Menu
CHIP Speedtest

Telefon, nebo navigaci?

Telefon, nebo navigaci?

Chip vám ukáže, jak dobře dokážou navigovat moderní smartphony – a zda jsou lepší než klasická navigační zařízení.
CHRISTOPH SCHMIDT, VRATISLAV KLEGA

Velmi tvrdou konkurencí pro konvenční navigační přístroje jsou současné mobilní telefony. Mnoho mobilních telefonů má integrovaný GPS čip a samotné navigování je pak už jen otázkou softwaru. Ceny těchto aplikací jsou navíc příjemně nízké, někdy jsou dokonce tyto aplikace k dispozici zcela zdarma. Navíc mobil máte stále při sobě – na rozdíl od navigace, která leží doma v šuplíku. Právě to jsou důvody, proč se navigace v telefonech stává stále oblíbenější a uživatelé telefony používají jako jediné navigační zařízení. Tito noví rivalové způsobují vrásky na čele výrobcům tradičních navigačních zařízení. Chip vám ukáže srovnání výhod a nevýhod nejnovějších navigačních aplikací s jednoúčelovými zařízeními. Přidáme tipy pro nákup uživatelům, kteří cestují málo i hodně, i těm, kteří cestují po městech.
Aby mobilní telefon navigoval, je nutné jej vybavit potřebným softwarem a samozřejmě také mapami. To u jednoúčelových zařízení odpadá – ta většinou stačí "vytáhnout z krabice". Rozdíl je také ve výdrži na baterie – ta je zase více nakloněna mobilům, které vydrží kolem 4 až 5 hodin, navigace jen kolem 2 až 3 hodin. U turistických navigací, které používáte jako průvodce městem, je přitom výdrž dosti důležitý údaj.
Jednoznačně pro navigace hovoří jejich komfort. Tak velký displej nenabídne téměř žádný telefon. Například doporučovaný Garmin nüvi 1690 Lifetime má displej o úhlopříčce 4,3", což odpovídá rozměrům 9,7 × 5,7 cm. Velký displej se nejen lépe ovládá, ale je i přehlednější a dokáže zobrazit více údajů.
Jsou ale i telefony, u kterých nic řešit nemusíte: jedná se přibližně o dvacítku Nokií, které finský výrobce vybavil aplikací Ovi Mapy již v základním balení. Brzy přijdou na řadu také telefony vybavené Google Mapami – hlasová navigace je zde na spadnutí.
Třetí cestou jsou pak bezplatné navigace pro mobilní telefony, jako je třeba Skobbler či Waze. Jejich kvalita však za placenými aplikacemi pokulhává a doporučit je můžeme jen jako nouzové řešení.
Upozornění: Některé navigace v telefonech požadují připojení k internetu. Pokud máte smartphone, automaticky se už počítá s tím, že máte neomezený datový tarif, jinak možnosti telefonu jen těžko využijete. Nemáte-li ještě neomezené mobilní připojení, podívejte se na stranu 138. Zde najdete přehled tarifů mobilního připojení.
A jak je to s cenami? Nejlevnější navigace koupíte za cenu kolem 3 000 Kč, dobře vybavené stojí asi dvakrát více. Za Nokii E52 se slušnou navigací dáte kolem 6 000 Kč, nejlepší smartphony, případně iPhone stojí také nejméně dvakrát více. Vedle navigace a telefonování však nabídnou mnoho dalších funkcí.

Příležitostný řidič: Jednoduše a levně

Budete navigaci používat maximálně párkrát do roka při cestě na dovolenou? Pak je zbytečné, abyste měli drahou a komplikovanou navigaci. Postačí vám jednoduché řešení – jak v případě navigace, tak v případě aplikace pro mobil.
Okamžitě můžete začít používat třeba navigaci Garmin nüvi 1200 CEE. Stojí kolem 3 000 Kč a obsahuje mapy 25 států střední a východní Evropy. Trasy hledá rychle, správně, zkrátka k naší spokojenosti. Rovněž v případě navigačního menu a samotné ergonomie si nemáme na co stěžovat, za ty peníze je to dobrá volba.
                                                                                                                         Mobil nahradí průvodce městem
Kdo chce zvolit telefon, ten ať sáhne po Nokii E52. Za cca 6 000 Kč získáte slušný telefon a navíc bezplatnou navigaci Ovi Mapy. Pomocí aplikace Map Manager do ní můžete nahrát mapy až 74 zemí z celého světa. Díky tomu není potřeba při navigaci připojení k internetu, takže navigace je stejně dobře použitelná jak u nás, tak v zahraničí. Z hlediska ovládání patří aplikace Ovi Mapy mezi nejlepší mobilní navigace. Displej Nokie E52 není dotykový, takže si musíte vystačit s ovládacími tlačítky, ale ani to není problém. Navíc jsou v navigaci průvodce městy: konkrétně Lonely Planet a Michelin. Tím Nokia strčí do kapsy i profesionální navigace.

Časté ježdění: Luxusní navigace

Kdo jezdí autem den co den a potřebuje k tomu navigaci, ten by si měl vybrat model, který mu nebude drásat nervy, najde vždy optimální cestu a nabídne ještě něco navíc.
Jako nejlepší navigaci jsme vyhodnotili model TomTom Go 950 Traffic. Navigace má komfortní, 4,3" displej a je vybavena množstvím technologií, které vylepšují navigaci. Jedná se třeba o IQ trasu, která vybírá nejlepší trasu podle denní doby, sdílení map s ostatními uživateli TomTomu, možnost vlastních úprav mapy, navigování i při ztrátě GPS signálu, navádění do jízdních pruhů a další praktické funkce. Navíc cena činí akceptovatelných 6 200 Kč.
Chcete komfortní navigaci v mobilu? Zvolíte-li iPhone, získáte navigaci s úhlopříčkou 3,5", což pro navigaci plně dostačuje. Počítejte s námi ale cenu: za komfortní držák "CarKit", který iPhone také nabíjí a má externí GPS anténu, dáte 2 300 Kč. Navigaci Navigon koupíte na marketu cca za 90 eur, tedy dalších asi 2 300 Kč. Za navigační vybavení tak zaplatíte kolem 4 600 Kč, a to jste ještě nekoupili samotný iPhone. Je však pravda, že Navigon na iPhonu funguje báječně. Má vydařenou grafiku, trasy počítá rychle a správně. A pokud navigaci používáte jen pro nalezení ulic, tedy na posledních pár minut, mohl by vám stačit i držák bez napájení; takové se prodávají za cenu kolem 800 Kč.
Kdo nestojí o iPhone, nemusí se navigace Navigon vzdávat. Existují i verze pro Windows Mobile a pro Android.

Na dovolenou: Cestování s GPS

Používáte navigaci především při cestě na dovolenou a při aktivním odpočinku? I pak pro vás máme správné tipy.
Jako jednoúčelovou navigaci doporučujeme Garmin nüvi 1690 Lifetime, i když slovo "jednoúčelovou" je zde trochu zavádějící. Navigaci je totiž možné připojit k internetu a tím se její možnosti rozrostou. Třeba vám prozradí předpověď počasí na další dny, přepočítá vám peníze cizí měny podle nejnovějšího kurzu, pomocí Googlu pomůže najít nejbližší bod zájmu. Služby označené jako nüLink toho umí opravdu hodně. To ale není všechno, co Garmin nabídne: v ceně přístroje (8 990 Kč) je podrobná navigační mapa Topo Czech, která obsahuje nejen kompletní silniční a uliční mapy České republiky, ale i turistické trasy, cyklotrasy, polní nebo například lesní cesty. Obsažené vrstevnice a výškové kóty poskytují uživateli informace o členitosti zvolené trasy.
Pro navigaci v mobilu doporučujeme Sygic Mobile Maps. Koupíte je za necelé 2 000 Kč, k dispozici jsou pro iPhone, Windows Mobile a Android, ale také pro Symbian S60 nebo Maemo. Navigace vás nejen dobře dovede do cíle, ale můžete ji využít třeba i při geocachingu – nabízí totiž také navigování podle zeměpisných souřadnic. A jaký mobil k navigování zvolit? HTC Desire patří k tomu nejlepšímu, co můžete mít.

Průvodce městem: Zajímavosti z displeje

Papírové průvodce vás zavedly na zajímavá místa různých měst po celém světě. Možnostem elektronických průvodců se však nevyrovnají. Ty vás přímo dovedou na zajímavá místa, nabídnou vám recenze místních kaváren a třeba vám zobrazí i Wi-Fi hotspoty ve vašem okolí. Co tedy zvolit pro pěší navigaci?
Pro navigaci do města se dobře hodí Nokia X6 (cca 8 500 Kč za 16GB verzi). Mobil není příliš velký, má dostatečnou výdrž baterie pro celodenní putování. Chválíme příjemný dotykový displej, který je při chození po městě praktičtější než kurzorové ovládání Nokie E52. Aplikace je však stejná – stejně dobrá. Ovi Mapy jsou skvělým doplňkem každého cestovatele. A pokud by vám byla dlouhá chvíle, můžete nasadit sluchátka – X6 je totiž také velmi dobrý MP3 přehrávač.
Samostatné cestovní průvodce nabídne také Mio. Měst není tolik jako u Nokie, jedná se především o významné evropské metropole, z České republiky je přítomna pouze Praha. Průvodce však není zadarmo – zaplatíte za něj 40 eur. Je kompatibilní s přístroji Mio Moov S505 (cca 4 300 Kč), S555 a S568.
VRATISLAV.KLEGA@CHIP.CZ

Závěr: Telefony jsou často lepší volbou

Nokia X6 vybavená dotykovým displejem a navigací Ovi Mapy dokáže ve všech ohledech nahradit navigaci. Ještě lépe to zvládne iPhone s navigací Navigon. Telefony nabízí jednoduché a uživatelům známé ovládání, v mnoha případech už nemusíte být ani připojeni k internetu: navigace funguje off-line. Jednoúčelové navigace stále drží prim v komfortu – velký displej a hlasitý reproduktor telefony jednoznačně poráží. Dále už navigace jen ztrácí: mají omezené možnosti hledání, složitější aktualizace, nejsou zdaleka tak univerzální a některé cenou konkurují i dobře vybaveným smartphonům.
Navigace se tedy budou ubírat dvěma směry: cestou integrace do telefonů a cestou drahých komfortních navigací, které budou součástí palubních počítačů automobilů.


Jezdím málo
Jednoduché ovládání a správné nalezení cesty jsou důležité. Rovněž očekáváme nízkou cenu

DOPORUČENÁ NAVIGACE
Garmin nüvi 1200 CEE
TECHNICKÁ DATA
INFO www.garmin.cz
DISPLEJ 7,2 × 5,4 cm
ROZLIŠENÍ 320 × 240 bodů
MAPY východní Evropa
ROZMĚRY 9,3 × 7,5 × 1,6 cm
HMOTNOST 114 gramů
VÝDRŽ BATERIE 3:17 hodiny
HODNOCENÍ dobrý
CENA/VÝKON velmi dobrý
CENA cca 3 000 Kč

FUNKCE EcoRoute, prohlížeč obrázků, konvertor měn, kalkulačka, městská doprava cityXplorer.
ZÁVĚR Garmin nüvi 1200 nabídne jednoduché ovládání, příjemnou cenu a dovede vás do cíle.

DOPORUČENÝ TELEFON
Nokia E52 & Ovi Mapy
TECHNICKÁ DATA
INFO www.nokia.cz
DISPLEJ 4,9 × 3,7 cm
ROZLIŠENÍ 320 × 240 bodů
MAPY 74 zemí celého světa
ROZMĚRY 11,6 × 4,9 × 11,1 cm
HMOTNOST 95 gramů
VÝDRŽ BATERIE 5:07 hodiny
HODNOCENÍ dobrý
CENA/VÝKON velmi dobrý
CENA SOFTWARU/TELEFONU 0 / 6 000 Kč

FUNKCE Telefon, 3Mpx fotoaparát, LED světlo, MP3 přehrávač, v ceně držák, datový kabel.
ZÁVĚR Příjemný telefon s velmi povedenou navigací, bez dotykového displeje.


Jezdím hodně
Kdo tráví v autě spoustu času, ten by si měl dopřát luxusní navigaci. Ta dokáže jeho jízdu urychlit.

DOPORUČENÁ NAVIGACE
TomTom Go 950 Traffic
TECHNICKÁ DATA
INFO www.tomtom.cz
DISPLEJ 9,6 × 5,4 cm
ROZLIŠENÍ 480 × 272 bodů
MAPY Evropa, USA, Kanada
ROZMĚRY 12,7 × 8,5 × 2,3 cm
HMOTNOST 210 gramů
VÝDRŽ BATERIE 2:37 hodiny
HODNOCENÍ velmi dobrý
CENA/VÝKON velmi dobrý
CENA cca 6 200 Kč

FUNKCE IQ Routes, MapShare, RDS-TMC, Bluetooth handsfree, přehrávání MP3, zaměření pozice při ztrátě signálu, průvodce evropskými městy.
ZÁVĚR TomTom Go 950 Traffic patří mezi nejlepší navigace na našem trhu. Navíc je za příjemnou cenu.

DOPORUČENÝ TELEFON
Apple iPhone & Navigon
TECHNICKÁ DATA
INFO www.apple.com
DISPLEJ 5 × 7,5 cm
ROZLIŠENÍ 320 × 480 bodů
MAPY Evropa
ROZMĚRY 11,2 × 6,2 × 1,2 cm
HMOTNOST 136 gramů
VÝDRŽ BATERIE 4:04 hodiny
HODNOCENÍ dobrý
CENA/VÝKON uspokojivý
CENA SW/TELEFONU 90 eur / 16 000 Kč

FUNKCE Telefon, 3Mpx fotoaparát, iPod, doporučujeme zakoupit držák CarKit s napájením a GPS anténou.
ZÁVĚR Se správným držákem a mapami se z iPhonu stane skvělá, nikoliv však levná navigace.


Dovolenkář
Navigace na dovolené by měla dlouho vydržet a kromě běžných map by měla nabídnout i něco pro turisty.

DOPORUČENÁ NAVIGACE
Garmin nüvi 1690 Lifetime
TECHNICKÁ DATA
INFO www.garmin.cz
DISPLEJ 9,7 × 5,7 cm
ROZLIŠENÍ 480 × 272 bodů
MAPY Evropa + TOPO Czech
ROZMĚRY 12,5 × 7,9 × 1,9 cm
HMOTNOST 175 gramů
VÝDRŽ BATERIE 2:47 hodiny
HODNOCENÍ velmi dobrý
CENA/VÝKON dobrý
CENA 8 990 Kč

FUNKCE Kromě běžných map nabízí také turistické mapy, vyhledávání přes Google a doživotní aktualizaci map.
ZÁVĚR Velmi dobrá navigace s nadstandardními funkcemi, za které si Garmin nechá dobře zaplatit.

DOPORUČENÝ TELEFON
HTC Desire & Sygic Mobile Maps
TECHNICKÁ DATA
INFO www.htc.cz
DISPLEJ 8,0 × 4,8 cm
ROZLIŠENÍ 800 × 480 bodů
MAPY Evropa
ROZMĚRY 11,9 × 6,0 × 1,2 cm
HMOTNOST 139 gramů
VÝDRŽ BATERIE 4:41 hodiny
HODNOCENÍ výborný
CENA/VÝKON velmi dobrý
CENA SW/TELEFONU 1 950 Kč / 11 000 Kč

FUNKCE Jeden z nejlepších telefonů na trhu, 5Mpx fotoaparát, MP3 přehrávač, Android 2.2.
ZÁVĚR Díky vynikajícímu displeji se skvěle hodí i pro komfortní navigaci, podporuje geotagging.


Návštěvník města
Je značný rozdíl mezi navigací po silnici a pěší navigací městem. Navíc musí navigace plnit funkci městského průvodce.

DOPORUČENÁ NAVIGACE
Mio Moov S505
TECHNICKÁ DATA
INFO www.mio.cz
DISPLEJ 10,4 × 5,9 cm
ROZLIŠENÍ 480 × 272 bodů
MAPY Evropa
ROZMĚRY 13,2 × 8,5 × 1,4 cm
HMOTNOST 164 gramů
VÝDRŽ BATERIE 2:41 hodiny
HODNOCENÍ dobrý
CENA/VÝKON velmi dobrý
CENA 4 300 Kč

FUNKCE TrueMap, cestovní průvodce, ekonomická trasa, Explore Mode, vyhledávání klíčovými slovy.
ZÁVĚR Navigace je zajímavá především tím, že obsahuje cestovního průvodce. Cena je příznivá.

DOPORUČENÝ TELEFON
Nokia X6 & Ovi Mapy
TECHNICKÁ DATA
INFO www.nokia.cz
DISPLEJ 4 × 7,1 cm
ROZLIŠENÍ 360 × 640 bodů
MAPY 74 zemí celého světa
ROZMĚRY 11,2 × 5,1 × 1,5 cm
HMOTNOST 123 gramů
VÝDRŽ BATERIE 4:09 hodiny
HODNOCENÍ velmi dobrý
CENA/VÝKON uspokojivý
CENA SW/TELEFONU 0 Kč / 7 500 Kč

FUNKCE Telefon, 5Mpx fotoaparát, FM rádio, Java, stereoreproduktory.
ZÁVĚR Dotykový telefon je pro navigování komfortnější, navíc obsahuje dobrý MP3 přehrávač.


Navigace součástí automobilu
O IT technologiích v automobilech si můžete přečíst v samostatném článku na straně 74. Jak ale zvýší komfort cestování samotná navigace?
To ukazuje Audi ve svém novém modelu A8. Navigace není samostatné zařízení integrované do palubní desky, ale je napojena přímo na řídicí jednotku automobilu. K čemu je to dobré? Automatická převodovka Tiptronic ví, po jaké silnici jede, a tomu přizpůsobuje řazení. Tím se zabrání třeba zbytečnému přeřazování před sérií zatáček nebo podřazení těsně před vrcholem kopce. S navigací spolupracují i světlomety a dokážou proaktivně přisvítit do zatáčky nebo nasvítit silnici při odbočení – to už některé automobily umí i dnes, ale dosud používané systémy měly vazbu na volant: podle natočení kol se měnilo natočení světel. U Audi je systém nezávislý a světla natáčí jen podle map.


Navigace pro motorky a kola
Řidiči motorek, skútrů, čtyřkolek i běžných cyklistických kol mají své vlastní navigace: ty jsou vodotěsné, připravené na vibrace a pevně přidělané k řidítkům, aby cestou nespadly. Navigační příkazy jsou výrazně graficky zobrazeny, případně se přenáší do Bluetooth sluchátek. Tyto navigace také bývají vybaveny vysokokapacitním akumulátorem, protože není možné je dobíjet za jízdy.
Typickým zástupcem této třídy je TomTom Urban Rider, cca za 10 000 Kč. Jeho výdrž na baterie je 8 hodin, má odolnost proti vodě IPX7 a dodává se k němu jak kloubový držák na motocykl, tak držák na kolo.
Také Garmin má v nabídce navigace pro motocyklisty. Jedná se o několik produktů označených jako Garmin zümo. Nejlevnější zümo 220 stojí podobně jako TomTom, na druhé straně cenové nabídky je model 550 za 18 500 Kč, který je vyráběn nejen na motorky, ale i na čtyřkolky a sněžné skútry, což ukazuje na extrémní odolnost navigace.

 

Komerční sdělení