Menu

Aktivujte tajné funkce

Aktivujte tajné funkce

Mnohá zařízení toho dokážou víc, než si myslíte. "Vytuňte" si MP3 přehrávač nebo si z herní konzole vytvořte multimediální centrum – pomocí updatu firmwaru nebo jiných triků.
DOMINIK HOFERER

HD receiver Vantage

Vantage je výrobce satelitních receiverů, zároveň je to ale také ideální hardware pro IT kutily. Na internetu kolují desítky upravených firmwarů, které z univerzálního slotu dělají čtečku Cryptoworks (ušetříte za dekódovací modul), ale i takové, které jsou daleko za hranicí zákona: obsahují firmware, který již má "rozlousknutý" příjem zahraničních placených programů. Na webu http://forum.vantage.cz najdete řadu tipů, jak svůj Vantage naučit novým kouskům.

Wii: Přehrávání DVD filmů a streamování multimediálních souborů

Herní konzole Wii může zpříjemnit domácí party. Po správném "hacknutí" zvládne i přehrávání DVD titulů nebo streamování hudby a filmů z počítače do obývacího pokoje. Pro umožnění těchto funkcí (přehrávání disků a MP3 souborů) potřebujete tzv. homebrew software – legální aplikaci, kterou můžete instalovat na konzoli bez větších problémů nebo hardwarových úprav. Na adrese www.homebrewinstaller.com najdete potřebný software i instrukce pro jeho nahrání. Pokud máte na počítači uložené filmy nebo hudbu, s upravenou konzolí Wii je snadno přehrajete na televizoru. Hodit se vám může i služba ORB – pro její zprovoznění si musíte vytvořit účet na www.orb.com, stáhnout si z této stránky příslušný software a přihlásit se. Pak si budete moct pouštět na televizoru filmy nebo přehrávat hudbu. Upozornění: Úpravou konzole Wii přijdete o záruku.

Jailbreak: iPhone bez omezení

Oblíbený iPhone toho bude umět daleko více, pokud jej odblokujete – provedete tzv. jailbreak. Apple záměrně řadu funkcí u svého telefonu omezil, aby mohl držet uživatele zkrátka: ti si tak mohou instalovat jen aplikace, které Apple schválí a které nemohou konkurovat aplikacím, jež jsou součástí telefonu. Uvnitř iPhonu však běží obyčejný Unix. Po jailbreaku budete mít nad telefonem plnou kontrolu. Pomocí aplikace Cydia budete moci instalovat aplikace třetích stran. Tak získáte i programy, které vám Apple nechtěl dovolit – jako je třeba natáčení videa nebo připojení telefonu jako mass storage. Odemknout iPhone není nijak složité. Podrobný návod jsme přinesli v Chipu 11/2008.

Nokia: iritující "brendování"

U některých telefonů Nokia je ihned vidět, který mobilní operátor je dodal – velké logo na displeji a otravující nabídky v menu. Kromě těchto nevýhod často nemůžete provést upgrade firmwaru. Jak se tohoto nastavení zbavit, to jsme vám ukázali v čísle 12 na straně 134. Nokia však považuje takovouto změnu za důvod ztráty záruky.

Výkonnější turbodiesel

Zdá se vám váš motor v automobilu příliš slabý? Většina moderních turbodieselů je poddimenzovaná a úpravou řídicí jednotky lze výkon zvednout až o 20 %. Pro tyto účely se používá "čiptuning", což je však přímý zásah do řídicí jednotky automobilu. Pokud se vám do takového zásahu nechce, je možné použít tzv. powerbox. Ten se vloží mezi řídicí jednotku a senzory, které do ní normálně vedou. Powerbox pak zkresluje údaje tak, aby motor poskytoval vyšší výkon a kroutící moment. Zařízení je možné instalovat pouze do naftových motorů s přeplňováním. Výhodou je, že montáž (případně demontáž) trvá kolem pěti minut. Cena se pohybuje kolem 9 000 Kč.

Otevírání garáže z větší vzdálenosti

Je tak otravné čekat na to, až se garážová vrata otevřou. Přitom by stačilo, kdybyste pokyn k otevření zadali z větší vzdálenosti. Řešením je výkonnější anténa: otevřete krabičku, ve které se nachází přijímač, a uvidíte nejspíš čtvercovou anténu. Zdrsněte ji smirkovým papírem a připájejte k ní drát, který poslouží jako anténa.

Toustovač: Kuchyňské spotřebiče hackují počítače

Víte, co dělá váš toustovač, když vycházíte ze sprchy a nemáte na sobě žádné oblečení? Izraelský bezpečnostní expert Dror Shalev varuje před možným zneužitím. Útokem hackera nemusí být nutně jen počítač. Teoreticky je možné nabourat se do jakéhokoliv zařízení, které je připojeno do sítě. Toustovač se ve spojení s webovou kamerou může stát nenápadným špionem. Pokud se hackerovi podaří propašovat trojského koně do zařízení, může s ním provádět prakticky cokoliv. Jako obrana poslouží kvalitně nastavený firewall, a pokud si nejste jisti, tak i správné umístění spotřebičů v domácnosti. Na otázku, zda je možné hacknout také další domácí zařízení, která jsou připojena do sítě, odpovídá Dror Shalev slovy: "No jistě, domácí spotřebiče mohou být stejně zlé jako jejich programátor."

Navigace: Odhalte radary

Všechna navigační zařízení vás snadno dostanou na místo určení, některá toho ale mohou nabídnout ještě mnohem víc. Například na stránkách www.navituning.com najdete databázi radarů, kterou můžete instalovat do své navigace Garmin nebo TomTom a která vás pak předem na radar upozorní. Pozor: Zařízení upozorňující na radar jsou v některých zemích zakázána (například v Německu, Bosně a Hercegovině, Norsku nebo Švýcarsku). Za jejich použití můžete zaplatit pokutu ve výši více než 75 eur, a policie vám může takovéto zařízení dokonce zabavit nebo zničit. V zemích, jako je ČR, Francie, Španělsko, Velká Británie nebo Holandsko, jsou v tomto případě tolerantnější a podobná zařízení jsou zde povolena. Chcete-li svoji navigaci vylepšit v jiných oblastech, podívejte se na stránky www.navifriends.com, kde najdete mnoho programů, nástrojů na vylepšení map, obrázků nebo zvuků, které si můžete stáhnout. Najdete zde i databáze POI (bodů zájmu), na které pak můžete být opticky nebo akusticky upozorněni.

DVD přehrávače: Přehrají i DVD z USA

Filmy dovezené z jiného regionu (například z USA) na "evropském" přehrávači nepřehrajete. Neplatí to ale tak úplně – toto omezení u některých DVD přehrávačů snadno obejdete stiskem kombinace tlačítek na dálkovém ovladači. Jaké kombinace to jsou, to zjistíte na stránce www.videohelp.com/dvdhacks. Pro počítačové DVD mechaniky je určen volně šiřitelný nástroj MediaCodeSpeedEdit, který také najdete na této stránce. Umožňuje změnu rychlosti vypalování a nastavení "region free". Po změně snadno přehrajete i DVD disky z USA.

Xbox: Multimediální centrum

I pro aktuální verzi herní konzole Xbox 360 existuje řada způsobů, jak ji "vycvičit". Po jejím "hacknutí" můžete například používat vypálené kopie her, přičemž originály mohou zůstat v bezpečí ve skříni.
Ale pozor: Microsoftu se to samozřejmě nelíbí, a pokud na to přijde, dostane se MAC adresa Xboxu na černou listinu. On-line hraní, klíčová funkce tohoto zařízení, pak už nebude možné. Starší verze Xbox Classic, kterou na eBay seženete i za méně než 30 eur, je pro bezpečné "tunění" mnohem lepší. Můžete na ni nainstalovat operační systém Linux a její funkce se pak značně rozšíří. Pak budete moct streamovat filmy a hudbu, vytvořit iTunes server a z Xboxu vytvořit multimediální centrum se zajímavými funkcemi, které zvládá i filmy v HD (1080i) a přes YUV výstup je dokáže zobrazit na televizoru.