Menu

Apple iPhone 4

Apple iPhone 4

7. června představil Steve Jobs, ředitel společnosti Apple, iPhone 4. Nejlepší telefon světa je zde. Co revolučního přináší?
VRATISLAV KLEGA

Často je terčem posměchu. Chybí mu funkce, které konkurence běžně nabízí. Prodalo se ho ale přes 50 milionů kusů, a to se počítá. Po iPhonu, iPhonu 3G a iPhonu 3GS přichází iPhone 4.

Hardware

Po hardwarové stránce nabízí iPhone 4 to nejlepší, co je v této době k dispozici. Jako CPU byl zvolen procesor Apple A4, který je taktován na 1 GHz a který Apple použil již v iPadu. U procesoru byl kladen důraz na výdrž baterie. Ta by měla dokázat napájet telefon deset hodin i při náročné práci. Baterie by měla mít kapacitu 1 500 mAh, což je mírně nadprůměrná hodnota.
Zcela nový je také displej. Má úhlopříčku 3,5" a nabízí fantastické rozlišení 960 × 640 bodů. To nenabízí žádný z konkurentů. Je to přesně čtyřikrát více bodů, než kolik měl předchozí iPhone (480 × 320). Výhoda: Žádná stará aplikace nebude mít problém se zobrazením. Jeden bod se zobrazí jako čtyři pixely.
Konečně má iPhone také pořádný fotoaparát. 5 Mpx je dostatečné rozlišení, důležitá je přítomnost autofokusu (podporuje i ostření ukázáním na místo na displeji) a diodového blesku, který lze použít i při natáčení videa. To dokáže iPhone nahrávat v HD ready rozlišení – 1 280 × 720.
Vylepšen byl akcelerometr – nyní snímá naklonění ve třech osách. Ke standardnímu mikrofonu přibyl ještě jeden, který má jedinou funkci: zachytávat okolní hluk a "odmazávat" jej od mikrofonu, do kterého mluví uživatel. To by mělo přinést mnohem lepší kvalitu hovoru.
Konektivitě není co vytknout. Wi-Fi podporuje nejnovější standard 802.11n, 3G data sází na HSUPA a teoretický limit downloadu je 7,2 Mb/s.
Velkou nevýhodou je, že nový iPhone vyžaduje Micro SIM. Standardní mini SIM se do nového iPhonu nevejde. Zásadní rozdíl je však jen v plastovém okolí SIM karty, takže si dokážeme představit, že zlaté české ručičky + ostrý nůž + mini SIM = Micro SIM.
Také na vzhledu výrobce zapracoval. Nový iPhone je ve všech ohledech menší. Přesné rozměry jsou 115 × 59 × 9,3 mm, čímž nevybočuje z řady běžných PDA. Hmotnost narostla o 2 gramy, tedy na 137 g. Přední i zadní část telefonu tvoří sklo vyrobené z křemičitanu hlinitého. Ten je 30× tvrdší než plast, takže jej nebude možné tak snadno poškrábat. Sklo na sobě nedrží mastnotu, nebude tedy tak těžké udržet je čisté. Na boční části iPhonu byla použita slitina nerezové oceli. Ta má být pětkrát odolnější než standardní ocel. Kromě ochrany má ocel i další význam: slouží jako anténa. Jedna část kovového boku pro Wi-Fi, Bluetooth a GPS, druhá část pro GSM.

Systém

K novému telefonu patří také nový operační systém. Apple jej pojmenoval iOS4 a opět do značné míry splnil požadavky zákazníků. Nový systém podporuje multitasking, takže můžete mít spuštěno více aplikací.
To současný iPhone neuměl. Zajímavé je, že nový Windows Mobile 7, který by měl být na trhu na konci roku, bude dost možná bez multitaskingu. V novém iPhonu si budete moci přizpůsobit domovskou obrazovku, ale jen pomocí předpřipravených tapet, případně vlastní fotografií. Užitečné miniaplikace (widgety), které tak báječně fungují u telefonů se systémem Android a u některých Nokií, iPhonu chybí.
Novou funkcí systému je řazení ikon do složek. Máte-li nainstalováno více aplikací, pomohou vám složky s jejich správou. Ikony můžete seskupovat a tím vznikne složka. Do složky si pak můžete přidávat nebo odebírat ikony. Můžete si tak vytvořit složky jako Sociální sítě, Internet, Navigace, Utility a v nich mít odkazy na jednotlivé aplikace.
Novinkou je platforma iAd, která bude zobrazovat reklamu v aplikacích.

Software

Samozřejmě nemůže chybět AppStore, který možnosti iPhonu posouval o generaci před ostatní PDA. Obsahuje 225 000 aplikaci, nový iPhone je s nimi zpětně kompatibilní. Z AppStore bylo dosud staženo pět miliard aplikací.
Novinkou je aplikace iBooks. Jedná se o obchod s knihami, u nás však asi příliš populární nebude. Na iBookstoru se již prodalo 60 000 knižních titulů. Čtení dokumentů díky skvělému displeji bude bezproblémové, kdo chce však číst skutečné knihy, měl by si raději počkat na barevné eBooky, které budou pro čtení knih příjemnější.
Výrazné změny se vyhnuly internetovému prohlížeči Safari. Ten nabízí jen drobná vylepšení a stále nepodporuje Flash. iPhone 4 se tak okamžitě stal terčem posměšků, že sice obsahuje "flash", ale jen u fotoaparátu – flash znamená anglicky blesk.
Ani u integrovaného přehrávače iPod nečekejte výrazné změny. Největší novinkou je tak funkce pro náhodné přehrávání skladeb, kterou aktivujete "zatřepáním" telefonu.

Dostupnost a cena

V USA a západní Evropě se iPhone 4 prodává od 24. června. V USA bude opět dostupný u operátora AT&T za příjemných 199 USD v případě 16GB paměti, nebo za 299 USD za model s 32GB úložištěm. U nás by se měl objevit do konce září. Cena zatím není známá, ale nejspíš bude srovnatelná se současným iPhony, takže si připravte minimálně 15 000 Kč.
VRATISLAV.KLEGA@CHIP.CZ

 

Hledáte webdesignéra?

Katalog webdesignu v novém

Portál Webdesignéři.cz, nabízející katalog více než 600 firem z oblasti tvorby internetových stránek, webdesignu, programování, marketingu a poradenství, přichází s novou tváří a novými funkcemi. Celá struktura webu je přepracována tak, aby byla pro návštěvníka přehledná a jednoduchá. Proto je celý katalog rozdělen do 33 kategorií.
Mezi zásadní změny patří také možnost hodnocení referencí, které umožní jednoduše posoudit práci jednotlivých firem. Z přínosu nového hodnoticího systému se mohou těšit jak návštěvníci stránek, tak i firmy. Návštěvníkům umožňuje pomocí hvězdiček vyjádřit, jak se jim daná reference líbí, a naopak firmám dávají možnost prezentovat svoje realizované práce.
INFO: www.webdesigneri.cz

Logitech Pro910

Videohovory v HD rozlišení

Logitech uvádí na trh novou sérii webkamer s vysokým rozlišením a také software Logitech Vid HD, pomocí něhož lze provádět videohovory v rozlišení 720p, nahrávat videa ve Full HD 1080p a jedním kliknutím je publikovat na Facebooku a YouTube.
Webová kamera Logitech HD Pro Webcam C910 (cena 3 290 Kč) umožní nahrávat video v kvalitě Full HD 1080p a provádět plynulé videohovory v rozlišení HD 720p, ale zároveň pracuje se stereozáznamem snímaným dvěma mikrofony umístěnými po stranách webkamerové čočky. Pokud máte rádi webkamery, které si můžete vzít všude s sebou, pak je tu skladný model Logitech HD Webcam C510 (1 340 Kč s DPH). Logitech představil také dvě HD webkamery, spadající do nízkého cenového spektra. Jsou to kamery Logitech HD Webcam C310 a Logitech HD Webcam C270 za 1 090 Kč a 840 Kč.
INFO: www.logitech.com

Mobilní internet

Nové tarify O2 mobilního internetu

Telefónica O2 přichází s novým portfoliem paušálních tarifů mobilního internetu. Zákazník si nově bude moci vybírat celkem ze čtyř tarifů. Ti, kteří s mobilním internetem začínají, uvítají nový paušální datový tarif O2 Mobilní Internet Start za 300 Kč měsíčně.
Při pořízení služby O2 Mobilní Internet Start mohou všichni zákazníci surfovat bez závazku pouze za 300 Kč měsíčně. Tento tarif je určen pro zákazníky začínající s mobilním internetem, tedy pro prohlížení webových stránek, čtení e-mailů či komunikaci na sociálních sítích. Zákazníkům je k dispozici množství dat ve výši 500 MB měsíčně. USB modem pořídí zákazníci za 995 Kč vč. DPH, s úvazkem na 24 měsíců zaplatí jen 495 Kč.
INFO: www.cz.o2.com

Mio Moov S600 a Mio V780

Navigace a multimédia v jednom

Společnost Mio Technology představila na Computexu v Tchaj-peji svoji kolekci produktů pro rok 2010. Ta obsahuje navigaci Moov S600, osobní internetové a zábavní zařízení V780 a GPS držák do auta pro iPhone a iPod Touch.
Mio Moov S600 má zajímavý design s extra široký 5" displej. Na navigaci je tlačítko pro okamžité ukládání pozic a cestovních tras. Běží na platformě Mio Spirit a nabízí funkci SmartFind pro vyhledávání podle klíčových slov a podporu pro Google Local Search. Moov S600 je vybaven také vstupními AV porty pro přehrávání obrazu a zvuku například z připojeného digitálního TV tuneru, přehrávače DVD nebo parkovací kamery.
Multimediální Mio V780 (na obrázku) poskytuje kromě navigace i zábavu a práci s internetem. K tomu je vybaven 7" širokoúhlým displejem, navigačním softwarem Mio Spirit, funkcemi pro přehrávání HD multimédií a digitálním TV přijímačem. V780 bude uveden na trh nejprve na Tchajwanu a jeho cena zatím nebyla zveřejněna. Společnost Mio také poprvé vystavila svoje mobilní softwarová řešení pro operační systémy Android a iPhone.
INFO: www.mio.cz

DECT telefony

Telefony Gigaset nabídnou nové funkce: počasí i Zlaté stránky

Nově se v telefonech Gigaset Siemens C470 IP a C475 IP objeví řada nových komunikačních služeb, poskytovaných společností Gigaset zdarma. Bez zapnutého PC bude možné rychle a snadno prohlížet e-maily, nejnovější zprávy, předpovědi počasí nebo aktuální stav aukce na eBay. Gigaset však nabízí ve svých IP bezdrátových telefonech i další interaktivní internetové aplikace.
Nové služby jsou zobrazeny přímo na displeji telefonu a konfigurovány na webovém portálu Gigaset Communications www.gigaset.net. Mezi novými službami nechybí překladač textů, převáděč jednotek a online encyklopedie. U e-mailových zpráv je zobrazován odesilatel, předmět a nově také celý text. Tyto nové infoslužby doplňují již existující on-line telefonní seznamy, tedy Bílé a Zlaté stránky. Uživatelé také mohou být v obraze prostřednictvím 50 různých přednastavených zpráv ze světa financí, zábavy, počítačů a sportu. Ovládací rozhraní je v několika světových jazycích a nové infoslužby lze nastavit i v češtině, v závislosti na zvoleném RSS kanálu nebo webových stránkách. Všechny IP telefony Gigaset jsou hybridní přístroje, mohou se tedy používat jak pro hovory přes pevnou síť, tak přes internet. K on-line připojení dojde rychle pomocí funkce plug and play a kabelu vedoucího k routeru či bráně. Telefony Gigaset Siemens C470 IP a C475 IP jsou v ČR již na trhu, a to v cenách 2 310 Kč a 2 570 Kč vč. DPH.
INFO: www.gigasets.cz

WiGig: WLAN zařízení s rychlostí 7 Gb/s

Příští generace WLAN zařízení by měla být asi dvanáctkrát rychlejší než ta současná. Aliance nazvaná WiGig (Wireless Gigabit Alliance) představila bezdrátovou technologii stejného jména, která umožní přenosovou rychlost až 7 Gb/s. Současný standard 802.11n WLAN přitom umožňuje přenosy maximální rychlostí 600 Mb/s. WiGig nyní spolupracuje s Wi-Fi aliancí na uvedení nové technologie do života. Signál se u WiGig přenáší na frekvenci 60 GHz, a proto bude přenos pracovat jen na kratší vzdálenosti – asi do 10 metrů.
INFO: www.wigig.org, www.wi-fi.org

Lenovo ThinkPad W701

Výkonná mobilní pracovní stanice

Pro uživatele, kteří potřebují extrémní výkon, je určena nová řada "W" mobilních pracovních stanic Lenovo. Tyto ThinkPady spojují výpočetní výkon procesorů Intel Core i7 s grafickým výkonem čipů nVidia řady Quadro FX2800 a 3800.
ThinkPad W701 má 17palcový displej s volitelně vestavěným barevným kalibrátorem. W701 je také jediná mobilní pracovní stanice, která nabízí volitelně vestavěný digitizér WACOM s perem. Stanice W701 s USB porty s podporou USB 3.0 je certifikována pro provoz aplikací, jako je Dassault Systemes CATIA, SolidWorks, PTC Pro/E a dalších. Stanice má robustní konstrukci, ochranný rám, kompozity z uhlíkových a skleněných vláken. Model ThinkPad W701 je nyní dostupný za cenu od 69 990 Kč bez DPH.
INFO: www.lenovo.cz