Menu
CHIP Speedtest

Z testlabu – Chip top 10

Z testlabu – Chip top 10

Aktuální přehled kompletního trhu IT: naše přehledné žebříčky by vám měly usnadnit orientaci a pomoci s výběrem hardwarových produktů.
PAVEL TROUSIL

Testy laserových i inkoustových tiskáren provádíme v našem časopise velmi často a přehled nejlepších tiskáren se pravidelně objevuje i v naší rubrice Top 10. Tentokrát jsme se ale pustili do zajímavého srovnání zástupců obou těchto kategorií – na straně 66 najdete duel inkoustové a laserové tiskárny. Obě technologie jsou něčím zajímavé a v mnoha směrech se začali snažit i výrobci tiskáren. Ti v poslední době uvádějí na trh modely inkoustových tiskáren, za jejichž provoz nemusíte platit tak horentní sumy, jako tomu bylo dříve. Někdy až uměle snížená cena tiskárny totiž byla vykoupena nepřiměřeně vysokou cenou za inkoust. S tím souvisí i celkem marný boj výrobců tiskáren s dodavateli alternativních kartridží. Jak jsou jednou ceny "pokřiveny", snaží se toho jiní využít. Laserové tiskárny mají ale zase výhodu v tom, že jsou přece jen robustnější a hlavně nevysychají.
V tomto čísle najdete i další zajímavý duel: mobilní telefon versus automobilová navigace. Opět je tu řada argumentů pro jednu i pro druhou variantu. Je ale vidět, že mobil se postupně stává konkurentem mnoha zařízení – nejen automobilové navigace. Například fotografie z nové Nokie N8 vypadají opravdu pěkně, a tak by se obyčejné kompaktní fotoaparáty měly začít strachovat o svoje místo na trhu. Kdo by chtěl nosit další přístroj v kapse, když Nokia navíc umí fotografii rovnou umístit na internet, o což mnoha uživatelům jde? Funkci kapesního počítače, náramkových hodinek nebo "digiher" převzaly mobily už dávno a některé modely směle konkurují i MP3 přehrávačům. Prostě všechno, co je kapesní, se postupně přesouvá do mobilního telefonu.
Doporučit bychom vám chtěli i články týkající se zálohování. Zajímavou možností je zálohovat "na web". Místa je tam dost a k záloze se snadno dostanete odkudkoli. Nedávno jsem přišel o disk a ocenil jsem, že některé fotografie jsem si uložil právě na web – zůstaly tak zachovány. Pro zálohu celého disku se však spíše hodí externí pevné disky. Ať už ale zvolíte jakékoli médium, hlavně zálohujte. K havárii pevného disku může dojít kdykoliv.
Blíží se termín, ve kterém se v německé metropoli Berlíně bude konat jubilejní, padesátý ročník veletrhu spotřební elektroniky IFA. Letos se bude mluvit hlavně o 3D zobrazování, HD technologiích a mnoha dalších zajímavostech. O všem vás budeme v příštím čísle určitě informovat.
Co se týká hardwarových testů, připravujeme článek o USB 3.0 a technickém vybavení, které s touto rychlou sériovou sběrnicí souvisí. Ty, kteří se vrátí z dovolené s diskem plným fotografií, by mohl zaujmout náš test tiskáren, které velmi pěkně a rychle fotografie vytisknou. Jen jejich cena by mohla být nižší. Součástí našeho hodnocení bude samozřejmě i cena za výtisk. V dalším článku se podrobněji podíváme na srovnání klasického a SSD disku, na možnost výměny disku a na jeho správné využití.

TV - 40 až 42"

V současné době se nejlépe prodávají LCD televizory s úhlopříčkou 40 nebo 42 palců, toje 102 nebo 107 centimetrů. Důvod je celkem jasný - tato velikostje optimální pro většinu obývacích pokojů a televizory těchto rozměrů mají lepší poměr mezí cenou a výkonem než menší nebo větší velikostí.

TV - 32 až 37"

Ploché televizory s úhlopříčkou 32 až 37 palců jsou jakousi nástupní třídou do světa HD v obývacím pokojí. I tak jsou ale panely o velikosti 80 a 93 centimetrů většinou větší než obrazovky tradičních CRT televizorů. Ceny začínají cca nal2 000 Kč a závisí především na výbavě.

Digitální jednooké zrcadlovky

Svými cenami pod 30 000 Kč přitahují DSLR přístroje nižší třídy i náročnější amatérské fotografy. Pro ně představují ideální variantu, v neposlední řadě kvůli svobodné volbě objektivů a šikovné manipulaci. Je u nich ovšem třeba počítat s dalším výdajem kolem 9 000 Kč za dobrý objektiv, pokud nenajdete kombinovanou nabídku v přijatelné ceně.

LCD monitory - 22"

Dobrý poměr mezi velikostí obrazu a cenou nabízí 22" monitory. Jejich rozlišení je 1680x1050, nebo 1920x1080 bodů a mají displeje typu TN, nebo S-IPS. Seženete je za cenu od cca 4000 Kč.

Barevné laserové tiskárny

Finančně jsou stále dostupnější: za cenu lepší černobílé tiskárny už si dnes můžete pořídit barevnou laserovou tiskárnu, a to včetně síťového připojení. Chip otestoval barevné laserové tiskárny, určené pro domácí i kancelářské použití.

Interní 2,5" disky, SATA

Oficiálním následovníkem ATA je SATA - vyznačuje se teoreticky vyššími přenosovými rychlostmi a menšími a efektivnějšími kabely. Disky se používají především v přenosných počítačích, externích discích, ale i síťových discích. Mají malé rozměry a nízkou spotřebu.

HD kamery

Brilantní obraz, nízké ceny: na trh s přístroji pro amatérské filmaře vtrhly kamery s vysokým rozlišením. Jejich špičkové modely v cenách od 3 000 Kč se utkaly v testu Chipu. Z hlediska obrazové kvality toho poskytují testované HD kamery mnohem více než jejich kolegyně se standardním rozlišením: všechny přístroje produkují tak ostré a detailní snímky, jaké jsme dosud znali jen z fotografií.

Základní desky AM3

Socket AM3 je patice procesoru pro platformu AMD. V základních deskách s touto paticí můžete použít výkonné procesory AMD Phenom II (X3/X4), Athlon II (X2/X3/X4) a Sempron 100. Hodnotili jsme u nich vybavení, rychlost a ergonomii (možnosti nastavení, rozmístění komponent apod.).

Multifunkční zařízení

Multifunkční zařízení jsou výhodnější než samostatné tiskárny, protože umí dobře nejen tisknout, ale i skenovat, kopírovat a faxovat. Jejich nákup si však dobře promyslete - skryté provozní náklady nejlevnějších multifunkčních zařízení mohou být při dlouhodobém provozu poměrně vysoké.

Externí 3,5" pevné disky

Filmy, hudba, obrázky, záloha důležitých dat - to vše vyžaduje dostatek místa. Ten mohou za dostupnou cenu nabídnout moderní externí pevné disky. Pokud jste si stěžovali, že pravidelná záloha vašich dat trvá věčnost, teď již nebudete mít důvod. Některé z testovaných externích disků umožňují provedení zálohy stisknutím jediného tlačítka.

NAS disky

Moderní síťové NAS disky nabízejí spoustu užitečných funkcí a kapacitu až 2 TB. Slouží nejen pro ukládání dat, ale také jako webserver, mediální server či server pro stahování.Jak Chip hodnotí
V TOP 10 se snažíme vám v kostce představit námi testované produkty různých kategorií. Jde o přehledné tabulky technických parametrů i naměřených hodnot a hodnocení nejčastěji kupovaných počítačových periférií, nebo počítačových komponent. Každý měsíc aktualizujeme ceny, přidáváme nové produkty a naopak vyřazujeme už neaktuální výrobky, které se už neprodávají.

 

Komerční sdělení