Menu

Deset technologií, kterým hrozí zánik

Deset technologií, kterým hrozí zánik

Některé technologie z oblasti digitálního světa jsou dnes téměř nepostradatelné. Ale i klávesnicím, disketám a dalším jednou odzvoní.

1 Adobe Flash

Jak o technologii Flash řekl analytik z firmy Opera Phillip Gronvold, jakmile na zařízení běží Flash, můžete si na něm usmažit vajíčko. Měla to být kritika náročnosti a spotřeby energie této technologie. Kriticky se na ni dívá i Steve Jobs a u mobilních zařízení pro ni budoucnost nevidí.

2 Herní ovladače

Tlačítkům joysticku Nintendo a vibračním funkcím ovladače od Sony můžeme dát pomalu sbohem. Novým trendem v oblasti herních ovladačů je totiž ovládání gesty (jako například u konzole Wii). Microsoft už na podzim uvede nové ovládání Kinect (dříve "Project Natal"), v jehož případě už pro hraní her nebudete potřebovat vůbec žádný "hardware". Vystačíte si s rukama a tělem, které bude snímat kamera.

3 Klávesnice a myši

V souvislosti s rozvojem dotykových displejů a touchpadů se pomalu krátí i dny klávesnic a myší. U některých zařízení už klávesnici nenajdete. Potřeba klávesnic bude klesat i s rozvojem rozpoznávání lidské řeči.

4 Satelitní telefony

S výjimkou moře, kde je zatím signál mobilních telefonů nedostupný, se satelitní telefony stávají spíše předmětem sbírek muzea.

5 Plazmové televizory

Přestože na krátký čas plazmové 3D televizory ovládly trh, čísla jsou neúprosná a čas hraje proti plazmové technologii. Zdá se, že nemá budoucnost: podle výzkumu trhu obsahovalo 75 % zařízení prodaných do konce roku 2009 technologii LCD a pouze 7 % technologii plazmovou.

6 Magnetický záznam

V budoucnu se budeme muset obejít bez magnetických disket. Firma Sony už ohlásila, že s jejich výrobou brzy skončí, a i všechna další magnetická média potká podobný osud jako magnetické hudební pásky a videokazety.

7 Nabíječky mobilů

Nabíjení pomocí kabelů je zastaralé. V budoucnosti budeme baterie mobilních zařízení (tedy především mobilních telefonů) nabíjet pomocí indukce. Změnit by se měl i zdroj elektrické energie. Ve výhledu je například koncept nazvaný "Magic Charger", jehož autorem je Zheng Weixi. Jedná se o "ekologickou" nabíječku ve tvaru Rubikovy kostky (Manual Available Green Power Interaction Consumer). Magnetickou energii mění na elektrickou a tu ukládá. Pro výrobu elektřiny tedy stačí otáčet kostkou.

8 Analogová televize

Budoucnost televizního vysílání je digitální. Pozemní analogové vysílače v České republice postupně končí – podle Českého telekomunikačního úřadu dojde k vypnutí analogového vysílání nejpozději v říjnu 2010. A neskončí jen terestriální vysílání – satelitní operátor SES Astra ukončí analogové satelitní šíření programů k 1. květnu 2012.

9 Off-line paměť

Ten, kdo drží krok s dobou, si už data neukládá lokálně, ale na tzv. "cloud". Internet dnes nabízí neomezený úložný prostor, ke kterému můžete mít neustálý přístup.

10 Fax

Faxy jsou na vymření. Jejich počet klesl v České republice na polovinu a množství přenesených faxových zpráv stále klesá. Zatímco v roce 2004 evidovala Telefónica O2 19 964 faxových čísel, v současnosti je jich asi 10 000. Může za to samozřejmě e-mail. Majitelé faxů ale nedostávají tak často spam.

 

Multimediální encyklopedie

Internetová multimediální encyklopedie Skins.cz získala nové logo a novou výkonnou multimediální technologii, která dovoluje využívat přes 400 000 multimediálních widgetů. Každý multimediální widget je přitom samostatnou aplikací, která dokáže uživatelům nabídnout personalizované informace, rozšíření, počítačové hry, vylepšenou komunikaci s přáteli nebo celý nový komunikační kanál. Skins.cz nabízí podporu pro YouTube videosoubory, překladač Google Translate a prohlížení zahraničních stránek Wikipedie. Jde o českou multimediální encyklopedii, která je postavena na technologii Web 2.0.
INFO: www.skins.cz

Acer Liquid E Ferrari special edition

Exkluzivní smartphone

Zajímavý smartphone Acer Liquid E Ferrari special edition je určený pro ty, jimž nestačí běžný chytrý telefon. Tento smartphone upoutá především výrazným a elegantním designem s lesklým červeným povrchem s chromovanými prvky. Přední část telefonu je tvořena velkým 3,5" kapacitním dotykovým displejem s vysokým rozlišením, zatímco na zadní straně je umístěn štít "Scuderia Ferrari" s detaily zhotovenými z uhlíkových vláken. Jako operační systém byl zvolen Google Android 2.1. Po Ferrari noteboocích a netboocích tak mají příznivci značek Acer a Ferrari možnost pořídit si i výjimečný mobilní telefon.
INFO: www.acer.cz

WELL 3195IF – IP telefon s elegantním designem

Nový IP telefon nabízí přehledné a jednoduché ovládání, podsvícený displej a velká tlačítka předurčují tento přístroj do kanceláří, ale také do prostředí a domácností, kde žijí senioři a děti.
Vyberte si jednu ze tří letních výhod:
- součástí každého telefonu WELL 3195IF/3195IF PoE bude jedno z mnoha atraktivních DVD s přírodovědným dokumentem
- IP telefon WELL 3195IF PoE získáte za cenu bez PoE
- k telefonu WELL 3195IF PoE si můžete zakoupit síťový adaptér pouze za 1Kč
Platnost akce: 1.7. – 31.8.2010
Doporučená koncová cena telefonu WELL 3195IF je 1915 Kč vč. DPH

Nový dotykový monitor od 3M

Displej rozpozná až dvacet dotyků současně

Dotykové displeje před stavují jeden z alternativních způsobů ovládání počítače. Dostupné technologie dlouho umožňovaly rozpoznání pouze jednoho či dvou dotyků. Výzkumníci ze společnosti 3M vyvinuli monitor schopný rozpoznat dvacet dotyků zároveň. Tento displej je momentálně uváděn na trh. Výrobce nejdříve předpokládá jeho použití v profesionální sféře. Novinka má P-MVA panel s úhlopříčkou 22 palců a širokoúhlé rozlišení 1 680 × 1 050. Displej překrývá odolné sklo s úpravou proti odleskům. Dotykový senzor je založen na nové generaci projekční kapacitní technologie. Velmi rychlá odezva i při všech dvaceti dotycích současně nepřekračuje 6 ms. S Windows 7 není potřeba instalovat žádné ovladače, po připojení monitoru je multidotykový režim k dispozici. Pro monitor se chystají simulační aplikace pro armádu, řízení letového provozu a rychlé třídění elektronických dokumentů. Velký potenciál tohoto monitoru je i ve víceuživatelských aplikacích.
INFO: www.3m.cz

Internetová televize

Sportovní přenosy na webu

Česká televize přichystala pro fanoušky sportu webové stránky Sport Živě (www.sportzive.cz). Redaktoři budou úzce spolupracovat s redakcí sportu ČT a stanou se předobrazem budoucí internetové verze sportovního kanálu ČT4. Vedení sportovní stanice rovněž předpokládá, že stránky budou postupem doby využívány i k odvysílání sportovních přenosů, na něž nebude v rámci programové skladby ČT4 v televizním vysílání prostor. Výhodou této varianty je flexibilita a prakticky neomezená kapacita serveru. To je dobrá zpráva zejména pro ta sportovní odvětví, která zatím nepatří k nejmasovějším. Součástí sportovního webu je i živé vysílání ČT4, které je přerušováno jen v případě, že nemá televize veřejné služby internetová práva. Navíc se počítá s tím, že vybrané sportovní akce ze stanic ČT2 a ČT4 nabídne web sportzive.cz v přímých přenosech – tedy opravdu živě. Pro informovanost sportovních fanoušků na stránkách nechybí ani videoarchiv jednotlivých pořadů, sportovní fotoperličky nebo ankety. Počítá se i s publicistickou rubrikou.
INFO: www.sportzive.cz

Samsung Galaxy S I9000

Vlajkový smartphone Samsungu

Samsung začal prodávat svůj vlajkový model mezi smartphony. Telefonu dominuje jeden z nejlepších displejů - jeho rozlišení je 480 × 800 bodů a má úhlopříčky 4 palce. Dokonalý jas zajišťuje technologie Super AMOLED. Displej je samozřejmě dotykový a používá kapacitní technologii. Jako procesor byl zvolen velmi výkonný model Cortex-A8 běžící na frekvenci 1 GHz. Ten je spolu s operační pamětí o velikosti 512 MB zárukou, že telefon bude rychlý. Telefon je dále vybaven 5 Mpx fotoaparátem a dokáže natáčet video v HD rozlišení (1 280 × 720). Uživatelskou vstřícnost zajišťuje rozhraní Smasung TouchWiz 3.0 a operační systém Android 2.1. Vlajkový model Samsungu se prodává za cenu kolem 13 000 Kč.
INFO: www.samsung.cz

„Office 15" – nový balík od Microsoftu

Už od konce minulého roku pracuje Microsoft na nástupci kancelářského balíku 2010. Jeho kódové jméno je podle bloggerů "Office 15" a podle nich by se měl na trh dostat někdy v roce 2013. Podle specialisty firmy Microsoft Stephena Chapmana by se mělo v nové verzi především vylepšit uživatelské rozhraní "Ribbon" (známé pásy karet), dále pak možnost sdílení dokumentů a mnoho dalších věcí. Vše je ale zatím pouze ve stadiu vývoje.
INFO: office.microsoft.com

Epson Stylus Office BX320FW

Výkonná inkoustová multifunkce s levným tiskem

Společnost Epson uvedla na trh multifunkční inkoustovou tiskárnu Epson Stylus Office BX320FW, určenou pro vyšší tiskové objemy. S vysokou rychlostí tisku a automatickým podavačem dokumentů na 30 listů nabízí řešení s náklady na stránku barevného tisku, které mají být podle výrobce až o 50 % nižší, než u laserové konkurence. Tiskárnu BX320FW lze kromě USB připojit i pomocí LAN a Wi-Fi 802.11n. Podle údajů od výrobce má tiskárna pracovat rychlostí 15 stran za minutu černobílé, nebo 5,5 strany barevně.
Tiskárna BX320FW nabízí všestranné řešení – dokáže tisknout na širokou škálu médií a s inkoustem Epson DURABrite Ultra má vytvářet rychleschnoucí výtisky v laserové kvalitě, které jsou odolné vůči vodě, zvýrazňovačům, rozmazání a vyblednutí. Uživatelé si mohou vybrat ze široké nabídky kazet, které odpovídají jejich potřebám při tisku. I přes vyšší rychlost a možnosti připojení je doporučená koncová cena zařízení stanovena na 3 590 Kč vč. DPH.
INFO: www.epson.cz