Menu

Časová osa : Herní konzole

Časová osa : Herní konzole

Herní konzoli už je čtyřicet let. Během té doby se mnohé změnilo – především grafika je stále fotorealističtější, a za nějakou dobu vám dokonce možná budou po obývacím pokoji pobíhat 3D postavy.
NIELS HELD

Představte si situaci, kdy si cca za 8 000 Kč koupíte herní konzoli, připojíte ji k televizoru – a zjistíte, že zobrazuje pouze bílé body a čárky. Dnes by to byl důvod k reklamaci, ale v roce 1972 byli z takového zařízení fanoušci počítačových her nadšeni. Šlo o konzoli Magnavox Odyssey. Ta tehdy stála 75 dolarů a dodávala se se speciálními průhlednými barevnými blánami, které se upevnily na televizor a vytvářely pozadí hry. Skóre se zapisovalo na papír.
Této konzole se prodalo něco mezi 100 000 a 360 000 kusy (zdroje se v tomto údaji rozcházejí). Co tuto konzoli odlišuje od těch současných, to je design a technické provedení. Magnavox Odyssey totiž neměla procesor – šlo tedy o analogové herní zařízení bez CPU a RAM, kdy veškerá herní logika byla součástí hardwaru (výměnných kartridží). Skutečný procesor měla až první programovatelná herní konzole Channel F firmy Fairchild, uvedená na trh v roce 1976.
Mnohem větší popularity se však dočkala konzole Atari 2600 s 1,19MHz procesorem, která se úspěšně prodávala více než deset let a pro kterou bylo vyvinuto mnoho pěkných her. Jen o málo později už byla technologie natolik "smrštitelná", že se americké firmě Milton Bradley podařilo vyrobit první kapesní konzoli nazvanou Microvision. Kvůli malému a křehkému LCD displeji a velmi omezenému počtu her (dodávaly se na kartridžích) se ale dlouho na trhu neudržela.
V roce 1983 se americký herní průmysl dostal do hluboké krize a několik výrobců zkrachovalo. Hlavním důvodem byl především nástup domácích počítačů, na kterých bylo také možné hrát hry a u kterých bylo navíc jednodušší i nelegální kopírování her. Konec krizi učinila v roce 1985 firma Nintendo, která uvedla na americký trh NES (Nintendo Entertainment System). O rok později se NES dostal i na evropský trh. Hlavním "trhákem" se stala hra "Super Mario". Dnes už klasická "plošinovka" je populární i v současné době a stala se jednou z nejúspěšnějších her vůbec.

Nastupují Japonci: Konzole z Dálného východu

O něco později se vývoj videoher přesunul z USA do Japonska. Firma Nintendo se v následujících deseti letech dále rozvíjela a uvedla na trh komerčně velmi úspěšnou přenosnou konzoli nazvanou Game Boy. Pokračovala i ve vývoji platformy NES a úspěšnou se stala 16bitová konzole SNES (Super NES). V roce 1994 však na trh vstoupila firma Sony se svým produktem PlayStation, představujícím 32bitový systém, 3D grafiku a hry na CD-ROM. PlayStation se stala nejprodávanější konzolí všech dob a zastínila i produkty Nintendo. Až v roce 2005 se "do hry" opět vrací americký průmysl, konkrétně firma Microsoft se svým Xboxem 360. První pokus z roku 2001 se ještě za konkurenci považovat nemohl – narychlo uvedený produkt se příliš neujal. Firma Sony odpověděla uvedením verze PlaySation 3, založené na technologii Blu-ray.
Žádná z těchto firem ale asi nečekala razantní "comeback" společnosti Nintendo, která v roce 2006 představila konzoli Wii. Ta se ovládá speciálním herním ovladačem snímajícím pohyb hráče. Tento princip se zalíbil už asi 70 milionům uživatelů.
Konkurenti se teď snaží Nintendo pokořit vlastními zbraněmi. Na podzim 2010 chce Sony uvést na trh podobný, avšak vylepšený systém ovládání nazvaný "PlayStation Move" pro PS3 a Microsoft kontruje systémem ovládání bez hardwarových ovladačů, nazvaným "Project Natal". Brzy do herního světa vstoupí i 3D – update PS3 chystá Sony a Nintendo upraví konzoli DS. Vítěze technologické konkurence určí ve finále hráči – a těm někdy stačí jen prostá grafika. Nejdůležitější je totiž zábava.
AUTOR@CHIP.CZ

Časová osa

1972
Magnavox Odyssey
První úspěšná herní konzole na světě, která pracovala bez CPU a RAM. Tehdejší cena: 75 dolarů.
1975
Atari Pong

Elektronický "stolní tenis" se v USA prostřednictvím zásilkové firmy Sears velmi dobře prodával, a to jako "televizní hra".
1976
Fairchild Channel F

Programovatelná konzole Channel F měla procesor a výměnné kartridže s hrami. Příliš jich ale nebylo.
1977
Atari 2600

První komerčně úspěšná herní konzole s 1,19MHz procesorem, 128 B paměti a dostatkem kvalitních her. Prodávala se více než deset let.
1979
Miton Bradley Microision

Na rozdíl od konkurence bylo možné na této přenosné konzoli hrát několik her. Displej byl ale malý.
1985
NES

S konzolí NES se prosadil i herní ovladač gamepad (v podstatě jako standard). V 90. letech to byl v USA nejúspěšnější produkt.
1988
Sega Mega Drive

Sega poprvé použila u svého produktu 16bitovou technologii. Legendární se stala herní postava "Sonic".
1989
Nintendo Gameboy

Gunpei Yokoi z Nintenda vyvinul nejúspěšnější přenosnou herní konzoli založenou na procesoru Z80 firmy Sharp.
1990
SNES

Navzdory slabému, 3,58MHz procesoru této 16bitové konzole se jí podařilo prodat 49 milionů kusů, především však kvůli dobré pověsti jejího předchůdce.
1994
Sony PlayStation

Firmě Sony se podařilo svou 32bitovou konzolí sesadit Nintendo. Její výkon stačil na komplexní 3D hry s hifi zvukem a s filmovými sekvencemi.
2001
Microsoft Xbox

S první konzolí Xbox se softwarovému gigantu podařilo prosadit na videoherním trhu, a to mezi firmami, jako je Sony. Přesto tato konzole přinesla Microsoftu ztrátu čtyři miliardy dolarů.
2004
Nintendo DS

Tento přenosný konkurent Game Boye poprvé přinesl technologie, jako je dvojitý dotykový displej, hlasový vstup, WLAN připojení pro chatování nebo hraní online her.
2006
Nintendo Wii

Konzole Wii nastartovala pomalý konec gamepadů. Ovládá se totiž pomocí bezdrátového snímače pohybů hráče. Sony i Microsoft už oznámily alternativní řešení.
2010
Onlive

Tato služba by měla pracovat někdy v polovině roku a vše se odehrává "v oblacích". Pro provoz stačí připojení k internetu nebo minikonzole, která převede obraz na TV.
TREND
3D monitory nebo televizory se budou používat i v herním světě. V kombinaci s novým typem ovládání pomocí snímání pohybů se stane hraní ještě realističtějším. V příští generaci přesunou patrně i zavedení výrobci výpočetní výkon na "web". Drahé, technicky vyspělé a většinou kvůli tomu i dotované herní konzole tak už nebudou potřebné.

Mobilní telefony

Čtyři nové Nokie C-series

Nokia představila tři nejnovější modely řady C-series Nokia C1 a Dual SIM telefon Nokia C2, který přijde na trh na konci čtvrtého kvartálu.
Nejlevnějším z nového tria představených modelů je Nokia C1 (C1-00) s cenou asi 30 eur (bez daní a dotací). Jedná se o první mobilní telefon Nokia, který je vybaven řešením SIM "2v1". Majitelé modelů Nokia C1 ocení také velmi dlouhou pohotovostní dobu akumulátoru, která je až šest týdnů – to je nejdéle ze všech mobilních telefonů, které kdy společnost Nokia vyráběla. Standardem je také integrovaná kapesní svítilna, sytě barevný displej a FM rádio se standardním 3,5mm jack audio výstupem.
Prostřednictvím Nokia Ovi Life Tools přidává Nokia C2 pro země třetího světa široké spektrum informací z oblasti péče o zdraví, zemědělství, vzdělávání a zábavy a prostřednictvím Ovi Mail také snadno dostupnou elektronickou poštu. Díky službě Nokia Messaging je navíc možné zajistit i doručování zpráv elektronické pošty a chatu vedeného prostřednictvím Ovi Mail přímo na mobilní telefon. Majitelé modelu Nokia C2 si také budou moci užívat poslechu hudby, a to jak prostřednictvím vestavěného FM rádia, tak hudebního přehrávače, který může mít díky vestavěnému slotu na microSD karty k dispozici datové úložiště o velikosti až 32 GB.
Druhý a třetí model z rodiny Nokia C1 nabízí podporu pouze pro jednu SIM kartu. Zároveň se jedná o cenově nejdostupnější modely s integrovaným slotem na microSD karty, který uživatelům telefonu umožňuje uložit si do přístroje až 32 GB hudby, fotografií a jakýchkoliv dalších multimediálních souborů. Oba nové přístroje dále přicházejí s osobitým designem, líbivými barvami, jasným barevným displejem, přístupem k internetu prostřednictvím sítí GPRS a integrovanými webovými službami, jako je například Nokia Messaging. Majitelé modelu Nokia C1 (C1-01) budou moci prostřednictvím vestavěného VGA fotoaparátu pořizovat se svým přístrojem také videa a fotografie.
INFO: www.nokia.cz

První 3D kamerka pro mobily

Společnost Sharp představila první malou 3D kameru, která se vejde do mobilních telefonů, smartphonů a dalších malých zařízení. Tato kamera má dva objektivy a pořizuje současně dva snímky s rozlišením HD (720p). Zvládá funkce, jako je nastavení citlivosti a vyvážení bílé. První ukázkové kusy budou k dispozici v červenci, masová výroba a první produkty by měly být k dispozici koncem roku.
INFO: www.sharp.eu/cz

Toshiba CAMILEO BW10

Odolná kamerka může i pod vodu

Nová sportovně laděná videokamera Toshiba CAMILEO BW10 s Full HD rozlišením vzdoruje sněhu, dešti i písku, a dokáže dokonce natáčet i pod vodou (do 2 m). Kamkordér v provedení na výšku je určen například pro sportovce, cestovatele, dobrodruhy a rodiny, které ocení odolnou videokameru s moderními technologiemi. Gumový kryt chrání kamkordér před mechanickými nárazy, prachem a pískem. Kamera CAMILEO BW10 je štíhlá a vyrábí se ve třech barvách: žluté, tyrkysové a stříbrné. Má rozměry pouze 22 mm × 55 mm × 107 mm a váží jen 114 g. Snadno se vejde do malé kapsy. Nabízí záznam ve Full HD rozlišení (1 080p / 30 snímků za sekundu), má vestavěnou stabilizaci obrazu a 10násobný digitální zoom. Uživatelé mohou snadno přepínat mezi režimem záznamu videa a snímání fotografií. Díky citlivosti ISO 1600 je dále možné zaznamenávat scény i v nepříznivých světelných podmínkách. LCD panel má úhlopříčku 5,1 cm (2,0"). Klipy a fotografie je možné pomocí rozhraní HDMI promítat na TV.
INFO: www.toshiba.cz

Vodafone mobilomat

Zaplaťte mobilem

Ve spolupráci se společností Automaty Servis Selecta spustil Vodafone mobilomat, prodejní nápojový automat, kde lze platit pouze mobilním telefonem přes Premium SMS službu. Automat je umístěn v prodejně Makro v Praze-Stodůlkách. Spolu s tímto automatem jsou v pilotní fázi v provozu také hybridní nápojové automaty, v nichž lze platit jak mincemi, tak přes mobilní telefon. Platit v automatech mobilním telefonem mohou zákazníci všech tří operátorů. Službu technicky zajišťuje společnost Erika.
INFO: www.vodafone.cz

Samsung NX5

Další kompakt se srdcem zrcadlovky

Společnost Samsung představila fotoaparát Samsung NX5 – novější model digitálního fotoaparátu, který uživatelům nabízí možnost výměny objektivů a díky bezzrcátkovému provedení také kompaktní design. Tento model má téměř stejné vlastnosti jako vyšší model řady Samsung NX (NX10), tedy především rychlé a přesné automatické zaostřování (AF) a 14,6megapixelový snímač CMOS velikosti APS-C. Jediný podstatný rozdíl je v displeji přístroje – model NX5 je vybaven 3,0" velkým LCD displejem, na rozdíl od AMOLED displeje modelu Samsung NX10.
Také u fotoaparátu Samsung NX5 můžete jednoduše zvolit, zda budete fotit, nebo natáčet video v HD kvalitě. Samsung NX5 má manuální ovládání, ale pokud potřebují uživatelé fotit rychle a nemají čas měnit nastavení, funkce Smart Auto. Doporučená cena včetně DPH je 14 990 Kč (v setu s objektivem 18–55 mm).
INFO: www.samsung.cz

Roaming

O2 kompenzuje zákazníky postižené přerušením provozu letišť

Telefónica O2 vychází vstříc všem svým stávajícím paušálním zákazníkům postiženým přerušením letového provozu v důsledku sopečné činnosti na Islandu. Za nutnost použití roamingových služeb budou zákazníci, kteří uvázli v zahraničí, kompenzováni, a to až do výše 600 Kč včetně DPH. Finanční vyrovnání mohou uplatňovat za období od 14. do 20. dubna 2010. Nárok na kompenzaci mohou uplatnit všichni paušální rezidentní i korporátní zákazníci, kteří v době od 14. do 20. dubna 2010 uvázli v zahraničí v důsledku přerušení letecké dopravy.
INFO: www.cz.o2.com

Slunečnice.cz

Co se stahuje

Uživatelé, kteří v dubnu 2010 na serveru Slunečnice. cz vybírali nejvhodnější nástroj ke snadnému a komfortnímu stahování souborů z internetu, nejčastěji zvolili program Internet Download Manager. Tento užitečný pomocník si získává stále větší oblibu zejména díky své všestrannosti. Specializuje se totiž na současné stahování více souborů, přičemž dokáže navázat na nečekaně přerušené stahování a odvrátit tak ztrátu dat. Na druhé příčce se mezi programy pro stahování z internetu umístil program YouTube Downloader. Jak již jeho název napovídá, slouží ke konverzi videa a jeho stahování z oblíbeného serveru YouTube na pevný disk počítače. Jako další se v absolutním pořadí mezi programy pro stahování souborů z internetu objevil program aTube Catcher. Uživatelé si v dubnu oblíbili také nástroj FlashGet. Ten dokáže zvýšit rychlost stahování souborů z internetu tím, že daný soubor rozdělí na více částí a ty následně stahuje všechny současně. Mezi českými programy v oblasti nástrojů pro komfortní stahování souborů z internetu v dubnu zvítězil nástroj Rapget.RS. Ten slouží ke stahování souborů ze všech serverů společnosti RapidShare AG. Program disponuje mnoha funkcemi, z nichž můžeme jmenovat například kontrolu funkčnosti odkazů nebo získávání informací o stavu účtu na Rapidshare.