Menu

Nové internetové televize

Nové internetové televize

Sony, Samsung, Panasonic a Philips - všichni hlavní výrobci televizorů nyní nabízí ploché televizní přijímače s DVB-T tunerem, které SPOJUJÍ SVĚT TV A INTERNETU. Chip vám ukáže, jak to funguje a co vám tato technologie přinese.
DANIEL WOLFF

Comeback, Uvolněte se, Na stojáka, Ordinace v růžové zahradě  Na internetu si můžete pustit svoje oblíbené seriály a zábavní pořady a spoustu dalších videí najdete na YouTube. Avšak ten, kdo si je chce vychutnat v pohodlí obývákové sedačky, k tomu musí mít potřebné vybavení: buď multimediální počítač, nebo poslední verzi herní konzole včetně browseru a televizoru. Obě tyto varianty jsou relativně drahé a nepříliš snadno a pohodlně se ovládají. Každé zařízení navíc samozřejmě spotřebuje i více elektřiny.
Naštěstí už jsou tu ale i další řešení. Hlavní výrobci spotřební elektroniky ohlásili, že mohou nabídnout pohodlnější řešení a vylepší televizní přijímače tak, že v rámci nich nabídnou přístup na internet bez potřeby jakéhokoliv dodatečného zařízení. Společnosti Sony, Philips, Samsung nebo Panasonic už skutečně první takovéto televize pod názvy jako 'Viera Cast', 'AppliCast', 'Net TV' nebo 'Internet@TV' uvedly na trh.
Kromě lokálních zdrojů mají uživatelé takovýchto televizorů většinou přístup k informacím od známých internetových gigantů, jako jsou Yahoo nebo Google. Yahoo například dodává důležité informace, jako zprávy, kurzy akcií nebo předpověď počasí. Nové internetové televizory se k těmto informacím dostanou přes síť LAN nebo WLAN a zobrazují je v takzvaných widgetech na displeji (podívejte se na obrázek na protější straně).

Widgety versus browser: Kdo je králem internetu?

První praktické testy internetových televizí, se kterými jsme se setkali, nám přivodily lehké zklamání. Například u televizoru Samsung UE40B7000WW nabízí widgety Yahoo jen omezené služby a trvá několik sekund, než se na displeji televizoru zobrazí příslušné informace. Mezitím už patrně několikrát stisknete tlačítko dálkového ovladače, protože na takovéto zpoždění nejste u TV zvyklí.
První dojem z internetu na TV je tedy ve zkratce 'otravně pomalý'. Na vině jsou speciální servery Yahoo, které připravují 'TV kompatibilní data' a které jsou stále ještě ve výstavbě, a také pomalý hardware.
Pomalý je proto, že současná generace internetových televizorů většinou používá pro zpracování dat svoje obrazové procesory. Výhodou je, že v tomto případě internetové funkce televizor příliš neprodraží. Tyto funkce však poté fungují v podstatě jako trochu chytřejší teletext, z čehož má uživatel úplně jiný dojem, než na jaký je zvyklý z osobního počítače.
Nový koncept Philipsu slibuje větší volnost. Jeho 'Net TV' totiž podporuje kompletní browser Opera. Poskytovatelé obsahu ovšem musí svoje stránky optimalizovat, aby se na nich dalo snadno pohybovat pomocí dálkového ovladače, tedy podobně jako v případě stránek pro mobilní zařízení (například pomocí standardu CE-HTML). Některé stránky už takto optimalizované jsou. Uživatelé Net TV se však musí obejít bez některých výkonnějších funkcí, protože zatím nejsou podporovány například Java aplikace a není možné zobrazit flash nebo PDF dokumenty.
Panasonic nabízí u svých televizorů Viera Cast přístup k webovému obsahu TN.cz, pouštět si můžete video z YouTube, Eurosport, prohlédnout si lze fotografie z Google Picasa nebo předpověď počasí.

Intel CE 3100: Větší výkon pro internetové televize

Všechno by se mohlo změnit do zářijové výstavy IFA. Do té doby by se měla objevit první zařízení od firem Samsung a Toshiba s 'mediálním procesorem' Intel CE 3100, který byl vyvinut speciálně pro spotřební elektroniku.
Jádro mediálního procesoru je založeno na architektuře Pentium M (800 MHz) a doplněno o funkce potřebné pro televizory a další zařízení (podívejte se na obrázek vlevo). Procesor podporuje HD rozlišení (formát 1080p) a také zvuk 7.1. Může také hardwarově dekódovat formáty MPEG-2 a H. 264. Navíc má i integrovanou 3D grafiku a paměťový řadič, takže jde o řešení typu 'System on a Chip' (SoC), tedy v podstatě o kompletní počítač do televize. Příští rok by měla následovat výkonnější a úspornější verze 'Sodaville', založená na procesoru Atom.
Nové funkce budou moci vyzkoušet i majitelé starších televizorů. Procesor CE 3100 se totiž bude používat i ve speciálních levných set-top boxech a také v DVD a Blu-ray přehrávačích, které by se na podzim mohly objevit v ochodech.

Updaty and viry: Nové perspektivy a rizika televizorů

Internetové připojení nových televizorů přináší i další možnosti. Jejich výrobci mohou neustále rozšiřovat svoji nabídku widgetů (nabídka kanálů) nebo CE-HTML stránek. I poté, co si televizor koupíte, se tedy jeho možnosti mohou rozšiřovat. A vylepšovat se mohou i další funkce - například podpora flashových aplikací, například prostřednictvím updatu firmwaru.
Je samozřejmě otázka, jak bude tuto proceduru akceptovat tradiční technologicky méně zdatná veřejnost, zvyklá na domácí elektroniku bez těchto možností. A schopnosti podobné počítači s sebou mohou přinést i jiný problém, televizním divákům zatím neznámý - bezpečnost. Například při placení pomocí kreditní karty by se číslo zadané na dálkovém ovladači mohlo prostřednictvím infračervených paprsků dostat i do technologicky zdatnějších nepovolaných rukou některého souseda.
Internetové televize mohou rovněž otevřít cestu pro tvůrce specializovaných virů. To je také důvod, proč Intel investoval kromě vlastního procesoru CE 3100 také do vývoje 'bezpečnostního procesoru'. Problémy s bezpečností je nutné řešit i z dalších důvodů - mohly by totiž odradit i poskytovatele obsahu, pokud by třeba slyšeli, že lidé mohou sledovat bezplatně hollywoodské filmy pomocí 'hacknutého' zařízení s procesorem CE 3100.

Perspektivy: Jak získat peníze od internetových uživatelů?

Klíčem k úspěchu internetových televizorů je samozřejmě atraktivita nabídky. Bude tedy záležet na tom, jaký obsah poskytovatelé nabídnou, k jakým televizním stanicím budou mít uživatelé přístup, jaké hollywoodské filmy budou mít k dispozici a jaké zprávy poskytnou vydavatelství. Rozhodnutí musí přijít brzy. Pokud si uživatelé internetových televizorů zvyknou na to, že vše a v dostatečném množství dostanou zadarmo (ať už legálně, nebo nelegálně), nabídka placeného obsahu se brzy zmenší. Teď tedy vše závisí na tom, zda se pro televize najde nějaký jednoduchý koncept na placení a sledování obsahu, něco jako v oblasti hudebního průmyslu nabídl Apple u svých iTunes. A procesor CE 3100 se pravděpodobně objeví v nové verzi settop boxu 'Apple TV'.
AUTOR@CHIP.CZ

ZÁVĚREM

Internet v televizi zatím prožívá své dětství. Možná tedy uděláte lépe, když si počkáte na výstavu IFA 2009, kde by se měly objevit první zařízení s procesorem Intel CE 3100. Bude také zajímavé sledovat, zda se populární webové stránky dočkají optimalizace pro 'widget' kanály nebo do formátu CE-HTML.

PC v televizi: Intel CE 3100

První televizory s novým 'mediálním' procesorem by se na trhu měly objevit tento podzim.
Mediální procesor Intel CE 3100 je v podstatě kompletní PC. Jeho základem je jádro Pentium M s frekvencí 800 MHz. Mezi jeho další 'výbavu' patří H. 264 audio/video dekodér, samostatný 'bezpečnostní procesor' a integrovaná 3D grafika (PowerVR). Nicméně se svými 150 miliony tranzistorů patří v současnosti k těm jednodušším - například procesor Core 2 Duo E8200 se skládá přibližně z 410 milionů tranzistorů. Jeho výhodou pak je, že i pokud je plně využíván, spotřebuje pouze asi 10 wattů a obejde se bez aktivního chladiče.

APLIKACE GOOGLE EARTH

Centrum Prahy jako 3D model

Firma Google rozšířila možnosti programu Google Earth - historické centrum Prahy si lze nyní prohlédnout jako 3D model. Po spuštění programu Google Earth zaškrtnete v levé dolní nabídce 'Vrstvy' možnost 'Prostorově zobrazené budovy' a přiblížíte se do historického centra. Jako 3D model si můžete prohlédnout například okolí Staroměstského náměstí, Pražský hrad, Hlavní nádraží a Výstaviště. Program Google Earth si můžete zdarma stáhnout na stránkách Googlu.
INFO: http://earth.google.com/intl/cs

CESTOVATELSKÝ SERVER

Sdílejte svůj cestovatelský deník

On-line služba pro cestovatele OnTheRoad (www.ontheroad.to) přichází s novým konceptem svého cestovatelského deníku. Uživatelé služby získávají především možnost lehce integrovat vlastní cestovatelský diář mezi své oblíbené sociální sítě. Jedná se zejména o zobrazování informací o místě, které si uživatel označí nebo o kterém se ve svém deníku zmíní, na sociálních sítích typu Twitter či Friendfeed. Systém OnThe-Road umí nově určit místo pořízení dokumentace na základě souřadnic GPS a zaznamenat jej do deníku z cest. Další velmi praktickou pomůckou je propojení se službami Flickr či Panoramio, jež umožňují sdílení fotografií. Služba MSN Weather pak následně informuje o počasí v konkrétních lokalitách. Vše je doplněno články z otevřené encyklopedie Wikipedia a podtrženo svěžím designem, jenž je pro OnTheRoad příznačný. Všechny novinky umožňují uživateli lépe konfrontovat svou cestu s dalšími zdroji informací.
INFO: www.ontheroad.to

ACER ASPIRE ONE PRO 531

Business netbook

Netbook, který je určen především pro profesionální uživatele, má nově v nabídce firma Acer. Do této kategorie se výrobci notebooků a netbooků zatím nehrnou, protože by tím mohli ohrozit prodeje vlastních subnotebooků. Tento model se však pro profesionální použití hodí spíše designem než výbavou. Netbook Aspire One Pro 531 je rozměrově malý a dost tenký, ve verzi se šestičlánkovým akumulátorem může nabídnout přes sedm hodin provozu a působí decentním dojmem. Nemá však matný displej a rozlišení displeje je standardní (1 024 × 600 bodů). V závislosti na modelu se netbook bude prodávat s procesory Intel Atom N270 nebo N280, s čipovou sadou Intel 945 GSE nebo 82801GBM a operační paměť bude rozšiřitelná na 2 GB. Úložný prostor bude představovat buď klasický pevný disk s kapacitou 160 nebo 250 GB, nebo 64GB SSD disk. Netbook disponuje třemi USB porty, čtečkou karet a webovou kamerkou. Profesionální uživatele potěší bohaté bezdrátové komunikační možnosti, které kromě klasické Wi-Fi standardu 802.11 b/g a 10/100Mb ethernetu nabídnou i integrovaný 3GSM modul a Bluetooth.
INFO: www.acer.cz

EXECUTIVE PORTABLE HARD DRIVE

Turbodisk od Verbatimu

Společnost Verbatim představila nový externí 2,5' disk, nazvaný Executive Portable Hard Drive. Jeho kapacita je 500 GB a o vysoké přenosové rychlosti, synchronizaci dat a složek a také o zálohování dat se starají tři softwarové programy uložené přímo na disku. Nový disk tak podle výrobce dosahuje až o 25 procent vyšších rychlostí čtení a zápisu než běžné externí disky s USB připojením (je toho docíleno použitím optimalizované komprese dat během jejich přenosu). Software Verbatim Sync, uložený na disku, pomáhá uspořádat soubory: synchronizuje kontakty a poznámky v kalendáři aplikace Microsoft Outlook či Windows Mail, stejně jako další soubory, fotografie či videa z PC nebo notebooku. Pro zálohování slouží program Nero BackItUp 4 Essentials. Disk Verbatim Executive se prodává za doporučenou cenu 3 149 Kč vč. DPH.
INFO: www.verbatim-europe.cz

EPSON STYLUS SX410

Pro tisk dokumentů a fotografií

Společnost Epson má novou řadu Epson Stylus SX410 - jedná se o multifunkční zařízení se samostatnými inkousty, která nabízí tisk, skenování a kopírování v jednom kompaktním zařízení. Zařízení je vybaveno LCD displejem o úhlopříčce 6,3 cm, sloty na paměťové karty a vestavěným rozhraním PictBridge - pro tisk tedy není třeba použít počítač. Displej LCD rovněž usnadňuje kopírování dokumentů a fotografií, obnovu barev při skenování starých vybledlých fotografií a snadné prohlížení všech funkcí nabídky. Inkoust je odolný vůči vodě a rozmazání a může být použit se zvýrazňovači. Doporučená maloobchodní cena multifunkčního zařízení je 2 690 Kč vč. DPH a prodej začne 1. srpna 2009.
INFO: www.epson.cz

5 GB PRO FOTOGRAFIE

Sdílení fotografií na Galerii.cz

Společnost CET 21, která provozuje stránky tn.cz, Nova.cz a komunitní server Blog.cz, spustila další službu pro uživatele internetu. On-line aplikace Galerie.cz nabízí uživatelům 5 GB místa pro jejich fotografie. Předností nové služby je kromě prostoru její jednoduchost. K užívání aplikace Galerie.cz není zapotřebí instalace programu, stačí se jen zaregistrovat a přímo z počítače uložit fotografie, které chce uživatel sdílet se svými blízkými a přáteli. Uložené fotografie lze popisovat a označovat na nich své přátele a známé, které pak bude možné nejen v rámci Galerie.cz vyhledávat. Fotografie a obrázky, které si uživatel nahraje do nové internetové aplikace, bude také moci jednoduše použít na svém účtu na stránkách Blog.cz. Současně s internetovou galerií byla spuštěna i diskusní služba Forum.cz pro on-line debaty.
INFO: www.galerie.cz

SLUNEČNICE.CZ

Co se stahuje

Statistiky stahovanosti programů ze serveru Slunečnice.cz dokládají, že nejoblíbenějším softwarem z kategorie Antiviry a antispyware byl v květnu 2009 český program avast!, který je pro domácí nekomerční použití k dispozici zcela zdarma. Tento program nabízí kvalitní ochranu proti nejrůznějším počítačovým hrozbám, včetně například kontroly disku před startem systému. Stříbrná příčka patří slovenskému antiviru Eset NOD 32. Čtvrtá generace tohoto systému vyniká dlouhodobou úspěšnou detekcí virů, rychlým tempem testování a nízkou spotřebou systémových zdrojů. Méně zkušení uživatelé ocení intuitivní ovládání i skutečnost, že program je vydáván také v češtině. Třetí místo patří programu AVG Free Edition, hned za ním se umístila jeho plnohodnotná verze AVG 8, kterou je možné si na zkoušku stáhnout zdarma. Díky svým kvalitám, jako je snadná instalace a použití, technická podpora a spolehlivost, je tento software hojně rozšířen po celém světě.
Spyware, malware, trojské koně a mnoho dalších škodlivých programů pomáhá odhalit Spybot Search and Destroy (5. místo). Tento nástroj obsahuje mimo jiné rozšiřující funkci, která umožní uživateli vyčistit v počítači historii práce, dočasné soubory, cookies apod. nebo blokuje reklamní okna. Ad-aware (6. místo) a Spyware Terminator (8. místo) jsou další oblíbené nástroje na odstranění spywaru ze systému.

KINGSTON SSDNOW V SERIES

Snadný přechod na SSD disky

Firma Kingston Technology dodává kompletní řešení usnadňující přechod z klasických disků na SSD disky. Nová řada disků má označení SSDNow V Series a sada kromě disku SSDNow V obsahuje i potřebné kabely a software. Disky se dodávají v kapacitách 64 a 128 GB. Součástí soupravy je klonovací software (Acronis True Image) a názorný průvodce instalací, které umožní přesunout obsah stávajícího klasického disku (HDD) na disk SSDNow. Jakmile se obsah naklonuje, OS a aplikace zůstanou na SSDNow, zatímco HDD slouží jako úložiště pro data typu hudby, videa, souborů a fotografií. Souprava pro upgrade notebooku se totiž dodává i s externím rámečkem, který umožňuje, aby si uživatel ponechal svůj původní pevný disk a mohl jej využít jako dodatečné externí úložiště (nový disk může mít menší kapacitu než původní). V České republice budou SSD disky V Series dostupné od třetího čtvrtletí. Cena zatím nebyla stanovena, ale u 64GB verze by se měla pohybovat kolem 3 000 Kč bez DPH. Podle výrobce mohou po změně disku uživatelé stolních počítačů a notebooků očekávat celkové zrychlení až o 50 % oproti stávajícím pevným diskům.
INFO: www.kingston.com/czroot

HAL3000 ION PC

Počítač s tloušťkou 2 cm

Firma 100MEGA Distribution připravuje novinku ve svém portfoliu produktů HAL3000. Jde o počítač HAL3000 ION PC s tloušťkou 2 cm, který má malé rozměry, elegantní design (bílé a černé provedení) a nízkou spotřebu elektrické energie. Najde uplatnění v kanceláři, recepci i v domácím prostředí. Díky integrované grafické kartě nVidia 9400 bude možné na tomto počítači hrát i některé hry (např. The Sims 3), přehrávat filmy v rozlišení HD (počítač má HDMI výstup) nebo pracovat s fotografiemi z dovolené (6x USB připojení). Doplňkovým příslušenstvím je VESA kit pro uchycení na monitor a USB Mini WLAN či USB Mini BlueTooth. HAL3000 ION PC se bude prodávat jak bez operačního systému, tak ve verzích s Vista Home Premium a Vista Business, včetně možného downgradu na XP Professional. Základní konfigurace bude možné pořídit již za 5 490 Kč vč. DPH.
INFO: www.100mega.cz

 


Dokumenty ke stažení