Menu

CHIP Top 10

SOUHRNNÉ HARDWAROVÉ SROVNÁVACÍ TESTY

CHIP Top 10

V tomto čísle pro vás máme dva hlavní hardwarové srovnávací testy. Prvním z nich je test autonavigačních zařízení, s nimiž se za okny automobilů setkáváme stále častěji a která mění náš pohled na cestování a také ho výrazně ovlivňují. Mám k tomu hned dva příklady. Jedním z nich je historka mého kamaráda, který nebyl po návratu z dovolené (byl 'někde v Dolomitech') schopen řádně popsat, kde přesně vlastně byl. Na internetu si našel penzion, zadal jeho adresu na navigaci - a o nic více se nestaral. Nehledal v mapách, nebloudil, a tak ani přesně nevěděl, v jaké oblasti Itálie vlastně byl. Ale hezké to tam prý bylo!
Další příklad, jak autonavigace mění provoz na silnicích, je celkem zřejmý. Pokud si nešikovný uživatel nechá vyhledat místo nejrychlejší trasy trasu nejkratší, může jet třeba i po takových silnicích, na které většina řidičů zavítá opravdu jen zřídka, zbytečně se zdrží a v závěru si bude na navigaci stěžovat.
Na zajímavá místa vás však mohou zavést i špatné mapové podklady některých navigací. Poměrně známá je historka o převozníkovi, který od té doby, co se prodává více navigací jisté značky, nemá o práci nouzi. S přívozem se v ní počítá jako s běžnou silnicí, a tak vás přes něj navigace klidně pošle ve snaze najít vám tu nejrychlejší cestu. Až u vody zjistíte, že most tu prostě není, a převozník už ví, že pokud to není někdo z místních, blíží se patrně šťastný majitel navigace
Námi testovaná navigační zařízení však už mají dětské nemoci dávno za sebou a svým majitelům skutečně pomohou, zvláště na trasách, po kterých jedou poprvé. Když nemusí řidič sledovat ukazatele, má více času věnovat se provozu, dodržuje dopravní předpisy (díky navigaci má přehled o povolené i aktuální rychlosti) a je méně vystresovaný. To samozřejmě zvyšuje bezpečnost silničního provozu. Snižuje se také počet najetých kilometrů, protože řidiči méně bloudí.
Co se týká našeho druhého testu, Blu-ray přehrávače už jsou nejen technicky vyspělé, ale i cenově dostupné. Ještě tak kdyby to platilo i o filmech na BR discích  Podobně tomu však bylo zpočátku i s filmovými disky DVD, které se dnes prodávají za několik desítek korun nebo se přidávají k časopisům. Snad se alespoň zlepší nabídka BR disků v půjčovnách.
Podíváme-li se na naše další plány, připravujeme například test USB flash disků, jejichž kapacita utěšeně roste a cena klesá. S rostoucí kapacitou je však stále důležitější i jejich rychlost. V dalším testu se chceme věnovat satelitním receiverům. Více než polovina českých diváků totiž přijímá televizi přes satelit nebo přes kabel a význam pozemního vysílání se tak snižuje. Přes satelit máte navíc šanci přijímat i HDTV, tedy televizi ve vysokém rozlišení. Podrobnosti o HDTV si můžete přečíst již v tomto čísle.
PAVEL TROUSIL

LCD monitory - 22 palců

Nejlepší poměr mezi velikostí obrazu a cenou: 22 palců se jednoznačně stalo nejoblíbenější úhlopříčkou a displeje této velikosti lze dnes koupit již za necelé 4000 Kč. Chip podrobně otestoval nejnovější modely s rozlišením 1680 × 1050 bodů.

LCD monitory - 24 palců

Díky radikálnímu poklesu cen 24palcových monitorů s rozlišením 1 920 × 1 200 bodů už o tomto obřím rozměru mohou uvažovat i běžní uživatelé. Panely jsou sice jen typu TN (není je tedy možné použít na výšku), pro běžné účely však stačí. Neuděláte chybu, koupíte-li si kterýkoli monitor z našeho testu.

LCD monitory - 26-30'

Zvažujete-li nákup nového velkého displeje, může vám pomoci náš přehled LCD displejů s úhlopříčkou 26 až 30 palců. Pracujete-li totiž s více otevřenými dokumenty a nedostává se vám místa na ploše displeje, je to ideální volba. Hodí se však i pro přehrávání filmů a nový rozměr dokáží dát i hraní her.

Blu-ray vypalovačky

Pro zájemce o HD video a vypalování je tu přehled Blu-ray vypalovaček. Jejich cena je stále dost vysoká - začíná na 4500 Kč vč. DPH. Čtou a zapisují samozřejmě i na disky CD a DVD.

Netbooky

Nové mininotebooky mají vetší displeje, vydrží déle pracovat na baterie a vypadají mnohem lépe než první generace těchto ultrapřenosných počítačů. Chip otestoval dvanáct nejnovějších modelů s cenou od 7 500 Kč.

Multifunkční zařízení - inkoustová

Multifunkční zařízení jsou výhodnější než samostatné tiskárny, protože umí dobře nejen tisknout, ale i skenovat, kopírovat a faxovat. Jejich nákup si však dobře promyslete - skryté provozní náklady nejlevnějších multifunkčních zařízení mohou být při dlouhodobém provozu poměrně vysoké.

Multifunkční zařízení - laserová

Jsou sice dražší a větší než inkoustová multifunkční zařízení, zvládnou ale vyšší měsíční zátěž, většinou jsou rychlejší a hlavně jsou provozně levnější. Umí tisknout, skenovat, kopírovat a většina z nich také faxovat. Některé modely jsou dostupné již za cenu okolo 6 000 Kč.

Wi-Fi routery

Nové Wi-Fi routery podle návrhu standardu 802.11n umí více než jen přenášet data. Mají také firewall (ať už jednoduchý, nebo složitější) nebo funkci pro průchod VPN a DynDNS, kterou potřebujete v případě, že váš provider vám dynamicky mění vaši IP adresu a vy potřebujete přistupovat k síti z vnějšku. Objevují už se i routery, které mají port USB (k připojení USB disku nebo tiskárny).

INFO  Jak Chip hodnotí

V TOP 10 se snažíme vám v kostce představit námi testované produkty různých kategorií. Jde o přehledné tabulky technických parametrů i naměřených hodnot a hodnocení nejčastěji kupovaných počítačových periférií, nebo počítačových komponent. Každý měsíc aktualizujeme ceny, přidáváme nové produkty a naopak vyřazujeme už neaktuální výrobky, které se už neprodávají.

 


Dokumenty ke stažení