Menu

Mailbox

VYŠŠÍ RYCHLOST PRO PEVNÝ DISK

Díky za nástroje pro pevné disky na DVD! Po pořádné defragmentaci běží můj do té doby už řádně unavený PC skutečně znatelně rychleji.

MARTIN SIKA (E-MAIL), POŘÁDEK NA DISKU, CHIP 1/10 - STR. 70

Ubuntu je přehlednější

Nejlepší operační systém pro netbooky
Chip 1/10 - str. 66
Vlastním Asus Eee PC 701 4G, tzn. jeden z nejstarších, a tedy také nejpomalejších netbooků. Testoval jsem na něm mnoho operačních systémů. Za nejvhodnější pro netbook považuji Ubuntu v desktopové verzi. Multidesktopová funkce využije malý displej prostě perfektně. Není nutné mít přes sebe tolik otevřených oken jako ve Windows. Domnívám se, že v takovémhle testu jste se neměli tolik koncentrovat na technická data, zato jste měli upřednostnit uživatelskou přívětivost.
MICHAL KRAMÁŘ (E-MAIL)

Defragmentace síťových disků

Podtitulek: Pořádek na disku
Chip 1/10 - str. 70
Se zájmem jsem si přečetl článek o defragmentaci disků v novém Chipu. Existuje nějaký nástroj na defragmentaci a údržbu síťových disků (např. pro model NAS disku Airlive WMU-6500FS)?
PETR FOREJT (E-MAIL)
Třeba u vámi zmíněného AirLive to bude zbytečné – úzké hrdlo není u pevného disku, ale u firmwaru NAS, který brzdí svou propustností. U profesionálnějších síťových disků (které stojí desítky tisíc) jsou pak funkce pro defragmentaci součástí firmwaru a můžete je spustit ručně přes webové rozhraní.
REDAKCE CHIPU

Odinstalace ve Windows 7

Tipy a triky – Windows
Chip 12/09 - str. 120
V rubrice Tipy a triky máte návod, jak úplně odinstalovat programy typu Windows Messenger a podobné aplikace, které jsou za normálních okolnosti skryté, a nelze je tedy odinstalovat klasickým způsobem. Jsem majitelem počítače s Windows 7 a zde soubor sysoc.inf nemohu nalézt. Můžete mi poradit, který soubor nahradil sysoc.inf nebo jakým způsobem mohu Windows Messenger bezpečně a úplně odinstalovat? Windows 7 mám jako součást nového počítače a zde se bohužel zřejmě prodejci (výrobci) stále řídí heslem "čím více (instalací), tím lépe".
PAVEL POLÁŠEK (E-MAIL)
Nejprve bychom chtěli zdůraznit, že ve Windows 7 již není Messenger součástí instalace. Microsoft konečně pochopil, že je zbytečné nutit uživatelům haldy programů, a Windows Messenger nabízí (zdarma) v extra balíku označeném jako Windows Live (spolu s aplikacemi OneCare, Mesh nebo SkyDrive). Pokud jste si ho tedy nainstaloval, mělo by být možné ho odinstalovat stejně jako jakýkoliv jiný program, případně můžete využít nabídku Přidat nebo odebrat programy.
Zmiňovaný tip se souborem "sysoc.inf" se týká Windows XP.
REDAKCE CHIPU

Chybějící čeština

GFI Backup 2009
Chip DVD 12/09 - plné verze
Instaloval jsem GFI Backup 2009, leč česká verze se neobjevila a marně jsem procházel nabídkami. Čeština je přitom uvedena pod angličtinou v informačním textu na DVD. Naproti tomu instalace Burning Studio 2010 proběhla výborně a během instalace se objevila hned nabídka jazyka. Program je tak v češtině. Prosím o radu, jak implantovat do GFI Backup češtinu.
PAVEL KOLÁŘ (DISKUSNÍ FÓRUM CHIP.CZ)
Program je opravdu bez češtiny, na DVD je uvedena mylná informace. Za chybu se omlouváme.
REDAKCE CHIPU

Bezeztrátový formát flac

Konec problémů s videem
Chip 12/09 - str. 112
Softwarových přehrávačů bezeztrátového formátu flac je jistě mnoho. Zajímá mě ale, po kterém bych měl sáhnout, pokud chci používat přehrávač pro kvalitní reprodukci hudby, klidně i placený. Slyšel jsem, že Winamp a spol. jsou sice funkcemi nabité, ale nehrají zrovna nejlépe. A ještě se zeptám, zda nelze schopnost přehrávat flac implementovat do přehrávačů videa typu PowerDVD nebo WinDVD.
JAN KAZÍK (E-MAIL)
Pokud vám jde především o kvalitu hudby a komfort ovládání je až na druhém místě, můžeme doporučit přehrávač foobar2000. Najdete jej na některém z Chip DVD, nebo si jej můžete stáhnout na www.foobar2000.org.
REDAKCE CHIPU

 

Kontakty

Dopisy
Redakce Chipu
Burda Praha, spol. s r. o.
Luxembourg Plaza
Přemyslovská 2845/43
130 00 Praha 3
Fax:
225 018 500
E-mail:
chip@chip.cz

Ohlasy a otázky k jednotlivým rubrikám
Hardware:
michal.bares@chip.cz, 225 018 682
Internet a bezpečnost:
petr.kratochvil@chip.cz, 225 018 768
Software a komunikace:
vratislav.klega@chip.cz, 225 018 229
Ohlasy a otázky k Chip DVD
www.chip.cz/dvd
E-mail: chipdvd@chip.cz
Tel.: 225 018 624, 225 018 628

Všechny další adresy a kontakty naleznete v tiráži na straně 140.   
Vzhledem k omezené kapacitě redakce vám bohužel nemůžeme zaručit, že zodpovíme vaše technické dotazy, které se netýkají
přímo článků a programů uveřejněných v tištěném Chipu nebo na Chip DVD.

Info: Předplatné Chipu

SLUŽBA PŘEDPLATNÉHO
Naše vydavatelství, a tedy i časopis Chip, využívá ke správě předplatného služeb společnosti Mediaservis. Písemné a telefonické objednávky a případné reklamace předplatného v ČR směrujte tedy prosím na poskytovatele:
Mediaservis s. r. o., Zákaznické centrum, Kounicova 2b, 659 51 Brno
Tel.: 541 233 232, fax: 541 616 160
E-mail: chip@mediaservis.cz
Univerzální bílá linka na objednávky předplatného: 840 200 260
On-line objednávky zadávejte na www.chip.cz/predplatne.
Vlastní doručování předplacených čaopisů zajišťuje Česká pošta.
Další informace najdete také v tiráži na straně 156, případně přímo na www.chip.cz/predplatne.

STARŠÍ ČÍSLA A SPECIÁLY
Objednávky a doposílání starších čísel a speciálních vydání jsou realizovány výhradně prostřednictvím společnosti D Servis, ing. Staněk, tel. 737 388 459, e-mail: vladimirstanek@seznam.cz.
Na uvedeném kontaktním spojení získáte informace o cenách i stavu zásob požadovaných titulů, a to včetně podmínek doposílání.

 

Komerční sdělení