Menu

Levné surfování po celém světě

Levné surfování po celém světě

Nebojte se surfování přes mobil. Díky našim tipům budete moci TELEFONOVAT A VYUŽÍVAT RYCHLÝ MOBILNÍ INTERNET po celém světě.
VRATISLAV KLEGA

Kontrola nových e-mailů v Rakousku – padesát korun. Stažení písničky v MP3 ve Francii – dvě stě korun. Neomezené surfování v zahraničí – doslova "k nezaplacení". Surfování v zahraničí prostřednictvím roamingu – záležitost jen pro největší boháče. Ukážeme vám, jak si rychlý internet užít i za našimi hranicemi.
Telefonovat levně z mobilu je dnes celkem snadné – stačí si projít různé akce operátorů a vhodnou volbou tarifu a výhodného balíčku můžete svůj účet srazit na částku, která možná i vykouzlí úsměv na tváři. Neomezené volání na vybraná čísla nebo halířové ceny mimo špičku nejsou ničím neobvyklým. Kdo však hledá výhodné mobilní připojení k internetu, ten rychle narazí. Mobilní připojení si drží svoji cenu a kdo chce být mobilně připojen k internetu, ten si musí každý měsíc nachystat minimálně 600 Kč. Po přejezdu hranic navíc počítejte s platbou za každý přenesený kilobajt. 1 MB může stát i 238 Kč. Lze s tím něco dělat? Samozřejmě!
Jednou z možností je připojit se k některé z opravdu mnoha Wi-Fi sítí. Hledat místa se signálem však není příliš komfortní. V hotelových pokojích již bývá připojení k internetu také standardem, ale draze zaplaceným. Pro připojení k Wi-Fi to chce pečlivou domácí přípravu. Jakou, to se dozvíte v další části článku. Jako výhodná alternativa se nabízí nákup předplacené datové karty u zahraničního operátora. Chip se podíval na nabídku operátorů za hranicemi naší země.
Kromě samotné služby budete potřebovat také správný hardware. Pokud jste v zahraničí často, vyplatí se nákup notebooku, který má integrovaný UMTS modem. Do něj pak stačí vložit SIM kartu a připojit se k internetu. Takových modelů však není mnoho. Proto bude jednodušší nákup externího modemu.

Webové tarify: Na skok on-line

Dlouhou dobu bylo surfování v mobilu luxusní záležitostí. Neomezené datové tarify byly opravdu drahé, kdo neměl neomezený tarif, tomu se účtoval každý přenesený kilobajt. Na internet se z mobilu chodilo jen s p o r a d i c ky a na krátkou dobu. O něco později nabídli operátoři tarify určené pro surfování v mobilním telefonu. Takové tarify nabízí Vodafone, O2 i T-Mobile a jejich cena se pohybuje od 150 do 237 Kč. Tarify mají FUP kolem 100 MB/týden, pro surfování v mobilním telefonu to však stačí – prohlížeč Opera mini totiž komprimuje webové stránky, takže přenos dat je mnohem nižší.
                                                                                                                 10 eur stačí v Rakousku na 512 MB
Takový tarif se hodí i v případě, že v mobilním telefonu provozujete ICQ klienta. Ten je totiž velmi úsporný a za celý den, co jste on-line, vygeneruje sotva půl megabajtu přenosu. Pozor si dejte na e-maily a především na jejich přílohy. Ačkoliv tarif T-Mobilu s názvem Surf&Mail+ vypadá, že je určen pro e-mailovou komunikaci, s velkými přílohami můžete 100MB FUP limit vyčerpat za několik dnů.
Rozdíl je při surfování v mobilu také v rychlostech. Jednoznačně nejrychleji si prostřednictvím mobilu zasurfujete v síti O2. Telefónica má 3G pokrytí v mnoha velkých městech, takže všude zde je možné využít rychlá data HSDPA. Zcela opačná situace je v malých městech, kde se u O2 můžete spolehnout jen na GPRS, zato Vodafone a T-Mobile zde nabídnou EDGE, které je mnohem rychlejší než GPRS. V části Prahy má 3G pokrytí také Vodafone a na přelomu roku jej snad nabídne i T-Mobile.
Kdo chce tedy surfovat v mobilu, ten by měl vybírat především podle lokality. Ideální je, má-li možnost využít 3G technologie, jako je HSDPA. Pokud ne, je lepší vybrat si operátora, který nabídne EDGE. GPRS je pomalejší než vytáčený internet a pro surfování je tak značně nevhodné.

Zahraničí: Předplacená karta je nejlepší

Kdo chce surfovat a stahovat e-maily v zahraničí, ten by měl zapomenout na roaming. Ceny za připojení v zahraničí jsou obzvláště přemrštěné.
Nejlepším řešením je zakoupit si v místě pobytu předplacenou SIM kartu se správným tarifem. Podívali jsme se po okolních zemích, jaká je zde nabídka.
RAKOUSKO: Rakouský operátor Tele.Ring nabízí tarif Free WILLI. Za něj neplatíte měsíčně žádný paušál, pouze si kupujete objem dat. Je možné koupit 512 MB za 10 eur nebo 1 GB za 20 eur. Nákup dat je platný po dobu jednoho roku, takže pokud si za 20 eur zakoupíte 1 GB, budete jej skutečně muset během roku prosurfovat, jinak by propadl.
SLOVENSKO: Zde je situace trochu obtížnější, pokrytí mobilním internetem není příliš rozšířené. Datovou službou, kterou můžeme doporučit, je O2 Fér. Jedná se o předplacenou kartu. Z karty zavoláte na bezplatné číslo 949 a budete chtít aktivovat službu O2 Data Neobmedzene s doplňkovou službou Data len v O2. Cena za neomezený internet je 6 eur měsíčně. Až budete ze Slovenska odjíždět, neomezená data si zase deaktivujte.
NĚMECKO: V Německu je výhodné zajít do prodejny T-Mobilu a zakoupit si předplacenou kartu Xtra web'n'walk. Cena karty činí 10 eur a obsahuje kredit ve stejné výši. Pak si můžete vybrat tarif DayFlat, který vás připojí na 24 hodin za 4,95 eura, nebo pokud budete v zahraničí déle, vyplatí se tarif HandyFlat, který stojí 14,95 eura, ale umožní neomezené surfování po dobu jednoho měsíce.
ITÁLIE: Kdo chce najít nějaké informace na stránkách italských operátorů, ten se musí obrnit trpělivostí a znalostí italštiny. Ze všeho nejvíce se vyplatí tarif u operátora WIND a jeho předplacená karta Mega 1500. Za 8 eur měsíčně získáte připojení k internetu s FUP 450 MB.
FRANCIE: Surfovat v této zemi je záležitost pro opravdové boháče. V zemi jsou tři operátoři, přičemž jen jeden je nadnárodní: Orange. Ostatní jsou ryze francouzští, ale nabídka ani jednoho z nich není konkurenceschopná. Budeteli chtít koupit předplacenou kartu, počítejte s tím, že internet bude stát 25 eur za šestihodinové připojení. V zemi galského kohouta se proto vyplatí vyhledat Wi-Fi hotspot.
CHORVATSKO: Zde se nejvíce vyplatí nákup předplacené karty u operátora T-Mobile. Ten nabízí předplacený internet "Simpa Internet". Kartu koupíte za 100 kun (kn). Ta obsahuje kredit ve stejné výši, který lze využít k surfování po internetu. U internetu se platí za každý MB, a to 1 kn. Základní karta vám tak vystačí na 100 MB. Dodejme, že 1 kn je 3,44 Kč.
VELKÁ BRITÁNIE: Přehledná, výhodná, levná – taková je nabídka operátora O2 ve Velké Británii. Předplacenou kartu O2 Pay and GO si můžete s internetem koupit na 24 hodin za 2 libry, na 7 dní za 7,5 libry a na 30 dní za 15 liber. V prvním případě je FUP 500 MB, ve druhém 1 GB a ve třetím 3 GB. Výhoda: V ceně je také neomezené připojení k Wi-Fi hotspotům, které se nalézají na celém ostrově. Za jednu libru zaplatíte 27,80 Kč.
NÁKUP HOTSPOTU: V zahraničí je běžné, že zde existuje operátor, který prodává připojení k hotspotu. Většinou funguje ve velkých městech a své přípojné body má na mnoha místech. Nákupem kreditu si tak zajistíte přístup k internetu po celém městě. Typicky v Paříži nebo v Londýně najdete možnost připojení k placenému hotspotu prakticky na každém rohu.
Kdo chce ušetřit, ten by si měl ještě před odjezdem zjistit, kde se bude moci k internetu připojit. Najít databázi bezplatných hotspotů není nijak složité. My doporučujeme stránku http://free-hotspot.groopli.com. Jedná se o aplikaci postavenou nad Google mapami, stačí tedy zadat město, ve kterém hledáte místo k připojení, a na mapě se zobrazí seznam bezplatných Wi-Fi sítí. Zároveň se zobrazí, jestli je daná síť v provozu, nebo ne.
Mezinárodní rozsah služeb nabízí Trustive (www.trustive.com). Jedná se o providera, který provozuje Wi-Fi sítě po celém světě. Třeba jen ve Francii má vybudovaných přes 4 000 přístupových bodů, ve Velké Británii přes 4 800. Služba funguje i u nás, v Praze je dostupných 41 hotspotů, další desítky jsou po všech městech ČR. Trustive nabízí jak paušální připojení, tak předplacenou kartu. V případě předplacené karty je cena 0,08 eura za minutu, což není málo, na druhou stranu s jedním účtem můžete být on-line po celém světě.
Mějte však na paměti, že bezpečnost Wi-Fi sítí bývá chatrná. Pokud je to tedy možné, přistupujte k veškerým službám šifrovaně, například pomocí HTTPS. Odposlech bezplatných a nešifrovaných hotspotů je velmi jednoduchý. Vůbec nejlepší je, máte-li možnost vytvořit šifrovaný VPN tunel, třeba do vašeho zaměstnání, a všechna data nechat putovat přes něj. Nezapomeňte si také vypnout všechna sdílení souborů a složek a ujistěte se, že máte zapnutý firewall – aspoň ten, který je součástí Windows. Výhodu v tomto případě nabízí Windows 7 a Vista, kdy se po připojení k nové síti systém zeptá, o jakou síť se jedná. Pak stačí zvolit "Veřejné místo" a systém se "obrní" proti útokům.

Datový roaming: Výhodné balíčky

Jestliže se vám nechce kupovat předplacenou kartu v zahraničí, doporučujeme pořízení zvýhodněného roamingového balíčku. S ním jsou data v zahraničí výhodnější.
TELEFÓNICA O2: Pokud byste neměli žádné tarifní zvýhodnění, zaplatíte v zemích EU 23,80 Kč za každých započatých 100 kB. 1 MB tak vyjde na 238 Kč. V ostatních evropských zemích mimo EU zaplatíte za 100 kB 41,65 Kč. Datové balíčky se proto opravdu vyplatí. Balíčky se rozlišují podle velikosti na 2, 4, 10, 50 a 250 MB. První tři balíčky jsou dostupné i u předplacených karet. Za balíček zaplatíte 107 Kč, 214 Kč, případně 357 Kč za zmíněných 10 MB. Tarifní zákazníci si mohou pořídit 50MB balíček za 1 488 Kč. Všechny tyto datové balíčky platí po celém světě. Balíček s 250 MB stojí 2 368 Kč měsíčně a je určen jen pro země v EU.
Jak je tedy vidět, ceny lze dostat až na 10, resp. 30 Kč/MB, což je již akceptovatelná částka. Nevýhodou je, že data se nepřevádí do dalšího období. Po návratu nezapomeňte balíček zrušit, abyste neplatili zbytečně.
T-MOBILE: Surfování s T-Mobilem je mnohem levnější. V EU zaplatíte za každých započatých 100 kB 6 Kč, 1 MB tedy vyjde na 60 Kč. V evropských zemích, které nejsou v EU (např. Švýcarsko) pak počítejte s cenou 29 Kč za 100 kB. Bohužel T-Mobile nenabízí žádný balíček, který by surfování zlevnil. Kdo zvolí tarif T-Mobile Cestovatel, může mít 100 kB za 6 Kč i v zemích, které nejsou v EU, ale funguje zde T-Mobile. Mezi nimi jsou i USA.
Uživatelé předplacených karet mají stejnou cenu jako tarifní zákazník.
VODAFONE: Tento operátor nerozlišuje země EU a země mimo EU. Má jen tři zóny, přičemž do první zóny patří prakticky veškeré státy Evropy, tedy včetně Chorvatska a Švýcarska. Ceny za surfování jsou úplně stejné jako u T-Mobilu, tzn. 6 Kč za každých 100 kB.
Vodafone stejně jako O2 nabízí datové balíčky. Tarif "Připojení ze zahraničí na den" stojí 80 Kč za první 2 MB. Pokud překročíte 2 MB, zaplatíte 350 Kč a můžete stahovat až do 50 MB bez dalšího poplatku. Pokud byste překročili i 50 MB, zaplatíte 60 Kč za každý další stažený MB. Druhým tarifem je "Připojení ze zahraničí na stálo". Za balíček zaplatíte 1 600 Kč a máte k dispozici 200 MB dat na celý měsíc. Pokud byste během měsíce překročili 200 MB, zaplatíte opět 60 Kč za každý MB.
Z českých operátorů se tak nejvíce vyplatí Vodafone. Jeho cena bez speciálních balíčků je stejně nízká jako u T-Mobilu, s balíčky je možné se dostat na mnohem nižší cenu. Pokud byste bezezbytku využili tarif "na stálo", vyjde vás 1 stažený MB na 8 Kč, což je nejlevnější cena na našem trhu.
POZOR NA FUP: Ať už koupíte SIM kartu u místního operátora, nebo využijete roamingu, doporučujeme vám kontrolovat, kolik dat přenášíte. Na Chip DVD najdete bezplatnou aplikaci NetLimiter Monitor, která počítá statistiky přenosu pro zadaná období. Budete tak mít přehled o tom, kolik dat jste již přenesli. Další výhoda: NetLimiter také zobrazuje, který proces komunikuje s internetem. Takový proces pak můžete ukončit, třeba proto, abyste neměli nejdražší service pack na celém světě.

Netbook: Vložte SIM kartu

Obliba netbooků ještě stále nedosáhla svého maxima. Pokud i vy uvažujete o nákupu netbooku a víte, že na něm budete hodně surfovat po internetu, vybírejte takový model, který má integrovaný 3G modem a disponuje slotem na SIM kartu. Vše pak funguje velmi jednoduše: U operátora (ať už u nás, nebo v zahraničí) zakoupíte SIM kartu a tu vložíte do netbooku. V operačním systému vidíte 3G modem jako každý jiný běžný modem, pomocí něj se připojíte k internetu. Nebude tedy nutné se pomocí Bluetooth připojovat k vašemu telefonu. Díky 3G modemu bude připojení tak rychlé, jak váš operátor dovolí.
Výhody: Ušetříte baterii jak netbooku, tak mobilního telefonu, nemusíte mít strach, že se vám během surfování nikdo nedovolá, netbooky mají lepší příjem než malé mobily, navíc netbook můžete použít i pro telefonování.
A jak netbook s 3G modemem vybrat? Podívejte se do našeho testu netbooků na straně 44. Prakticky každý netbook je možné koupit také v konfiguraci s UMTS modemem. Jeho cena pak stoupne o cca 2000 Kč.
Nemáte-li netbook s 3G modemem, budete jej muset koupit zvlášť. 3G modemem jsou dnes vybaveny všechny lepší mobilní telefony, proto pro připojení můžete použít mobil. Dáváte-li přednost samostatným zařízením, můžete vybrat z libovolného notebookového rozhraní: 3G modemy jsou k dispozici do USB, pro PCMCIA i jako Data Card. Někteří výrobci, například Lenovo, pak nabízejí jako příslušenství k dokoupení interní 3G modemy, které se do notebooku jednoduše vloží. Při výběru modemu sledujte, jestli podporuje HS(D)PA, EDGE a GPRS.

Volání: Ze zahraničí stejně jako doma

Ceny telefonování prostřednictvím roamingu za posledních několik let razantně klesly. Přesto je volání ze zahraničí drahé. Ukážeme vám, jak při telefonování ze zahraničí ušetřit.
VOLÁNÍ Z POČÍTAČE: Prvním způsobem je telefonování z počítače. Skype jistě není třeba představovat. VoIP je pro telefonování ze zahraničí naprosto ideální. Nevýhoda: Nákup kreditu na Skype je přece jen složitější. Proto je vhodnější pořídit si telefonní účet u některého z českých VoIP operátorů. U většiny z nich se neplatí žádný měsíční paušál a ceny za telefonování se pohybují v desítkách haléřů za minutu. Seznam VoIP operátorů najdete na straně 98.
Abyste mohli telefonovat z notebooku přes VoIP operátora, budete potřebovat telefonního klienta. Na Chip DVD najdete štíhlý a rychlý klientský program SJPhone. Stačí vyplnit adresu SIP serveru, kterou vám prozradí váš VoIP operátor, zadat své uživatelské jméno (obvykle telefonní číslo) a heslo, které vám rovněž dá váš operátor, a můžete telefonovat. Výhoda: S VoIP telefonujete po celém světě za stejnou cenu.
VOLÁNÍ Z MOBILU: I z mobilního telefonu můžete volat pomocí VoIP. Budete k tomu ale potřebovat kvalitní připojení k internetu. Obyčejné GPRS tedy nestačí. Buď musíte být připojeni přes 3G pomocí místního operátora, nebo přes Wi-Fi. Pak budou možnosti telefonování stejné jako při hovoru z počítače. Na Chip DVD totiž najdete VoIP aplikaci SJPhone pro Windows Mobile, takže z PDA se stane VoIP klient. Stejně tak zde najdete Skype pro Windows Mobile. Majitelé telefonů se Symbianem najdou na Chip DVD skvělou aplikaci Fring, která sdružuje všechny komunikační protokoly. Kromě hovorů přes Skype a SIP klienta tak nabídne i MSN, Google Talk, ICQ a řadu dalších protokolů.
Ani majitelé ostatních mobilních telefonů nezůstanou ochuzeni o možnost komunikovat pomocí VoIP. Na Chip DVD najdete Java aplikaci Nimbuzz, kterou spustíte na všech moderních mobilních telefonech. Nimbuzz si poradí se Skypem, ICQ a dalšími protokoly. I s běžným mobilem si tedy můžete zavolat přes VoIP velmi levně. Další výhoda: Všechny zmíněné aplikace jsou k dispozici zdarma.
ICQ SIM: Další způsob, jak velmi levně volat v zahraničí a jak být také levně na příjmu, představuje ICQ SIM. O co se jedná? Na stránce www.icqsim.com si objednáte speciální SIM kartu operátora United Mobile. S touto SIM kartou pak budete mít v rámci celé Evropy a části světa příchozí hovory zdarma. I když jste v roamingu, nebudete platit za přijatý hovor, což je velká novinka oproti českým operátorům. Nevýhoda: Vaše telefonní číslo bude začínat předvolbou +423, což je Lichtenštejnsko, a všichni, kdo vám budou volat, budou platit stejnou sazbu, jako kdyby volali na mobil do Lichtenštejnska. I pro odchozí volání se však SIM karta vyplatí. Prakticky z celé Evropy budete do ČR volat za cenu 0,29 eura za minutu, tedy za necelých 8 Kč. Stejná cena pak platí i v oblíbených destinacích, jako je například Egypt, Austrálie, Chorvatsko, ale také třeba Čína nebo Japonsko. Cena oproti tradičním operátorům je několikanásobně nižší.
VRATISLAV.KLEGA@CHIP.CZ

INFO

Mobil jako hotspot

Připojit se z notebooku k internetu pomocí mobilního telefonu není vždy triviální. Máme tip, jak to velmi jednoduše provést.
Všechno bezvadně klaplo. Pořídili jste si předplacenou kartu a za pár eur si můžete v zahraničí užívat týden neomezeného internetu. Jenže jak se s notebookem k internetu připojit? Pomocí kabelu, nebo snad použít Bluetooth modem? A jaké číslo se má vlastně vytáčet? Nebo by bylo lepší vytvořit Bluetooth PAN? A jak se ze systému do takové sítě připojit? Připojení přes mobil není, navzdory všem moderním technologiím, příliš jednoduché. Naštěstí je zde aplikace JoikuSpot, která vám vše ulehčí. Ze svého mobilního telefonu jednoduše vytvoříte Wi-Fi hotspot. V aplikaci na mobilu zadáte název sítě a zvolíte šifrování. Z notebooku (může jich být i více) se pak k této Wi-Fi síti připojíte a můžete si užívat internetu. Aplikace JoikuSpot je k dispozici pro mobilní telefony Symbian a Windows Mobile. Omezení: Aplikace bude samozřejmě fungovat jen na mobilním telefonu, který je vybaven Wi-Fi. Na Chip DVD najdete JoikuSpot Light, která má některá funkční omezení: budete moci přistupovat pouze k webovým stránkám (HTTP); další protokoly (například e-mail) jsou až ve verzi Premium, která se prodává za cenu od 4 eur.
INFO: WWW.JOIKUSHOP.COM

Foto: Připojení k síti: JoikuSpot nabízí několik variant připojení počítače k internetu.

INFO

V zahraničí na internet

Kdo chce využívat mobilní internet v zahraničí, tomu se vyplatí nákup místní SIM karty. V tabulce najdete seznam zemí a orientační cenu za připojení k internetu.


Foto: Hlídejte si FUP: NetLimiter počítá, kolik dat jste již přenesli.
Foto: Paříž plná hotspotů: Mapy Google zobrazí všechny bezplatné Wi-Fi sítě. Seznam si udělejte ještě před odjezdem.
Foto: Z netbooku na internet: Moderní netbooky jsou vybaveny 3G modemem. Stačí vložit SIM kartu.

 


Dokumenty ke stažení