Menu

Mailbox

BLESKOVÝ START PC

S operačním systémem Presto jsem na internetu za polovinu doby, než jsem byl zvyklý dřív. Je to skvělá volba pro základní rychlou práci s počítačem.
MARTIN ŠMÍD (E-MAIL)
PRVNÍ NA STARTU, CHIP 2/10 - STR. 40

Win 7: Programy pro XP

Nástroje pro Windows
Chip 2/10 - str. 58
Rozhodl jsem se svůj téměř nový, v létě 2009 pořízený počítač upgradovat z Visty na Windows 7. To se sice povedlo, bohužel mé oblíbené programy pro střih videa Magix a Pinnacle, které jsem měl doposud nainstalované na notebooku s XP, nechtěly pod Windows 7 běžet, nebo se dokonce nedaly ani nainstalovat. S Virtual PC z vašeho Chip DVD 2/2010 jsem podle návodu "dovybavil" počítač systémem XP. A uspěl jsem: oba programy bylo možné bez problémů nainstalovat, Pinnacle běží úplně bez chyb, Magix občas ještě trochu zlobí. Děkuji moc za bezvadný popis instalace virtuálních XP.
FRANTIŠEK KOPP (E-MAIL)

Poslední místo WM 6.5

Nejlepší systém pro mobily
Chip 2/10 - str. 68
V najnovšom čísle vášho časopisu som narazil na článok OS pro mobilní telefony a velmi ma zarazilo posledné miesto systému Windows Mobile 6.5, kedže tento systém používam a považujem ho za velmi dobrý. Največším prekvapením pre mňa bolo, že ste v riadku Nabídka aplikací uviedli iba 50 aplikácií pre Windows Mobile. Podla mojho názoru je aplikácií pre WM najviac z pomedzi všetkých mobilných operačných systémov. Nie su sice dostupné na jednom mieste, ale aj neskúsený užívateľ dokáže pomocou Googlu nájst velmi velké množstvo aplikácií zadarmo. Taktiež údaj Načítání stránky (50 sekund) sa mi zdá prehnaný, s dostatočně rýchlym pripojením na internet je Internet Exporer v WM 6.5 dosť rýchly.
MILAN FABIAN (E-MAIL)
V tabulce je uvedeno, že se jedná o aplikace dostupné přes Marketplace. V textu je pak vysvětleno, že existují tisíce aplikací pro WM, ale nejsou tak snadno a komfortně dostupné jako u jiných systémů. WM 6.5 určitě není špatný, ale na konkurenci zkrátka ztrácí. Zkuste si vzít do ruky třeba v článku zmíněné HTC Hero a uvidíte, jak neuvěřitelný pokrok konkurenční systémy udělaly...
REDAKCE CHIPU

Windows 7 a SATA disk

Windows 7: Pomocník uživatele
Chip 2/10 - str. 94
Nedávno som si nainštaloval systém Windows 7 (dovtedy som používal Windows XP a Ubuntu Linux). Dal som ho na novú partíciu na disku. Inštalácia prebehla bez problémov. Jediné, čo ma na systému Win 7 sklamalo, bolo, že nemá všetky potrebné ovládače. Tak som ich doinštaloval (na grafiku a na zvukovú kartu).
V počítači mám dva HDD – prvý je na IDE a druhý na SATA rozhraní. Windows 7 som dal na harddisk, ktorý je na IDE rozhraní (práve na neho vždy inštalujem operačné systémy). A problém je takýto: XP aj Linux bez problémov vidia aj zapisujú na harddisk na SATA rozhraní. No pri Win 7 je tu problém. Pri štarte počítača (pred prihlásením) mi systém Win 7 chce kontrolovať spomínaný disk – bez problémov načíta label disku, file system a na dáta vidí. A akonáhle sa prihlásim a chcem pristupovať na disk, systém Win 7 nenačíta ani label, ani file system – proste nič (iba že tam ten disk je, priradil mu písmená E: a F: – disk je rozdelený na 2 partície). Akonáhle naňho poklikám, napíše ,,Windows cannot access disk. The directory or file is corrupted and unreadable". A keď som chcel pustit chkdsk z prostredia Win 7, napísal mi tiež, že nemôže na disk pristupovať. Čo by mohlo byť príčinou?
ADAM GT (E-MAIL
Ohledně ovladačů: Kdyby měly být ve Windows všechny ovladače, systém by měl 200 GB nebo i více, o jejich aktuálnosti ani nemluvě. Stačí, že tam jsou základní, které umožní funkci v základním režimu a stažení si správných a aktuálních ovladačů.
Ohledně disku SATA: Občasným problémem bývá přiřazení písmen disků. Stává se, že systém přiřadí písmena původně určená pro disk například integrované čtečce karet. Lze to jednoduše ověřit: Klikněte pravým tlačítkem myši na " Tento počítač " a zvolte "Spravovat". V okně "Správa počítače" a sekci "Správa disků" byste měl vidět, zda mají vaše disky opravdu přiřazena písmena E a F. Další možnou příčinou vašeho problému může být také kombinace SATA disku a SATA DVD mechaniky. Tato kombinace občas dělá problémy a v takových případech lze doporučit přepojit DVD jinam…
REDAKCE CHIPU


Kontakty

Dopisy
Redakce Chipu
Burda Praha, spol. s r. o.
Luxembourg Plaza
Přemyslovská 2845/43
130 00 Praha 3
Fax:
225 018 500
E-mail:
chip@chip.cz

Ohlasy a otázky k jednotlivým rubrikám
Hardware:
michal.bares@chip.cz, 225 018 682
Internet a bezpečnost:
petr.kratochvil@chip.cz, 225 018 768
Software a komunikace:
vratislav.klega@chip.cz, 225 018 229
Ohlasy a otázky k Chip DVD
www.chip.cz/dvd
E-mail: chipdvd@chip.cz
Tel.: 225 018 624, 225 018 628

Všechny další adresy a kontakty naleznete v tiráži na straně 140.   
Vzhledem k omezené kapacitě redakce vám bohužel nemůžeme zaručit, že zodpovíme vaše technické dotazy, které se netýkají
přímo článků a programů uveřejněných v tištěném Chipu nebo na Chip DVD.

Info: Předplatné Chipu

SLUŽBA PŘEDPLATNÉHO
Naše vydavatelství, a tedy i časopis Chip, využívá ke správě předplatného služeb společnosti Mediaservis. Písemné a telefonické objednávky a případné reklamace předplatného v ČR směrujte tedy prosím na poskytovatele:
Mediaservis s. r. o., Zákaznické centrum, Kounicova 2b, 659 51 Brno
Tel.: 541 233 232, fax: 541 616 160
E-mail: chip@mediaservis.cz
Univerzální bílá linka na objednávky předplatného: 840 200 260
On-line objednávky zadávejte na www.chip.cz/predplatne.
Vlastní doručování předplacených čaopisů zajišťuje Česká pošta.
Další informace najdete také v tiráži na straně 156, případně přímo na www.chip.cz/predplatne.

STARŠÍ ČÍSLA A SPECIÁLY
Objednávky a doposílání starších čísel a speciálních vydání jsou realizovány výhradně prostřednictvím společnosti D Servis, ing. Staněk, tel. 737 388 459, e-mail: vladimirstanek@seznam.cz.
Na uvedeném kontaktním spojení získáte informace o cenách i stavu zásob požadovaných titulů, a to včetně podmínek doposílání.