Menu

Mailbox

Chránit data před špehy

Přiznám se, že doposud jsem na zabezpečení svého PC příliš nemyslel. Díky vašemu testu antivirů jsem ale získal daleko lepší přehled. Navíc si z vašeho DVD mohu zdarma vybrat hned dva solidní bezpečnostní produkty: F-Secure Internet Security a AVG. Díky!

MIROSLAV ŠÁLEK (E-MAIL)
ÚTOK VIRU! CO DĚLAT? CHIP 11/09 - STR. 40

BSA: "Bonzy" ověřujeme

Úvodník: Udejte svou konkurenci
Chip 11/09 - str. 3
Dovoluji si reagovat na váš úvodník. Souhlasím, že krize se promítá do snížení tolerance pirátství ze strany komerčních výrobců softwaru. Nicméně ne kvůli tomu, že by jim 'teklo do bot', jak píšete, ale proto, že si začínají uvědomovat, že smířlivý postoj k pirátství se nevyplácí.
BSA je kamenována za nemorální praktiky, což s ohledem na některé kontroverzní 'bonz' kampaně chápu. Také bychom si přáli nebýt závislí na informacích z 'druhé ruky'. Bohužel, o pirátství se můžeme dozvědět pouze od informátorů. Jiný způsob zjištění pirátství zatím neexistuje. Pokud bychom nedělali nic, míra pirátství ve firmách by byla ještě vyšší. To naše členy značně poškozuje. Snaha jít cestou pozitivní osvěty bohužel také nefunguje. Jako jediný funkční se ukázal princip 'na hrubý pytel patří hrubá záplata'.
Snadno poškodit konkurenci či šéfa zasláním 'bonzu' rozhodně nejde. Pohnutky informátorů sice nesledujeme, zato nás ale zajímá důvěryhodnost informací. Všechna oznámení pečlivě analyzujeme, a pokud jsou nevěrohodná, ihned je házíme do koše - zejména ta anonymní. Pokud si nejsme jisti, že firma skutečně užívá nelegální software, trestní oznámení BSA nepodává. Policejní prohlídky probíhají jen ve firmách, které se pirátství dopouští ve velkém. Sami máme zájem na tom, aby razie byly úspěšné. Nejde o žádná neviňátka s jednou nelegální instalací softwaru za sto korun.
Pokud by byly policejně vyšetřované firmy 'čisté', rapidně by klesla naše důvěryhodnost v očích orgánů činných v trestním řízení. To samozřejmě nechceme. Obdržená oznámení, a zejména ta anonymní, si proto důkladně ověřujeme. Snaha poškodit konkurenci zasláním anonymu `a la 'mají tam kvantum nelegálního softwaru, udělejte razii' rozhodně pohoří. Pokud jde o probíhající kampaň, počet neanonymních žádostí o zásah proti nekalé konkurenci je opravdu vysoký. Zvláště specializované firmy (návrháři, architekti a podobně) nemají nad nepoctivými konkurenty slitování a nebojí se otevřeně ozvat.
Spekulace o podivném načasování kampaně související údajně s tím, že BSA teče do bot, jsou naprosto scestné. Kampaně pořádá BSA každoročně, někdy i dvakrát za rok. Letos pořádáme kampaň pouze jednu. Kvůli kontroverznímu pojetí je ale více vidět. Počet členů BSA navíc každoročně roste. V Česku má BSA nyní 28 členů. Za poslední rok jich přibylo více než deset.
BSA má jediný cíl, aby lidé dodržovali licenční ujednání. Pokud s podmínkami užívání softwaru nesouhlasí, nechť si takový software nepořizují. Souhlasím s vámi, že téměř ke každému komerčnímu nástroji je možné najít zdařilou freewarovou variantu. Z pirátů nemá prospěch nikdo, ani komerční výrobci, ani opensourcová komunita. Piráti jsou jednoduše paraziti.
JAN HLAVÁČ, TISKOVÝ MLUVČÍ BSA

Resetování počítadla dat

Levné surfování po celém světě
Chip 11/09 - str. 100
Jeden z našich čtenářů telefonicky reagoval na článek o mobilním surfování v zahraničí. Věděl, že minimální účtovací jednotkou je 100 kB. Data v zahraničí používal pro navigaci, přičemž při každém připojení stáhl jen pár kilobajtů.
A aby telefon nestahoval další data, po každém připojení se raději odpojil. Výsledek: Celkem stáhl jen pár stovek kilobajtů. Překvapením pro něj bylo, že každé připojení 'resetuje' počítadlo a započte se nových 100 kB. To mu však v prodejně O2 neřekli. Výsledek: Faktura na 2 000 Kč. Ponaučení: Minimální účtovací jednotkou je 100 kB, ale počítá se každé nové připojení, byť byste přenesli jen jeden jediný bajt. Pokud tedy budete přenášet v zahraničí vícekrát menší množství dat, raději mobil od internetu neodpojujte. Vyšlo by vás to mnohem dráž.
PAVEL ČERNÝ (TELEFONICKÁ REAKCE)

Nové virové skenery

Útok viru! Co dělat?
Chip 11/09 - str. 40
Děkuji za váš zajímavý článek o virových skenerech. Mám k němu ale otázku. V testu jste porovnávali produkt Kaspersky ve verzi 2009. Tato verze však byla v době zveřejnění článku už nějakou dobu nahrazena novou verzí (2010), to samé se týká například i programu BitDefender. Proč dáváte do testu antivirů starší verze? Není to pak zcela fér
STANISLAV JUŘIČKA (E-MAIL)
Vzhledem k tomu, že testy virových skenerů jsou velmi náročné a zdlouhavé, navíc je provádíme ve spolupráci s externími odborníky, museli jsme s jejich přípravou začít už delší dobu před samotným vydáním listopadového čísla. Pak se bohužel stane, že výrobci ještě před koncem testu a jeho zveřejněním v časopise uvedou na trh nové verze. Ani při nejlepší snaze není možné naplánovat náš test tak, abychom se strefili do období, kdy ani jedna ze zúčastněných firem zrovna nebude uvádět novou verzi svého produktu.
REDAKCE CHIPU

INFO

Dopisy
Redakce Chipu
Burda Praha, spol. s r. o.
Luxembourg Plaza
Přemyslovská 2845/43
130 00 Praha 3
Fax:
225 018 500
E-mail:
chip@chip.cz

Ohlasy a otázky k jednotlivým rubrikám
Hardware:
michal.bares@chip.cz, 225 018 682
Internet a bezpečnost:
petr.kratochvil@chip.cz, 225 018 768
Software a komunikace:
vratislav.klega@chip.cz, 225 018 229
Ohlasy a otázky k Chip DVD
www.chip.cz/dvd
E-mail: chipdvd@chip.cz
Tel.: 225 018 624, 225 018 628

Všechny další adresy a kontakty naleznete v tiráži na straně 138.   
Vzhledem k omezené kapacitě redakce vám bohužel nemůžeme zaručit, že zodpovíme vaše technické dotazy, které se netýkají
přímo článků a programů uveřejněných v tištěném Chipu nebo na Chip DVD.

INFO_PŘEDPLATNÉ CHIPU

SLUŽBA PŘEDPLATNÉHO
Naše vydavatelství, a tedy i časopis Chip, využívá ke správě předplatného služeb společnosti Mediaservis. Písemné a telefonické objednávky a případné reklamace předplatného v ČR směrujte tedy prosím na poskytovatele:
Mediaservis s. r. o., Zákaznické centrum, Kounicova 2b, 659 51 Brno
Tel.: 541 233 232, fax: 541 616 160
E-mail: chip@mediaservis.cz
Univerzální bílá linka na objednávky předplatného: 840 200 260
On-line objednávky zadávejte na www.chip.cz/predplatne.
Vlastní doručování předplacených čaopisů zajišťuje Česká pošta.
Další informace najdete také v tiráži na straně 156, případně přímo na www.chip.cz/predplatne.

STARŠÍ ČÍSLA A SPECIÁLY

Objednávky a doposílání starších čísel a speciálních vydání jsou realizovány výhradně prostřednictvím společnosti D Servis, ing. Staněk, tel. 737 388 459, e-mail: vladimirstanek@seznam.cz.
Na uvedeném kontaktním spojení získáte informace o cenách i stavu zásob požadovaných titulů, a to včetně podmínek doposílání.

 


Dokumenty ke stažení