Menu

CHIP Top 10

SOUHRNNÉ HARDEAROVÉ SROVNÁVACÍ TESTY

CHIP Top 10

Sotva jsme si začali zvykat na konec analogového vysílání televizního signálu (a přechod to byl poměrně bolestný), čeká alespoň některé z nás další přechod - na vysoké rozlišení. Většina televizorů je už totiž na něj připravena, ale stále musí zobrazovat jen televizní programy ve stejné kvalitě jako před desítkami let.
Ani tentokrát to však nebude jednoduchý proces. Digitální set-top boxy, kterými se domácnosti po analogové tmě vybavily, většinou signál v HD kvalitě nezvládnou přijímat a terestriálně (pozemní vysílání DVB-T) se patrně ani vysílat nebude. Kdo chce tedy plně využít možností svého televizoru, bude muset upírat své naděje k nebi, tedy konkrétně k satelitu. Dnes už satelitní příjem společně s kabelovým používá více než polovina televizních diváků. Do dvou let by pak mělo více českých domácností přijímat televizi přes satelit než z pozemních vysílačů. To je také důvod, proč v aktuálním vydání Chipu najdete test satelitních receiverů s pevným diskem, které dokáží kromě příjmu televizní vysílání také ukládat.
Pro toho, kdo ještě nemá HD televizor, připravujeme do příštího čísla test megatelevizorů s úhlopříčkou 47-63 palců. Budou mezi nimi modely s plazmovou i LCD obrazovkou a některé už mají LED podsvícení. Na takových přístrojích by opravdu byla škoda sledovat televizní program v rozlišení PAL (720 × 576).
Další možností je pouštět si na moderních televizorech s vysokým rozlišením Blu-ray disky. Přehled jejich přehrávačů najdete v našem Top 10. Naleznete v něm i aktuální přehled tiskáren barevných inkoustových i laserových. Inkoustová technologie se stále vylepšuje a snaží se laseru konkurovat i cenou, což je pro spotřebitele samozřejmě výhodné. Dříve platilo, že jste si mohli velmi levně zakoupit inkoustovou tiskárnu, ale poté, co v ní došel inkoust, jste dali téměř stejnou částku za novou kartridž a jedna potištěná stránka vás přišla na několik korun. Nyní je trend trochu jiný - tiskárny (nebo spíše multifunkční zařízení) jsou sice o něco dražší, ale snad každý výrobce už má model, do kterého se mohou instalovat velkokapacitní kartridže. S nimi vás pak potištěná stránka vyjde někdy i na méně než 30 haléřů - a to je podstatný rozdíl.
Příznivé ceny nabízí i výrobci paměťových médií. Magnetická technologie se stále drží, ale flash paměti se prosazují čím dál tím více. Nejdříve se postaraly o zánik disket, které nahradily USB flash disky (jejichž test přinášíme v tomto čísle), a pevné disky zatím pomalu nahrazují SSD disky (také ty najdete v našem srovnávacím testu). Svou kapacitou ale SSD disky za klasickými pevnými disky hodně zaostávají. 32 nebo 64 GB dnes asi nikomu stačit nebude. Hodí se tedy spíše jako systémový disk, ke kterému si budete ještě muset pořídit interní nebo externí disk - sice se 'zastaralou technologií', ale s kapacitou až 2 TB.
PAVEL.TROUSIL@CHIP.CZ

LCD monitory - 22 palců

Nejlepší poměr mezi velikostí obrazu a cenou: 22 palců se jednoznačně stalo nejoblíbenější úhlopříčkou a displeje této velikosti lze dnes koupit již za necelé 4000 Kč. Chip podrobně otestoval nejnovější modely s rozlišením 1680 × 1050 bodů

LCD monitory - 24 palců

Díky radikálnímu poklesu cen 24palcových monitorů s rozlišením 1 920 × 1 200 bodů už o tomto obřím rozměru mohou uvažovat i běžní uživatelé. Panely jsou většinou jen typu TN (není je tedy možné použít na výšku), pro běžné účely však stačí. Neuděláte chybu, koupíte-li si kterýkoli monitor z našeho testu.

LCD monitory - 26-30'

Zvažujete-li nákup nového velkého displeje, může vám pomoci náš přehled LCD displejů s úhlopříčkou 26 až 30 palců. Pracujete-li totiž s více otevřenými dokumenty a nedostává se vám místa na ploše displeje, je to ideální volba. Hodí se však i pro přehrávání filmů a nový rozměr dokáží dát i hraní her.

Netbooky

Nové mininotebooky mají vetší displeje, vydrží déle pracovat na baterie a vypadají mnohem lépe než první generace těchto ultrapřenosných počítačů. Chip otestoval patnáct nejnovějších modelů s cenou od 6 500 Kč.

Multifunkční zařízení - inkoustová

Multifunkční zařízení jsou výhodnější než samostatné tiskárny, protože umí dobře nejen tisknout, ale i skenovat, kopírovat a faxovat. Jejich nákup si však dobře promyslete - skryté provozní náklady nejlevnějších multifunkčních zařízení mohou být při dlouhodobém provozu poměrně vysoké.

Interní 3,5' SATA disky

Oficiálním následovníkem ATA je SATA - vyznačuje se vyššími přenosovými rychlostmi a menšími a efektivnějšími kabely. Náš přehled zahrnuje dvanáct nejrychlejších disků na trhu.

Digitální fotoaparáty - zrcadlovky

Svými cenami pod 30 000 Kč přitahují DSLR přístroje nižší třídy i náročnější amatérské fotografy. Pro ně představují ideální variantu, v neposlední řadě kvůli svobodné volbě objektivů a šikovné manipulaci. Je u nich ovšem třeba počítat s dalším výdajem kolem 9 000 Kč za dobrý objektiv, pokud nenajdete kombinovanou nabídku v přijatelné ceně.

Externí 2,5' pevné disky

Externí disky velikosti 2,5' jsou malé a mobilní a vystačí si s napájením z USB portu. Hodnotili jsme nejen přenosové rychlosti, ale i mobilitu, hlučnost a spotřebu.

Barevné inkoustové tiskárny

Inkoustová technologie se stále vylepšuje a snaží se laseru konkurovat rychlostí i cenou za vytištěnou stránku. Některé modely obstojí i v náročném kancelářském provozu.

Barevné laserové tiskárny

Finančně jsou stále dostupnější: za cenu lepší černobílé tiskárny už si dnes můžete pořídit barevnou laserovou tiskárnu, a to včetně síťového připojení.

PC SESTAVY

Nabídka 'značek' počítačů i různých variant sestav je nepřeberná a neustále se mění, takže se do testu osobních počítačů ani nepouštíme. Místo toho vám nabízíme návrh několika sestav. Dvě jsou jakýmsi základem pro méně náročné nebo méně majetné zájemce o počítač, dvě už představují slušný počítač s dobrou, i když ne zcela maximální výbavou (chtěli jsme zachovat rozumnou cenu). Dvě sestavy jsou pro příznivce platformy Intel, dvě pro příznivce AMD.

DVD vypalovačky

Moderní DVD vypalovačky ('přepalovačky') používají rozhraní SATA, ale v nabídce jsou stále i modely s rozhraním IDE/ ATAPI. Rychlost zápisu na DVD média je maximálně 24násobná. Ceny začínají na 500 Kč vč. DPH

Stolní Blu-ray přehrávače

České domácnosti jsou už často vybaveny televizory HD Ready (případně Full HD) a stále více filmů se objevuje i na discích Blu-ray. Pozitivní skutečností je i to, že cena přehrávačů těchto disků v poslední době zřetelně klesla.


INFO  Jak Chip hodnotí

V TOP 10 se snažíme vám v kostce představit námi testované produkty různých kategorií. Jde o přehledné tabulky technických parametrů i naměřených hodnot a hodnocení nejčastěji kupovaných počítačových periférií, nebo počítačových komponent. Každý měsíc aktualizujeme ceny, přidáváme nové produkty a naopak vyřazujeme už neaktuální výrobky, které se už neprodávají.


Foto - Top 10 na webu: Pravidelně aktualizované hardwarové žebříčky Chipu najdete i na www.chip.cz/top10. Pokud si tedy pořizujete nový monitor, tiskárnu nebo třeba fotoaparát, podívejte se nejdříve na naše webové stránky.

 


Dokumenty ke stažení