Menu

CHIP Top 10

SOUHRNNÉ HARDWAROVÉ SROVNÁVACÍ TESTY

CHIP Top 10

Léto (i když počasím trochu podivné) je v plném proudu. V minulém Top 10 jsme pro vás připravili srovnání fotoaparátů vhodných pro zaznamenání zážitků z léta. Tentokrát pro vás máme tipy na fotoaparáty, které si poradí i v náročnějších podmínkách - přístroje pro extrémní situace najdete na straně 44. Náročnější uživatelé by si možná rádi vybrali digitální zrcadlovku, a tak přehled těch nejlepších opět najdete v našem Top 10. Je zde však i několik novinek - například model Nikon D5000, který se v našem hodnocení dostal na velmi pěkné místo.
Z dalších srovnávacích testů bych vás rád upozornil na komplexní test pevných disků všech kategorií, který najdete na straně 59. Z toho důvodu jsme do přehledových tabulek zařadili produkty jiných kategorií, abyste měli aktuální přehled i o nich. Pro plánování dovolené může být zajímavý především přehled automobilových navigačních zařízení, která vám většinou kromě navigování dokáží na cestách i přehrávat MP3 soubory nebo ukazovat fotografie a která toho zvládají ještě mnohem více. Občas se nám dokonce zdá, že na jejich nejpodstatnější funkci, kterou je samozřejmě spolehlivá a jednoduchá navigace, někteří výrobci zapomínají. Podrobný test navigačních zařízení můžete očekávat v příštím vydání Chipu.
Pro ty, kteří preferují domácí zábavu, máme tentokrát expresní test LCD monitorů, které se hodí i pro sledování filmů. Zájemci o větší plochu pak v Top 10 naleznou přehled projektorů pro domácí kino. Najdete v něm špičkové modely za téměř sto tisíc korun, ale i mnohem dostupnější produkty s cenou pod 20 000 Kč.
Pro projektory s vysokým rozlišením však potřebujete i vhodný zdroj obrazových dat - jinak je plně nevyužijete a bohatě by vám stačil mnohem levnější projektor s nižším rozlišením (jeden takový najdete v krátkých testech). Takovýmto zdrojem obrazových dat může být přehrávač Blu-ray disků. Jejich srovnání chystáme do Chipu číslo 9 a v testu jich bude nejméně dvanáct. Pro uživatele je důležité, že cena těchto přehrávačů už se dostala pod hranici 5 000 Kč. Škoda že cena filmů na Blu-ray discích je tak vysoká a pod 500 Kč jich moc neseženete. Řada půjčoven DVD/Blu-ray disků navíc svůj provoz skončila, a to kvůli prodeji levných DVD titulů, jejichž cena se často dostala pod cenu půjčovného. Provoz půjčoven se nyní jen těžko vyplatí.
Přehrávače Blu-ray disků už jsou tedy dostupné, vypalovačky do počítače jsou však stále ještě poměrně drahé, a v nabídce ani moc modelů není. Jejich přehled najdete v tomto Top 10, kde je i přehled DVD vypalovaček, monitorů a dalších produktů.
PAVEL.TROUSIL@CHIP.CZ

SSD disky

Jsou bezhlučné, odolné vůči nárazu, úsporné a prý 'až tisíckrát rychlejší' než klasické pevné disky. Porovnali jsme deset SSD (Solid State Disks) disků, a už tedy víme, které disky činnost vašeho počítače urychlí, a které naopak v testu propadly.

Netbooky

Nové mininotebooky mají vetší displeje, vydrží déle pracovat na baterie a vypadají mnohem lépe než první generace těchto ultrapřenosných počítačů. Chip otestoval jedenáct nejnovějších modelů s cenou od 7 500 Kč.

Digitální fotoaparáty - zrcadlovky

Svými cenami pod 30 000 Kč přitahují DSLR přístroje nižší třídy i náročnější amatérské fotografy. Pro ně představují ideální variantu, v neposlední řadě kvůli svobodné volbě objektivů a šikovné manipulaci. Je u nich ovšem třeba počítat s dalším výdajem kolem 9 000 Kč za dobrý objektiv, pokud nenajdete kombinovanou nabídku v přijatelné ceně.

Autonavigace

Navigační zařízení jsou velmi populární. Jen v loňském roce se jich mělo v ČR prodat více než 200 000. Automobilů však u nás jezdí okolo čtyř milionů, takže uživatelů bude ještě přibývat. V našem přehledu najdete srovnání u nás dostupných autonavigací.

DVD vypalovačky

Moderní DVD vypalovačky ('přepalovačky') používají rozhraní SATA, ale v nabídce jsou stále i modely s rozhraním IDE/ATAPI. Rychlost zápisu na DVD média je maximálně 22násobná. Ceny začínají na 550 Kč vč. DPH.

Blu-ray vypalovačky

Pro zájemce o HD video a vypalování je tu přehled Blu-ray vypalovaček. Jejich cena je stále dost vysoká - začíná na 4500 Kč vč. DPH. Čtou a zapisují samozřejmě i na disky CD a DVD.

Projektory pro domácí kino

Velkoformátové televizory jsou krásné - kdo chce ale doma zažívat pocit jako v kině, neobejde se bez projektoru. V současné době jsou už špičkové přístroje k dostání za méně než 30 000 Kč, rozlišení Full HD se stává standardem, a dokonce i chronické slabiny, jako je vysoká spotřeba nebo hlasitý provozní hluk, nyní u mnoha přístrojů definitivně patří minulosti.

PC SESTAVY

Nabídka 'značek' počítačů i různých variant sestav je nepřeberná a neustále se mění, takže se do testu osobních počítačů ani nepouštíme. Místo toho vám nabízíme návrh několika sestav. Dvě jsou jakýmsi základem pro méně náročné nebo méně majetné zájemce o počítač, dvě už představují slušný počítač s dobrou, i když ne zcela maximální výbavou (chtěli jsme zachovat rozumnou cenu). Dvě sestavy jsou pro příznivce platformy Intel, dvě pro příznivce AMD.

LCD monitory - 26 - 28'

Zvažujete-li nákup nového velkého displeje, může vám pomoci náš přehled LCD displejů s úhlopříčkou 26 až 28 palců. Pracujete-li totiž s více otevřenými dokumenty a nedostává se vám místa na ploše displeje, je to ideální volba. Hodí se však i pro přehrávání filmů a nový rozměr dokáží dát i hraní her.

LCD monitory - 24 palců

Díky radikálnímu poklesu cen 24palcových monitorů s rozlišením 1 920 × 1 200 bodů už o tomto obřím rozměru mohou uvažovat i běžní uživatelé. Panely jsou sice jen typu TN (není je tedy možné použít na výšku), pro běžné účely však stačí. Neuděláte chybu, koupíte-li si kterýkoli monitor z našeho testu.


INFO   Jak Chip hodnotí

V TOP 10 se snažíme vám v kostce představit námi testované produkty různých kategorií. Jde o přehledné tabulky technických parametrů i naměřených hodnot a hodnocení nejčastěji kupovaných počítačových periférií, nebo počítačových komponent. Každý měsíc aktualizujeme ceny, přidáváme nové produkty a naopak vyřazujeme už neaktuální výrobky, které se už neprodávají.

 


Dokumenty ke stažení