Menu

Mailbox

Bleskově na internet

Z vašich doporučených nástrojů pro rychlou práci mě nejvíce nadchla linuxová distribuce Presto. Je opravdu praktická, zvláště pokud potřebujete rychle něco zjistit na internetu a máte vypnutý počítač.
VÍT FIRSKÝ (E-MAIL)
VÍCE RYCHLOSTI PRO KAŽDÝ POČÍTAČ, CHIP 9/09  * STR. 40

Zabezpečení domácí sítě

Svoboda nezná kabely
Chip 9/09  * str. 98

V minulém čísle jste se články 'Svoboda nezná kabely' a 'Zaplať, nebo svá Windows už nikdy neuvidíš' trefili přesně do témat, kterými se už delší dobu zabývám. Používám doma síť, na kterou také občas přistupuji zvenčí. Aby byla moje data dostatečně zabezpečená, zašifroval jsem je. K tomu většinou doporučujete freewarový nástroj TrueCrypt, ale tento program bohužel není schopen 100% pracovat v i síti. Podle dokumentace může více uživatelů přistupovat do souborového kontejneru pouze v režimu read-only. Pro využití plného (read/write) režimu by musel být daný kontejner namapovaný na severu, což lze v případě jednoduchého NAS disku těžko vytvořit. Abych tento problém obešel, používám v současné době program ShareCrypt.
KAREL TOPOLÁŘ (E-MAIL)
K tématu Wi-Fi v aktuálním vydání mě napadla jedna otázka: Pro snížení provozních nákladů doporučujete router přes noc přepínat do úsporného režimu. Proč rovnou neporadíte mnohem smysluplnější postup: router, pokud není používán, vypnout úplně? Neříkejte, že to není dobré pro samotný přístroj. Znám spoustu lidí, kteří to takto dělají už několik let, a přitom s routerem nemají žádné problémy. Na druhou stranu znám i uživatele, kterým router už po několika měsících trvalého provozu náhle vypověděl službu.
ADAM KUBÍČEK (E-MAIL)
Úsporným režimem je myšleno, že router na základě uživatelského nastavení automaticky v předem definovaný čas vypíná bezdrátovou část. Pokud však router vypnete úplně, nebude fungovat ani eventuálně připojený telefon. Většina routerů také potřebuje několik minut na to, aby se po zapnutí synchronizovala s ADSL vedením.
REDAKCE CHIPU

Uvolněná kartridž

Chyba měsíce - Levné ink. kartridže
Chip 9/08  * str. 136

Měl jsem přesně stejný problém, jaký jste popisovali v hardwarových tipech a tricích. Vlastnil jsem kartridže Geha a chtěl jsem je použít v tiskárně Canon Pixma 3000. Ani zde netiskla magenta, podobně jako popisujete ve zmíněném článku. Kartridže nesedí pevně v držáku a v tiskárně se kývají. Hlavní chybou je, že na zadní straně patrony není prolisek, který by měl zajišťovat její pevné uchycení v tiskové hlavě. Po několikerém čištění trysek sice patrona funguje, ale jen při tisku fotek 10 × 15 cm. Obchodník o výměně nechce ani slyšet.
JAN OLEŠNÍK (E-MAIL)

Povinná registrace

Programy na Chip DVD
Měl bych jisté připomínky k vašemu DVD. Váš časopis se mi docela líbí, ale nekupuji ho kvůli vašemu DVD. Za prvé snad všechny vaše programy jsou v angličtině. (Ne každý umí tak dobře anglicky, aby si mohl přečíst vše, co mu PC zobrazí.) Za druhé skoro všechny vaše programy se musejí registrovat. A z důvodu registrace vaše programy nepoužívám. Když se někde zaregistruji, tak mně potom budou chodit různé nabídky. O to vůbec nestojím, už tak mám ve schránce spoustu spamu a reklam, a registrací vašich programů by se to ještě znásobilo. Proč nemůžete dávat aspoň polovinu programů v češtině a bez registrace? Registrace stejně nikoho nedonutí, aby si program koupil, pouze to zdržuje a odrazuje. A vaše DVD jsou už za dva měsíce k ničemu, protože program se už nedá zaregistrovat. Program, který teď nepotřebuji, by se mi hodil třeba za půl roku. Nemohu přece hned, jak vyjde nový časopis, registrovat všechny programy - jen tak pro jistotu.
ZDENĚK HORÁK (E-MAIL)
S českou lokalizací nám čtete myšlenky, ale nemůžete mít za zlé výrobcům programů, že jsou pro ně český trh a česká lokalizace nezajímavé. Často proto přidáváme k programům i neoficiální lokalizace, ale bohužel ne ke všemu jsou dostupné. Základy angličtiny jsou celosvětovým předpokladem pro pokročilejší práci s počítačem, navíc jsou dostupné překladače, které s neznámými slovíčky pomohou. Naše popisy registrací a funkcí plných verzí programů jsou, myslíme si, naprosto dostačující i bez znalostí angličtiny.
Registrace plných verzí a jejich podmínky jsou součástí nákupu hromadné licence pro časopis Chip. Těžko se jim můžeme vyhnout. Registrace jsou zčásti určeny ke statistickým a z části k marketingovým účelům. V naprosté většině si při registraci (nebo v registračním e-mailu) lze vybrat, zda souhlasíte se zasíláním komerčních nabídek. Pro registraci doporučujeme jen pro tyto účely založit novy e-mailový účet. Nabízí se také využití speciální služby '10 Minute Mail' (10minutemail. com) - už jsme o ní psali...
REDAKCE CHIPU

INFO

Dopisy
Redakce Chipu
Burda Praha, spol. s r. o.
Luxembourg Plaza
Přemyslovská 2845/43
130 00 Praha 3
Fax:
225 018 500
E-mail:
chip@chip.cz

Ohlasy a otázky k jednotlivým rubrikám
Hardware:
michal.bares@chip.cz, 225 018 682
Internet a bezpečnost:
petr.kratochvil@chip.cz, 225 018 768
Software a komunikace:
vratislav.klega@chip.cz, 225 018 229
Ohlasy a otázky k Chip DVD
www.chip.cz/dvd
E-mail: chipdvd@chip.cz
Tel.: 225 018 624, 225 018 628

Všechny další adresy a kontakty naleznete v tiráži na straně 140.   
Vzhledem k omezené kapacitě redakce vám bohužel nemůžeme zaručit, že zodpovíme vaše technické dotazy, které se netýkají
přímo článků a programů uveřejněných v tištěném Chipu nebo na Chip DVD.

INFO_PŘEDPLATNÉ CHIPU

SLUŽBA PŘEDPLATNÉHO
Naše vydavatelství, a tedy i časopis Chip, využívá ke správě předplatného služeb společnosti Mediaservis. Písemné a telefonické objednávky a případné reklamace předplatného v ČR směrujte tedy prosím na poskytovatele:
Mediaservis s. r. o., Zákaznické centrum, Kounicova 2b, 659 51 Brno
Tel.: 541 233 232, fax: 541 616 160
E-mail: chip@mediaservis.cz
Univerzální bílá linka na objednávky předplatného: 840 200 260
On-line objednávky zadávejte na www.chip.cz/predplatne.
Vlastní doručování předplacených čaopisů zajišťuje Česká pošta.
Další informace najdete také v tiráži na straně 156, případně přímo na www.chip.cz/predplatne.

STARŠÍ ČÍSLA A SPECIÁLY

Objednávky a doposílání starších čísel a speciálních vydání jsou realizovány výhradně prostřednictvím společnosti D Servis, ing. Staněk, tel. 737 388 459, e-mail: vladimirstanek@seznam.cz.
Na uvedeném kontaktním spojení získáte informace o cenách i stavu zásob požadovaných titulů, a to včetně podmínek doposílání.

 


Dokumenty ke stažení