Menu

Mailbox

Přestup na Windows 7

Tak zásadní věc jako instalaci nového operačního systému jsem doposud nechávala zkušenějším. Díky vašemu podrobnému a užitečnému návodu jsem však upgrade na Windows 7 zvládla úplně sama a bez sebemenších problémů.

JANA VAVŘINECKÁ (E-MAIL)
PŘEJDĚTE NA WINDOWS 7, CHIP 12/09 * STR. 40

Rychlé updaty

Nebezpečný software
Chip 12/09 * str. 52
Pro to, aby byl jakýkoliv software označen jako nebezpečný, je z mého pohledu mnohem více rozhodující, jak rychle výrobce reaguje na odhalené bezpečnostní mezery a posílá opravy. To je daleko důležitější než údaj o tom, kolik bezpečnostních problémů se během jednoho roku u daného programu objevilo. Hlavně podle rychlosti reakce výrobce se rozhoduji, zda software i přes občasná bezpečnostní rizika budu dále provozovat.
JISKRA (E-MAIL)
Váš časopis čtu velmi rád, ale v aktuálním (v minulém, pozn. red.) vydání mi jedna věc přišla velmi podivná. V článku na straně 52 zůstává Opera v oblasti bezpečnosti jako jediný doporučený browser. V testu operačních systémů na straně 64 už ale opět doporučujete Firefox. Proč zde také netrváte na Opeře? Vždyť ta také pracuje pod Windows 7.
TOMÁŠ PODZIMEK (E-MAIL)
Opera vykazuje ze všech prohlížečů dlouhodobě nejméně bezpečnostních mezer. Kdo tedy chce surfovat co nejbezpečněji, ten by si měl nainstalovat Operu i do Windows 7. Komu ale navíc záleží při brouzdání po internetu i na komfortu a rychlosti, ten by měl raději sáhnout po Firefoxu s vhodnými doplňky. Plug-iny jako Noscript bezpečnost Firefoxu významně zvyšují, takže ho klidně můžeme doporučit jako „standardní“ browser pro Windows 7.
REDAKCE CHIPU

XP do starého železa

Přejděte na Windows 7
Chip 12/09 * str. 40
Doposud jsem si nebyl jistý, zda jsou Windows 7 skutečně o tolik lepší, abych na ně ihned přecházel. Poté, co jsem si pomocí nástrojů z vašeho DVD vyzkoušel „podobu“ Windows 7 i v XP, musím přiznat, že vypadají opravdu dobře. A pokud jsou „sedmičky“ opravdu tak dobré, jak píšete ve srovnávacím testu operačních systémů, nebudu s přestupem čekat až do té doby, než si pořídím nový počítač.
JAN POLÁK (E-MAIL)

Dobré zkušenosti s Linuxem

Windows, Mac OS a Linux v tvrdém testu
Chip 12/09 * str. 64
Jako dlouholetý uživatel Linuxu jsem si přečetl váš článek v aktuálním (minulém, pozn. red.) Chipu, jeho výsledky mě ale velmi udivily. Také používám Kubuntu a myslím si, že v žádném případě není o nic horší než ostatní (komerční) OS. Mám k vašemu testu i jednu konkrétní otázku: Pomocí kterého benchmarku jste měřili hodnoty fps (snímky za sekundu)?
JIŘÍ DUCHOŇ (E-MAIL)
Počty snímků za sekundu jsou průměrné hodnoty, které jsme zjišťovali v průběhu kódování filmu. Přitom jsme použili kodér X264 s nástrojem HandBrake (www.handbrake.fr).
REDAKCE CHIPU

Drahý tiskový inkoust

Dobré kapky pro vaši tiskárnu
Chip 12/09 * str. 70
To, že tiskový inkoust je dražší než to nejlepší šampaňské na světě, je opravdu více než absurdní. Už dlouho mě velmi zlobí, že nové kartridže stojí tolik. Často je téměř výhodnější si rovnou koupit novou tiskárnu.
VÁCLAV HABART (E-MAIL)

Linux na PC neovlivňuje Windows

Windows, Mac OS a Linux v tvrdém testu
Chip 12/09 * str. 64
Z vašeho DVD jsem nainstaloval zveřejněnou verzi Kubuntu. Na počítači je původní OS Vista Bussines. Kubuntu se chová nekorektně a zpožďuje počítač. Na DVD není žádný odinstalační program. Jak Kubuntu odinstalovat?
JOVAN MILAKOV (E-MAIL)
Jelikož Vista vůbec Kubuntu nevidí (leží zcela odděleně na jiné partition), nemá Kubuntu žádné prostředky, jak Vistu brzdit. Možná je zbrzdění způsobeno jen tím, že jste sebral místo na partition a Vista teď defragmentuje disk nebo dělá něco jiného. Odinstalace je jednoduchá – stačí se zbavit partition, na které Kubuntu je. To zvládne každý program pro práci s diskovými oddíly. Možná pak ještě bude třeba opravit MBR.
REDAKCE CHIPU

Jednodušší přehrávač

Konec problémů s videem
Chip 12/09 * str. 112
K vašemu článku bych přidal informaci, že 99,9 % problémů typu „Nejde mi přehrát video, jak to?“ jsem ve Windows jednoduše odstranil používáním přehrávače SMPlayer, který není nutno instalovat a přehraje snad všechno. Tím už také nemám potřebu instalovat do Windows žádné kodeky, a tak si „nezaneřádím“ operační systém (pokud ovšem kodeky nepotřebuji pro editaci videa). Doporučuji všem SMPlayer vyzkoušet (je i na Chip DVD).
PAVEL HORKY (E-MAIL)
Ano, víme o tomto přehrávači, na DVD ho máme především proto, že přehraje i filmová DVD Video. Podobně dobře poslouží i v článku zmiňovaný VLC.
REDAKCE CHIPU

 

INFO

Dopisy
Redakce Chipu
Burda Praha, spol. s r. o.
Luxembourg Plaza
Přemyslovská 2845/43
130 00 Praha 3
Fax:
225 018 500
E-mail:
chip@chip.cz

Ohlasy a otázky k jednotlivým rubrikám
Hardware:
michal.bares@chip.cz, 225 018 682
Internet a bezpečnost:
petr.kratochvil@chip.cz, 225 018 768
Software a komunikace:
vratislav.klega@chip.cz, 225 018 229
Ohlasy a otázky k Chip DVD
www.chip.cz/dvd
E-mail: chipdvd@chip.cz
Tel.: 225 018 624, 225 018 628

Všechny další adresy a kontakty naleznete v tiráži na straně 140.   
Vzhledem k omezené kapacitě redakce vám bohužel nemůžeme zaručit, že zodpovíme vaše technické dotazy, které se netýkají
přímo článků a programů uveřejněných v tištěném Chipu nebo na Chip DVD.

INFO_PŘEDPLATNÉ CHIPU

SLUŽBA PŘEDPLATNÉHO
Naše vydavatelství, a tedy i časopis Chip, využívá ke správě předplatného služeb společnosti Mediaservis. Písemné a telefonické objednávky a případné reklamace předplatného v ČR směrujte tedy prosím na poskytovatele:
Mediaservis s. r. o., Zákaznické centrum, Kounicova 2b, 659 51 Brno
Tel.: 541 233 232, fax: 541 616 160
E-mail: chip@mediaservis.cz
Univerzální bílá linka na objednávky předplatného: 840 200 260
On-line objednávky zadávejte na www.chip.cz/predplatne.
Vlastní doručování předplacených čaopisů zajišťuje Česká pošta.
Další informace najdete také v tiráži na straně 156, případně přímo na www.chip.cz/predplatne.

STARŠÍ ČÍSLA A SPECIÁLY

Objednávky a doposílání starších čísel a speciálních vydání jsou realizovány výhradně prostřednictvím společnosti D Servis, ing. Staněk, tel. 737 388 459, e-mail: vladimirstanek@seznam.cz.
Na uvedeném kontaktním spojení získáte informace o cenách i stavu zásob požadovaných titulů, a to včetně podmínek doposílání.

 


Dokumenty ke stažení