Menu

Minikamerky s maxiobrazy

Minikamerky s maxiobrazy

Nové videokamery nejsou větší než leckterý mobil, filmy z nich – zvláště na velkých displejích – přesto vypadají ostré jako břitva. Co všechno kompaktní videokamery s HD rozlišením dokážou – a co ne?
SVEN HEINZER, PAVEL TROUSIL

Filmování ve vysokém rozlišení – to je přece záležitost jenom pro profesionály. Přestože je tento předsudek stále ještě velmi rozšířen, názor veřejnosti by se mohl brzy změnit. Trh totiž právě dobývá nová generace kapesních kamer a tyto přístroje jsou něco úplně jiného než dosavadní HD videokamery. Jsou nejen mimořádně cenově příznivé, ale také snadno obsluhovatelné a zabírají minimum místa. Přesto nové minikamery slibují videonahrávky v nejlepší HD kvalitě.
V USA a v Japonsku se už tyto "point and shot" kamery postaraly o pořádný rozruch – v čele všech pak kamerka Cisco Flip, která se však u nás neprodává. K hlavním přednostem Flip MinoHD a konkurentů je vysoké rozlišení a nejjednodušší obsluha. Čtyři tyto HD minikamery – JVC GC-FM1 BE, Kodak Zi8, Samsung HMX-U10 a Sanyo VPC-CG10EX – jsme si přinesli do testovací laboratoře. Pro srovnání jsme přibrali ještě Panasonic HDC-SD10EG – klasickou, byť také relativně levnou HD kameru z našeho TOP10 HD kamer.
Všechny minikamery filmují s 30 snímky za sekundu v kompresi MPEG-4, přičemž používají vlastní kodek. To zrovna nezjednodušuje následné zpracování, nicméně přinejmenším pro nejzákladnější úpravy a odeslání na internetovou platformu YouTube je každá kamera vybavena vhodným softwarem.
AUTOR@CHIP.CZ

ZÁVĚR

Díky nízkým cenám a nejjednodušší obsluze lákají kapesní kamerky i začátečníky. Kromě toho jsou minipřístroje ideální na cesty. Kvalita obrazu je v pořádku, nicméně za velkými kamerami většinou poněkud zaostává. Při spartánské výbavě se jako největší nedostatek jeví chybějící zoom.


NÁKUPNÍ KOMPAS: JAK NAJÍT OPTIMÁLNÍ PRODUKT
Mezi levnými minikamerami, které lze vzít kamkoli s sebou, je výběr. Z hlediska stavební formy, kvality obrazu a vybavení však nacházíme velké rozdíly – stejně jako v případě ceny.

Kdo shání kameru s pravým optickým zoomem, ten musí sáhnout po kamerce Sanyo VPC-CG10, která se drží jako pistole. Ovládání usnadňuje komfortní displej s úhlopříčkou tři palce. Užitečné přídavné funkce, jako je manuální zaostřování a manuální vyrovnání bílé, se starají o dobrý obraz. Zvuk je u této kamerky ještě lepší. Při hmotnosti 189 g je však přístroj o něco těžší než všechny ostatní modelu z testu. Celkově má ale nejlepší hodnocení.
Jde-li o nalezení co nejmenší kamerky do kapsičky u vesty, je dobrou volbou Kodak Zi8 (cca 3600 Kč). Vzdor svému titěrnému objektivu produkuje přístroj dobrou obrazovou kvalitu – zvláště při špatném osvětlení v interiérech. Díky 2,5" displeji (6,4 cm) se dají záběry docela dobře zkontrolovat přímo v přístroji. Zi8 se dále může pochlubit speciálními funkcemi, jako je manuální ovládání zvukové modulace. Chybět samozřejmě nemůže ani externí mikrofon.
Komu se zdá 3600 Kč za Kodak Zi8 na kapesní kameru příliš mnoho, ten najde velmi levnou alternativu v přístroji Samsung HMX-U10 (cca 2700 Kč). Její obrazová kvalita je při slunečním světle rovněž dobrá, avšak při slabém světle se projeví poruchy obrazu rychleji než u Kodaku. Co do vybavení nemůže malá kamerka nabídnout mnoho zvláštního. Tím více proto překvapí, že přístroj disponuje funkcí interního videostřihu.
Jakkoli jsou nové minikamery praktické, nejlepší kvalitu obrazu a bohaté vybavení stále ještě najdete jen u obvyklých HD modelů. Panasonic HDC-SD10EG (cca 9000 Kč) zde láká atraktivním poměrem výkonu a ceny. Vzdor 16násobnému zoomu, dotykovému displeji a mnoha zvláštním vymoženostem je přístroj ještě relativně malý a lehký.

Sanyo VPC-CG10EX

S otočným displejem

Sanyo CG10 je malá kamerka, která se drží podobně jako pistole. Má velký odklopný displej a snadno se ovládá pomocí několika tlačítek pro záznam videa nebo fotografií. Je vybavena i bleskem. Šikovná konstrukce do ní umožnila zabudovat optický zoom, který má jako jediná. Nabízí dokonce manuální zaostření.
+ Velký displej, optický zoom, manuální funkce, výborný zvuk
– Energetická spotřeba, větší hmotnost, kratší doba záznamu

KODAK Zi8

Opulentní kapesní kamera

Elegantní Zi8 je k dostání ve třech barvách. Do ruky dobře padnoucí přístroj překvapuje na kapesní přístroj poměrně bohatým vybavením. K němu patří například manuální řízení zvukové modulace a mikrofonní vstup. Obrazová kvalita je veskrze dobrá, zvláště při slabém osvětlení. Při "švenkování" se ovšem obraz roztřese.
+ Světelnost, připojitelný mikrofon, ruční ovládání zvukové modulace
– Málo širokoúhlá, roztřesené švenky, zrcadlící displej

SAMSUNG HMX-U10

Designérský kousek

Samsung sází u prohnutého pouzdra svého U10 na optické akcenty. Vnitřní hodnoty přesvědčují vyjasněním scény v protisvětle a speciálními funkcemi, jako časovou lupou nebo časosběrným snímáním. Jako jediný přístroj dokonce Samsung zpracovává filmové scény přímo.
+ Dodatečné zpracování v přístroji, časová lupa a časosběrný režim, dobrý zvuk
– HD jen přes komponentní výstup, šum při umělém světle

JVC GC-FM1 BE

Drobeček od JVC

Známý výrobce videokamer JVC normálně produkuje jen "velké" videopřístroje – u FM1 však udělal výjimku. Při denním světle přesvědčí kapesní model přirozenými barvami. Při nedostatku světla lze ale pozorovat obrazový šum. Slabinami jsou akumulátor a kvalita zvuku.
+ Dobrá reprodukce barev a kontrast, nepřetržitá reprodukce
– Malá výdrž akumulátoru, slabý zvuk, chatrný obraz při slabém světle

PANASONIC HDC-SD10EG

Alternativa

Panasonic sice hraje jinou ligu, SD10 se svými kompaktními rozměry a nízkou hmotností však může být považován za alternativu ke kapesním kamerám. S výkonným zoomem, optickým stabilizátorem obrazu a mnoha funkcemi tak "velký" SD10 mezi kapesní drobotinou spolehlivě boduje.
+ 16násobný zoom, dobrá kvalita obrazu, předzáznam, dotykový displej
– není širokoúhlý, průměrná ostrost obrazu

Jen pro malé ruce

Co je malé, to je hezké. Tak zní také motto kapesních videokamer. Jenomže co je dobré pro transport v kapse košile, není nutně dobré pro filmování. Malé, lehké přístroje se totiž udrží v klidu obtížněji než hmotnější modely. Navíc se minikamerky nedají tak jistě uchopit jako klasické přístroje ve formátu "na šířku". Kdo však dosud neměl žádné problémy s mobilním telefonem, ten si dobře poradí i s kapesními kamerami.