Menu

Nástroje a služby zdarma

Nástroje a služby zdarma

Skvělé nástroje s nulovým tarifem: tentokrát například silný ladicí nástroj, geniální rozšíření pro Windows, výkonná čtečka PDF – a nejlepší mobilní aplikace.
ALEŠ PŘISTÁL, ALES.PRISTAL@CHIP.CZ

EnhanceMySe7en free

Snadné odbrzdění Windows

EnhanceMySe7en není jen další z ladicích nástrojů, zajišťujících účinnou optimalizaci a tweakování "nového" operačního systému Windows 7, jakých už známe řadu. Software kromě toho poskytuje detailní informace o "vnitřnostech" PC, tedy o procesoru, základní desce, paměti i o operačním systému a běžících procesech. V dalších nabídkách pak najdete možnosti optimalizací. Začíná se analýzou systémového registru, který na tomto místě můžete také hned zálohovat. Následuje úklid mezi automaticky spouštěnými programy, různé bezpečnostní funkce, například pro výmaz seznamu naposledy otevřených souborů, a konečně několik systémových optimalizací, které se orientují na velikost CPU cache a nainstalované operační paměti. Pomocí EnhanceMySe7en však můžete zrychlit také spouštění a ukončování Windows. Hlavní funkce programu je správa služeb a procesů, správa programů spouštěných po startu systému, čištění registrů, vyčištění pevného disku, defragmentace registru a HDD, nastavení zabezpečení ad.
TIP 1 Pokud se ve spodní části okna programu objeví zpráva "You have X messages ", roztáhněte lištu myší, abyste si mohli prohlédnout další optimalizační tipy.
TIP 2 Vlevo nahoře v panelu nástrojů najdete tlačítko "Undo", které všechny změny jedním stisknutím vrátí zpět.
OPERAČNÍ SYSTÉM: Windows 7
JAZYK: angličtina
www.seriousbit.com

KooMail

Komfortní mailování

KooMail je profesionálně vyhlížející mailový klient s integrovanou správou kontaktů, který se může směle měřit s Windows Mail. Software umí přijímat zprávy a kontakty od účtů POP3 a IMAP, podporuje více poštovních schránek, a dokonce nabízí i jednoduchou správu termínů a spamový filtr v podobě černé a bílé listiny. Program disponuje nástroji jako je podpora sortování emailů, podpora RSS, implementovaný kalendář ad.
TIP Chcete-li nakonfigurovat ikony a příkazy, použijte k tomu zcela vpravo v panelu nástrojů vedle "Skin" rozbalovací nabídku "Customize Toolbar".
OPERAČNÍ SYSTÉM: Windows 2k/XP/Vista
JAZYK: angličtina
www.koomail.com

iPhone Explorer

iPhone jako USB paměť

Že se iPhone hodí nejen k telefonování, to je všeobecně známo. Že se ale také dá použít jako USB paměť, to dosud každý neví. Je k tomu zapotřebí jenom software iPhone Explorer, který se nainstaluje na PC (k dispozici je i verze pro Mac). Pak už můžete přímo přistupovat k flash paměti smartphonu. Mezi základní nástroje programu patří podpora metody drag and drop, jednoduché ovládání klávesami +/–, tvorba, mazání a přejmenování souborů a složek apod.
TIP iPhone Explorer předpokládá nainstalovaný iTunes 9. Výměna dat potom ovšem probíhá nezávisle na programu Applu.
OPERAČNÍ SYSTÉM: Windows XP/Vista/7
JAZYK: angličtina
www.iphone-explorer.com

Universal Viewer

Formátový umělec

Universal Viewer je jednoduchý prohlížeč obrazových a textových souborů, který se obejde bez rozvláčných popisů. Ovládá tucty textových a obrazových formátů a navíc přehraje vše, co umí reprodukovat i Media Player ve Windows. Zajímavé je, že zná nejen formáty XML z MS Office 2007/2010, ale i jejich protějšky z OpenOffice. Program je korunován velmi dobrým náhledem tisku.
TIP Prostřednictvím "Options | Configure" můžete na kartě "Interface" přepnout jazyk z angličtiny na češtinu. Stačí, když vyberete v menu "Language" možnost "Czech".
OPERAČNÍ SYSTÉM: Windows 2k/XP/Vista/7
JAZYK: čeština, angličtina
www.uvviewsoft.com

LOGINventory

Inventura sítě

Pokud jste živnostensky – třebas i jen pro malou kancelář – sestavili pro své spolupracovníky počítačovou síť, musíte vést její knihu: Kolik licencí kterého softwaru je kde nainstalováno? Je všude nainstalován antivirový program? A stojí nejrychlejší počítače také skutečně na pracovištích, na nichž jsou zapotřebí?
Abyste mohli takové otázky zodpovědět, můžete jako správce pravidelně kontrolovat všechny PC v síti, což je ovšem při stoupajícím počtu počítačů stále zdlouhavější. Anebo si necháte pomoci nějakým inventarizačním nástrojem, jakým je právě LOGINventory. Tento program zjistí u všech aktivních počítačů v síti jejich hardwarové vybavení včetně CPU, paměti, periferních jednotek, grafické a síťové karty, u nainstalovaných programů vyšetří, jak často a kdy naposled byly vyvolány, a všechno to nakonec i s IP adresami a jmény uživatelů kompletně zobrazí, bez nutnosti instalace klientského software na stanice. Všechny informace se shromáždí v databance, z níž je možné si je v řazení podle libovolných kritérií vyžádat. LOGINventory musí být nainstalován jen na jednom síťovém počítači; zřízení dalších agentů nebo klientů není nutné. Bezplatná verze skenuje až 20 počítačů – kdo potřebuje více, musí si zakoupit licenci. Program podporuje databáze MS-Jet, MS-SQL-Server, MSDE, Oracle 8/9/10, MySQL nebo PostgreSQL.
TIP 1 Na konzoli můžete po vyvolání "Software | Hotfixe" zkontrolovat, zda určitá záplata byla nahrána na všechny počítače.
TIP 2 V "dashboardovém" přehledu je k dispozici indikace událostí, z níž se mj. dozvíte, které počítače a z jakých důvodů nemohl nástroj při posledním průchodu skenovat.
OPERAČNÍ SYSTÉM: Windows XP/Vista/7
JAZYK: angličtina
www.loginventory.com

Volumouse

Ovládání hlasitosti

Volumouse rozšiřuje Windows o funkci, u níž člověka napadne, proč na ni Microsoft nepřišel sám: po instalaci programu se dá kolečko myši použít k ovládání hlasitosti. Pokud chcete kolečkem ještě také skrolovat obraz, pro změnu hlasitosti navíc stiskněte například klávesu [Alt]; klávesa je nastavitelná. Hlasitost můžete také měnit, jen pokud je ukazatel myši nad systémovou lištou Windows. Program částečně nahrazuje multimediální klávesnici.
TIP Po aktivaci "Options" lze rovněž stanovit, že kolečko bude ovládat hlasitost jen určitých přístrojů, jako například výstup Audio CD.
OPERAČNÍ SYSTÉM: Windows XP/Vista/7
JAZYK: angličtina
www.nirsoft.net

Nuance PDF Reader

Víc než čtečka

PDF Reader firmy Nuance se oproti velkému konkurentu od Adobe vyznačuje funkcí pro označování, přeškrtávání a podtrhávání textu. Kromě toho je propojen s webovou službou, přes kterou může "pédéefka" převádět na soubory pro Word, Excel nebo do formátu RTF. Program je navíc menší a tím i rychlejší než Adobe Reader. Aplikaci je také možné integrovat do vašeho prohlížeče. Ve free verzi programu je omezena možnost zvýrazňování, podtrhávání a vyškrtávání.
TIP V nabídce "File" najdete dvě funkce, které umožní PDF soubory přímo stahovat z SharePoint Serveru nebo je tam ukládat.
OPERAČNÍ SYSTÉM: Windows XP/Vista/7
JAZYK: angličtina
www.nuance.de

7plus

Přikrášlený Průzkumník

Nenápadný nástroj 7plus vylepší Průzkumníka Windows o několik příjemných funkcí. Tak například můžete klávesami [F7] a [F8] rychle založit nové textové soubory, případně složky; kombinacemi [Alt]+[C] a [Ctrl]+[ Alt]+[C] přenesete název souboru a cestu do schránky Windows. Dvojité kliknutí na hlavní panel vyvolá Správce úloh, kliknutí prostředním tlačítkem myši na titulní lištu zavře každé okno. Jedním kliknutím můžete nahrát soubory na server pomocí FTP.
TIP Kliknete-li na jeden z modrých otazníků v Nastaveních, otevřete si videotutoriál z YouTube.
OPERAČNÍ SYSTÉM: Windows 7
JAZYK: angličtina
http://code.google.com/p/7plus

HF Designer

Tvorba fotografií

Vrátili jste se z dovolené a na paměťové kartě svého fotoaparátu máte stovky fotografií, které byste chtěli nechat převést do papírové podoby? Jedním z nejlevnějších výrobců fotografií je společnost Happy Foto. Pro objednání fotografií slouží nástroj HF Designer. Jeho pomocí můžete nechat vytvořit fotografie běžných rozměrů, ale také různé speciality, jako třeba fotoknihy nebo kalendáře.
TIP Z programu si vyberete, co chcete vytvořit a z kterých fotografií, a objednávku odešlete. Hotové produkty vám přijdou poštou na dobírku.
OPERAČNÍ SYSTÉM: Windows 2k/XP/Vista/7
JAZYK: čeština
www.happyfoto.cz

Xmedia Recorde

Multimediální konvertor

Potřebujete převést audio nebo video z určitého formátu do nějakého jiného, navíc na počítači, na kterém máte omezená práva a nemůžete na něj instalovat žádné aplikace? Pro aplikaci XMedia Recode Portable to není žádný problém. Program se neinstaluje – spouští se z USB flash disku, takže jej můžete mít kdekoliv při sobě a spustíte jej na každém počítači.
TIP Program si poradí se všemi typy multimediálních souborů, navíc nabízí i možnosti editace videa, jako je jednoduchý střih, ořez, optimalizace barev a další úpravy. Celou složku z Chip DVD překopírujte na svůj USB flash disk.
OPERAČNÍ SYSTÉM: Windows 2k/XP/Vista/7
JAZYK: čeština, angličtina
www.xmedia-recode.de

SCREEN2EXE

Ukládání obrazovky

Jak někomu rychle poslat nahrané video vaší plochy, aby jej okamžitě a bez problémů přehrál na jakémkoliv počítači? Třeba pomocí aplikace SCREEN2EXE. Její ovládání je velmi jednoduché. Jen v programu ukážete na oblast, kterou chcete nahrávat, zvolíte počet snímků za sekundu a kliknete na tlačítko Start Recording. Po pěti sekundách se začne obrazovka nahrávat. Jakmile máte dokončeno, stisknete na klávesnici [F10] a tím nahrávání ukončíte.
TIP Kliknete-li na jeden z modrých otazníků v Nastaveních, otevřete si videotutoriál z YouTube.
OPERAČNÍ SYSTÉM: Windows 9x a vyšší
JAZYK: angličtina
www.screen-record.com

MediaCoder

Multimediální konvertor

MediaCoder je jedním z nejlepších nástrojů na konverzi audia a videa. Uživateli žádným způsobem nesvazuje ruce. Umožní použití libovolného video- i audiokodeku, umí do filmu přirenderovat titulky, oříznout film nebo změnit poměr jeho stran, zkrátka dává uživateli téměř nevídané možnosti. Navíc je MediaCoder i velmi výkonný. Na webu výrobce je k dispozici i 64bitová verze programu, a kdo má moderní grafickou kartu značky nVidia, ten může využít její výkon pro přepočet filmu díky integrovanému kodéru CUDA.
TIP Program je k dispozici v mnoha jazykových verzích, včetně češtiny.
OPERAČNÍ SYSTÉM: Windows 2k/XP/Vista/7
JAZYK: čeština, angličtina
www.mediacoderhq.com

Smartmontools

Ladění hardwaru

Smartmontools dokáže číst tzv. SMART informace z pevných disků. SMART znamená zkráceně anglické "Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology System", což bychom do češtiny přeložili jako "systém pro monitorování, analýzu a ohlašování zpráv". Díky tomuto ochrannému prvku můžete získat z většiny moderních ATA nebo SCSI pevných disků velké množství informací včetně aktuálních údajů o jejich běhu.
TIP V mnoha případech tak lze předcházet nepříjemnostem, neboť SMART dokáže oznámit komplikace ještě dříve, než tyto problémy disk poškodí, či dokonce zcela zničí.
OPERAČNÍ SYSTÉM: Windows 9x a vyšší
JAZYK: angličtina
http://smartmontools.sourceforge.net

Ekahau HeatMapper

Wi-Fi

Pomocí programu HeatMapper si lehce proměříte, jak vypadá signál ve vašem bytě nebo domě. Stačí přichystat jednoduchý plánek vašeho obydlí a pak s notebookem v ruce projít všechny pokoje. O zbytek se postará program sám. Instalace programu je zcela automatická, po dokončení instalace se program spustí. Plánek vašeho obydlí nepotřebuje program zcela nutně, bez plánku však bude velký problém správně určit úroveň signálu v jednotlivých pokojích.
TIP Je jedno, co všechno je v půdorysném plánku zakresleno, protože ten slouží jen pro vaši potřebu, abyste se "neztratili".
OPERAČNÍ SYSTÉM: Windows XP/Vista/7
JAZYK: angličtina
www.ekahau.comMobilní aplikace měsíce

GOOGLE GOGGLES

Mobilní aplikace Google Goggles, která je zatím v začátcích nabízí celou řadu zajímavých funkcí s možnosti nového způsobu vyhledávání na internetu. Vylepšení mobilní aplikace Goggles dokáže překládat i cizí slova zachycená na fotografii a to bez nutnosti vyhledávání slov ve slovníku. Aplikace funguje jednoduše – stačí namířít fotoaparát na předmět, programem pořídit snímek, který se následně analyzuje a programem rozezná
SYSTÉM: Android 1.6+
DOWNLOAD: www.google.com/mobile/

AUSGABEN 2.9

Nástroj pečlivě sleduje všechny vaše výdaje a přehledně je zobrazuje seřazené po měsících. Navíc si můžete prohlédnout jejich historii a data exportovat do souboru ve formátu XML – k využití například v Excelu pro budoucí plánování rozpočtu.
SYSTÉM: Android
DOWNLOAD: www.androlib.com