Menu
CHIP Speedtest

Nové superprocesory: Kdo ho bude mít první?

Intel versus AMD

Nové superprocesory: Kdo ho bude mít první?

Věčný závod o nejrychlejší procesor vstupuje do dalšího kola – a Intel zatím vede.

Šéf je spokojený: Výkonný ředitel společnosti Intel Paul Otellini získal pozitivní zpětnou vazbu od výrobců počítačů, kteří měli možnost vyzkoušet první testovací vzorky připravovaného procesoru nové generace, který má kódové jméno "Sandy Bridge". Znamená to, že jeho masová výroba začne možná ještě v tomto roce.
Sandy Bridge zvládne vykonat během jednoho cyklu mnohem více instrukcí než jeho předchůdci, a bude tedy výrazně rychlejší. Navíc se u něj do budoucna počítá s integrací s grafickým procesorem – to umožní 32nanometrový výrobní postup. Podle Intelu může na procesoru s přehledem běžet grafický engin Unreal 3, který je základem mnoha moderních počítačových her.
Procesor bude podporovat nové, tzv. AVX instrukce (Advanced Vector Extension), které se budou hodit především aplikacím využívajícím operace v plovoucí řádové čárce (videokonverze a podobně). Jde tedy o jakéhosi následovníka SSE. Integrovaný paměťový řadič procesoru bude čtyřkanálový a do procesoru se oproti současné platformě přesune také PCI Express řadič, který je dnes součástí čipové sady a který patrně navíc ještě zrychlí (PCI Express 3.0).
To jistě nepotěší šéfa AMD Dirka Meyera, protože AMD nebude schopno do poloviny roku 2011 proti Intelu nic nasadit. AMD na příští léto chystá 32nanometrový procesor Llano s integrovanou grafikou (vyrábět se patrně bude ve dvou- a čtyřjádrovém provedení). Ten je ale založen na populární architektuře K10 a bude určen především do notebooků a běžných osobních počítačů. AMD má díky ATI s grafikou mnohem větší zkušenosti než Intel, takže především grafická část by mohla být zajímavá.
Zřetelně vyšší výpočetní výkon lze očekávat až od procesorů se zcela novou architekturou "AMD Bulldozer", které se také očekávají v příštím roce, ale až ve druhé polovině. Tyto 32nanometrové procesory by měly dodat dost výkonu i hi-endovým počítačům a optimalizované jsou pro multithreading. První Bulldozer procesor jménem Zambezi nemá grafickou část, což by ovšem přineslo výhodu v tom, že může být kompatibilní se současnou paticí AM3. Upgrade na high-endovou platformu nové generace tak vyjde s AMD levněji než v případě Intelu. Pro Llano bude vzhledem k integrované grafice nová základní deska nutná.
Závěr: Tento rok se tedy dočkáme podstatného zvýšení výkonu jen ze strany Intelu, který si ho ale nechá řádně zaplatit (podobně jako v minulosti). Llano od AMD s novým vývojem nemůže držet krok, tedy až na výkon v oblasti grafiky
Na druhou stranu Bulldozer by mohl být pro Intel přece jen nebezpečný: zdá se, že nová architektura, zvládající hravě multithreading, v sobě skrývá značný potenciál. Doufejme ale, že nepřijde příliš pozdě.
INFO: www.intel.com, www.amd.com

Foto: Podívejte se: Šéf AMD Dirk Meyer se zlobí – šéf Intelu Paul Otellini totiž uvede nové superprocesory ještě letos, což AMD nestihne.

Nákup nemovitostí v aukci

Pomocí nového aukčního portálu Amareta.cz se dají dražit nejen domy, byty, pozemky a další nemovitosti, ale i pronájmy. Provozovatel nového webu se snažil hledat nové možnosti a vytvořit něco víc než jen další server, na kterém se agregují zkopírované nabídky různých realitních kanceláří. Vzhledem k podstatě aukce je registrace přísnější než jinde, totožnost účastníka je ověřována, aby nedocházelo k pokusům o podvody. Prodávající si stanoví minimální cenu, která je neveřejná a účastníci aukce ji neznají. Nedosáhne-li nejvyšší nabídka na minimální cenu, je na prodávajícím, zda má i tak zájem svou nemovitost prodat.
INFO: www.amareta.cz

Mivvy razor

Designový netbook s 13,3" displejem

Společnost Mivvy má nový netbook, který je podle fotografií hodně podobný notebookům Apple. Má 13,3" displej, hmotnost jen 1,2 kg a jeho cena činí cca 12 000 Kč bez operačního systému.
Mivvy razor 13 je postaven na procesoru Intel Atom N450 (1,66 GHz) a čipové sadě Intel NM10. Integrovaná grafická karta Intel GMA X3150 má sdílenou paměť a její jádro pracuje na 200 MHz. Velikost operační paměti RAM je 2 GB a pevný disk má kapacitu 320 GB. Lithium-polymerová baterie s kapacitou 3 500 mAh by měla zaručit výdrž cca 3,5 hodiny provozu. Mivvy razor 13 je také vybaven Wi-Fi s podporou standardů 802.11 b/g, dvěma USB konektory, HDMI výstupem, slotem na SDHC/MMC/MS karty, síťovým konektorem RJ-45 a webkamerou. V základní výbavě je i program Zoner Photo Studio 12 Professional a operační systém Windows 7.
INFO: www.mivvy.cz

BenQ W600+

HD projektor pro domácí kino a zábavu

Nový projektor W600+ firmy BenQ je určen pro nadšence domácí zábavy, kteří hledají 720p multimediální domácí projektor. Jednočipový projektor je zkonstruován na základě DLP technologie společnosti Texas Instruments. Nástupce svého bratra W600 je zdokonalen o lepší jas a kontrast. Hry, videa či obrázky pocházející z počítače, televize a mnoha dalších zařízení připojíte prostřednictvím duálních HDMI portů s podporou technologie HDCP nebo pomocí RGB, kompozitního i komponentního rozhraní a standardu S-Video. Svítivost projektoru je 2 600 ANSI lumenů a kontrastní poměr je 4 000:1. Životnost lampy v modu "eko" je podle výrobce 4 000 hodin a příkon v pohotovostním režimu pod hranicí 1 wattu. Další novinkou výbavy W600+ je technologie 3D projekce. Projektor je dostupný za částku 14 990 Kč bez DPH.
INFO: www.benq.cz

Slevové portály

Popularita hromadného nakupování roste

Společnost Slevomat.cz získala během tří měsíců 30 tisíc registrovaných příznivců a desítky dodavatelů. Zákazníkům zajistila 66 nabídek a poskytla slevy v hodnotě 5,9 milionu Kč. Firma jako první představila Čechům koncept on-line nakupování založený na časově omezených nabídkách zajímavých služeb se slevami 40 až 80 %, který je již několik let velmi populární v zahraničí. Tyto výsledky také předesílají pokračující vzestupný trend zájmu Čechů o hromadné nakupování a na druhé straně rostoucí zájem dodavatelů služeb se tohoto mechanismu účastnit. Slevomat působí v Praze, Brně a Olomouci.
INFO: www.slevomat.cz

E-knihy

Sever Palmknihy bude prodávat elektronické knihy

Po deseti letech bezplatného poskytování elektronických knih ohlašuje server Palmknihy.cz vstup do oblasti distribuce placených elektronických knih. Budoucí podporu projektu přislíbila i významná česká nakladatelství Academia, Fragment, Galén a všechna čtyři nakladatelství mediální společnosti Albatros Media, a. s., tedy Albatros, PLUS, COOBOO a Edice České televize.
Elektronické knihy se již ve světě staly běžně přijímaným způsobem, jak číst (v USA činí elektronické knihy již 10 % knižního trhu). Předpokládá se, že v roce 2010 se ve světě prodej elektronických knih ztrojnásobí. Nyní i čeští čtenáři volají po možnosti legálně si pořídit knihy od českých i světových autorů. Proto v současnosti probíhají intenzivní přípravy na start provozu komerční části portálu Palmknihy.cz. Čtenáři by se elektronických knih měli dočkat na podzim 2010.
Čtenáři si budou moci číst knihy na specializovaných čtečkách knih, tabletech (například iPadu od společnosti Apple) či na mobilních telefonech. Pro učebnice či odbornou literaturu budou k dispozici čtecí programy i pro osobní počítače. Server Palmknihy je největším distributorem elektronických knih na českém internetu. Během desetiletého působení si z něj čtenáři stáhli více než pět milionů knih, měsíčně přibývá dalších 70 až 100 tisíc stažení.
INFO: www.palmknihy.cz

 

 

Komerční sdělení