Menu

EXTRÉMNÍ TEST: Klávesnice a myši

EXTRÉMNÍ TEST: Klávesnice a myši

Vstupní počítačová zařízení mají celkem těžký život – většinou je od nich denně vyžadováno VYSOKÉ PRACOVNÍ NASAZENÍ. Chip otestoval klávesnice a myši v extrémních podmínkách. Ne všechna zařízení tento test přežila bez následků.
THOMAS LITTSCHWAGER

Bum – a je konec. Klávesnice spadla ze stolu a myš si "užívá" horkou lázeň v kaluži rozlité vroucí kávy. Ano, v blízkosti počítače občas dojde k nějaké té nehodě. My se však tentokrát nebudeme zabývat nějakými drobnými nepříjemnostmi. Chip připravil pro myši a klávesnice opravdu extrémní test. Pád z výšky 2,5 metru na beton, hořící cigareta na krytu, celá dávka bláta mezi klávesami, koupání v Latte Macchiato – všechno tohle v našem extrémním crash testu myši a klávesnice zažily. Mohou tato vstupní počítačová zařízení po takové tortuře ještě pokračovat v práci? Myslíte, že je to nemožné? Uvidíme.
Chip poslal do mučírny čtyři klávesnice a dvě myši a provedl s nimi procedury, které by měly teoreticky "oddělat" každé vstupní zařízení. Nehody, které by se mohly stát v kanceláři, jsme trochu vyhrotili. Vyhodnocení je samozřejmě obtížné, nicméně několik zařízení to všechno přežilo a ani ostatní nedopadla úplně špatně.

Test: Šest komplikací podle Chipu

Biblických pohrom bylo deset, my jsme se omezili pouze na šest. Připomenout by vám měly nehody, se kterými se alespoň občas můžete setkat. V naší režii však šlo o poněkud vážnější pohromy, a pokud je některé zařízení přežilo, můžete si být skoro jisti, že v běžné kanceláři přežije téměř vše a jen těžko ho zcela zničíte.
TEST Č. 1: TEST PÁDEM. Tento test simuloval situaci, která by opravdu mohla nastat: například omylem zachytíte nohou za kabel, někdy jste prostě pouze nešikovní a jindy zas tak trochu zběsilí. Než se nadějete, myš nebo klávesnice jsou na zemi. Pokud se vám to stane jednou a bude se jednat o pád z výšky řekněme 70 až 80 cm, nebude mít většinou tato nehoda na vstupní zařízení nějaký zásadní negativní vliv, který by vedl k jeho zničení.
V našem extrémním testu jsme však podmínky trochu ztížili: myši a klávesnice jsme na zem pouštěli z výšky 2,5 metru, a to pokaždé desetkrát. Shazovali jsme je na kamennou podlahu, protože pád například na koberec by mohl náraz výrazně zmírnit a tím ovlivnit test. Abychom mohli prohlásit, že zařízení prošlo testem úspěšně, muselo poté bez jakýchkoli vad fungovat dál. Netolerovali jsem ani sebemenší funkční poškození.
TEST Č. 2: "ŠPINAVÝ" TEST. Už jste svoji klávesnici ohodili hlínou nebo popelem? My ano! Lidé, kteří kouří, jsou s tímto problémem, který jsme v našem testu simulovali, dobře obeznámeni. Ten, kdo kouří a používá svoje vstupní zařízení (myš, klávesnici) delší dobu, zjistí, že jsou tato zařízení nejen velmi zašpiněna, ale že prach a popel mohou snadno myš nebo klávesnici i úplně zničit. Ke klávesnicím jsme se chovali tak, aby zažily stejné zacházení, jako by těžce pracovaly několik let. Posypali jsme je směsí popela, prachu, vlhké hlíny a písku – tuto směs jsme ještě přímo nacpali mezi klávesy každého zařízení. Ta zařízení, která byla po tomto týrání ještě schopna pracovat, dostala speciální "body za snahu".
Po této proceduře jsme klávesnice a myši očistili destilovanou vodou, abychom je znovu zprovoznili. Pokud skutečně fungovaly bez problémů, získaly v našem testu ohodnocení "funkční". Za zcela nefunkční byly označeny pouze tehdy, když se je opravdu nepovedlo nijak "resuscitovat".
TEST Č. 3: TEST OHNĚM. Při tomto testu musela zařízení doslova projít ohněm. Upřímně: který kuřák ještě nikdy neodložil hořící cigaretu na klávesnici, protože neměl zrovna poblíž žádný popelník, a nezapomněl na ni? Při našem testu jsme klávesnice obložili hořícími cigaretami a byli jsme zvědavi, zda tento žhářský útok přežijí.
TEST Č. 4: KOKAKOLOVÝ TEST. Sladká a lepkavá: o vlivu přeslazené koly na lidské zdraví a na tělesné proporce asi netřeba polemizovat. Jaký vliv má však tento nápoj na klávesnice a myši? Sladká tekutina je pro ně skutečnou výzvou – poté, co se tekutina odpaří, pokryje všechny mechanické součástky vrstva cukru. I v tomto případě však mají zařízení šanci na to, dále svým uživatelům sloužit. Testem neprošla pouze v případě, kdy nebylo možné nějakou klávesu nebo tlačítko zmáčknout ani po provedeném očištění.
TEST Č. 5: KÁVOVÝ TEST. Hrnek s horkou kávou s mlékem se nedopatřením rozlije po pracovním stole – to se prostě občas v kanceláři stane. V našem testu jsme klávesnice polili velkým, "redaktorským" hrnkem s kávou. Myši si zase užily relaxační lázeň v Latte Macchiato. Pro hodnocení jsme použili stejná pravidla jako v případě "kokakolového testu": rozhodující byl stav zařízení po očištění.
TEST Č. 6: TEST TLAKEM. Máte-li klidnější povahu, asi se s následujícími projevy vzteku vaše klávesnice nesetká – násilí tedy tentokrát použijeme my. S naštvaným výrazem ve tváři končí zaťaté pěsti na klávesnici. I to se občas někomu stane. My jsme však do testovaných klávesnic udeřili desetkrát, a chtěli jsme samozřejmě vědět, v jakém stavu to přečkají.
Stejně jsme se zachovali i k myším. To ale ještě nebylo všechno: když se naši "protivníci" dostali na zem, nasadili jsme na ně často používanou ženskou zbraň – vysoké podpatky. Protože se nám 45 kg váhy naší sekretářky zdálo málo, nazuli jsme botu kolegovi vážícímu 90 kg...

Testovací pole: Čtyři klávesnice a dvě myši

Podmínky v extrémním testu Chipu byly skutečně drsné a podle toho jsme také vybírali kandidáty do testu. Na evropském trhu jsou k dostání i speciální odolné klávesnice a myši do náročných provozů. Vyrábí je firma Man & Machine (www.man-machine.com). Speciální klávesnice Ucool odolné vůči vodě ovšem stojí cca od 60 eur, a myš Mighty Mouse 5 (také odolná vůči vodě) dokonce asi 100 eur. Do testu nám tato firma nakonec zapůjčila svůj nejlepší model Really Cool cca za 199 eur z hermeticky uzavřeného plastu, který klidně můžete omývat vodou. Podle výrobce jde o téměř nezničitelný model, který vyhovuje standardu IP-68 (International Protection Rating). Klávesnice je celá pogumovaná a bez nějakého "těla", nic se tedy nemůže zlomit a mezi klávesy se nemůže nic dostat. Stojí ovšem opravu hodně.
K dalším testovaným zařízením patřila klávesnice Genius SlimStar 220 (odolná proti rozlití tekutiny, cena okolo 200 Kč), bezdrátová odolná klávesnice Pearl GeneralKeys (srolovatelná a odolná vůči vodě, cena cca 700 Kč) a jednoduchá (bez speciální ochrany), ale oblíbená vstupní zařízení Logitech Media Keyboard (cena cca 290 Kč) a myš Logitech Pilot Mouse (cena cca 300 Kč).
Nyní již rovnou k výsledkům. Ani klasickou myš a klávesnici nelze zničit tak snadno, jak si možná myslíte. Aby tyto mašinky vydechly naposled svou mechanickou duši, museli jsme se opravdu hodně snažit. Nakonec se nám některé modely podařilo zničit v podstatě až při testu pádem a při tlakovém testu. Ty zase nepředstavovaly problém pro "měkké" klávesnice Really Cool a GeneralKeys, které tuto mechanickou torturu přežily. I ony však mají své nevýhody: jsou příliš měkké, takže je zničit můžete, a pokud do nich silněji bouchnete, také to pro ně znamená riziko. Na to, aby se jim něco stalo při pádu, jsou však příliš lehké.
Klávesnice od Logitechu a Geniusu se v tomto testu chovaly zcela opačně: po pádu se z obou uvolnilo množství kláves a to samé nás čekalo i v "tlakovém" testu. Všechny klávesy se nám nakonec ani nepodařilo najít – i když jsme hledali dost usilovně. Zlomil se také kryt klávesnic a několik kláves se úplně polámalo.
Myš od Logitechu se velmi rychle dostala do počítačového nebe. Její kryt se zničil a rozpadl a odhalily se vnitřní závity – takovéto zacházení myš prostě nezvládne. Závěrem tedy můžeme v podstatě zjednodušeně říct, že hrubé mechanické zatížení má pro normální hardware fatální následky. Pokud tedy musí vaše klávesnice přežít časté drsné zacházení, jako jsou pády ze stolu nebo občasné údery rozzuřené pěsti, uvažujte raději o jedné ze dvou "měkkých" klávesnic.
Na duhou stranu pokud jste pouze roztržití, nemusíte mít o zařízení tak velký strach. Většině klávesnic a myší nebude moc vadit, když je občas polijete. Všechna testovaná zařízení si totiž s tekutinami (kolou i kávou) celkem dobře poradila, a to bez nějakých vedlejších následků. U modelů odolných vůči vodě se to nakonec dalo očekávat – ty s tekutinami skutečně neměly žádné problémy. Dokonce i myš od Logitechu, která se "vykoupala" v Latte Macchiatu, pracovala bez problémů, a to i bez čištění. Vypadala pouze trochu "neesteticky".
Pro hardware většinou dost nepříjemné tekutiny nebyly nebezpečné ani klávesnicím Logitech a Genius. Tekutina z nich díky otvorům vytekla a klávesnice pak snadno prošly kontrolním testem. Dokonce ani směs prachu, hlíny a popela pro ně neznamenala konečnou. Po krátkém vyčištění pracovaly klávesnice i myši bez problémů dál.
S kuřáky to nemají klávesnice a myši rozhodně jednoduché: hořící cigareta položená mezi klávesy nezanechala ani jednu klávesnici bez poškození. Všechny měly na sobě po testu stopy po ohni. Na jejich funkci to ovšem vliv nemělo – poškozeny byly pouze vizuálně. Pokud však budete hořící cigaretu pokládat na stále stejné místo, budete si muset časem novou klávesnici pořídit. Stejně byste kouření měli nechat, kvůli zdraví i kvůli možnosti založení požáru.
AUTOR@CHIP.CZ

ZÁVĚR

Výsledky našeho extrémního testu jsou celkem uklidňující: známé a často používané klávesnice a myši nejsou nijak "přecitlivělé". Odolné kryty, zpevněné komponenty a dírky ve spodní části zajistily, že pouze silné mechanické zatížení pro ně znamená větší nebezpečí. Všechny si bez problémů poradí s prachem, popelem, kolou nebo i rozlitou horkou kávou. Speciální produkty, jako odolné klávesnice Man & Machine, tedy budete potřebovat pouze v případě, kdy jsou podmínky pro práci skutečně velmi tvrdé.

Pádový test

Klávesnice nebo myš spadne z pracovního stolu celkem snadno a rychle, většinou ale ne z příliš velké výšky. V našem testu jsme nechali tato vstupní zařízení spadnout z výšky 2,5 metru, a to na tvrdou, kamennou podlahu…
Výsledek
Man & Machine UCool              xxxx
Genius SlimStar 220                xx
Logitech Media Keyboard         xx
Pearl GeneralKeys                   xxxxx
Logitech Pilot – myš                x
Man & Machine Mighty Mouse   xxxxx

"Špinavý" test

Je lepší nevidět, co všechno se za léta používání dostane mezi klávesy klávesnice nebo mezi tlačítka myši. My jsme toto znečištění simulovali směsicí prachu, písku, popela a kompostu.
Výsledek
Man & Machine UCool              xxxxx
Genius SlimStar 220                xxx
Logitech Media Keyboard         xxxx
Pearl GeneralKeys                   xxxxx
Logitech Pilot – myš                xxxxx
Man & Machine Mighty Mouse   xxxxx

Test ohněm
Kuřákům se občas stane, že si zapálí u počítače cigaretu a zrovna u sebe nemají popelník. Cigaretový popel pak snadno spadne mezi klávesy. Někdy kuřák cigaretu mezi klávesy dokonce odloží a úplně na ni zapomene. Popel se pak pomalu zakusuje do plastu klávesnice. My jsme náš žhářský útok provedli rychleji – položením mnoha zapálených cigaret na klávesnice i myši.
Výsledek
Man & Machine UCool              xxxx
Genius SlimStar 220                xxx
Logitech Media Keyboard         xxxx
Pearl GeneralKeys                   xxxx
Logitech Pilot – myš                xxxx
Man & Machine Mighty Mouse   xxxx

Kokakolový test
To se občas stane – jeden nešikovný pohyb a už se obsah sklenice s kolou rozlije přes klávesnici a myš. Kola je přitom pro hardware nebezpečná, protože obsahuje značné množství cukru a má také nepatrně žíravé účinky. Cukr přitom zůstane uvnitř i po vysušení.
Výsledek
Man & Machine UCool              xxxxx
Genius SlimStar 220                xxxx
Logitech Media Keyboard         xxxx
Pearl GeneralKeys                   xxxxx
Logitech Pilot – myš                xxxxx
Man & Machine Mighty Mouse   xxxxx

Kávový test
Ano, pouze hodně roztržití kancelářští zaměstnanci koupou svou myš v Latte Macchiato, ale káva rozlitá na pracovním stole, kde je i klávesnice a myš, je v kanceláři celkem častou nehodou. Podobnou "hororovou" scénu jsme tedy simulovali i v našem testu.
Výsledek
Man & Machine UCool              xxxxx
Genius SlimStar 220                xxxx
Logitech Media Keyboard          xxxx
Pearl GeneralKeys                   xxxxx
Logitech Pilot – myš                xxxx
Man & Machine Mighty Mouse   xxxxx

Tlakový test
Ne každý má v kanceláři boxovací pytel nebo protistresový míček, a tak to někdy od vznětlivých povah schytá to, co je nejblíže - klávesnice nebo myš. V našem testu jsme proti těmto zařízením nepoužili jen zaťaté pěsti, ale také špičaté podpatky bot.
Výsledek
Man & Machine Ucool              xxxx
Genius Slimstar 220                x
Logitech Media Keyboard         x
Pearl General Keys                 xxxxx
Logitech Pilot – myš               xxx
Man & Machine Mighty Mouse  xxxxx

 


Dokumenty ke stažení