Menu

Papírové čtení

Papírové čtení

Vážení čtenáři,

už před rokem 2000 zaznívaly názory, že "papír je mrtvý". Všichni byli okouzleni možnostmi internetu, aktuálností, interaktivitou. Pak "dot bublina" splaskla, přišlo vystřízlivění, a navíc se zjistilo, že vydělat na internetu jen kvalitním obsahem není tak jednoduché. Přesto papírovým médiím dlouhodobě klesají prodeje i čtenost. Je načase hledat něco nového, podobně jako například filmový průmysl a televize hledá oživení ve vysokém rozlišení a třetím rozměru.
NYNÍ, ZHRUBA PO DESETI LETECH, JSME DÁL. Objevují se nové přenosné přístroje – e-knihy a tablety se sice "krmí" počítačovými formáty, fyzicky se ale spíše než počítačům podobají právě knihám a novinám. Papírové knihy, noviny a časopisy se buď mohou cítit v ohrožení, nebo naopak doufat v novou šanci. Jejich původně hlavní konkurent – internet – by jim teď mohl na cestě z krize paradoxně pomoci.
BUDE JEŠTĚ POTŘEBA PŘEKONAT DOST PŘEDSUDKŮ a obchodních obav. Elektronické čtečky knih totiž zatím velkou díru do světa neudělaly. Není to ale ani tak kvůli technickým problémům. Kdo měl možnost e-knihy vyzkoušet, ten o nich mluví pochvalně. Samozřejmě že by mohly být levnější, ale hlavně v Evropě (a tím více u nás) jsou pro potenciální uživatele zklamáním především kvůli nedostatku obsahu i možnosti ho pohodlně koupit. Kindle od Amazonu je na tom v Americe o poznání lépe, bezdrátové připojení a možnost jednoduše nakupovat knižní tituly a některé noviny přes internet mu hodně pomohly.
NOVÝ APPLE IPAD MÁ PODOBNÉ AMBICE, a přesto (nebo možná právě proto), že není primárně určen ke čtení textů jako Kindle, může zasáhnout mnohem větší uživatelskou skupinu a změnit i směr vývoje u ostatních výrobců. Ostatně v případě MP3 přehrávačů a chytrých telefonů se to Applu už docela slušně povedlo. iPadu se za první víkend v USA prodalo kolem půl milionu kusů. Tenhle přístroj má univerzální použití, využívá barevný displej a kromě čtení textů se na něm dají přehrávat i videa, prohlížet fotografie a podobně. Jeho všestrannost se však může ukázat i jako nevýhoda: hodí se tak trochu ke všemu, žádná z jeho funkcí však není zcela ideální.
PRAVDĚPODOBNĚ JEŠTĚ LETOS se dočkáme čteček nebo tabletů s větším formátem a barevnými, dobře čitelnými displeji, které umožní luxusní prohlížení časopisů a knih s novým interaktivním multimediálním obsahem. Záleží spíše na vydavatelích, jak se k těmto možnostem postaví a kdy najdeme na webu trafiky a knihkupectví, kde si budeme moci levně nakoupit a stáhnout do své čtečky/tabletu denní tisk, časopisy, knížky a učebnice v elektronické podobě. Co vy byste řekli na nový Chip na obrazovce místo na papíře? Nebo to nakonec bude všechno úplně jinak?

Příjemné čtení!
Josef Mika, šéfredaktor
josef.mika@chip.czPOZOR! ČTENÁŘSKÁ ANKETA O CENY
CHIP 2010
Vážení čtenáři, po roce vás opět žádáme o vyplnění tradiční čtenářské ankety. Protože chceme časopis přizpůsobovat vašim potřebám a zájmům, chtěli bychom vědět, co se vám v Chipu líbí a nelíbí a jak se případně změnily vaše preference. Proto budeme rádi, pokud nám pošlete své názory. Z odpovědí doručených nejpozději do 27. 5. 2010 vylosujeme 10 výherců. Máte šanci vyhrát mobilní telefon, batohy na notebook, antivirové softwarové balíky, Wi-Fi routery, flash disky nebo roční předplatné Chipu.
redakce Chipu
Vyplňujte na www.chip.cz/anketa2010