Menu

Aktualizační robot

Aktualizační robot

Chcete mít svůj počítač zabezpečený před hackery? Žádný problém! Odpovíme vám na otázky, které souvisí s aktualizacemi. Aktualizace totiž dokážou zavřít bezpečnostní mezery.
VRATISLAV KLEGA

Jste si jisti, že máte poslední verze programů, jako je Adobe Reader nebo WinRAR? Jen během loňského roku se v těchto oblíbených a rozšířených aplikacích objevilo přes 200 kritických mezer, které otevírají brány hackerům. Operační systémy jsou také plné mezer, jenže výrobci je naučili automatickým aktualizacím. Systémy jsou tak po většinu času bezpečné a hackeři si hledají skuliny právě u produktů třetích stran. Většina výrobců programů totiž do svých aplikací neintegruje funkce pro automatické aktualizace. Právě společnost Adobe přehodnotila svůj postoj k aktualizacím tak, aby se Adobe Reader automaticky aktualizoval, nahrával záplaty a nebyl zdrojem nebezpečí pro uživatele. U jiných programů však výrobci počítají s tím, že uživatel bude navštěvovat jejich webové stránky a kontrolovat, jestli není k dispozici novější verze aplikace.
Pokud chcete mít počítač zabezpečený před hackery, buď se pár let nebudete připojovat k internetu, dokud i malí výrobci softwaru neintegrují do svých aplikací automatické aktualizace, nebo využijete tipy a triky z našeho článku. Ukážeme vám, jak udržet všechny aplikace aktuální.

Zabezpečení Windows

OTÁZKA: Co mám udělat pro to, aby se do mého počítače nedostal hacker?
ODPOVĚĎ: Tak především – absolutní bezpečnost neexistuje. Jediné, co můžete udělat, je, že nastavíte tak silnou ochranu, aby si útočník raději vybral jinou oběť.
Statisticky ještě stále kolem poloviny útoků je směrováno na mezery v operačním systému. Je to především z toho důvodu, že řada uživatelů nemá zapnuté aktualizace, a jejich systém je prot děravý. Ze všeho nejdříve byste tedy měli aktivovat automatické aktualizace svého systému. Ve Windows XP zvolte "Start | Ovládací panely| Systém | Automatické aktualizace" a vyberte volbu "Automaticky" . Ve Vistě nebo Windows 7 zvolte "Start | Všechny programy | Windows Update", klikněte na "Změnit nastavení" a rovněž zapněte automatické aktualizace. Kromě záplat označených jako "důležité" je možné vybrat i aktualizace "doporučené".

Aktualizace jedním kliknutím

OTÁZKA: Kde mohu sledovat aktualizace svého softwaru?
ODPOVĚĎ: Samozřejmě na webových stránkách výrobců aplikací. To je však velmi nepohodlné. Lepší je sáhnout po aplikaci, která to udělá za vás. Takovou aplikací je třeba UpdateStar, kterou najdete na Chip DVD. Jedná se o komerční software, který se běžně prodává za 30 eur, na Chip DVD však máte jeho plnou verzi zdarma.
Program si nainstalujte z Chip DVD. Poté jej spusťte a klikněte na ikonu "Hledání aktualizací". Program si zkontroluje, které aplikace máte nainstalované a jaké nejnovější verze jsou k dispozici. Databáze obsahuje více než 259 000 aplikací, je tedy velmi pravděpodobné, že v seznamu budou i ty programy, které používáte právě vy. U každé nainstalované aplikace navíc UpdateStar ukáže, zda je aktualizace kritická, a jestli je tedy potřeba aktualizovat.
UpdateStar umí aktualizovat i části operačního systému, jako je třeba .NET Framework. Přímo z aplikace je možné také update stáhnout a nainstalovat.
Pokud si chcete novou verzi aplikace stáhnout, stačí kliknout na "Download". Tím vás UpdateStar přenese přímo na odkaz na webu výrobce, ze kterého lze novou verzi stáhnout.

Informace o aktualizaci

OTÁZKA: Mohu být automaticky informován o nových aktualizacích?
ODPOVĚĎ: UpdateStart z Chip DVD je ve verzi Premium, která umí nové aktualizace hledat i automaticky. V programu klikněte na "Nastavení", v záložce "Automatické aktualizace " zatrhněte "Povolit automatické hledání aktualizací" a zvolte týdenní kontrolu. Aby byla služba funkční, přepněte se do záložky "Ostatní" a zatrhněte položku "Spustit se startem Windows". Jinak by automatické aktualizace nebyly v provozu.
Verze Premium z Chip DVD funguje po dobu půl roku, poté se přepne do freewarové verze, která neobsahuje některé funkce.

Upgrade koupených produktů

OTÁZKA: Jak se dozvím, že je k dispozici nová verze?
ODPOVĚĎ: Bezpečnostní mezery řeší výrobce pomocí aktualizací. Aktualizace se poznají tak, že postupně narůstá číslo verze programu. Jakmile je aktualizací velmi mnoho a výrobce přidá také balík nových funkcí, číslo verze se zvýší o celou jednotku. Například Acrobat 8 se změní na Acrobat 9. Výhodou je, že i na tuto změnu UpdateStart upozorní a ukáže vám odkaz ke stažení. Nevýhoda: Za novou verzi chce výrobce zaplatit. Využít obvykle můžete upgradu, který vyjde levněji.
TIP: Nákup softwaru od výrobce není vždy nejlevnější cestou, jak se dostat k novému programu. Stačí zabrouzdat do internetových obchodů a podívat se sem. Rovněž je možné využít slevy, které každý měsíc najdete na Chip DVD, včetně univerzálního kuponu na nákup v internetovém obchodě www.sw.cz. Pozor si dejte na podezřelé nákupy, které přichází jako spam. Windows 7 za 29 dolarů určitě legální nebudou.

Přídavná ochrana antivirem

OTÁZKA: Co když hacker využije mezery, kterou ještě nestihl výrobce záplatovat?
ODPOVĚĎ: Výrobcům chvíli trvá, než dokážou bezpečnostní mezeru uzavřít. U některého výrobce jsou to hodiny, u některého i měsíce. Právě z tohoto důvodu je nutné, abyste měli v počítači bezpečnostní balík. Ten dokáže ochránit počítač před útokem hackera i před malwarem, který by chtěl nezabezpečené aplikace napadnout. Bezpečnostní balík dokáže částečně ochránit aplikace před útoky. Ne všechny bezpečnostní balíky však fungují stejně. Proto doporučujeme, abyste se podívali na stranu 46, kde najdete podrobný srovnávací test nových bezpečnostních balíků
VRATISLAV.KLEGA@CHIP.CZ


Hackeři milují tyto nástoje
ADOBE READER
Letos se v tomto prohlížeči PDF souborů objevilo 50 bezpečnostních mezer, které mohli hackeři využít k nabourání se do počítače. Mnohem bezpečnější bude použít alternativu. PDF-XChange z Chip DVD pracuje rychleji než nástroje od Adobe, navíc nabídne i funkce, které jsou běžně dostupné až u placených verzí Adobe Acrobatu.
FIREFOX
118 bezpečnostních mezer objevených v roce 2009 mluví za vše. Firefox je hlavním cílem hackerů. Chceteli surfovat bezpečně, nainstalujte si rozšíření NoScript z Chip DVD. Tím deaktivujete škodlivé javascripty. Řešením je rovněž přechod na méně rozšířený prohlížeč, jako je třeba Opera.
QUICKTIME
Na "obyčejný" přehrávač videa má tento program až podezřele moc mezer. Minulý rok jich bylo 30. Kdo chce mít klidné spaní, měl by použít alternativní přehrávač, jako je třeba freewarový a bezpečný MPlayer z Chip DVD.


Foto: Komfortní update: Nástroj UpdateStar hledá nové verze vašich aplikací.

Komerční sdělení