Menu

Microsoft Office 2010: Dostupný vždy a všude

POHLED NA BUDOUCÍ KANCELÁŘ OD MICROSOFTU

Microsoft Office 2010: Dostupný vždy a všude

Nový kancelářský balík klepe na dveře. Podívali jsme se, CO NOVÉHO Office 2010 přinese.
VRATISLAV KLEGA

Hezčí, rychlejší a vyzrálejší - takový je předvýrobní Office, který Microsoft vypustil na konci července. Balík vypadá velmi slibně, navíc mají vývojáři ještě spoustu času na to, aby odstranili zbývající chyby. Office 2010 se totiž začne prodávat až po letních prázdninách 2010.
Již na první pohled vypadá uživatelské rozhraní velmi hezky. Vylepšeno bylo menu v designu Ribbon, se kterým přišel už Office 2007. Největší změnou verze 2010 je však úplně jiný přístup k on-line.
Již během podzimu by měla být k dispozici veřejná beta verze, která bude určena i pro běžné uživatele. Vyjde v hlavních světových jazycích, čeština mezi nimi bohužel nebude. Kromě standardní verze, která se instaluje obvyklým způsobem, by se měla objevit také on-line verze označená jako 'Office 2010 Web Apps', která poběží ve webovém prohlížeči. Nebude zde dostupný celý Office, ale pouze Word, Excel, PowerPoint a OneNote. Takový Office by dokonce mohl být zdarma, aby konkuroval konkurenční kanceláři od Googlu. V příštím roce se pak objeví pět verzí Office. Budou mezi nimi i 64bitové verze kancelářského balíku, které poběží na kompatibilních počítačových systémech. Měly by se vyznačovat především vyšším výkonem.
Za zmínku stojí také individualizace vzhledu. Design Ribbon je charakteristický tím, že naprostá většina funkcí je dostupná maximálně na dvě kliknutí, zobrazuje velké a přehledné ikony a vše je uspořádáno k co nejrychlejšímu používání. Přesto si nový design řada uživatelů neoblíbila. V nové verzi byla proto nástrojová lišta přepracována, aby bylo ovládání přehlednější. Také Outlook se bude ve verzi 2010 nově ovládat pomocí záložek a velkých ikon. Pozornost si zaslouží především tzv. Office Buton, který sdružuje všechny důležité činnosti s dokumentem. Nyní bude výraznější, protože v Office 2007 si jej řada uživatelů, i přes jeho kulatý tvar a výrazný design, zkrátka nevšimla a poté nemohli najít triviální funkce, jako je třeba »Uložit jako«. Přes Office Buton se dostanete k náhledu tisku, k uložení dokumentu, ale i k možnosti sdílení souboru.
Právě na sdílení si dal Microsoft hodně záležet: prezentace, dokumenty, tabulky, poznámky - na všech těchto dokumentech bude moci pracovat více uživatelů najednou. Jedním kliknutím navíc budete moci všechny informovat o provedených změnách - telefonem, faxem, e-mailem nebo instant messengerem. Na projektech tak bude moci pracovat více lidí najednou.
Pokud chcete vidět Office 2010 v akci, podívejte se na webové stránky www.office2010themovie.com. Microsoft zde nachystal několik videí, ve kterých jsou představovány nové funkce tohoto kancelářského balíku.

Foto - Minigrafy: Sloupec »I« obsahuje grafický náhled hodnot na řádku.
Foto - Word on-line: Vybrané aplikace z Office 2010 bude možné spouštět ve webovém prohlížeči.
Foto - Možnosti tisku: V jednom sloupci lze nastavit všechny důležité parametry.
Foto - Video do prezentace: PowerPoint obsahuje nástroj pro editaci videosekvencí.
Foto - Sdílení: Pod položkou »Share« najdete mnoho typů sdílení dokumentů.

NOVÉ PDA

První Pocket PC Mivvy one

Mivvy one je první Pocket PC telefon tohoto výrobce. Podobně jako ostatní produkty i Mivvy one je určen pro širokou skupinu zákazníků. PDA o rozměrech 105 × 56 × 12,9 mm dominuje zasklený dotykový displej s úhlopříčkou 3,2' a rozlišením 240 × 400 bodů. Rychlému, 624MHz procesoru slouží 128 MB paměti RAM a 256 MB paměti Flash ROM, další paměť lze získat až na 32GB kartě. Na cestách se bude hodit vestavěný GPS modul. Mezi standardními multimediálními doplňky nechybí 3Mpx fotoaparát s autofokusem a bleskem, FM rádio nebo pohybový senzor. Samozřejmostí je Wi-Fi a Bluetooth pro bezdrátové připojení. Operační systém Windows Mobile 6.1 Professional je lokalizován do češtiny. Pomocníkem je předinstalovaný software pro ovládání jedním prstem yrgo 4.0. Tento doplněk operačního systému rozšiřuje možnosti zařízení o fotokontakty a rychlé vyhledávání. Mivvy one je v prodeji za doporučenou cenu 6 699 Kč vč. DPH.
INFO: www.mivvy.eu

FOTOKIOSEK.CZ

Síť fotokiosků Mitsubishi v ČR

Firma Fototrade nabízí novou službu - tisk fotografií ve fotokiosku, přičemž vytištění obrázků by mělo být stejně jednoduché jako jejich pořízení. Po vložení paměťového média (karty, USB flash disku, CD/DVD nebo mobilního telefonu s Bluetooth) vám fotokiosek zobrazí náhledy všech vašich snímků. Ovládá se pomocí dotykového displeje. Snímky lze snadno vybírat, upravovat a nakonec i vytisknout. Tisk jednoho snímku trvá jen několik sekund.
INFO: www.fotokiosek.cz

INTERNETOVÝ ROZCESTNÍK

Užitečné mapy pro Česko

Turistika, doprava, zábava, počasí či informace pro obchod s nemovitostmi - to vše lze nalézt praktických mapových aplikacích na Mapách Google, které jsou teď přímo dostupné z jedné webové stránky (mapy.google.cz/ cesketipy). Zde je možné zjistit třeba předpověď počasí pro celou Českou republiku, najít přehled lázní či golfových hřišť a také tipy na posezení v hospůdkách či na zahrádkách. Uživatelé si mohou jednoduše vybrat třeba hudební festival nebo pomocí mappletů Google snadno najít vhodné místo pro výlet. Mapplety jsou mapové miniaplikace, které běží v rámci Map Google a které si může vytvořit kdokoliv.
INFO: mapy.google.cz/cesketipy

 


Dokumenty ke stažení