeb společnosti Mediaservis. Písemné a telefonické objednávky a případné reklamace předplatného v ČR směrujte tedy prosím na poskytovatele:
Mediaservis s. r. o., Zákaznické centrum, Kounicova 2b, 659 51 Brno
Tel.: 541 233 232, fax: 541 616 160
E-mail: chip@mediaservis.cz
Univerzální bílá linka na objednávky předplatného: 840 200 260
On-line objednávky zadávejte na www.chip.cz/predplatne.
Vlastní doručování předplacených čaopisů zajišťuje Česká pošta.
Další informace najdete také v tiráži na straně 156, případně přímo na www.chip.cz/predplatne.

STARŠÍ ČÍSLA A SPECIÁLY

Objednávky a doposílání starších čísel a speciálních vydání jsou realizovány výhradně prostřednictvím společnosti D Servis, ing. Staněk, tel. 737 388 459, e-mail: vladimirstanek@seznam.cz.
Na uvedeném kontaktním spojení získáte informace o cenách i stavu zásob požadovaných titulů, a to včetně podmínek doposílání.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Dokumenty ke stažení