Menu

Asijská konkurence iPadu

Asus Eee Tablet, Eee Pad a MSI Slatebook

Asijská konkurence iPadu

Na letošní počítačové výstavě Computex představili asijští výrobci Asus a MSI své nové tablety, které mají konkurovat komerčně úspěšnému zařízení Apple iPad.

Firma Asus připravila hned dvě očekávaná tablet PC pod názvem Eee Pad a také nový Eee Tablet. Eee Pad je tenké a lehké zařízení, určené pro prohlížení internetu, fotek nebo videí, a Asus ho bude dodávat v 12" verzi (model EP121) a 10" verzi (model EP101TC). Eee Pad EP121 je plně vybavený počítač, který zastane úlohu přehrávače multimédií, čtečky elektronických knih, kompaktního PC a zařízení umožňujícího přístup na internet. Pohání ho CULV procesor Intel Core 2 Duo a je vybaven operačním systémem Windows 7 Home Premium. Nabízí dva režimy psaní – vestavěnou virtuální klávesnici a speciální dokovací klávesnici. Na baterie vydrží podle výrobce až deset hodin. Lepší přenosnost nabízí 10" model, který váží 675 g a s tloušťkou 12,2 mm se vejde i do kapsy. Na něm běží operační systém Windows Embedded Compact 7, který tvoří kompletní sadu nástrojů a technologií založených na systému Windows 7. Cena jednotlivých modelů Eee Pad by se měla podle Asusu pohybovat mezi 399 a 499 USD.
Zařízení Eee Tablet je kombinací běžného poznámkového bloku a elektronické čtečky knih. Je vybaveno dotykovým 8" monochromatickým displejem s rozlišením 2 450 dpi, lze ho použít i pro psaní poznámek a má simulovat psaní na skutečném papíru. Ve výbavě Eee Tablet nechybí dvoumegapixelový fotoaparát pro pořízení snímků, k nimž lze následně také přidávat vlastní poznámky. Eee Tablet může posloužit také jako čtečka elektronických knih.
Společnost MSI představila na Computexu řadu zajímavých produktů – mimo jiné přes 30 modelů notebooků z různých řad (F, G, X), netbooků (Wind U) a také nový produkt nazvaný MSI Slatebook. Jde o malý tablet založený na úsporném procesoru Intel, který podle MSI vydrží na baterie asi osm hodin. Má 10" multidotykový displej a vybaven bude operačním systémem Windows 7. Dále je vybaven bezdrátovým řešením 3G a Wi-Fi, USB porty, HDMI výstupem a váží pouze 800 gramů.
INFO: www.computextaipei.com.tw

Předběžný test

První SSD disk s rozhraním SATA 6 Gb/s

Společnost Crucial představila první SSD pevný disk s rozhraním SATA 6 Gb/s, který je komerčně dostupný. Chip už měl příležitost ho otestovat, ovšem zatím jen v jeho předprodukční verzi. Jde o model Real SSD C300 s kapacitou 256 GB, jehož cena činí cca 600 eur. Se svou průměrnou rychlostí 340 MB/s (při čtení) je mnohem rychlejší než doposud nejvýkonnější disk X-25E od Intelu a také jeho zápisová rychlost 215 MB/s je ohromující. Navíc se očekává, že novější firmware dokáže tyto hodnoty ještě radikálně zvýšit. Současná generace SSD disků je omezena rozhraním SATA 3 Gb/s na datový tok cca 270 MB/s.
SSD disk od firmy Crucial je tedy mimořádně rychlý, v současné době však lze jeho rychlost využít v podstatě jen u počítačů s čipovou sadou AMD 800, což je značně omezující.
INFO: www.crucial.com

ČTENÍ (MB/S)
INTEL X-25E 243
CRUCIAL C300 340
ZÁPIS (MB/S)
INTEL X-25E 206
CRUCIAL C300 215

Dell

Hi-endový mobilní telefon

Dell plánuje rozpoutat bouři na trhu s mobilními telefony. Zabodovat chce chystanými produkty "Bouře" (Lightning) a "Hrom" (Thunder).
Výrobce počítačů Dell chce uvést svoje výkonné mobilní telefony ještě do konce tohoto roku. Model "Lightning" má využívat operační systém Windows Phone 7 od Microsoftu. Bouři má pak rozpoutat i druhý model "Thunder", založený na systému Android.
Podle informací serveru www.engadget.com má mít zařízení s Windows Phone 7 výsuvný OLED displej (na výšku) s úhlopříčkou 4,1" a má mít QWERTY klávesnici. Uvnitř se má nacházet 1GHz procesor Snapdragon a 1 GB flash paměti. V balení bude i 8GB paměťová karta formátu microSD. Ve výbavě se počítá i s GPS modulem, E-kompasem a FM rádiem. Integrován bude i pětimegapixelový fotoaparát. Chybět nebude ani možnost připojení k internetu, ať už přes WLAN, nebo HSDPA, s rychlostí až 7,2 MB/s.
Thunder postavený na operačním systému Android bude mít podobné parametry, ale obejde se bez QWERY klávesnice. Lepší fotografie by však měl zajistit osmimegapixelový fotoaparát. Na rozdíl od produktů Apple budou oba modely podporovat Flash.
INFO: www.dell.com

Také Xbox 360 bude 3D kompatibilní

Microsoft připravuje ve spolupráci se společností LG Electronics svoji herní konzoli na to, aby byla 3D kompatibilní (umožnila vysílat 3D obsah na 3D televizorech). Stát by se tak mělo nejdříve v červenci tohoto roku. V té době by mělo být k dispozici asi šest 3D her pro Xbox 360, které bude možné provozovat na 3D televizorech řady LG LX9500. Jak je to přesně technicky vyřešeno (synchronizace a podobně), to zatím není známo. Microsoft evidentně nebude chtít přenechat trh s 3D hrami a 3D filmy firmě Sony, která už ohlásila, že její herní konzole bude schopna 3D zobrazení.
INFO: www.microsoft.cz

Lokální zpravodajství

Zprávy z naší ulice

On-line deník Týden.cz spustil 1. června projekt Zprávy z naší ulice, pražský hyperlokální web, na který může přispívat kdokoli, kdo se dozví něco zajímavého ze svého nejbližšího okolí. Web na adrese www.zpravyznasiulice.cz odstartoval s několika desítkami zpráv, rozdělených do těch nejmenších územních celků: do jednotlivých pražských částí, čtvrtí a ulic. Cílem projektu je dát veřejnosti možnost podílet se nejen na výměně informací i z těch nejmenších koutů Prahy, ale také jim nabídnout příležitost vyzkoušet si novinářskou práci v praxi. Právě nyní tak vzniká aktuální informační síť, díky níž se internetoví uživatelé jednoduchou cestou dozvědí informace, které se jich bezprostředně týkají, ale kterým se pro jejich lokální charakter běžná média nevěnují. Uživatelé stránek se tak dostanou k těm nejpodrobnějším informacím: kdy bude u nich ve čtvrti přerušen tramvajový provoz, kde praskla voda, kdy začíná zápis do prvních tříd. Přispívat může kdokoli, kdo se dozví anebo pořádá něco zajímavého, například nějakou kulturní akci, sportovní závody nebo den dětí.
INFO: www.zpravyznasiulice.cz

Internet

První on-line půjčovna PC her

Nejen pro nadšence počítačových her a časopisu FRAG přichystal T-Mobile zajímavou nabídku – on-line půjčovnu PC her s více než třemi stovkami titulů. V nabídce budou tři balíčky v cenových relacích od 99 do 299 korun. Služba bude poskytována formou měsíčního předplatného. Zaplatit může klient několika způsoby: klasicky platební kartou, kuponem, T-Mobile účtem (pouze pro zákazníky T-Mobile) nebo prostřednictvím Premium SMS (balíček RELAX).
Každý nový uživatel si může vše, co půjčovna umí, jeden týden zdarma testovat. Služba je dostupná pro zákazníky všech mobilních operátorů, a to jak v Česku, tak na Slovensku. Portál je rovněž provázaný se sociálními sítěmi Facebook a Twitter, každý tak může dosažené výsledky sdílet s přáteli. Hry jsou vázány na účet, nikoli na počítač. Jediné, čím musí zákazník disponovat, je připojení k internetu a platná registrace.
Na frag.cz budou kromě půjčovny k dispozici také hry pro mobilní telefony, aktuální novinky, hodnocení, různé recenze a návody.
INFO: www.frag.cz