Menu

Deset překvapivých čísel o internetu

Deset překvapivých čísel o internetu

Web je NEJDŮLEŽITĚJŠÍM MÉDIEM na světě. Je zajímavý i spoustou podivuhodných čísel.
ANDREAS HENTSCHEL

Číslem 1 seznamu zemí nejvyšším podílem širokopásmového připojení k internetu jsou Bermudy.

2% všech serverů na celém světě patří Google

3 minuty je průměrná délka internetového videa.

4 roky stačily World Wide Webu k tomu, aby získal 50 milionů uživatelů. Tak rychlé nebylo žádné jiné médium: rádiu to trvalo 38 let, televizi 13 let. Pro srovnání: iPodu se stejné množství prodalo za tři roky, Facebooku stačily dva roky.

5% světové výroby elektřiny padne na provoz internetu.

Vyčerpání volných IP adres současného protokolu IPv4 hrozí již v roce 2011. Chceme-li se problému vyhnout, měli bychom přestoupit na IPv6. Nový protokol poskytne 340 sextilionů (3,4 × 10 38)unikátních IP adres.

O více než 7% vzrostl vloni počet Čechů, kteří 'chodí na internet'. V roce 2007 to bylo 60,6 %, v roce 2008 již 68,1 %.

8 párů z 10, které se v USA v roce 2008 vzaly, se seznámilo přes internet.

9. Celkové roční tržby Googlu v roce 2008 činily 21,6 miliardy USD. Tím se Gogole dostal na místo mezi technologickými firmami. Zisk firmy činil 4,23 miliardy USD, čímž mu patří 8. příčka. Zisk přepočítaný na jednoho zaměstnance vychází na 209 624 USD. Touto hodnotou je absolutní jedničkou.

Podle studie společnosti Cisco bude provoz na internetu ke konci roku 2013 dosahovat hodnoty 56 exabajtů za měsíc. To přibližně odpovídá obsahu 10 miliard DVD.

PDA A SMARTPHONY

Windows Mobile 6.5

Ve stejný den, kdy byla uvedena Windows 7, vydal Microsoft také oficiální verzi Windows Mobile 6.5. Nový operační systém měl PDA vrátit na výsluní, mnoho nového však nepřináší. Běžný uživatel na první pohled nejspíš ani nepozná, že používá novou verzi. Zásadní změnou vzhledu je to, že položky v menu jsou řazeny do hexagonů - stejně jako včelí plástve. Výhoda: Prstem se do ikon lépe trefíte.
Co se funkční výbavy týče, novinkou je aplikace Microsoft My Phone. Jedná se o bezplatnou službu určenou pro zálohování a sdílení. Jednoduše z PDA můžete na servery Microsoftu uložit své kontakty, kalendář, úkoly, ale i textové zprávy nebo dokumenty. Je to vlastně krok Microsoftu ke cloud aplikacím
Novinkou a také největším zklamáním je Marketplace: místo pro nákup aplikací do telefonu. To, co už Apple řadu let provozuje pod názvem AppStore a telefony s Androidem mají pod názvem Google Market, přichází konečně i pro platformu Windows Mobile. Množství přítomných programů je však spíše k smíchu. Snad se postupem času nabídka programů rozšíří a přibude i lokalizace do českého jazyka.
V novém systému najdete i klienta pro Facebook - přímo z dílny Microsoftu. Program s tolika chybami a nedodělky je však i na Microsoft silná káva. Kdo Facebook používá, měl by se této aplikaci od Microsoftu obloukem vyhnout. Použitelnost je naprosto nulová.
Nová verze Windows Mobile nepřináší v oblasti uživatelského komfortu žádné zpříjemnění. 'Vychytávky' jako multitouch jsou stále tabu. Microsoft by se měl rychle vzpamatovat a přijít se zcela novou verzí, která bude moderní a důstojnou konkurencí operačního systému Android. V opačném případě se Windows Mobile opravdu stane mrtvou platformou.
INFO: www.microsoft.com/windowsmobile

ASUS RT-N10

Nový router se snadnou obsluhou

Router Asus RT-N10 je nástupcem staršího modelu Asus RTN11 N a rovněž nabízí snadnou konfiguraci, kterou zvládnou i začátečníci. Podporuje WPS pro zabezpečení bezdrátové sítě jednoduše stisknutím jednoho tlačítka. Všechny tyto vlastnosti, včetně rychlosti standardu 802.11n, umožní vytvoření rychlé a bezpečné bezdrátové sítě. 'Domácí kutily' zaujme využití otevřeného kódu a možnost přizpůsobení firmwaru vlastním potřebám. Bezpečnost sítě zajistí i tentokrát WPA2, server Rádius a kvalitní firewall. Novinka se dodává za doporučenou cenu 1 018 Kč bez DPH.
INFO: www.joyce.cz

 


Dokumenty ke stažení