Menu

Netbook pro každého

Netbook pro každého

Vážení čtenáři,

zatímco klasické notebooky, respektive jejich prodeje stagnují, netbooky stále hýbou IT trhem. Podle nejnovějších odhadů se jich má letos celosvětově vyrobit 33 milionů, což představuje už 20% podíl na celkové produkci přenosných PC. Jsou prostě dostupnější, a proto slaví úspěchy především u uživatelů, kteří mají přece jen hlouběji do kapsy (ty české nevyjímaje). Navíc se díky své ceně hodí pro nejrůznější zvýhodněné akce mobilních operátorů, a dokonce i firem, které s IT na první pohled nemají nic společného.
MOŽNÁ I VY MÁTE V OKRUHU SVÝCH PŘÍBUZNÝCH NEBO PŘÁTEL NĚKOHO, kdo letos na jaře přišel k netbooku jakoby mimochodem, při pořizování sekačky nebo zahradního nábytku. Ano, řeč je o marketingové akci české společnosti zabývající se prodejem zahradní techniky, jež v letošním druhém čtvrtletí podstatným způsobem ovlivnila trh, na kterém sama vlastně ani nepůsobí. V rámci zmíněné akce společnost rozdala svým zákazníkům 59 000 netbooků! Pokud toto číslo srovnáme s českými prodejními statistikami roku 2008, vyjde nám, že se během letošních tří jarních měsíců dostala tímto způsobem mezi uživatele zhruba desetina z celkového množství všech přenosných počítačů prodaných za celý minulý rok. To už musí být někde vidět. Je to tak dobře, nebo špatně?
SAMA SPOLEČNOST JE SE SVOU NEDÁVNO UKONČENOU AKCÍ SPOKOJENA. Nejinak je tomu samozřejmě i s hlavním dodavatelem netbooků, vždyť který IT výrobce by si nechtěl pro sebe urvat tak velký tržní podíl? Cena, za kterou netbooky dodal, sice musela být dost nízká, ale každý den se nepodaří takhle vypálit rybník konkurenci. A většina ostatních výrobců netbooků se statečně tváří, že se jí zmíněná akce příliš nedotkla. (Až tak úplně jim ten bezstarostný tón nevěřím, akce však už skončila a na stížnost antimonopolnímu úřadu to stejně nebylo.)
V JEDNOM SE ALE SHODUJÍ VŠICHNI: 'Sekačkové' netbooky se dostaly k velkému množství lidí, kteří by si jinak přenosný počítač většinou nekoupili. Kdo se nebude řídit známým příslovím o darovaném koni, zjistí, že firma na billboardech i v televizní reklamě slibovala notebook, a nikoliv netbook, a že modely s pomalým SSD diskem rozhodně nepředstavovaly žádný výkonnostní zázrak. Avšak to, že tahle šikovná marketingová akce oslovila tolik nových uživatelů a alespoň částečně je přivedla k používání počítačů a snad i internetu, je hodně pozitivní. Možná o to víc, že se tak stalo v době všude kolem strašící ekonomické krize.
ROZHODNĚ SVOU ÚVAHU NECHCI ZAKONČIT PODĚKOVÁNÍM POŘÁDAJÍCÍ FIRMĚ nebo dodavateli netbooků; koneckonců slovo 'darovaný' je třeba chápat s rezervou - stejně jako u většiny podobných dobře připravených akcí nakonec vše zaplatil koncový zákazník. Tentokrát však alespoň získal něco, co se určitě hodí.
Léto je v plném proudu a mně nezbývá než vám popřát pohodovou druhou polovinu prázdnin a samozřejmě hodně zábavy s novým Chipem, v němž jistě najdete i spoustu užitečných informací.
Josef Mika šéfredaktor
josef.mika@chip.cz

ZAUJALO NÁS

+  SERVER YOUTUBE dostal konkurenci v podobě serveru TheVideoBay.org. Ten necenzuruje videoklipy a filmové seriály jako první zmíněný.
-  IPHONE 3GS BUDE V ČR SE ZPOŽDĚNÍM: Třetí model iPhonu se měl na českém trhu začít prodávat už v polovině července. Apple údajně nestíhá vyrábět a dává přednost větším trhům (například německému).
+  MS OFFICE ZDARMA: Na jaro příštího roku plánuje Microsoft uvedení on-line verze balíku Office, která bude k dispozici zdarma. Tato přímá odpověď na Google Docs by měla Microsoftu pomoci i při dobývání dalších 'internetových pozic'.
+  VĚDCI Z LABORATOŘÍ INTEL tvrdí, že v budoucnu bude internet plný 3D grafických prvků a textu bude postupně ubývat. Zároveň navrhují použít 'Router Bricks', jednoduché, ale radikální řešení, které umožní stavět sítě ze standardních počítačů místo specializovaného vybavení. První takový prototyp je postaven na procesorech Intel Xeon a běží na softwaru open-source.
-  NOVÝ FIREFOX S CHYBOU: Dlouho očekávané novince Firefox 3.5 se start příliš nepovedl. Nedlouho po uvedení byla oznámena kritická chyba v JIT kompileru. Chyba je opravena ve verzi 3.5.1.
+  FIRMA GOOGLE ROZŠÍŘILA MOŽNOSTI programu Google Earth. Historické centrum Prahy si lze nyní prohlédnout jako 3D model.
+  DESET VELKÝCH VÝROBCŮ MOBILNÍCH TELEFONŮ souhlasí s tím, že začnou vyrábět telefony, na jejichž dobití bude stačit jeden standardní typ nabíječky. Informovala o tom Evropská komise. Půjde nejspíše o konektor microUSB.
-  FIRMA KODAK ZASTAVILA PO 74 LETECH VÝROBU PRVNÍHO KOMERČNĚ ÚSPĚŠNÉHO BAREVNÉHO FILMU KODACHROME. Tento barevný film byl uveden na trh v roce 1935 a prodával se v různých formátech. Digitalizace se tak zasloužila o jeho konec.

 


Dokumenty ke stažení