Menu

Spousta novinek

Spousta novinek

Vážení čtenáři

od uvedení Windows 7 už uplynul skoro měsíc. Povedlo se jak slavnostní představení, tak především první prodeje. Nic naplat, dlouhý půst, který nám Microsoft v oblasti úspěšných operačních systémů (nechtěně) naordinoval, teď přináší své ovoce. Dlužno říct, že Microsoft se tentokrát poučil z minulých chyb, a vše nasvědčuje tomu, že jak výrobce, tak uživatele nových Windows čekají lepší časy. O tom, jak bezproblémově přejít na nová Windows, se můžete dočíst i v tématu tohoto čísla.
JE JEN ŠKODA, ŽE 'SEDMIČKY' NEJSOU CENOVĚ PŘÍSTUPNĚJŠÍ. O akční nabídce typu Windows 7 Family Pack, která šťastnějším americkým uživatelům nabízí významně cenově zvýhodněnou rodinnou sadu tří upgradů, si v Česku můžeme nechat zdát. Odhaduji tedy, že ti méně nadšení uživatelé se s Windows 7 setkají až při koupi nového PC - což může být škoda.
I KDYŽ JSOU WINDOWS 7 BEZESPORU NEJVÝZNAMNĚJŠÍ IT UDÁLOSTÍ ROKU 2009, ani ostatní svět počítačů se nezastavil a novinky se na nás hrnou dál. Pokud bychom ještě zůstali u Microsoftu, pak se můžeme těšit na nový kancelářský balík s číslem 2010. Alespoň v tomto případě prý Microsoft nasadí přístupnější politiku a poprvé nabídne Office Starter Packet. Ten bude sestávat z funkčně redukovaných verzí Wordu a Excelu a bude instalovaný ZDARMA - výlučně na nových počítačích. Kdo bude chtít vyšší verze, ten si zakoupí pouze produktový klíč, který odblokuje chybějící funkce. To bude zase výzva pro hackery!
V OBLASTI HARDWARU POKRAČUJE HONBA ZA 3D. Asus a Acer přicházejí ve stejné době s notebooky umožňujícími trojrozměrné zobrazení, každé na trochu jiném principu. Masovému přesunu počítačových her do třetího rozměru tak už skoro nic nestojí v cestě. Do praxe se dále dostává nová verze sériového rozhraní - USB 3.0, které je desetkrát rychlejší než jeho předchůdce. Dokonce už je pro něj k dostání první externí pevný disk a obsahovat ho budou především nové základní desky. Konkurencí mu částečně bude standard Wi-Fi Direct, který umožní přímé spojení WLAN přístrojů bez nutnosti existence nosné Wi-Fi sítě. Od poloviny příštího roku se bude tato specifikace zabudovávat do mobilů, fotoaparátů, notebooků a třeba i do klávesnic a myší.
JAKOBY Z OBLASTI SCI-FI PŮSOBÍ POKUSY O BEZDRÁTOVÝ PŘENOS ELEKTRICKÉ ENERGIE. Píšeme o nich v posledním článku tohoto Chipu. O žádnou fantazii se ale nejedná. Dell nyní uvedl první komerční notebook s možností indukčního dobíjení prostým položením na dokovací stanici. O něco podobného se pokouší i Sony: vyvíjí techniky, které by zajistily napájení elektrických zařízení bez kabelu. Pomocí magnetické rezonance přenese až 60 W na vzdálenost půl metru. Možná to jsou zatím jen první kroky, ale určitě se máme na co těšit.
Novinek je spousta a my se vás snažíme o nich poctivě informovat. Přeji vám, aby vás nové programy, zařízení a technologie i nadále zajímaly a stále něčím příjemně překvapovaly.

Josef Mika
josef.mika@chip.cz

ZAUJALO NÁS

-  AŽ DVA ROKY VĚZENÍ hrozí dvacetileté dívce z Jihlavy, která si na mobilní telefon natáčela film v kině. Kdo nechce mít 'potíže' s policií, měl by uvažovat o mobilu bez kamery. Na Rudém náměstí v Moskvě se také nesmí natáčet.
+  WINDOWS 7 se na Amazonu v předprodeji prodalo více než Harryho Pottera. Snad udělá svým uživatelům aspoň tolik radosti jako knížka o výjimečném čarodějovi. V Česku plánuje Microsoft prodat do konce příštího roku 800 tisíc licencí nových Windows.
-  SKYPE JE BLOKOVÁN jako služba u mnoha evropských operátorů. Zástupce Skypu si proto stěžoval u Evropské unie, aby nakázala operátorům Skype neblokovat. Ještě štěstí, že u nás je rychlé mobilní připojení tak drahé, nekvalitní a málo rozšířené, že se Skypem v mobilu vůbec nemusíme zabývat.
+  GOOGLE STREET VIEW KOLO: Google, který svým Street View usnadňuje život řidičům a turistům, plánuje jeho další vylepšení. Jeho kolo (tedy spíše trojkolka) zaznamená i ty krásy České republiky, které nejsou přístupné pro automobily. Za pár měsíců tak budete moci vyprávět své přítelkyni o turistických krásách Českého ráje, aniž byste vytáhli paty z hospody (která má volné Wi-Fi připojení).
-  SONY ERICSSON RUŠÍ značky Walkman a Cybershot. Nové mobily z těchto sérií už nebudou. Asi to bylo příliš logické značení.
+  WINDOWS MOBILE 6.5 jsou oficiálně venku. Ještě pár let vývoje a budou mít tak dobré ovládání jako iPhone.
-  HADOPI 2 SCHVÁLEN: Není to tak dávno, co jsme se radovali nad vítězstvím zdravého rozumu ve Francii. Předčasně. Ukázalo se, že peníze a lobbing jsou silnější než zdravý rozum. Kontroverzní zákon na 'ochranu autorských práv' byl ve své druhé verzi schválen a posvětil ho i ústavní soud.


Dokumenty ke stažení