Menu

Dobré kapky pro vaši tiskárnu

Dobré kapky pro vaši tiskárnu

Tisk fotografií a dlouhých dokumentů se může velmi prodražit, zvláště pokud používáte originální inkoustové náplně. Ušetřit vám mohou pomoci levné, ALTERNATIVNÍ INKOUSTY. V Chipu jsme vyzkoušeli, jak si s alternativními náplněmi dokáže poradit sedm nejpoužívanějších tiskáren a jak kvalitně a levně dokáží tisknout.
THOMAS LITTSCHWAGER

Každý ví, že inkoust je drahý, ale málokdo si uvědomí, jak moc. Litr inkoustu, který se používá v tiskárnách, přijde přibližně na 80 000 Kč. Jen pro srovnání, láhev Perrier Jouet Belle Epoque, jednoho z nejdražších šampaňských na světě, stojí necelých 30 000 Kč a litr kvalitního parfému 25 000 Kč. Inkoustu se ale prodá mnohem víc než nejkvalitnějšího šampaňského a celkový roční obrat trhu s inkoustovými náplněmi představuje jen v Evropě částku převyšující pět miliard eur. Za poslední rok se navíc cena inkoustu zvýšila cca o 10 procent. Není proto divu, že se výrobci tiskáren snaží uživatele svých zařízení přesvědčovat, že by měli používat pouze originální inkoust. Na druhou stranu se nemůžeme divit ani tomu, že se na tomto dobrém byznysu snaží přivydělat i jiné firmy. Výrobci tiskáren se jim to snaží co nejvíce ztížit konstrukcí tiskových kartridží, například do nich přidávají čipy, a do inkoustu míchají speciální látky, které mají za úkol lépe reagovat s fotopapíry stejné značky. Zpětný engineering inkoustových kartridží není vůbec snadný, přesto se však druhovýrobcům stále celkem daří krájet svůj podíl na trhu. Nejdůležitější otázkou tedy zůstává, zda se 'neoriginální' inkoust dokáže kvalitou vyrovnat tomu, který pod svým jménem prodává výrobce tiskárny. V testovací laboratoři Chipu jsme kvalitu některých inkoustů vyzkoušeli na sedmi tiskárnách nejdůležitějších výrobců a porovnávali jsme ji s tiskem, který produkují originální kartridže.
V testu jsme zdaleka neměli možnost vyzkoušet všechny dostupné neoriginální kartridže, i tak vám ale tento článek může poskytnout přehled o slabých a silných stránkách neoriginálních inkoustových kartridží. Existuje okolo nich řada dohadů, které se nyní snažíme uvést na pravou míru. Nejznámějším mýtem je, že neoriginální inkousty se kvalitou tisku za žádných okolností nemohou vyrovnat originálům. Test ukázal, že zrovna v této oblasti se výrobci alternativních kartridží velmi zlepšili, a některé neoriginální inkousty dokonce mohou ty originální předčit. V testu jsme rovněž zjistili, že ne všechny neoriginální inkousty nabízejí levnější tisk než originální kartridže, i když většinou jsou levnější, a v některých případech dokonce výrazně. Podrobné informace o tiskových nákladech najdete v tabulkách. Neoriginální inkousty výrazně zaostávají v testech trvanlivosti, a to jak při vystavení UV záření, tak při testu mechanického poškození inkoustové vrstvy.
Ne všechny inkousty, které najdete v našem testu, je snadné sehnat v kamenných prodejnách, všechny však lze zakoupit v domácích a mezinárodních internetových nákupních domech. Cena je v tom případě velmi závislá na aktuálním kurzu eura vůči koruně. Pokud se už rozhodnete pro použití alternativních inkoustů, doporučujeme kupovat pouze kompletní kartridže a vyhnout se tzv. refill kitům, tedy soupravám pro domácí plnění kartridží, které mohou při nesprávném použití poničit tiskárnu i bezprostřední okolí místa, kde kartridže plníte. Pozor rovněž na pirátské kartridže, které se vydávají za originální značkový spotřební materiál výrobců, ale jsou to většinou jen pokoutně doplněné náplně. Je to stejné jako v případě cigaret či oblečení - nekupujte na tržišti podezřele levné značkové zboží, raději si připlaťte nebo se spokojte s jiným, levnějším, ale legálním zbožím.

Kvalita tisku: Stejně dobrá jako u originálu

Neoriginální inkoustová kartridž musí být co nejlevnější, ale zároveň musí zaručovat výsledek, který je srovnatelný s inkousty originálních výrobců. Test ukázal, že kvalita tisku je velmi vyrovnaná a žádná z testovaných alternativních kartridží neprodukovala vyloženě špatný výsledek. I ty horší neoriginální kartridže si zaslouží přinejhorším hodnocení 'dobrý', a některé z nich se dokonce vyrovnají těm originálním. Překvapila nás sada kartridží Agfa, určených pro tiskárnu Canon Pixma MX850, která je nejen levnější, ale dokonce produkovala lepší výsledky než originální spotřební materiál. V případě kartridží určených pro tento typ tiskárny měli druhovýrobci štěstí, protože čip integrovaný do tiskových hlav Pixmy MX850 byl stejný jako u předchozí generace kartridží, a jeho ochrana byla tedy již prolomena. Alternativní výrobci tak měli dost času na vývoj lepšího inkoustu. Překvapením byl i inkoust iColor firmy Pearl, který je k dispozici pro různé typy tiskáren. Přestože je z námi zkoušených alternativních inkoustů nejlevnější, vykazuje stále velice dobré výsledky. Vypadá to, že výrobci neoriginálních inkoustů se opět zlepšili, tedy alespoň co se kvality tisku týče.

Odolnost proti UV: Rok na slunci

Z hlediska odolnosti vůči ultrafialovému záření je situace naprosto jiná. V laboratoři jsme simulovali, jak bude výtisk vypadat, budeli jeden rok vystaven slunečnímu záření, což je doba, kterou by měla fotografie visící na zdi bez problémů zvládnout - fotografie mnohdy visí v obývacím pokoji ještě déle. Při tomto testu se nám již podařilo oddělit zrno do plev mnohem snadněji. Zvláště v případě tiskárny Canon Pixma iP4600 se náhradní inkousty zdaleka nevyrovnají kvalitě originálu. Po zátěžovém UV testu byly barvy fotografií zpracovaných pomocí neoriginálních kartridží zřetelně vybledlé. I u ostatních tiskáren byl rozdíl mezi alternativními a originálními kartridžemi jasně patrný. Většinou jsme našli alespoň jednu alternativu, která by byla s přivřením oka použitelná, a většinou jí byly inkousty z produkce společností Pearl nebo Pelikan. Všechny ostatní neoriginální inkousty však jsou, co se ochrany proti UV záření týče, naprosto nepoužitelné. Jedinou výjimku jsme zaznamenali v případě tiskárny Canon Pixma MX850, kde se inkousty Pelikan a Agfa ukázaly jako rovnocenný partner originálu. Po pravdě řečeno poskytovaly ještě lepší ochranu před UV zářením než originální náplně. U všech ostatních inkoustů platí, že po roce vystavení účinkům UV záření fotografie výrazně ztrácejí barevnou věrnost. S UV zářením mají problémy hlavně inkousty Compedo. Nejlepším hodnocením alternativních inkoustů byla v testu ochrany proti UV záření známka 'dostatečný'. Ne každý inkoust je tak vhodný pro tisk fotografií určených k pověšení na zeď, což ale neznamená, že pomocí něj nelze tisknout fotografie určené pro uchování ve fotoalbu nebo jinak chráněné proti UV záření. I fotografie tištěné inkoustem Compedo udrží v krabici svoji barevnou stálost po mnoho let.

Odolnost proti setření: Tisíckrát pohlazená fotografie...

Test odolnosti proti setření inkoustu rovněž ukáže, jak bude vaše fotografie vypadat, když ji budou lidé brát často do ruky. Tento test rovněž dobře vypovídá o kvalitě použitého inkoustu. Pokud se při tisku rychle a dostatečně spojí s fotopapírem, vznikne odolný povrch, jehož vazby nedokážou porušit ani vodní kapky. V případě špatného inkoustu se povrch rozmaže i při lehkém dotyku prstu. Stejně jako v případě testu odolnosti proti UV záření nelze generalizovat, ani co se týče odolnosti výtisků. Většinou jsou nejodolnější originální inkousty, ale i zde jsme zaznamenali výjimku. Tou jsou dvě použité tiskárny HP, v jejichž případě se originální inkoust nedokázal vyrovnat alternativám Jet Tec, Pelikan, KMP a Compedo.
V případě produktů Brother, Canon a Epson nastavují originální inkousty laťku odolnosti. Dokonce i v případě tisku na stroji Canon Pixma MX850, kde se zatím velmi dobře osvědčovaly neoriginální kartridže Agfa a Pelikan, je pro dosažení nejlepší odolnosti proti otěru vhodné použít originální inkousty. V případě Pixmy MX850 jsou v tomto ohledu všechny náhradní alternativy zklamáním. Jediná Agfa dosáhla v této oblasti alespoň známky 'dobrý'. Inkousty KMP, Digital Revolution a Compedo nás snadným roztěrem zklamaly i při tisku na zařízení Brother DCP-585CW.
V případě populární tiskárny Canon Pixma iP4600 se náhradní inkousty vypořádaly s testem odolnosti proti otěru výborně. Téměř všechny dosáhly maximálního bodového hodnocení.

Úspora: Někdy ušetříme víc, jindy míň

Důvodem pro nákup alternativních inkoustových kartridží je vždy jen cena - pokud by totiž byly dražší než originál, nikdo by je nekupoval. Kvalita tisku zajímá uživatele, kteří kupují alternativní inkousty, mnohem méně než cena. Všechny testované neoriginální inkousty jsou samozřejmě levnější než originály.
Výrazný rozdíl jsme zaznamenali především u tiskárny Brother DCP-585CW, kde i nejdražší alternativní náplně stojí o polovinu méně než originály. Nejlepší z náhradních kartridží jsou Pearl iColor, ty přijdou dokonce na čtvrtinu ceny těch originálních. Cena výtisků však závisí nejen na částce, kterou musíme zaplatit za kartridže, ale i na jejich kapacitě, tedy na množství stran či fotografií, které jejich prostřednictvím dokáže zařízení vytisknout. V tomto ohledu jsme u stejného zařízení Brother zaznamenali další překvapení. Inkousty Pearl a KMP vystačí na tisk téměř dvojnásobného množství fotografií rozměru 10 × 15 cm a inkoust Pearl rovněž vystačí na tisk většího množství textových stran. Inkoust Compedo vytiskne téměř dvakrát víc textových stran než originální spotřební materiál, je to však zároveň nejdražší alternativní inkoust určený pro tuto tiskárnu. Pokud tedy vlastníte zařízení Brother DCP-585CW nebo tiskárnu, která používá stejné kartridže, můžete zakoupením inkoustových kartridží ušetřit ročně skoro 3000 Kč, a to jen s minimálními kompromisy z hlediska kvality výtisků.
Stejně fantastickou náhradu jako v případě tiskárny Brother a inkoustu Pearl u ostatních testovaných zařízení nenajdeme. Můžeme použít rozumné alternativy, ale vždy narazíme na nějaký háček. Neoriginální inkoustové kartridže pro tiskárnu HP Photosmart D7260 stojí vesměs 40 až 50 procent ceny originálních náplní, což představuje výraznou úsporu nákladů, zvlášť když dosahují použitelné kvality tisku. Z tabulky vyčnívá zvláště inkoust Digital Revolution. Tiskne dobře a stojí o 70 procent méně než originál. Vystačí pro tisk stejného množství textových stran jako originální kartridže, a zvládne dokonce o 40 fotografií víc než originální spotřební materiál. Ale pozor! I když se zdá, že kartridže Digital Revolution obsahují více inkoustu, výše zmíněného výsledku jsme dosáhli až při opakovaném testu. Při testu první sady inkoustů stačily pouze na 400 stran textového dokumentu. Například náplně Pelikan vytiskly o 1 400 stran víc. Tento problém staví výtěžnost alternativních kartridží do jiného světla. Nakonec jsme zjistili, že jsme k testu použili kartridže z problémové série. Pokud se tedy rozhodnete pro alternativní náplně Digital Revolution, doporučujeme vám ověřit si, že byly vyrobeny až po září 2009. V případě, že tisknete hlavně fotografie, představují neoriginální náplně DR roční úsporu okolo 2000 Kč.
Majitelé tiskárny Epson Stylus PX700W mohou snížit tiskové náklady nákupem velmi dobrého alternativního inkoustu Pearl a každý rok tak ušetřit okolo 2000 Kč. Jeho pořizovací cena je navíc o polovinu nižší než u další dostupné alternativy z produkce firmy Compedo.
U ostatních modelů už nebude úspora tak značná. Například u obou modelů Canon můžete za rok ušetřit maximálně 1500 Kč, ale výrazně na úkor kvality. Okolo 1500 Kč můžete ušetřit i v případě tiskárny Epson Stylus D120, ale rovněž budete muset slevit z některých požadavků. U zařízení HP hodně záleží na typu použité originální kartridže. Pokud používáte náplně XL, ušetříte okolo 2000 Kč, ale pokud bychom neoriginální inkousty srovnali s nízkoobjemovými kartridžemi, úspora by může přesahovat částku 4000 Kč. V případě, že výrobce dodává velkoobjemové kartridže, doporučujeme je používat. Při ročním tisku 1000 stran a 200 fotografií se vám vyplatí.
AUTOR@CHIP.CZ

SHRNUTÍ

Všeobecné pravidlo zní, že originální spotřební materiál tiskne nejlépe a nejdéle vydrží, ale je dražší. V některých případech však můžete nákupem alternativních kartridží ušetřit poměrně dost peněz. Pokud vlastníte zařízení Brother DCP585CW, máte štěstí. U této tiskárny můžete použitím neoriginálních kartridží Pearl iColor výrazně snížit tiskové náklady až o 3000 korun. Inkousty Pearl jsou vhodné i pro zařízení Epson Stylus PX700W, kde uspoří přes 3000 Kč za rok.

INFO

Slabinou je odolnost vůči UV záření

Pokud si na zeď rádi věšíte fotografie pořízené na domácí tiskárně, nepoužívejte alternativní inkousty, protože brzy vyblednou.
Na dovolené jste pořídili několik hezkých fotografií a chtěli byste si je pověsit doma na zeď. Pokud jste je vytiskli pomocí levných náhradních inkoustů, tak jste ušetřili a zpočátku byl výtisk stejně barevně věrný, jako kdybyste použili náplně originální. Ale jen zpočátku. Fotografie začne postupně blednout a za poměrně krátkou dobu poničí sluneční UV záření barevnou stálost fotografie do té míry, že černá barva se změní na hnědou a červená barva vybledne do růžové.

NA SVĚTLO S ORIGINÁLNÍMI INKOUSTY

Test prokázal, že originální inkousty si s ultrafialovým světlem poradí mnohem lépe než levnější náhrady. Pokud si tedy chcete pověsit fotografii na zeď, rozhodně ji vytiskněte originálním spotřebním materiálem. Chcete-li přesto ušetřit, pošlete fotografii do specializovaného fotolabu, kde se fotografie netisknou na tiskárně, ale vyrábí se klasickým způsobem. Dostanete fotografii s dlouhou barevnou stálostí a pravděpodobně i ušetříte.

Foto - Slunce, zabiják fotografií: Vystavíme-li fotografii vytištěnou inkoustem Digital Revolution na rok slunečnímu záření, dojde k výraznému vyblednutí barev, tak jak je vidět na obrázku v případě tisku na tiskárně Canon Pixma MX850.

SOUHRN _ ALTERNATIVNÍ INKOUSTY

RADY PRO NÁKUP

LEVNÉ INKOUSTY NEMÍCHAT

Pokud se rozhodnete tisknout neoriginálními inkousty, doporučujeme vyměnit všechny barevné kartridže najednou. Při výměně rozhodně nemíchejte kartridže různých barev od několika výrobců a nekombinujte náhradní inkousty ani s originálním spotřebním materiálem. Inkousty jsou k sobě i k papíru vázány chemickým způsobem, a proto je třeba, aby byly navzájem kompatibilní. V případě míchání inkoustových kartridží různých značek s největší pravděpodobností výtisk rovnou vyhodíte.

UŠETŘETE JEŠTĚ VÍC

Pokud tisknete hlavně textové dokumenty, nastavte tiskárnu tak, aby defaultně tiskla v náhledovém režimu. V případě nutnosti můžete kvalitu tisku vždy na potřebnou dobu nastavit zpět na standardní režim.

NECHTE SI FOTOGRAFIE UDĚLAT

Tisk fotografií v levných fotolaboratořích je ještě levnější, než pokud byste tiskli s neoriginálními kartridžemi na alespoň použitelný fotopapír. Kvalita výsledné fotografie bude vyšší, stejně jako odolnost vůči oděru a světlostálost při vystavení ultrafialovému slunečnímu záření.

JAK CHIP TESTUJE

V testovací laboratoři Chipu zkoušíme kvalitu neoriginálních inkoustů prostřednictvím několika tiskáren. Odolnost proti ultrafialovému záření testujeme ve speciální komoře.
50 %     KVALITA TISKU NA FOTOPAPÍR
25 %     ODOLNOST VŮČI UV ZÁŘENÍ
15 %     KVALITA TISKU NA BĚŽNÝ PAPÍR
10 %     MECHANICKÁ ODOLNOST VÝTISKŮ

Dokumenty ke stažení