Menu

IFA 2010

IFA 2010

3D, kam se podíváte, televizory připojené k internetu, multimediální tablety, ale také kuchyňské spotřebiče. Taková byla letošní výstava spotřební elektroniky v Berlíně.
VRATISLAV KLEGA

IFA oslavila své 50. výročí. Již půl století probíhá představování nejnovějších technologií, které budeme mít za několik let všichni doma. Ještě před nedávnem byly bezdrátové sítě hi-tech novinkou – a kdo je dnes nemá? Stejné to nejspíš bude i s 3D televizory, které zde letos byly na každém kroku. Kdo neměl aspoň něco společného s 3D, ten ani nemusel na výstavu jezdit. A přestože se 3D televizory představily již loni, ani letos jsme nenašli modely, které by u nás vyvolaly "wow" reakci. Síle 3D však budeme jen těžko odolávat, takže kromě televizorů jsou 3D již také Blu-ray přehrávače, fotoaparáty, notebooky, kamery a samozřejmě HDMI kabely. Je vidět, že od 3D si výrobci slibují mnoho a doufají, že zákaznici začnou hromadně vyhazovat "dosluhující" 2D zařízení, aby vytvořili místo 3D novinkám.
Ne všechno v oblasti televizorů se však točilo kolem 3D. Jsme rádi, že se do televizorů dostává také internet. Chcete si prohlédnout video z YouTube nebo Google TV? Přečíst si maily, prohlédnout RSS kanál nebo zatelefonovat přes Skype? K ničemu z toho nepotřebujete počítač, postačí vám televizor. Na veletrhu IFA ale samozřejmě nebyly k vidění jen televizory. Výběr toho nejlepšího najdete v tomto článku.


TABLETY

Díra na trhu se uzavírá

Smartphony jsou příliš malé, netbooky málo komfortní z hlediska ovládání v terénu. Je zde tedy dostatek prostoru pro multimediální tablety. Přestože jsou tato zařízení známá již delší dobu, byl to právě Apple iPad, který přinesl jejich renesanci. A variant na téma iPad bylo na výstavě nepočítaně – od "malých" čínských výrobců, kteří vyrobí tablet bez značky a napíšou na něj cokoliv dle vašeho přání, i od velkých výrobců, kteří vzali v úvahu všechny výtky týkající se iPadu a navrhli jeho vlastní variantu. Jedním z nejpovedenějších "vylepšených iPadů" je Toshiba Folio 100. Zařízení je vybaveno novým Androidem 2.2, který se ovládá prostřednictvím 10,1" displeje, má 16 GB paměti a váží 760 g. Inspirace iPadem je nepopiratelná, proti němu však přináší Flash, HDMI a USB porty.
Blízké tabletům jsou také elektronické čtečky knih. Kdo čekal, že budou zabírat velkou výstavní plochu a že se výrobci budou předhánět v představování barevných modelů, ten byl na omylu. Sekce vyhrazená pro eBooky měla jen pár metrů čtverečních a barevné eBooky bychom spočítali na prstech jedné ruky.
Co se týče smartphonů, jednoznačně dominoval Android. Nikdo už nepředstavuje chytré telefony postavené na mrtvé platformě Windows Mobile 6.5 (konkurenceschopná verze 7 přijde snad ještě letos). Kdo chtěl ukázat něco zajímavého, ten vsadil na Android.

Folio 100

Výrobce: Toshiba
Cena: cca 11 000 Kč
Dostupnost: říjen 2010
Info: www.toshiba.cz

Cius

Výrobce: Cisco
Cena: nestanovena
Dostupnost: 4. čtvrtletí 2010
Info: www.cisco.com

SlateBook

Výrobce: MSI
Cena: nestanovena
Info: www.msi.com

Galaxy TAB

Výrobce: Samsung
Cena: 20 000 Kč
Dostupnost: říjen 2010
Info: www.samsung.cz

Webstation

Výrobce: Camangi
Cena: 400 USD
Dostupnost: nyní
Info: www.camangi.com

iRiver Cover Story

eBooky

Čekali jsme záplavu eBooků, především těch barevných, ale byli jsme zklamáni. Žádné pořádné nové eBooky na výstavě nebyly. Společnost iRiver představila nový model Cover Story, který je vybaven Wi-Fi a e-mailovým klientem. Prohlížeč webu bohužel chybí.
CENA: 219 EUR
DOSTUPNOST: ŘÍJEN 2010

Smartphony

Výrobci mobilních zařízení dávají jasně najevo, že operačním systémem číslo jedna je pro ně Android. Každým dnem ztrácí Windows Mobile svou pozici, o nových Windows Mobile 7 se více mlčelo, než mluvilo. Svůj "Android" představil také výrobce Huawei. Modely řady IDEOS startují na ceně 100 USD, nechybí jim nic důležitého a jsou vybaveny Androidem 2.2. U nás by je mohl prodávat T-Mobile.
CENA: 100 USD
DOSTUPNOST: ŘÍJEN 2010

Navigace

V budoucnu bude navigace ještě jednodušší. Nebude vám říkat "Po 400 metrech odbočte", ale navigovat bude podle reálií: "Před žlutým domem odbočte doprava". To je však roky vzdálená budoucnost. Již brzy se ale budete moci těšit z mininavigací, jako je Navigon 20 Easy. Má 3,5" displej, můžete ji nosit třeba jako větší přívěšek na klíčích.
CENA: 100 EUR
DOSTUPNOST: LISTOPAD 2010

3D MÁNIE

Vstříc trojrozměrnému šílenství

Jak jsme zmínili na začátku, každý přinesl své řešení 3D. Pomineme-li desítky čínských výrobců, nabídly 3D všechny velké společnosti: Sony, Panasonic, LG, Samsung, Sharp, Philips a další. Jediným výrobcem, který na 3D netlačil, byla společnost Loewe. Její výrobky můžete zakoupit i u nás, cenově však míří na "horních deset tisíc". Jejím mottem na výstavě bylo: Standard není pro každého.
Ale zpět k 3D. Přestože zde byly náznaky modelů, které mohou fungovat bez brýlí (Philips), všechny komerčně prodávané modely brýle vyžadují. A co na 3D říkáme? Zatím jsme skeptičtí. Chcete-li vidět dobré 3D, zajděte si do Imaxu. Ano, obraz je 3D, ale má to daleko k ilustracím, u kterých vyskakují postavy z televizoru. Takhle to opravdu nefunguje. 3D se nebráníme, ale takové 3D, jaké představili výrobci, nás opravdu nezajímá.
Sharp představil u svých televizorů technologii Quattron. O co se jedná? Běžný LCD televizor zobrazuje barvy kombinací tří barev: červené, zelené a modré. Aby Sharp dokázal zvětšit barevný prostor, přidal ještě žlutou barvu, a nyní tedy jeho televizory přímo zobrazí čtyři barvy (odtud název Quattron). Jeho obří stánek všude srovnával "staré" televizory bez žluté a nové televizory Quattron. Při prezentacích to tedy vypadalo tak, že běžný LCD televizor vlastně nedokáže žlutou ani pořádně zobrazit (jasně je to vidět na videu z výstavy, které najdete na Chip DVD). Televizor s touto technologií jsme měli nedávno v krátkých testech hardwaru.
Skutečnou novinkou byly televizory s rozlišením 4K (4 096 × 2 160). Pohled na 4K video byl neuvěřitelným zážitkem. Už se těšíme, až budou v prodeji 4K televizory, ale hlavně na to, až bude běžně dostupný 4K filmový obsah.

Cinema 21:9 3D

Výrobce: Philips
Cena: cca 4 000 eur
Dostupnost: nestanovena
Info: www.philips.cz

Wind Top AE2420 3D

Výrobce: MSI
Cena: nestanovena
Dostupnost: 4. čtvrtletí 2010

3D Vision Surround

Výrobce: nVidia
Cena: zdarma (ovladač)
Dostupnost: nyní
Info: www.nvidia.com

Lenovo IdeaPad Y560d

3D na cesty

Lenovo představilo notebook IdeaPad Y560d s podporou 3D. Displej o velikost 15,6" používá technologii, díky které je možné použít pasivní 3D brýle s polarizovanými skly. Ty jsou jednodušší a nepotřebují napájení. Notebook se hodí pro používání 3D aplikací, prohlížení 3D fotografií i sledování 3D filmů. Pohání jej procesor Core i7 a grafická karta HD5730.
CENA: CCA 28 000 KČ
DOSTUPNOST: ŘÍJEN 2010

People of Lava Scandinavia

Google televizor

Spíše než všemožné 3D televizory nás zaujal televizor, který obsahoval Android. Ovládá se bezdrátovou klávesnicí a je jedno, jestli chcete přehrávat videa na YouTube, prohlížet mapy, surfovat, nebo stahovat e-maily. Televizor zvládne cokoliv.
CENA: CCA 2 000 EUR
DOSTUPNOST: NYNÍ

Toshiba Cell TV

Z 2D do 3D

Z 2D vysílání 3D obraz? Pokud to opravdu chcete, bude se vám líbit Toshiba Cell TV. To ale není všechno, co tento kousek nejmodernější techniky umí. Má integrovaný 1TB disk, Blu-ray přehrávač, Wi-Fi a vůbec má úctyhodný výkon: osmijádrový procesor je taktován na 3,2 GHz a nabízí pozoruhodný výkon 200 GFlops. Spíše než televizor je to tedy multimediální centrum.
CENA: NESTANOVENA
DOSTUPNOST: DO KONCE ROKU 2010SÍTĚ

Všechno bez drátů

„Připojení kabelem“ už prakticky patří mezi sprosté výrazy. Zvykli jsme si na to, že každý notebook je vybaven Wi-Fi. A když už mají výrobci vyvinutou bezdrátovou technologii, proč ji nestrčit do všeho ve výrobním portfoliu. Wi-Fi tak obsahují televizory, takže je možné bezdrátově prohlížet fotografie a přehrávat filmy. Společnost Mitsubishi vystavovala televizor s Bluetooth, přímo z mobilního telefonu je tedy možné přehrávat videa a ukazovat fotografie. Samsung nabízí kameru HMX-S15, která posílá do televizoru bezdrátově video, takže není nutné ji pro přehrávání z kamery připojovat kabelem. Jak magické! Philips svou Wi-Fi technologii pojmenoval MediaConnect: jedná se o přenos dat mezi počítačem a televizí.
Větší smysl bezdrátových přenosů vidíme u nejnovějších notebooků s procesory Core i3 a i5 s technologií Intel Wireless Display. Díky tomu je možné posílat obraz z notebooku přímo do televizoru – samozřejmě bezdrátově. Chcete zobrazit plochu notebooku na televizoru? Stačí několik kliknutí, a obraz z notebooku máte na televizoru. Příliš krásné na to, aby to byla pravda? Samozřejmě! Chybí televizory, které by tuto technologii podporovaly. Zatím jsou k dispozici jen adaptéry, takže se jedná o polovičaté řešení.
Další bezdrátové řešení nám opět přijde zbytečně komplikované: dálkové ovládání Toshiba iTMC. Nejde o fyzický ovladač, ale o aplikaci pro iPhone. S ní můžete ovládat DLNA přehrávač v síti. Je to jistě zajímavé, ale co když nebudete doma a manželka si bude chtít něco pustit?
Mluvilo se také o sítích čtvrté generace. Německý T-Mobile spustí ve čtvrtém kvartále tohoto roku testování LTE. Třeba se do konce desetiletí dočkáme této moderní technologie i u nás. Vždyť rozšíření 3G u nás netrvalo ani těch deset let…

AQUOS LE924E

Výrobce: Sharp
Cena: nestanovena
Dostupnost: 4. čtvrtletí 2010
Info: www.sharp.cz

HMX-S15

Výrobce: Samsung
Cena: 20 000 Kč
Info: www.samsung.cz

Inspiron R

Výrobce: Dell
Cena: 10 000 Kč
Info: www.dell.cz

I-O-Data USB2-TJC

Rychle a bezpečně

Až rychlostí 375 Mb/s dokáže přenášet data tato krabička, a to na vzdálenost 3 cm. Je to málo? Kdepak! Položíte k ní svou kompatibilní Sony kameru a data se přes USB přenesou do počítače.
CENA: 90 EUR
DOSTUPNOST: NEZNÁMÁ

Netgear Push2TV

Intel Wireless Display

Z notebooku do televizoru bez kabelů, rychle a univerzálně? Díky technologii Intel Wireless Display je to možné. Nové procesory Intel Core v noteboocích tuto technologii nabízejí, zatím ale nejsou k dispozici kompatibilní televizory. Berličkou je adaptér, například Netgear Push2TV.
CENA: 2 200 KČ
DOSTUPNOST: NYNÍ

Toshiba iTMC

Dálkové ovládání 2.0

Jak ovládat multimédia v síti? Stačí tato aplikace pro iPhone. Najde v síti všechna DLNA zařízení: tedy disky s multimediálním obsahem a přehrávače. Pak umožní systémem drag & drop přehrávat obsah na discích na přehrávači. Jako většina dálkových ovladačů umožňuje i iTMC řízení výstupů zařízení přehrávajících multimédia pomocí funkčních tlačítek (například přehrát, zastavit, pauza, rychlý posun dopředu a zpět). Na dálku je možné ovládat i hlasitost. iTMC zobrazuje pouze ta ovládací tlačítka, která odpovídají zvolenému typu multimediálního obsahu.
CENA: ZDARMA
DOSTUPNOST: NYNÍKAMERY

Jeden přístroj, mnoho čoček

Výrobci kamer zažívají těžké časy. Řada jejich zákazníků přišla na to, že za cenu slušné kamery pořídí slušnou zrcadlovku, která nahrává video ve srovnatelné kvalitě a ještě k tomu skvěle fotí. Výrobci kamer tedy museli reagovat a začínají nabízet modely s výměnnými objektivy – tím mažou hlavní výhodu zrcadlovek.
Panasonic tak nabízí kameru AGAF100, určenou pro profesionální použití, která je kompatibilní s objektivy M.F.T (Micro Four Thirds). Mimochodem, MFT fotoaparátů bylo na výstavě opravdu hodně. A co to jsou vlastně MFT fotoaparáty? Nejsou to zrcadlovky – nemají hranol. Těla těchto fotoaparátů jsou opravdu kompaktní, velká asi jako mobilní telefon. K těmto tělům je však možné přidávat objektivy dle libosti. Chcete makroobjektiv? Teleobjektiv? Nic z toho není problém.
Není to zrcadlovka, nedrží se jako zrcadlovka, ale objektiv má jako zrcadlovka, a to je jeden z nejdůležitějších prvků ovlivňujících kvalitu fotografie.
Z dalších zajímavostí musíme zmínit Sony DSC-TX9 s funkcí 3D Sweet Panorama. Z našeho pohledu mohou být 3D fotografie pro koncové uživatele zajímavější než 3D filmy. Plastické fotky by mohly být tím, co zvýší poptávku po 3D televizorech.
Fotografické nadšence jistě potěší, že jsou již v prodeji SDXC paměťové karty a že Canon a Panasonic již mají v prodeji kompatibilní kamery. SDXC je následovatelem SD karet, který nabídne kapacitu až 2 TB a přenosovou rychlost až 300 Mb/s. Toshiba představila svou Eye-Fi kartu, což je SD karta s Wi-Fi – bezdrátově přenáší data přímo do kompatibilního zařízení, třeba pevného disku.

NEX-VG10

Výrobce: Sony
Cena: cca 50 000 Kč
Info: www.sony.cz

AG-AF100

Výrobce: Panasonic
Cena: nestanovena
Info: www.panasonic.cz

Toshiba Wi-Fi SD-Card

Wi-Fi pro fotoaparáty

Toshiba představila novou paměťovou kartu s Wi-Fi čipem. Oproti jiným Eye-Fi kartám může tato karta data bezdrátově také přijímat. Podporuje obrázky ve formátu JPEG a RAW. Karta bude mít kapacitu 8 GB a využívá standard 802.11g.
CENA: NESTANOVENA
DOSTUPNOST: NESTANOVENA

Sony Cybershot DSC-TX9

Foto ve 3D

Nový kompakt od Sony nabízí senzor o rozlišení 12,2 Mpx a čtyřnásobný zoom. Tím nejdůležitějším je ale to, že fotoaparát dokáže vytvářet panoramatické fotky (složené až ze 100 samostatných fotografií) ve 3D. V režimu "Sweep Multi Angle" tak vytvoříte skutečné panoramatické 3D fotografie.
CENA: CCA 13 000 KČ
DOSTUPNOST: ŘÍJEN 2010

Canon Legria HF M32

Hromada místa

Nová Full HD kamera Legria HF M32 od Canonu podporuje karty SDXC, které mohou mít kapacitu až 2 TB. Tak se na ně může vejít až 800 hodin videa, což je více než 33 dní! Kamera má interní paměť 64 GB, 15násobný zoom, vstup pro externí mikrofon a také podporuje Eye-Fi karty pro okamžitý upload videí na web.
CENA: CCA 1 000 EUR
DOSTUPNOST: ŘÍJEN 2010INTERNETOVÁ TELEVIZE

Televize s obsahem

Klasické televizní vysílání náročného diváka nemůže uspokojit. To ví i výrobci televizorů, a proto jsou jejich nové modely vybaveny přístupem k internetu, ze kterého je možné neomezeně čerpat zdroj videí. Poměrně delší dobu si už u nás můžete koupit televizory Panasonic řady G15, V10 a Z11, které mají přímý přístup do archivu televize Nova, a Samsung představil widget pro své televizory, který zajistí přístup do archivu České televize. Jedná se o widget, což napovídá, že televizory Samsung jsou prakticky otevřenou platformou a jejich funkce je možné dále rozšiřovat.
Kdo nechce kupovat nový televizor, a přesto chce mít přístup k on-line obsahu, jako jsou třeba videa na YouTube, tomu stačí zakoupit vhodný Blu-ray přehrávač – ten nabízí srovnatelný přístup k on-line obsahu.
Co nás zaujalo, to byl televizor s Androidem. Zatímco ostatní výrobci se snaží implementovat do televizorů YouTube přehrávač a aplikaci pro předpověď počasí, instalací Androidu jsou vyřešeny všechny problémy. Video, přístup na internet, e-maily – zkrátka neomezené možnosti. Jistě, ovládání Androidu není pro každého, není to tak jednoduché jako u proprietárních aplikací, neomezené možnosti rozšiřování jsou však lákavé.

Internet TV

Výrobce: Sony
Cena: nestanovena
Info: www.sony.cz

Internet@TV

Výrobce: Samsung
Cena: součást vybraných televizorů Samsung
Dostupnost: 4. čtvrtletí 2010

Revue

Výrobce: Logitech
Cena: nestanovena
Info: www.logitech.cz

Hulu Plus

Streamovací služba

Chybí vám na internetu kvalitní obsah videa? Služba Hulu Plus by měla vyhovět i nejnáročnějším divákům. Nabízí nespočet filmů a seriálů v HD rozlišení. Služba je kompatibilní se zařízeními iPad, iPhone, PlayStation 3, Xbox 360 a televizory Samsung a Sony. Plánuje se také start v Evropě.
CENA: 10 USD ZA MĚSÍC
DOSTUPNOST: V USA JIŽ NYNÍ

Samsung C8900-S

3D rekordér

Satelitní rekordér C8900 podporuje DVB-S2 a na svůj disk o kapacitě 500 GB může ukládat i pořady ve 3D. Zvládá vypalování na Blu-ray a přes Wi-Fi dokáže přehrávat obsah z DLNA kompatibilních zařízení.
CENA: CCA 700 EUR
DOSTUPNOST: ŘÍJEN 2010

ICY BOX IB-MP3011

Multimediální přehrávač

O přehrávání multimédií se dobře postará i levný Icy Box. Podporuje všechny moderní formáty a standardy, včetně MKV a Dolby Digital True HD (7.1), navíc do něj můžete vložit pevný disk a má certifikaci DLNA. Nejzajímavější by měla být cena, která by neměla přesáhnout 100 eur.
CENA: DO 100 EUR
DOSTUPNOST: 4. ČTVRTLETÍ 2010