Menu

Nejlepších 11 pro Windows

Nejlepších 11 pro Windows

3D bez drahého hardwaru, plné verze zdarma – Chip představuje extraligu systémových nástrojů, které udělají z Windows mistry světa.
MARKUS HERMANNSDORFER

Slavia porazila Spartu. Vyhrála díky penaltě nařízené za zákrok Tomáše Řepky. Ten však tvrdí, že se slávistického Šenkeříka ani nedotkl. Může tedy Řepka za prohru, nebo je to ten břit, který táhne Spartu na vrchol? Fotbalu nerozumíme, takže rozhřešení nečekejte. Ukážeme vám však, jak vypadá dokonalá jedenáctka. Jedenáct nejlepších nástrojů vytvoří z vašeho systému extraligový tým.
Hráči se musí na hřišti doplňovat. Všichni kopou za jeden tým a žádný nesmí jít proti jinému. Jen tak je zaručeno vítězství. U systémových programů je to velmi podobné. Jen když budou spolupracovat, dokážou porazit svého nepřítele – pomalý systém.

1 WinOptimizer
2 Process Monitor
3 DropPermission
4 Preme
5 SIW 2010
6 3D ovladače
7 Connection Manager
8 JavaRa
9 DeskScape
10 Comodo IS
11 Returnil VS

Čistá Windows

Nástroj: Ashampoo WinOptimizer
Na rozbláceném hřišti nelze hrát. Je tedy nejprve třeba připravit plochu, na kterou vstoupí všichni hráči. Jen na upravené ploše se dá hrát, jen čistý operační systém může pracovat ke spokojenosti uživatele. O optimalizaci systému se postará plná verze tuningového nástroje WinOptimizer. Po spuštění programu klikněte na "Full Scan". Program zkontroluje systém a najde možné oblasti optimalizace. WinOptimizer zkontroluje položky spouštěné spolu se systémem, najde nepotřebné služby, vyčistí cache webového prohlížeče, optimalizuje registr a odstraní nepotřebné soubory. To vše po jediném kliknutí na "Start Optimization". Tím jsou nejpalčivější problémy automaticky odstraněny. Výhodou tohoto nástroje je, že podporuje všechny verze Windows: XP, Vista i 7, a to 32- i 64bitové verze.
Spouští se systém celou věčnost? Pak je čas podívat se, které procesy se spouští spolu se systémem a brzdí jej. Klikněte na "StartUp Tuner" a "Edit autostart entries ". Zde uvidíte, které procesy se spouští spolu se systémem. Pokud usoudíte, že některý z nich nepotřebujete, vyberte jej a klikněte na tlačítko "Delete ". Tím se jej zbavíte. Přejděte do záložky "Services". Zde je seznam služeb systému. Ty se také spouští se systémem. Služba může být buď v režimu "Started ", tedy spouští se spolu se systémem, nebo v režimu "Manual", v tom případě se spustí, až kdy je potřeba, nebo v režimu "Disabled", je tedy vypnutá. Pokud si nejste jisti, zda službu potřebujete, můžete se řídit doporučením Ashampoo. Ten u každé služby ve sloupci "Recommended " doporučuje, jaká je optimální hodnota. Nechcete-li se dlouho zdržovat, klikněte na tlačítko "All to optimal ", všechny služby se pak přepnou do doporučeného režimu. Dále přejděte do záložky "Software". Zde vidíte, které programy se spouští s Windows. Pokud některé z nich nepotřebujete nebo nechcete, aby se spouštěly se systémem, označte je a klikněte na "Delete entry". Naše doporučení: Čím méně procesů, programů a služeb se spouští se systémem, tím rychleji Windows pracují. Většinu automaticky spouštěných položek totiž stejně nepotřebujete.
Jakmile máte vyčištěný disk a registry a zbavili jste se brzd, sáhněte po defragmentaci. Ta zrychlí váš pevný disk – v současnosti nejpomalejší hardware vašeho PC. Zvolte "Optimize performance" a spusťte nástroj "Defrag 3". Vyberte, který disk chcete defragmentovat, v části Method vyberte "Intelligent defrag" a klikněte na "Start Defragmentation". První defragmentace bude pochopitelně chvíli trvat, důrazně však doporučujeme defragmentaci provádět.

Dohled nad startem

Nástroj: Process Monitor
Hrubá práce je provedena. Teď přichází na řadu specialisté, kteří se soustřeďují na jednu určitou funkci, ve které jsou dokonalí. Tak jako je Frank Lampard nejlepší fotbalový záložník, tak je Process Monitor nejlepší nástroj na monitoring a správu procesů.
Process Monitor si zkopírujte z Chip DVD a spusťte. Jeden spouštěcí soubor slouží jak pro 32bitové, tak pro 64bitové systémy. Jakmile totiž spustíte program v 64bitovém systému, ve složce se vytvoří nový soubor "Procmon64.exe", kterým se nahradí 32bitová verze. Výhodou je, že se program nemusí instalovat, jen se spustí.
                                                                                     Námi vybrané nástroje zajistí výhru vašeho týmu
Jakmile běží, zvolte "Options | Enable Boot Logging". Zobrazí se nové okno, v něm zatrhněte položku "Generate profiling events" a ponechte zvolenou hodnotu "Every second". Nyní program zavřete a restartujte počítač. Po nabootování znovu spusťte Process Monitor. Napíše, že byl vytvořen log, a zeptá se, kam jej má uložit. Uložte jej třeba na plochu. Uložení logu bude chvíli trvat, v našem případě to trvalo něco přes minutu.
Nyní můžete analyzovat průběh startu systému. Uvidíte zavedení každé položky. Problém je, že je jich několik milionů, což není vůbec přehledné. Máme však řešení. Zvolte "Options | Select Columns ", zde zatrhněte položku "Duration ". U každé položky nyní uvidíte, jak dlouho se spouštěla. Zjistíte, že drtivá většina položek se spouští méně než 0,0001 sekundy, tedy téměř zanedbatelně krátkou dobu. Tyto položky nás nezajímají. Zvolte proto "Filter | Filter", otevře se nové okno. V prvním řádku vyberte "Duration", vedle zvolte "more than" a do řádku pro hodnotu vepište "0.9" (pozor, jedná se o desetinnou tečku, nikoliv čárku), klikněte na "Add" a potvrďte kliknutím na "OK". Nyní se zobrazí všechny položky, které při startu zabraly více než 0,9 sekundy. Těch bylo v našem případě 352, z čehož se již dá vypozorovat, co brzdí start systému. My jsme zjistili, že přes 11 sekund trvalo spuštění procesu "MsMpEng.exe". Jednoduchým dotazem jsme v Googlu zjistili, že se jedná o proces z bezpečnostního balíku Microsoft Essential. Ukazuje se tedy, že to není tak střídmý nástroj, jak se nám Microsoft snaží tvrdit. Proces jsme ale nechali být. Na druhou stranu jsme našli podpůrné aplikace ke grafické kartě, které nejsou potřeba. Ty také natáhly start o nezanedbatelnou dobu. Pomocí nástroje WinOptimizer jsme pak proces zakázali.
Jakmile provedete optimalizaci, spusťte systém znovu. Pak znovu proveďte měření a případně odstraňte další brzdy.

Přístup k uzamčeným souborům

Nástroj: DropPermission
Obrana je důležitou částí fotbalového týmu. Správná obrana pracuje pro vás. Obrana ve Windows však někdy pracuje proti vám. Sotva totiž najdete flákače, který brzdí váš tým, systém se brání jeho smazání.
Problém řeší nástroj DropPermission, který zajistí k souboru přístup. Překopírujte program z Chip DVD na pevný disk a spusťte. Na ploše se zobrazí šedivý čtvereček. Přetáhněte na něj soubor, případně celou složku – a to je všechno. V tomto okamžiku budete mít k souboru plný přístup a můžete s ním libovolně manipulovat.

Nové funkce pro Windows 7

Nástroj: Preme for Windows 7
Cristiano Ronaldo umí s míčem taková kouzla a triky, že se laik nestačí divit. To samé zvládne Preme for Windows 7. Naučí váš systém ty nejlepší triky.
Spusťte instalaci programu z Chip DVD – ve skutečnosti však o žádnou instalaci nejde, protože program nemění registry, pouze upravuje funkce systému. V jediném okně nastavíte, co všechno má Preme změnit. Umí například přidat do levého horního rohu ikonu, na kterou když kliknete, ukážou se všechna otevřená okna vedle sebe. Dále nabídne příjemnější přetahování oken, automatické otevření nabídky Start po najetí na tlačítko nebo zavření okna dvojitým stisknutím klávesy [Esc]. Zkrátka jsou to příjemná vylepšení, která si můžete navíc vyzkoušet bez rizika – program nic neinstaluje a nezasahuje do systému.
Pokud vám antivirový program nahlásí, že je v programu nebezpečný kód, můžete hlášku ignorovat. Jedná se o planý poplach.

Zobrazení systémových informací

Nástroj: SIW 2010
Správná taktika rozhoduje o vítězství nebo prohře. Abyste však měli dokonalou taktiku, potřebujete znát maximum informací. Ty vám prozradí nástroj SIW 2010.
Jaké informace ukáže? Veškeré podrobnosti o operačním systému, licenčním čísle, nainstalovaných aktualizacích. Zobrazí, které aktualizace systému chybí, podrobné informace o aplikacích, kodecích, knihovnách. Také se velmi pečlivě věnuje hardwaru – ovladačům, nainstalovaným komponentám, přesně vypíše modely a typy instalovaného hardwaru. Dále má program přístup k teplotním čidlům hardwaru. Dobře poslouží i k analýze sítě. Ukáže vám, které porty máte otevřené, prozkoumá síťové okolí a zobrazí okolní počítače. Obsahuje ale i užitečné nástroje, třeba pro změnu MAC adresy síťové karty.
SIW 2010 je velmi univerzální nástroj se spoustou zajímavých funkcí. Neměl by chybět na počítači žádného počítačového kutila.

Hry ve 3D

Nástroj: Speciální 3D ovladač
Není o tom debat – nejbližší trend se nazývá 3D. Všichni teď potřebují mít 3D. 3D Blu-ray disky, 3D televizory, 3D projektory, 3D kina – třetí dimenze zkrátka ovládá zábavní průmysl. I my se věnujeme problematice 3D, podrobný článek najdete na straně 62.
Abyste si užili skutečné 3D, budete potřebovat 3D brýle typu "Red/Cyan" – s červenými a zelenými sklíčky. Tento typ brýlí se v e-shopech prodává cca za 20 Kč. Dále budete potřebovat speciální 3D ovladač. Máte-li grafickou kartu nVidia, sáhněte po nVidia 3D Vision, v případě grafické karty ATI budete potřebovat iZ3D ovladač. Oba najdete na Chip DVD.
NVIDIA 3D VISION: 3D funguje na grafických kartách GeForce 8800 GT a lepších, nemusíte mít tedy nejnovější kartu. Z Chip DVD spusťte soubor "Launch.exe", průvodce vám pomůže s instalací ovladače. V prvním okně klikněte na tlačítko "Instalovat software GeForce 3D Vision". Spustí se klasický instalátor. V něm zatrhněte položku "Prohlížeč stereoskopického 3D". Pokud se vám během instalace zobrazí, že máte starý ovladač, bude třeba aktualizovat celý ovladač. To je stejně jednoduché, v úvodním okně stačí kliknout na "Instalovat ovladač grafiky GeForce". Po dokončení instalace bude třeba restartovat počítač.
A jaké hry si se svými 3D brýlemi užijete? Je jich už docela velké množství. Spusťte nVidia Control Panel a otevřete "Sterescopic 3D | View compatibility with games". Zobrazí se všechny kompatibilní hry.
IZ3D: Pokud máte grafickou kartu ATI nebo starší nVidia kartu, pro kterou není funkce 3D Vision, můžete sáhnout po tomto ovladači. Spusťte instalaci, při výběru komponenty zvolte "Anaglyph DirectX Driver" a dokončete instalaci. Výhodou tohoto ovladače je, že kromě červenozelených podporuje také staré, modro-žluté brýle. Jakmile spustíte hru s Direct 3D, ovladač převezme kontrolu a stará se o 3D vykreslování určené pro brýle. Stejně jako u nVidie to funguje jen s kompatibilními hrami. Jejich seznam najdete na stránce www.iz3d.com/compatible.
3D však není jen pro herní nadšence. Ve 3D jsou také filmy. Přímo na monitoru si tak můžete vyzkoušet 3D filmy. Na DVD najdete filmový trailer Nürburgring 24 Hour Race, který je ve 3D i v HD. Přestože je film ve formátu WMV, běžným přehrávačem jej přehrajete pouze dvourozměrně. Pro 3D zobrazení je třeba nainstalovat StereoscopicPlayer – samozřejmě jej najdete na Chip DVD.

Profily pro síť

Nástroj: Avanquest Connection Manager
Hráči se musí na hřišti rychle přizpůsobit stylu hry soupeře, aby je nezatlačil do kouta. Stejné to je, pokud s notebookem cestujete a připojujete se do více sítí. Je potřeba se bleskově přepínat mezi profily: doma, v práci, na chatě, na letišti.
Všude je jiná konfigurace IP, jiné tiskárny, odlišná konfigurace e-mailového účtu, ale třeba si také doma můžete nastavit jinou home page pro svůj webový prohlížeč, než když jste v práci. Při připojení na veřejném místě zase navolíte přísnější pravidla pro firewall. Zkrátka si vytvoříte přesně takové profily, jaké potřebujete.

Odstranění staré Javy

Nástroj: JavaRa
Někteří hráči jsou pro tým nepostradatelní, jiní však jen překáží. Stejné je to s programy. Při práci s PC často využíváte Java Runtime Environment. Pro ten vychází pravidelné aktualizace a nové verze. Hloupé však je, že Sun neodstraňuje staré verze svého prostředí. Postupem času se tak v počítači nabalují staré verze, které nejsou potřebné, zabírají místo a stávají se zdrojem problémů.
Naštěstí je zde nástroj JavaRa, který dokáže vyhledat a odstranit staré a nepotřebné verze Javy. Spusťte jej, zvolte "Search For Updates" a pomocí některé z voleb stáhněte nejnovější verzi. Poté zvolte "Remove Older Version" a odstraňte staré verze Javy.

Animovaná plocha

Nástroje: DreamScene, DeskScapes
David Beckham je více než fotbalistou módní ikonou. Móda totiž hýbe světem, a často jde o design mnohem více než o další "podřadnosti". Proč by váš systém neměl být hezký? S nástrojem DreamScene vás to nebude nic stát.
Ve Vistě Ultimate představil Microsoft revoluční funkci: pozadí systému nemuselo být statické, ale mohlo být animované. Funkce však zmizela v propadlišti dějin. Měla značné nároky na PC, byla dostupná jen v distribuci Ultimate a chyběly kvalitní animace, které by bylo možné pro pozadí použít.
Řešením pro nižší verze Vista, ale také Windows 7, je nástroj DreamScene. Díky němu můžete mít animovanou plochu také v nižších verzích Windows Vista a samozřejmě také ve Windows 7. Program stačí nainstalovat, vybrat vhodné video, kliknout na něj pravým tlačítkem a zvolit "Set as desktop background ". A jaké video vybrat? Záleží na vašem vkusu. Navštivte stránky www.dreamscenevideo.net/blog nebo http://vistadreamscene.googlepages.com a určitě si vyberete.
Pro Windows XP bohužel neexistuje freewarová alternativa. Na Chip DVD najdete nástroj DeskScapes, který však funguje jen jako 30denní trial verze. Za plnou verzi je třeba zaplatit 20 USD. Nabídka animovaných ploch je bohatá a snadno přístupná. V programu stačí zvolit "Get more Backgrounds | Download more animated backgrounds", vybrat si animaci a kliknout na "Apply changes".

Ochrana před viry a hackery

Nástroj: Comodo Internet Security
Žádný fotbalový tým se neobejde bez brankaře. Jen brankař dokáže zabránit útokům soupeře. V našem týmu zastává post brankaře Comodo Internet Security – kombinace firewallu a antiviru.
Na Chip DVD najdete 32- i 64bitovou verzi tohoto bezpečnostního balíku. Po nainstalování bude třeba restartovat počítač, zbytek už je ale jednoduchý. Není třeba provádět žádná speciální nastavení. Nezapomínejte však, že bezpečnostní balík je jen pomocnou berličkou. Neznamená to, že pokud máte antivir a firewall, můžete bezhlavě surfovat po všech stránkách nebo otevírat nebezpečné přílohy v e-mailech. Rovněž se ujistěte, že již nemáte nainstalováno jiné bezpečnostní řešení. Na jednom systému by měl být nainstalován nejvýše jeden antivir a firewall. Pokud je jejich více, mohou si navzájem škodit.

Virtuální ochrana

Nástroj: Returnil Virtual System 2010
To by se líbilo každému trenérovi fotbalového týmu: jít do zápasu s tím, že pokud by začal jeho tým prohrávat, jednoduše by se zápas spustil od začátku s čistým skóre, a teprve až by byl výsledek dobrý, byl by uznán. Utopie? Váš tým takovou možnost mít bude. Stačí, když si nainstalujete Returnil Virtual System.
Ten totiž nabízí popsanou funkci. Chcete v systému experimentovat, zkoušet nový ovladač, nový software, provádět riskantní nastavení? Potom aktivujte System Safe a můžete provádět jakékoliv úpravy. Po restartování systému bude vše obnoveno, veškeré změny budou zapomenuty, jako by se nic nestalo – tedy za předpokladu, že to tak chcete. Také můžete změny přijmout a nezahazovat je. Na Chip DVD najdete půlroční plnou verzi nástroje Returnil Virtual System.

Práce s ISO

Nástroj: WinCDEmu
Chytnutí míče v pádu, to musí umět každý pořádný brankař. V nejvyšší lize se ani nepočítá s tím, že by brankař tento základní úkon nezvládal. Jenže Windows jsou na tom tak, že si s některými základními úkony neporadí. Třeba práce s ISO soubory...
Windows 7 už sice umí ISO obraz vypálit ve správné formě, ale to je pořád málo. WinCDEmu je malá utilitka, která do systému přidá novou virtuální mechaniku. S imagem pak budete moci pracovat stejně jednoduše, jako by byl vypálený na CD/DVD. WinCDEmu je však velmi jednoduchá aplikace. Pokud požadujete komfortní práci s virtuálními mechanikami, sáhněte raději po plné verzi nástroje Virtual CD 9, kterou najdete na Chip DVD.
AUTOR@CHIP.CZ


Problémy s PC: Rychlé řešení
Pokud vám systémové nástroje nepomohou a máte problémy se svým PC, zkuste zavítat na naše fórum, které najdete na stránkách www.chip.cz/forum. Můžete zde položit dotaz, popsat problém, a počkat na odpověď některého z redaktorů nebo jiného člena fóra.


Multimediální centrum jednoduše
Nejen Microsoft nabízí mediacentra. I další výrobci nabízejí systémy, které jsou vhodné pro obývákové počítače.
KOMBINACE TŘÍ CENTER
XBMC, Boxee, Windows Media Center – každý z těchto programů má silné a slabé stránky. Proč je tedy nespojit dohromady a z každého nevybrat jen to nejlepší? Nejprve si z Chip DVD zkopírujte XBMC Windows 7 Media Center Integration. Pokud již ve Windows 7 máte Media Center nainstalovaný, můžete spustit instalaci XBMC. Po instalaci se integruje do Windows Media Center, takže k němu můžete přistupovat odsud.
VZDÁLENÝ PŘÍSTUP
Musíte v práci zůstat déle, než jste si plánovali, ale přitom byste se rádi odreagovali a pustili si jeden díl oblíbeného seriálu, který máte uložený doma na počítači? To není žádný problém, pokud máte plug-in Remote Potato. Ten najdete na Chip DVD. Abyste mohli k PC přistupovat z internetu, je třeba, abyste měli veřejnou IP adresu. Pak si budete moci z práce komfortně přehrávat filmy, které máte uložené doma na PC.
VLASTNÍ MEDIACENTER
S bezplatným nástrojem Media Center Studio si budete moci přizpůsobit Windows Media Center zcela ke svému obrazu. Budete si moci vybrat vlastní téma nebo pozadí, typ menu, zkrátka si uděláte Media Center, jak sami chcete. Program není možné stáhnout a nainstalovat, instaluje se přímo z webu. Navštivte proto www.adventmediacenter.com a klikněte na "Download".

Foto: Menu na přání: S tímto nástrojem si připravíte Windows Media Center na míru.


Foto: 1 Win Optimizer Optimalizace systému: Plná verze nástroje Ashampoo WinOptimizer dostane vaše Windows zpět do kondice.
Foto: 2 Process Monitor Hledání žroutů: Process Monitor ukáže, jak dlouho trvalo spouštění jednotlivých procesů.
Foto: 3 DropPermission Bez omezení: Pokud nemáte přístup k nějakému souboru, tento nástroj vám ho zajistí.
Foto: 4 Preme Nové funkce: Preme přidá vašim Windows 7 nové příjemné funkce.
Foto: 5 SIW 2010 Seznam ovladačů: SIW 2010 toho umí spoustu – třeba vypíše všechny nainstalované ovladače.
Foto: 6 3D ovladače Trojdimenzionální: Se správnými ovladači budete moci hrát 3D hry a sledovat 3D filmy.
Foto: 7 Connection Manager Rychlé přepnutí: Stačí vybrat správný profil a konfigurace sítě se přizpůsobí aktuálnímu umístění.
Foto: 8 JavaRa Aktuální: Javu je potřeba aktualizovat, často totiž mívá bezpečnostní mezery. Zároveň je nutné odstraňovat staré verze.
Foto: 9 DeskScapes Animované pozadí: I ve Windows XP si můžete užít efektní animované pozadí.
Foto: 10 Comodo IS Celková ochrana: Comodo Internet security vás ochrání před hrozbami z internetu.
Foto: 11 Returnil VS Vždy čerstvý: Returnil Virtual System umí zakonzervovat systém. Pak v něm můžete provádět experimenty, a když se něco nezdaří, vrátíte se k zakonzervované verzi.

Komerční sdělení