Menu

Mailbox

Léčení PC

Přijít na kloub závadě v počítači není vždy jednoduché. Kdo se bez větších znalostí ihned pustí do hardwarové opravy/výměny, ten si často příliš nepomůže. S vaším návodem se dá předejít mnoha chybám.

PETR KUČERA (E-MAIL)
KONTROLA A OPRAVA POČÍTAČE, CHIP 10/09 - STR. 40

Testovací karta

Kontrola a oprava počítače
Chip 10/09 * str. 40

V říjnovém čísle Chipu na straně 44 je fotka testovací HW karty (POST), navíc je o ní zmínka i v textu. Pracuji jako administrátor a správce LAN/serverů a IT ve firmě. Tato "hračka" by mi moc pomohla, ale ať jsem hledal, jak hledal, plánek na její výrobu (jen do ISA, bohužel) jsem nikde nenašel. Prosím, pokud můžete poradit link nebo přímo firmu, která ji vyrábí, budu vám nesmírně vděčný.
PAVEL BARTONÍČKA (E-MAIL)
Zmiňovanou testovací kartu na stavy BIOS s PCI rozhraním je možné koupit třeba na www.stromecek.cz/testovaci-karta-na-stavy-biosupcirozhrani-97683.html, podobný typ pak třeba také na http://shop.computershop.cz/eshop/?cls=stoitem&stiid=44793.
Pokud byste chtěl ještě kvalitnější kartu, která by přesně splňovala vaše požadavky na testování, je třeba si ji nechat buď "postavit" na míru, nebo objednat například na eBay. Tam jsou dostupné desítky modelů za poměrně výhodné ceny: http://shop.ebay.com/?_from=R40&_trksid=p3907m38.l1313&_nkw=PCI+test+card&_sacat=See-All-Categories.
REDAKCE CHIPU

Instalace Windows 7

Tipy a triky pro Windows 7
Chip 9/08 * str. 114

Vlastním notebook MSI M677X-016 SK s procesorem AMD Turion64 X2 TL56 1,8 GHz, pamětí 3 GB, optickou mechanikou DVD/RW SuperMulti DL, grafickou kartou nVidia GeForce Go 7600 s 256MB VRAM onboard, HDD 120 GB (5400rpm) SATA. Instaloval jsem Windows 7 RC 64 bit. Instalace se z instalačního DVD spustila a probíhala až do fáze "Expanding Windows Fines". Během fáze "Expanding Windows Fines" se objevila hláška "Windows cannot install required files. The file may be corrupt or missing. Make sure all files required for installation are available, and restart the installation. Error code: 0x80070570" a instalace se přerušila a skončila.
ROMAN DUFFEK (E-MAIL)
S největší pravděpodobností jde o chybně vypálené DVD. Doporučujeme vypalovat image Windows 7 na kvalitní médium co nejnižší rychlostí a před pokusem o instalaci si nástrojem, který najdete na www.softpedia.com/get/System/File-Management/MD5-Checker.shtml, ověřit kontrolní součet vypálené kopie.
REDAKCE CHIPU

Virus, nebo planý poplach?

AVG – rootkit scan
Chip DVD

Nedávno jsem si z vašeho časopisu nainstaloval plnou verzi AVG 8.5, dříve jsem měl jen free verzi. Když jsem spustil vyhledávání rootkitů, našlo mi to toto: C:\Windows\ System32\Drivers\a8516orc. SYS, skrytý ovladač. Na internetu jsem o tom nic nenašel a ani pomocník Google nic nezobrazil. Nevíte náhodou, o co se jedná?
TOMÁŠ RŮŽIČKA (E-MAIL)
V žádném případě bychom toto upozornění neignorovali – s největší pravděpodobností jde opravdu o skrytou součást malwaru. Nenapsal jste podrobnosti o používaném operačním systému, takže naše rady budou spíše obecné.
1) Zapněte si v OS zobrazování skrytých souborů (a podobná nastavení) a zkuste soubor najít manuálně.
2) Vyzkoušejte alternativní detektor rootkitů – například Gmer.
3) Pošlete soubor na on-line skener (http://virusscan.jotti.org nebo www.virustotal.com).
4) Zkuste nabootovat na alternativní OS (do DOS/nouzového režimu) a znovu soubor najít.
Poznámka: Podobné soubory na PC vytváří Daemon tools – pokud ho nemáte nainstalovaný, rozhodně doporučuji počítač podrobně prověřit.
REDAKCE CHIPU

Seznam programů na Chip DVD

Chip DVD: Plné verze
Jedním z důvodů, proč Chip už léta odebírám, jsou plné verze softwaru na DVD. Pro pozdější potřebu si tyto plné verze eviduji v Excelu, abych mohl v budoucnu rychle dohledat vhodný program. Než však každý měsíc přepisovat plné verze včetně popisku, byl by lepší takový seznam přímo na DVD, to by mi ušetřilo dost času. Myslíte si, že by bylo možné na DVD každý měsíc přidat kompletní seznam všech placených verzí, které jste kdy na DVD zařadili, včetně krátkého popisku či kategorie?
ROBERT VLACH (E-MAIL)
Seznam programů najdete každý měsíc na Chip DVD v rubrice Chip Plus/Obsahy Chipu a DVD. Jde o samostatnou databázovou aplikaci Rejstřík Chip DVD 2009 (starší ročníky najdete na Chip DVD 2/09). V tomto rejstříku si můžete plné verze vytřídit zapnutím/vypnutím příslušných filtrů.
Upozorňujeme ještě na nutnost registrace většiny plných verzí a na časové omezení těchto registrací (většinou maximálně dva měsíce po distribuci příslušného vydání časopisu), takže bez včasné registrace nemá příliš smysl plné verze programů archivovat.
REDAKCE CHIPU

 

INFO

Dopisy
Redakce Chipu
Burda Praha, spol. s r. o.
Luxembourg Plaza
Přemyslovská 2845/43
130 00 Praha 3
Fax:
225 018 500
E-mail:
chip@chip.cz

Ohlasy a otázky k jednotlivým rubrikám
Hardware:
michal.bares@chip.cz, 225 018 682
Internet a bezpečnost:
petr.kratochvil@chip.cz, 225 018 768
Software a komunikace:
vratislav.klega@chip.cz, 225 018 229
Ohlasy a otázky k Chip DVD
www.chip.cz/dvd
E-mail: chipdvd@chip.cz
Tel.: 225 018 624, 225 018 628

Všechny další adresy a kontakty naleznete v tiráži na straně 138.   
Vzhledem k omezené kapacitě redakce vám bohužel nemůžeme zaručit, že zodpovíme vaše technické dotazy, které se netýkají
přímo článků a programů uveřejněných v tištěném Chipu nebo na Chip DVD.

INFO_PŘEDPLATNÉ CHIPU

SLUŽBA PŘEDPLATNÉHO
Naše vydavatelství, a tedy i časopis Chip, využívá ke správě předplatného služeb společnosti Mediaservis. Písemné a telefonické objednávky a případné reklamace předplatného v ČR směrujte tedy prosím na poskytovatele:
Mediaservis s. r. o., Zákaznické centrum, Kounicova 2b, 659 51 Brno
Tel.: 541 233 232, fax: 541 616 160
E-mail: chip@mediaservis.cz
Univerzální bílá linka na objednávky předplatného: 840 200 260
On-line objednávky zadávejte na www.chip.cz/predplatne.
Vlastní doručování předplacených čaopisů zajišťuje Česká pošta.
Další informace najdete také v tiráži na straně 156, případně přímo na www.chip.cz/predplatne.

STARŠÍ ČÍSLA A SPECIÁLY

Objednávky a doposílání starších čísel a speciálních vydání jsou realizovány výhradně prostřednictvím společnosti D Servis, ing. Staněk, tel. 737 388 459, e-mail: vladimirstanek@seznam.cz.
Na uvedeném kontaktním spojení získáte informace o cenách i stavu zásob požadovaných titulů, a to včetně podmínek doposílání.

 


Dokumenty ke stažení