Menu

Budoucnost už je tady

Budoucnost už je tady

Vážení čtenáři,

první měsíce nového roku rozhodně nejsou nudné, a to ani v oblasti IT. Svět počítačů, komunikací a digitální zábavy se nyní mění víc než kdy jindy a budoucnost na nás útočí neuvěřitelnou rychlostí. Letošní rok má být ve znamení mohutného nástupu inteligentních mobilních telefonů, tabletů, e-readerů a malých notebooků.
NEJVÍCE POZORNOSTI URČITĚ VYVOLAL STEVE JOBS při představení tabletu Apple iPad. Na první pohled nic revolučního, tablet s dotykovým displejem a omezenými funkcemi už není žádnou novinkou. Tou ale nebyl ani MP3 přehrávač, když Apple uvedl svůj první iPod, a co z toho nakonec vzniklo! Navíc Apple tentokrát nezačíná od nuly: k dobru má díky shodné platformě s iPhonem už více než 140 000 aplikací na App Store a miliony věrných zákazníků po celém světě. Konkurence to zase bude mít těžké, a to i když představí lépe vybavené produkty.
NOVÝ IPAD LZE POUŽÍT I JAKO ELEKTRONICKOU ČTEČKU E-KNIH. Daleko větší komfort pro oči však nabízejí specializované e-readery. Ještě letos se představí přístroje s velkými barevnými displeji, které přitom budou spotřebovávat méně energie než současné monochromatické modely. Jak dlouho si pak ještě budeme kupovat papírové tiskoviny, když stažení novin z internetu a jejich četba budou tak rychlé a snadné? Už brzy bude nejspíš záležet jen na ceně za internetové připojení a za obsah.
Z DRUHÉ STRANY SE IDEÁLNÍMU MULTIFUNKČNÍMU PŘÍSTROJI SNAŽÍ PŘIBLÍŽIT SMARTPHONY. Díky novým vícejádrovým procesorům už k tomu budou mít i dostatečnou výkonnost – na obzoru je Atom Moorestown od Intelu a ke slovu se v této oblasti dostávají i další výrobci. Už letos by se měly nové smartphony výkonově vyrovnat netbookům a například přehrávání HD videa pro ně nebude problémem. Umožní to i operační systémy jako Android od Googlu. Vzorový Nexus One budou letos následovat desítky dalších modelů od mnoha výrobců.
VŠEM TĚMTO POKUSŮM O DALŠÍ POSUN MOBILNÍHO VYUŽITÍ IT nahrává v neposlední řadě cloud computing – aplikace a služby na webu. Už je úplně jedno, kde se nacházíte, svoje prostředí a svůj pevný disk můžete mít na webu – pokud se tedy nebojíte. Google chce koncept "mraku" dotáhnout až do konce a v druhé polovině roku představit operační systém Chrome OS, který bude webové aplikace všestranně podporovat. Jedno ale budou mít nejspíš budoucí cloud aplikace s těmi klasickými společné: dříve nebo později budeme za jejich využívání muset platit.

Přeji vám bezproblémovou cestu do budoucnosti. Pro začátek ale alespoň v klidu a v pohodě přečkejte s březnovým Chipem zbytek zimy.
Josef Mika, šéfredaktor
josef.mika@chip.czZAUJALO NÁS
- SPAM POROSTE: Cisco tvrdí, že počet denně rozesílaných spamových zpráv by se mohl v letošním roce zvýšit o 30 až 40 %. V současnosti činí objem nevyžádané pošty více než 150 miliard zpráv za den.
+ NAVIGACE by v budoucnu mohly nahradit palubní desku v automobilech. Jak by to mohlo vypadat, to ukazuje například ecoRouteHD od Garminu.
+ GOOGLE KONČÍ S PODPOROU IE6. Ač se to zdá neuvěřitelné, obrovské množství lidí stále surfuje prostřednictvím této zastaralé a nebezpečné verze prohlížeče. Snad je krok Googlu donutí k upgradu…
+ TECHNOLOGIE NVIDIA OPTIMUS vypadá slibně. V noteboocích s dlouhou výdrží na baterie by konečně mohly být i výkonnější grafické karty.
- LONI SE U NÁS PRODALO O 35 % MÉNĚ POČÍTAČŮ NEŽ O ROK DŘÍVE, tvrdí agentura Gartner. Žádná sláva. Spokojený může být snad jen Acer, který předstihl HP a stal se jedničkou, ostatní výrobci se potýkali s minimálně třetinovými propady. Snad začneme více upgradovat aspoň letos.
+ VŠICHNI TŘI OPERÁTOŘI brzy nabídnou tzv. neomezené tarify, se kterými můžete volat kdykoliv kamkoliv za jeden paušál. Tarif zatím poskytovala Telefónica, nově jej má T-Mobile, Vodafone jej nabídne velmi brzy.
+ GOOGLE CHYSTÁ NEXUS TWO, po HTC se tentokrát při vývoji hardwaru spojí s Motorolou. Zákazníci oceňující výhody operačního systému Android tak budou mít opět větší možnost výběru inteligentních telefonů.
- ČERVENÉ TLAČÍTKO na ochranu dětí před škodlivým obsahem na webu se integruje do prohlížeče a má sloužit k nahlašování nelegálních internetových stránek. Ve skutečnosti však kromě závadné adresy odešle informace i o těch, které uživatel navštívil předtím. Trochu zvědavý projekt podporovaný ministrem pro lidská práva.