Menu
CHIP Speedtest

To nejlepší z Chip DVD

To nejlepší z Chip DVD

Top software pro vaše PC: zajímavé plné verze, geniální nástroje, updaty a aktuální freeware najdete na Chip DVD.
ING. MARTIN KUČERA – VEDOUCÍ CHIP DVD – MARTIN.KUCERA@CHIP.CZ

Prázdniny jsou nenávratně pryč a podzim už chystá obvyklou řádku nových produktů. Je zcela jisté, že bude uveden nový kancelářský balík MS Office 2010. Jaké budou jeho nové vlastnosti a zda se vyplatí investovat do upgradu, to se dozvíte v povedeném videokurzu Novinky v Office 2010 od počítačové školy Gopas. V průběhu září bude uveden i nový špičkový bezpečnostní balík Kaspersky Internet Security 2011. Pokud se rozhodnete pro toto řešení, můžete vyzkoušet půlroční verzi 2010 s možností levného upgradu. A když už jsme u bezpečnosti dat, určitě stojí za povšimnutí i zálohovací program nové generace Genie Timeline 2 Pro v půlroční licenci. Vlajkovou lodí tohoto Chip DVD je bezpochyby plná verze Xilisoft DVD Ripper 6.0, která s nadhledem rozlouskne jakékoliv filmové DVD a nabídne jeho obsah ve formátu přesně podle typu vašeho přehrávače. Prázdninové fotografie můžete archivovat a zpracovat v plné verzi StudioLine Photo 3. Ušetří opravdu mnoho času při vybírání snímků před odesláním ke zpracování do fotolabu. Milovníci tuningu určitě přivítají zcela nové plné verze Paragon Total Defragu pro optimalizaci dat na pevných discích a Registry Cleaner Pro 5 pro optimalizaci systémového registru.

Antivirový systém

CHIP DVD je opět bootovací. Tentokrát jsme pro vás připravili jeden z nejlepších odvirovávacích systémů, se kterým jsme se kdy setkali. Navíc je kompletně v češtině. Jedná se o produkt Kaspersky Rescue Disk 10. Postup je podobný jako u jiných záchranných systémů: nespouštíte Windows, ale počítač nabootujete přímo z Chip DVD. Spustí se systém, který si připojí vaše pevné disky, stáhne si nejnovější virové signatury a provede kontrolu počítače na přítomnost škůdců. Ty umí Kaspersky také bezpečně odstranit. Tato metoda odvirování počítače je v současnosti nejbezpečnější a nejúčinnější. Proto každému doporučujeme udělat si čas a preventivně si zkontrolovat počítač. Moderní malware se umí schovat tak, že na něj ve Windows vůbec nepřijdete.
Tam, kde se ve Windows nachází tlačítko Start, má záchranný systém od Kasperského nabídku dalších nástrojů, jako je například správce souborů nebo webový prohlížeč.
Pro spuštění Kaspersky Rescue Disku vložte Chip DVD do své DVD mechaniky, restartujte počítač a nabootujte z tohoto DVD. Pro to je třeba okamžitě po spuštění PC mačkat klávesu [F8] a vybrat DVD jednotku jako zdroj bootování, nebo vejít do BIOS a DVD jednotku nastavit jako "First Boot Device". Poté se objeví okno bootmanageru a během osmi sekund je třeba stisknout libovolnou klávesu, čímž potvrdíte, že chcete opravdu bootovat z DVD. Tento systém není možné spustit ve Windows.
Plná verze
Bez registrace

Správce fotografií

Pořídit během krátké doby stovky fotografií není problém. Ještě že existují šikovné programy, jako je StudioLine, které pomohousjejich uspořádáním a úpravami.

S plnou verzí programu StudioLine Photo Classic 3 SE z Chip DVD můžete snadno spravovat digitální fotografie v počítači i na různých dalších záložních médiích. Program vás provede všemi fázemi zpracování fotek - od jejich vyhledání v počítači a zařazení do virtuálních fotoalb přes popisování, hodnocení a roztřídění do kategorií, nezbytné úpravy a vylepšení snímků až po jejich prezentaci v počítači, vytvoření internetového alba, vypálení na CD či DVD nebo tisk. Program zvládne úpravy od základních funkcí, jako je změna velikosti, rotace, odstranění efektu červených očí, až k nejrůznějším korekcím a efektům. Každou fotografii můžete odeslat e-mai-lem přímo z uživatelského prostředí programu.
Pro úpravy je vhodné si dvojitým kliknutím na náhled otevřít prohlížeč obrázku a vlevo dole vybrat "Split". Levá část obrázku je původní a pravá je po použití editačních nástrojů. Povedlo se vám zajímavé nastavení filtrů a chcete ho vyzkoušet i u jiného obrázku? K tomu slouží funkce kopírování úprav celého obrázku. Dostanete se k ní např. kliknutím pravým tlačítkem na náhled a výběrem "Action Image Tools". Je to ta malinká ikonka vlevo nahoře a aplikuje se tak, že ji chytíte levým tlačítkem myši a přesunete na požadovaný obrázek.
Na Chip DVD najdete speciální plnou verzi programu StudioLine Photo Classic s označením SE, která obsahuje sadu funkcí pro detailní úpravy snímků, jejich popisování, hodnocení a řazení do kategorií i virtuálních alb. Po instalaci bude program fungovat 30 dní v režimu vybavenější, placené verze Plus, která umí navíc ještě přiřazovat ke snímkům geografickou polohu místa ve spolupráci s Google Maps, zálohovat na harddisk, zobrazovat snímky na časové ose podle data nafocení, nahrávat namluvené komentáře, provádět úpravy ve formátech RAW a mnoho dalšího. Pořízení licence Plus přijde díky této akci přibližně na 500 Kč, což je třetina skutečné ceny.
Win XP/Vista/7 (32/64b)
Plná verze

Převody filmů z DVD do PC

Převod filmů DVD do formátů podporovaných mobily a dalšími přenosnými přehrávači nebo pro vypálení na jiné DVD není s Xilisoft DVD Ripperem žádná věda.

Plná verze programu Xilisoft DVD Ripper Standard 6.0 z Chip DVD obsahuje desítky připravených profi lů pro převod fi lmů z DVD do formátů vhodných pro přehrávání v mobilních telefonech, přenosných přehrávačích nebo herních konzolích. Nechybí ani nastavení pro převod DVD do dalších běžných formátů videa nebo pro uložení zvukové stopy do samostatného souboru. Vedle připravených předvoleb můžete použít také vlastní nastavení a ta si uložit jako další profi l k opakovanému použití. Nabídka "Profi le" ve spodní části okna programu obsahuje vedle klasických formátů videa (ASF, AVI, DivX, MPEG-4, WMV, RM ad.) také předvolby pro převod zvukové stopy fi lmu do samostatného souboru (MP3, OGG, AC3, AAC, WMA aj.). Program je vhodný i pro méně zkušené uživatele.
Na Chip DVD je připravena plná verze programu Xilisoft DVD Ripper v edici Standard v ceně 700 Kč, která je identická s aktuální verzí. Vyšší edice Platinum a Ultimate doplňují navíc například i ořezávání videa, vkládání vodoznaku a detailní nastavování parametrů obrazu.
Win XP/Vista/7 (32/64b)
Plná verze


Výběr kapitol a titulů
Xilisoft DVD Ripper analyzuje obsah DVD a nabídne vám seznam titulů s možností náhledu videa. Videa pak lze exportovat jednotlivě, nebo je možné je pospojovat do jediného filmu.
Připravené profily
Desítky připravených profilů nastavení vám pomohou s konverzí videa pro přehrávání v různých zařízeních typu iPhone, PlayStation Portable, Nintendo Vii, PlayStation 3, Xbox, Zune apod.
Upřesnění nastavení
Profily nastavení doplňuje možnost úpravy předvoleb konverze a uložení vlastního nastavení. Detailně lze nastavovat jak parametry a kodek videa, tak i formát a kvalitu zvuku.
Dejte programu výkon
V nastavení můžete určit, kolik procesorových jader bude při konverzi použito a jakou bude mít proces prioritu. Využít můžete i výpočetní výkon grafické karty nVidia s technologií CUDA.
Akce po skončení
Po dokončení konverze můžete Xilisoft DVD Ripper nechat vypnout nebo uspat počítač. To se hodí, pokud necháte převádět film večer před spaním, kdy počítač nikdo nepoužívá.

35% SLEVA NA PRODUKTY XILISOFT
V rámci této akce můžete využít plošnou slevu na nákup libovolného produktu od společnosti Xilisoft pro zpracování audia nebo videa. Při nákupu na www.svetsoftware.cz/xilisoft použijte kupon cx1009.

Prověřená ochrana PC

K ochraně PC nestačí jen antivir. Kaspersky Internet Security obsahuje i filtr nevyžádané pošty, rodičovský zámek, sledování aplikací a další prvky zabezpečení.

S plnou verzí programu Kaspersky Internet Security 2010 z Chip DVD bude váš počítač po následujících šest měsíců chráněn před všemi typy útoků z internetu – ať už v podobě škodlivých programů, nebo i sofistikovanějších způsobů napadení. Celkem 13 součástí balíku Kaspersky Internet Security nabízí vedle antivirové ochrany souborů, webových stránek a komunikátorů také filtrování nevyžádané pošty, sledování aktivity instalovaných aplikací a běžících služeb, kontrolu veškeré síťové komunikace nebo rozpoznání podvržených webových stránek. Další z funkcí umí blokovat reklamní bannery na internetových stránkách a k dispozici je také rodičovská kontrola využívání internetu a navštěvovaných stránek. Kaspersky Internet Security pracuje zcela automaticky, včetně pravidelných aktualizací databáze škodlivého softwaru. Všechny další informace o stavu zabezpečení počítače vám bude Kaspersky Internet Security hlásit prostřednictvím ikony v oznamovací oblasti hlavního panelu (vedle hodin).
Na Chip DVD najdete plnou verzi bezpečnostního řešení Kaspersky Internet Security 2010, použitelnou bez omezení po dobu šesti měsíců (do konce února 2011). K dispozici je plná výbava včetně pravidelných aktualizací databáze škodlivého softwaru. Licence Kaspersky Internet Security 2010 s ročním předplatným aktualizací běžně stojí cca 1 150 Kč. Čtenáři mohou využít zvýhodněnou cenu na nákup roční licence s 30% slevou. Licence bude platná i pro novou verzi Kaspersky Internet Security 2011! Více na Chip DVD.
Win XP/Vista/7 (32/64b)
Půlroční verze

Optimalizace harddisků

Inteligentní defragmentací dat na pevných discích s programem Total Defrag si zajistíte nejen optimální využití jejich kapacity, ale i rychlé načítání dat při jejich zpracovávání programy.

Plná verze programu Paragon Total Defrag 2010 Special Edition z Chip DVD vám pomůže s optimalizací umístění dat na pevných discích vašeho počítače – tzv. defragmentací. Total Defrag analyzuje stav fragmentace souborů a následně pospojuje části souborů do co nejdelších souvislých bloků. Mimo to zvládne Total Defrag například ještě zkontrolovat integritu souborového systému i analyzovat a optimalizovat tzv. Master File Table (MTF), tedy speciální tabulku udržující záznam o všech souborech, adresářích a metadatech na harddisku. V nastavení kontroly souborového systému je možné zvolit automatickou opravu chyb v souborovém systému a o více se nestarat. Pro nastartování počítače a opravu poškozených disků nabízí Total Defrag možnost vytvoření speciálního záchranného CD.
Na Chip DVD je připravena plná verze aplikace Total Defrag 2010 bez jakýchkoli funkčních a časových omezení. Běžná cena komerční licence programu Paragon Total Defrag 2010 je 850 Kč a zahrnuje také technickou podporu a aktualizace. Na Chip DVD je k dispozici i přehledný anglický manuál v PDF.
Win XP/Vista/7 (32/64b)
Plná verze


Přehledné prostředí výhodou
Uživatelské rozhraní programu Total Defrag nemá mnoho ovládacích prvků a je velmi přehledné. Je libo analýzu a defragmentaci, nebo rovnou vypálení záchranného média CD?
Jistější je pomalu a bezpečně
Pomalejší způsob defragmentace je ohleduplnější k vašim datům. Total Defrag pracuje se souborovými systémy NTFS, FAT32, FAT16, Ext2, Ext3, ReiserFS a HFS.
Defragmentace při restartu
Při defragmentaci systémového disku je třeba restartovat počítač. Na to jste upozorněni informačním oknem "Restart the computer". Total Defrag pak provede operaci před startem operačního systému.
Souborový systém je OK
Pravidelná kontrola souborového systému vám pomůže udržet pevný disk v kondici a data v bezpečí. Tato funkce potřebuje v případě spouštění na systémových discích restart počítače.
Než naběhnou Windows
Operace vyžadující restart počítače proběhnou v základním grafickém rozhraní před spuštěním Windows. Díky tomu je zabezpečeno, že žádný ze souborů nebude uzamčen pro defragmentaci.

20% SLEVA NA HARD DISK MANAGER
Paragon Hard Disk Manager 2010 obsahuje nástroje na kompletní přípravu harddisku pro uvedení do provozu a sledování jeho životnosti a kondice. Při nákupu na www.sw.cz použijte kupon sw9par6.

Geniální zálohování

Zálohování nové generace. Genie Timeline 2 Pro zálohuje neustále, a přesto nebrzdí PC. Ukládá také starší verze dokumentů, takže se můžete vracet i k dřívějším souborům.

Mysleli jste si, že v oblasti zálohování už není možné vymyslet nic lepšího? Genie Timeline ukazuje, jak vypadá zálohování budoucnosti. Systém Genie se inspiruje systémem zálohování Time Machine, který pochází ze světa Applů. Jejich postupy ještě zdokonalil, a tak je tu jeden z nejgeniálnějších zálohovacích nástrojů, které jsme kdy viděli. Žádné dlouhé konfigurace, program zálohuje zkrátka úplně všechno a jen tehdy, kdy je počítač nevytížený. Do zálohy ukládá také starší verze dokumentů, takže se můžete v časové ose vracet k dřívějším verzím souborů. Zálohuje samozřejmě také celý systém, a pokud se Windows již nespustí, nabídne záchranné médium, ze kterého vše vrátíte do původního stavu. Nastavení zálohy je velmi jednoduché. Důležité je ale mít správný hardware pro zálohu. V tomto případě doporučujeme externí disk. Ideálním řešením se jeví použití externího USB disku. Ty dnes nabízejí obrovskou kapacitu za přijatelnou cenu.
Chcete-li obnovit soubor ze zálohy, otevřete Tento počítač a mezi disky zde najděte jednotku nazvanou "Timeline Explorer ". Otevřete ji jako každý jiný disk a uvidíte zazálohované soubory a složky.
Na Chip DVD najdete plnou verzi aplikace Genie Timeline 2 Professional s licencí na šest měsíců. Po uplynutí této doby přestane být program funkční a bude třeba zadat platné sério vé číslo. Roční licence se standardně prodává za cenu 1 800 Kč. Zájemci o Genie Timeline 2 mohou v rámci této akce využít zvýhodněnou 20% slevu na nákup roční licence. Na www.sw.cz vyhledejte program a využijte slevový kupon sw20gen5.
Win 2k/XP/Vista/7 (32/64b)
Půlroční verze

Optimalizace nejen registru

Kdo často instaluje programy, tomu registr systému narůstá do obrovských rozměrů. Pro údržbu použijte Registry Cleaner Pro, který je vhodný pro začátečníky i pokročilé uživatele.

Kdo často instaluje a experimentuje se systémem, tomu se začne zpomalovat počítač. Je to tím, že se zvětšuje registr systému. Jsou v něm desítky tisíc zbytečných klíčů a záznamů. Ty je vhodné čas od času vyčistit. Bleskově to zvládne právě Wise Registry Cleaner Pro 5. Umí se postarat i o jejich pravidelné čištění, bez vašeho zásahu. Také dokáže registr defragmentovat a zmenšit. Při prvním spuštění program doporučí, abyste vytvořili bod obnovení Windows. Pokud by se při čištění něco pokazilo, můžete se vrátit zpět. Aby mohl program začít optimalizovat registr Windows, je třeba jej nejprve zkontrolovat. Klikněte proto na tlačítko "Sken", které se nachází v levém horním rohu okna. Prozkoumávání registru bude trvat několik sekund až minut. Poté klikněte na tlačítko "Bezpečné ". Tím se automaticky označí všechny položky, které mohou být smazané, ale nebude to mít vliv na stabilitu systému, a klikněte na "Opravit". Chcete-li defragmentovat svůj registr, klikněte na tlačítko "Defrag". Otevře se nové okno, v něm klikněte na "Analýza registru ". Ta bude trvat jen několik sekund, pak program napíše, o kolik procent je možné registr optimalizovat. Po kliknutí na "Defragmentace" a potvrzení se registr defragmentuje a restartuje se počítač.
Na Chip DVD najdete plnou verzi nástroje Wise Registry Cleaner Pro 5 s českým prostředím v ceně 600 Kč. Program nemá žádná funkční ani časová omezení a je shodný s komerčně prodávanou verzí. Zájemci o údržbu pevných disků mohou v rámci této akce využít zvýhodněnou 25% slevu na nákup komerční licence Wise Disk Cleaner 5 Pro. Na www.sw.cz vyhledejte program a využijte slevový kupon cz09wdc7.
Win 9x/XP/Vista/7 (32/64b)
Plná verze

Vypalujte po Wi-Fi

Přenášíte na flash disku data do jiného počítače kvůli vypalování? Nesmysl! Pomocí nástroje Paragon Net Burner sdílejte CD/DVD/Blu-ray vypalovačku v síti a z netbooku vypalujte přímo.

Máte netbook nebo notebook bez vypalovačky, ale tu a tam potřebujete vypálit nějaký disk? Máteli doma nebo v práci ještě jeden počítač s vypalovačkou, nebude to problém. Nástroj Paragon Net Burner 2.0 totiž nasdílí vypalovačku v síti, jako kdyby byla fyzicky připojena k vašemu netbooku. Zálohování nebo vypalování fotografií, filmů a hudby už tak nebude žádný problém. Aplikace funguje na systému server-klient. Instalace je automatická, nakonec se zobrazí zpráva, abyste na svém firewallu povolili porty 9260, 9261 a 9262.
Na počítači, který je fyzicky vybaven vypalovací jednotkou, běží Net Burner jako server – tedy jako služba –, a vůbec o něm nevíte. Neobjeví se dokonce ani ikona v systémové liště. Každopádně ale program běží jako služba systému a na zmíněných portech "nabízí" v místní síti vaši vypalovačku. Na počítači, který není vybaven vypalovačkou, spusťte klienta. Program prozkoumá síťové okolí a nalezne server. Označí, na kterém je počítači a jaké je přiřazené písmeno vypalovací mechanice. Vyberte tedy vypalovací jednotku a pokračujte kliknutím na "Next" a "Finish". Do klientského počítače se jednotka připojí jako běžná vypalovačka. Pro všechny aplikace bude vystupovat úplně stejně, jako kdyby se jednalo o fyzickou jednotku přímo připojenou k počítači.
Na Chip DVD najdete instalaci plné verze programu Net Burner 2.0, která byla uvolněna pro bezplatné použití. Program nemá žádná funkční ani časová omezení. Zájemci o produkty Paragon mohou v rámci této akce využít zvýhodněnou 10% slevu na nákup Paragon Virtualization Manager 2010 Pro. Na www.sw.cz vyhledejte program a využijte slevový kupon pr12cx7.
Win XP/Vista/7 (32/64b)
Plná verze

Stahovač YouTube HD videosouborů

YouTube je plný videí. Proč si je nestáhnout do kapesního přehrávače? S YouTube Downloader HD je to hračka, a dokonce i ve vysokém rozlišení Full HD 1080p.

Na YouTube najdete pohádky, když chcete zabavit dítko, videoklipy, když si chcete poslechnout hudbu, najdete zde i humorné scénky, když se chcete pobavit. V každém případě však potřebujete připojení k internetu.
Co když ale chcete třeba všechny "Krkonošské pohádky" stáhnout do přehrávače a pouštět je dětem v autě? Pak nezbývá než sáhnout po aplikaci, která to zvládne. Vyzkoušejte třeba YouTube Downloader 2.1.4 z Chip DVD. Videa stahuje automaticky, podporuje videa ve vysokém rozlišení a výsledek připraví do formátu MP4, který bez problémů přehrajete na každém moderním přehrávači. Navíc je jeho ovládání směšně jednoduché.
Spusťte YouTube Downloader HD a do řádku "Video URL" vložte odkaz na webovou stránku s YouTube videem. V části "Download" máte na výběr z celkem šesti formátů – od nejhorší kvality k nejlepší. Základní video nabízí jen 240 řádků a je v celkem nepraktickém formátu FLV (Flash Video), se kterým si mnoho přehrávačů neporadí. Je proto lepší volit některou z vyšších verzí kvality, které nabízí formát MP4. Problém je, že videa na YouTube jsou v různých kvalitách a různých rozlišeních. Každé video by mělo být k dispozici v kvalitě "HQ 360p". Budete-li video sledovat na telefonu nebo malém kapesním přehrávači, bude tato kvalita dostatečná. Rozhodně doporučujeme zatrhnout volbu "Convert to MP4". V tomto případě bude video převedeno z "flashe" do běžného "počítačového" formátu, jako je AVC-1/ H.264. S takovým formátem si bez problémů poradí každý přehrávač nebo telefon připravený na přehrávání videí. Velkou výhodou programu je, že dokáže stahovat i videa ve vysokém rozlišení. Současná verze podporuje videa až o rozlišení 1080p, tedy 1 080 řádků bez prokládání. Video je pak automaticky staženo do kontejneru MP4, se kterým byste neměli mít žádné potíže při přehrávání. U některých formátů vidíte dodatek "if avilable". To znamená, že video v tomto formátu nemusí být k dispozici – to se zjistí až během stahování.
Win 9x/XP/Vista/7 (32/64b)
Plná verze

Vzdálený přístup

Potřebujete přistupovat ke svému počítači odkudkoliv, vyřešit problém na vzdáleném počítači, nebo si jen přejete telefonovat s kamarádem? Šikovný program TeamViewer 5 to zvládne "levou zadní". Obsahuje nástroje pro snadnou prezentaci obrazovky a mimo jiné nabízí také přenos souborů mezi dvěma počítači bez omezení jejich velikosti nebo množství. Je dostupný pod Windows, MAC, Linux, a dokonce existuje i přenosná portable verze.
Win XP/Vista/7 (32/64b)
Plná verze

Zábavné videokurzy

Počítačová škola Gopas připravila pro Chip elektronický výukový kurz Novinky v Office 2010. Stačí ho jen spustit a během několika minut se dozvíte nejzajímavější novinky v připravovaném kancelářském balíku. Kurz prochází nejprve obecné novinky celého programu, jako jsou úprava pásu karet, inovovaná volba vložení, grafické úpravy obrázků nebo Office Web Apps apod., poté podrobně prochází jednotlivé aplikace Office 2010.
Internetový prohlížeč
Plná verze

MS Visual C++ 2010

Na Chip DVD najdete instalaci bezplatné verze programovacího jazyka Visual C++ 2010 Express a čtyři české knihy v PDF o programování v tomto jazyce.
Win XP/Vista/7 (32/64b)
Express verze

ČR od A do Z

Publikace Česká republika od A do Z (v PDF) obsahuje více než 5 000 hesel s vlastivědnými a turistickými údaji o lokalitách na celém území našeho státu.
PDF prohlížeč
Free verze

ClonkEndeavour

Máte rádi strategie, ale i plošinovky a arkády? Tato hra nabízí vše v jednom. Je bláznivá, zábavná, ale i náročná. Budete těžit rudu, stavět budovy, dobývat území...
Win Vista/7 (32/64b)
Plná verzeBEZPEČNÁ DATA PŘEDEVŠÍM
Chip DVD 8/10 byl před odevzdáním do výroby 13. 7. 2010 prověřen na výskyt virů následujícími aktualizovanými produkty: Kaspersky Antivirus 2009, F-Secure IS 2010, Norton AntiVirus 2010, AVG plus Firewall 9.0, Ad-Aware Pro, Microsoft Security Essentials, NOD32, avast! Free Antivirus a Panda Cloud Antivirus.
Vadná média vyměňujeme obratem poštou na základě e-mailové žádosti zaslané na adresu redakce.chipdvd@chip.cz.

 

Komerční sdělení