Menu

CHIP Top 10

SOUHRNNÉ HARDWAROVÉ SROVNÁVACÍ TESTY

CHIP Top 10

Skomírající prodeje počítačů zachraňují u nás i ve světě netbooky. Podle analytické společnosti DisplaySearch se jich ve druhém čtvrtletí roku 2009 prodalo celosvětově kolem 38 milionů kusů, což představuje nárůst o 40 %. Jejich celkový podíl na trhu s přenosnými počítači vzrostl meziročně z 5,6 na 22,2 %.
Takový úspěch přitom málokdo (včetně mne) předpokládal. Jsou to však stále ještě netbooky? Ty první měly miniaturní klávesnici, vhodnou tak na psaní SMS, 7" displej také mnoho pohodlí nenabízel a na flash disk (místo pevného disku) s kapacitou několika gigabajtů se toho moc nevešlo. Výrobci se však velmi rychle přizpůsobili požadavkům uživatelů, a tak současné netbooky již mají pohodlnou klávesnici, displej se skvělým rozlišením a s úhlopříčkou 10 a víc palců a disk má standardní kapacitu 160 GB. Výbava už také bývá slušná. Z původního netbooku tak zůstal v podstatě jen úsporný procesor a nízká cena.
Co všechno nová generace netbooků umí, to se dočtete v našem srovnávacím testu. Můžete si přitom zavzpomínat na test z prosince 2008 – za necelý rok se toho změnilo skutečně hodně, a změny budou samozřejmě pokračovat. Pracuje se především na zvýšení výkonu procesoru Atom, na integraci grafiky, která si poradí s HD videem, a na skromnější čipové sadě, která ve své úspornosti za procesorem značně zaostává. Stále větší důraz je kladen na design.
Sám bych ještě v notebooku uvítal nějaké zajímavé polohovací zařízení – místo touchpadu. HP svého času integrovalo do mininotebooku OmniBook 300 malou myšku, která se z něj vysouvala. Možná by mohli výrobci takovéto nápady oprášit, nebo k netbookům alespoň dodávat nějakou pěknou bezdrátovou myš v barvě jeho krytu. Když už jsme u myší, k těm jsme se v našem extrémním crash testu nechovali právě pěkně, a odnesly to i klávesnice. Chtěli jsme však vyzkoušet, zda se vyplatí kupovat speciální, odolné modely klávesnic a myší. Pokud nepatříte mezi ty, kdo si svou zlost vylévají na nevinném hardwaru, bude vám běžná klávesnice určitě stačit.
Chcete-li přece jen něco zajímavějšího, máme pro vás tip. Logitech neustále vylepšuje svoje vstupní zařízení a nyní dodává malý univerzální adaptér, ke kterému můžete připojit více periferií. K jednomu přijímači tak můžete mít doma i v kanceláři jinou sadu klávesnice a myši a na cestách k němu připojíte i malou myšku – šikovné řešení (o nové klávesnici se dočtete v krátkodobých testech). Snaží se i Verbatim. Jak se dočtete v aktualitách, jeho nové myši se dodávají s velmi malým přijímačem do USB portu, nazvaným také "originálně" nano.
V našich srovnávacích testech dále najdete "enkové" Wi-Fi routery a televizory s velkou úhlopříčkou. V Top 10 jsou přichystány nové přehledové tabulky – tentokrát jsme do této rubriky zařadili černobílé laserové tiskárny, externí 3,5" disky, Blu-ray mechaniky (jejich cena odposledka klesla cca o 1 000 Kč, stále jsou však o dost dražší než DVD mechaniky) a fotoaparáty – tentokrát kompakty. Do příštího čísla pro vás připravujeme podrobnější srovnávací test megazoomů.
PAVEL.TROUSIL@CHIP.CZ

LCD monitory – 22 palců

Nejlepší poměr mezi velikostí obrazu a cenou: 22 palců se jednoznačně stalo nejoblíbenější úhlopříčkou a displeje této velikosti lze dnes koupit již za necelé 4000 Kč. Chip podrobně otestoval nejnovější modely s rozlišením 1680 × 1050 bodů.

LCD monitory – 24 palců

Díky radikálnímu poklesu cen 24palcových monitorů s rozlišením 1 920 × 1 200 bodů už o tomto obřím rozměru mohou uvažovat i běžní uživatelé. Panely jsou většinou jen typu TN (není je tedy možné použít na výšku), pro běžné účely však stačí. Neuděláte chybu, koupíte-li si kterýkoli monitor z našeho testu.

LCD monitory – 26–30"

Zvažujete-li nákup nového velkého displeje, může vám pomoci náš přehled LCD displejů s úhlopříčkou 26 až 30 palců. Pracujete-li totiž s více otevřenými dokumenty a nedostává se vám místa na ploše displeje, je to ideální volba. Hodí se však i pro přehrávání filmů a nový rozměr dokáží dát i hraní her.

Blu-ray vypalovačky

Pro zájemce o HD video a vypalování je tu přehled Blu-ray vypalovaček. Jejich cena je stále dost vysoká – začíná na 4500 Kč vč. DPH. Čtou a zapisují samozřejmě i na disky CD a DVD.

Externí 3,5" pevné disky

Filmy, hudba, obrázky, záloha důležitých dat – to vše vyžaduje dostatek místa. Ten mohou za dostupnou cenu nabídnout moderní externí pevné disky. Pokud jste si stěžovali, že pravidelná záloha vašich dat trvá věčnost, teď již nebudete mít důvod. Některé z testovaných externích disků umožňují provedení zálohy stisknutím jediného tlačítka.

Černobílé laserové tiskárny

Barevné dokumenty jsou hezčí než černobílé, ale jsou drahé. Buď zaplatíte celkem dost za barevnou laserovou tiskárnu, nebo hodně za provoz barevné inkoustové tiskárny. Pro běžnou agendu však stačí tiskárna černobílá. Pořizovací náklady jsou nízké, náklady na tisk také.

Multifunkční zařízení – laserová

Jsou sice dražší a větší než inkoustová multifunkční zařízení, zvládnou ale vyšší měsíční zátěž, většinou jsou rychlejší a hlavně jsou provozně levnější. Umí tisknout, skenovat, kopírovat a většina z nich také faxovat. Některé modely jsou dostupné již za cenu okolo 6 000 Kč.

Digitální fotoaparáty

Rychle a jednoduše pořídit hezké snímky – to je úkol pro digitální fotoaparáty. V našem přehledu najdete 13 nejlepších, které prošly naším testlabem. Liší se rozlišením, zoomem a kvalitou, ale samozřejmě i rozměry a cenou.

Top 10 na webu:

Pravidelně aktualizované hardwarové žebříčky Chipu najdete i na www.chip.cz/top10. Pokud si tedy pořizujete nový monitor, tiskárnu nebo třeba fotoaparát, podívejte se nejdříve na naše webové stránky.

INFO  Jak Chip hodnotí

V TOP 10 se snažíme vám v kostce představit námi testované produkty různých kategorií. Jde o přehledné tabulky technických parametrů i naměřených hodnot a hodnocení nejčastěji kupovaných počítačových periférií, nebo počítačových komponent. Každý měsíc aktualizujeme ceny, přidáváme nové produkty a naopak vyřazujeme už neaktuální výrobky, které se už neprodávají.


Dokumenty ke stažení