Menu

Nový Chip

NOVÝ CHIP

Vážení čtenáři,

vítejte v novém roce. Říká se, že to nebude lehký rok, ale já vám i nám přeji, aby byl úspěšný a šťastný. Nikdo nám nezaručí, že už nebudou pokračovat hospodářské průšvihy a stagnace tak, jak jsme je zažili loni, ale snad už se i blýská na lepší časy. Koneckonců i prodej počítačů v Česku má letos podle údajů agentury Gartner narůst o 11 %. Za zhruba 1 250 000 PC sice prodejci utrží méně, z klesající průměrné ceny počítačů bychom však my uživatelé měli mít spíše radost.
CHIP K VÁM V ROCE 2010 PŘICHÁZÍ ZE ZMĚNAMI, které odrážejí vývoj, jenž v posledních letech počítače a spotřební elektronika zažívají. Počítače jsou v mnoha podobách samozřejmou součástí života, jejich ovládání je jednodušší a nabízejí nám usnadnění každodenních úkolů i zajímavou zábavu. Podobným směrem se snažíme rozvíjet i náš časopis. Chip 2010 by měl být dalším krokem k jednoduššímu a lehčímu čtení. Změny grafické podoby přibližují časopis běžnému čtenáři a dále odstraňují vžitou představu o tom, že věci kolem počítačů a jejich znalost jsou jen pro zvláštní druh lidí, a měly by tedy mít i jinou, zvláštní podobu.
ZÁROVEŇ ALE CHCEME KLÁST DŮRAZ NA HODNOTNÝ OBSAH, který rozhodně nenajdete na internetu jednoduchým zadáním hesla ve vyhledávači. Příkladem mohou být příspěvky z tohoto čísla: článek o bezpečnostních programových balících, srovnání klasických pevných disků a disků SSD založených na flash pamětech, návod na zrychlení startu PC, usnadnění aktualizací nainstalovaných programů a mnoho dalších. Většinu článků provázejí související materiály a programy na DVD, často v plných – jinak placených – verzích.
STOJÍME SI ZA NÁZOREM, že hodnota moderního časopisu se nepozná pouze podle toho, kolik má stránek. Za našimi články a testy se skrývají hodiny práce, i když konečným výstupem může být "jen pár listů" v papírovém vydání a "pár megabajtů" na DVD. Nikdo dnes nemá času nazbyt, proto se snažíme předkládat vám informace už zpracované a připravené ke konkrétnímu praktickému použití. To je myslím hlavní přidaná hodnota, kterou pro vás svou prací můžeme vytvářet. Doufám, že se nám to bude v roce 2010 dařit.

Přeji vám hodně zábavy s novým Chipem a spoustu užitečných informací.
Josef Mika, šéfredaktor
josef.mika@chip.cz

 

ZAUJALO NÁS

+ ZÁŘENÍ Z MOBILU ochránilo myši před Alzheimerovou chorobou. Tvrdí to vědci z univerzity v Tampě. Možná bude mít telefonování z mobilu i své výhody.
- GOOGLE DAŇ: Francouzský prezident Sarkozy chce, aby příjmy velkých internetových vyhledávačů z reklamy na síti byly zdaněny také ve Francii, stejně jako v domovských státech těchto podniků. Týkalo by se to gigantů jako Google, Yahoo či Microsoft.
+ MĚSTO TŘEBÍČ informuje své obyvatele o novinkách a událostech přes sociální síť Twitter. Zmizí z měst a obcí "hlášení místního rozhlasu"?
+ Z APPLE STORE už byly staženy tři miliardy aplikací
- PRAHA SI CHCE POŘÍDIT NOVÉ WEBOVÉ STRÁNKY, které mají stát 160 milionů korun. To je trochu hodně.
+ INTEL MÁ KONEČNĚ NOVÉ PROCESORY ATOM a nové čipové sady, které sníží celkovou spotřebu netbooků a nettopů. Už bylo načase.
+ NA KONCI ROKU 2010 bude až miliarda uživatelů přistupovat na internet pomocí mobilních zařízení a 1,3 miliardy "tradičně" přes PC. Tvrdí to agentura IDC. Počet připojených mobilních zařízení prý poroste 2,5x rychleji než počet připojených PC.
+ SKYPE V TELEVIZORECH: Beta verze známého VoIP programu Skype nabízí podporu 720p HD videa a podle vyjádření výrobce by se tato aplikace měla objevit i v televizorech LG a Panasonic.
+ T-MOBILE KONEČNĚ SPUSTIL 3G INTERNET. Zatím jen v Praze, další města budou následovat.
+ TŘETÍ GENERACE ELEKTRONICKÝCH KNIH (e-readerů) byla představena na veletrhu CES. Mnozí tvrdí, že by nové přístroje mohly zachránit klasické noviny a časopisy. Uvidíme.