Menu

Nejlepší software zdarma

Nejlepší software zdarma

Ten, kdo kupuje komerční software, zbytečně plýtvá svými penězi. Díky našim tipům ušetříte více než 10 000 Kč.
MANUEL SCHREIBER

TOP KOMPRESE

7-Zip pro archivaci

Kompresi, dekompresi, šifrování – to všechno zvládá 7-Zip s velkým přehledem. Kromě obvyklých typů archivů podporuje také vlastní formát 7z, který je velmi účinný. Nabídne vyšší úroveň komprese, než většina placené konkurence. Freeware se umí integrovat i do kontextového menu ve Windows, takže je kdykoliv k dispozici. Kdo má 64bitová Windows, ten může sáhnout po výkonné, 64bitové verzi této aplikace.
www.7-zip.org
Nahradí: WinZip, WinRAR aj.
Ušetříte: cca 800 Kč

TOP ŠIFROVÁNÍ

S TrueCrypt v bezpečí

Výrobci šifrovacích programů zaručují naprostou bezpečnost, nechají si však za ni dobře zaplatit. Stejné záruky ale může poskytnout i free warový TrueCrypt. Používá stejné bezpečnostní algoritmy jako komerční programy. Může zašifrovat soubor, adresář, ale třeba i celou partition na disku. Existuje i přenosná verze na USB disk. Jeho ovládání je navíc velmi komfortní – do systému přidá novou partition, se kterou pracujete jako s běžným diskem.
www.truecrypt.org
Nahradí: ArchiCrypt, Folder Lock aj.
Ušetříte: cca 900 Kč

TOP AUDIO

Songbird: Rozšiřitelný přehrávač

Má smysl rozšiřovat Windows o další přehrávač? V případě Songbirdu rozhodně ano. Nabídne toho totiž mnohem více než konkurenční přehrávače. Zvládá synchronizaci multimédií, načte informace o přehrávané hudbě, podporuje fotogalerie i YouTube Videa. Je pro něj k dispozici více než 100 plug-inů, které dále rozšíří jeho funkce – například vyhledávač koncertů, bittorrentový klient, obchod s hudbou nebo Last.fm. Songbird je postavený na základech Firefoxu, takže umí zobrazit i běžný web. Z webové stránky dokáže vytvořit playlist nalezených songů.
www.getsongbird.com
Nahradí: J. River Media Center
Ušetříte: cca 1 000 Kč

TOP SYSTÉMOVÝ NÁSTROJ

CCleaner: Nejlepší uklízeč pro PC

CCleaner je superstar mezi čisticími nástroji. Nabízí všechny funkce nutné pro kompletní vyčištění systému, navíc s přehledným ovládáním v češtině. Tomuto nástroji se nevyrovná žádný placený software. CCleaner čistí disk od nepotřebných souborů, maže dočasné soubory internetových prohlížečů včetně cookies a cache, postará se také o registr operačního systému a dokáže vytvořit bod obnovy systému. Pokud se nechcete zdržovat s ručním čištěním, můžete CCleaner přepnout do automatického režimu.
www.piriform.com
Nahradí: uTraXEx, Hesron Privacy Suite
Ušetříte: cca 500 Kč

TOP PŘEHRÁVAČ

VLC přehraje všechna média

Bezplatný přehrávač médií VLC nepotřebuje ke svému provozu žádné balíky kodeků – veškerou výbavu má již v sobě. Poradí si i s přehráváním streamovaných multimédií, běží rychle a nebrzdí počítač. Umí přehrávat i multimédia v archivu ZIP, aniž by je musel rozbalovat. Rozumí si s některými televizními tunery. Dokonce jej můžete nosit i na USB disku a poslouží také jako konvertor médií do jiných formátů. Také dokáže ukládat streamované video.
www.videolan.org
Nahradí: PowerDVD aj.
Ušetříte: cca 1 500 Kč

TOP ZÁLOHOVÁNÍ

Paragon Backup & Recovery: Bezpečný systém

Kdo chce vytvořit zálohu svého systému, ten se může buď otravovat s méně schopnými freewary, nebo sáhnout po plné verzi programu Paragon Backup & Recovery z Chip DVD. Tento nástroj nabídne přesně ty funkce, které potřebujete: jedním kliknutím vytvoří zálohu systémové partition, případně celého disku, a nabídne vytvoření záchranného CD, případně USB disku, ze kterého je možné celý disk v případě potřeby obnovit.
www.paragon-software.com
Nahradí: Acronis True Image aj.
Ušetříte: cca 1 100 Kč

TOP SPRÁVA HESEL

KeePass: Jedno bezpečí pro všechna hesla

Advanced Encryption Standard (AES) a algoritmus Twofish jsou zárukou bezpečnosti. Tyto technologie najdete ve správci hesel KeePass, který nejenže udrží vaše hesla v bezpečí, ale obsahuje i generátor skutečně bezpečných hesel. Všechna hesla jsou pak chráněna jedním centrálním heslem. Komfort používání je také na maximální možné úrovni. S programem pracuje plug-in KeeFox, určený pro Firefox. Ten bude hesla vyplňovat automaticky za vás. Více komfortu a bezpečí nenabídne žádný placený software.
www.keepass.info
Nahradí: Sticky Password
Ušetříte: cca 600 Kč

TOP OPTIMALIZACE

Tuning s Tweak Me

Kdo používá Tweak Me, ten už nepotřebuje žádný jiný tuningový nástroj. Program pozná, zda je nainstalován v XP, Vistě, nebo Windows 7, a podle toho nabídne možnosti úprav. Ke každé úpravě se zobrazí doprovodný text, který krátce popíše, co funkce dělá. Navíc má aplikace přehledné a jednoduché ovládání. Uživatele nových Windows potěší, že dokáže upravit Řízení uživatelských účtů, zakázat Windows Defendera nebo vylepšit Windows Media Player.
www.wecode.biz
Nahradí: Fix-It Utilities aj.
Ušetříte: cca 800 Kč

TOP SOUBOROVÝ MANAŽER

Rychleji s Free- Commanderem

Ani ve Windows 7 není k dispozici klasický souborový manažer, který by pracoval tak rychle, jak by si uživatel přál. FreeCommander nabízí osvědčený, přehledný a rychlý způsob správy souborů – dvě okna zobrazená vedle sebe s výpisem souborů a adresářů. Kdo hodně pracuje se soubory, tomu standardní Explorer stačit nemůže. Freewaru nechybí ani funkce pro kompresi dat nebo vyhledávání. Umí se připojit k FTP serveru.
www.freecommander.com
Nahradí: Total Commander aj.
Ušetříte: cca 900 Kč

TOP FTP KLIENT

FTP přístup přes FileZillu

FileZilla je FTP klient, kterého využijete pokaždé, když si chcete stáhnout data z FTP serveru. Nabízí řadu užitečných funkcí, jako je třeba automatické znovuobnovení stahování po přerušení. FileZilla ale není jen klient – existuje i serverová část, s níž si vytvoříte vlastní FTP server. Konfigurace vlastního serveru je velmi jednoduchá a je to jeden z nejjednodušších a nejuniverzálnějších způsobů, jak sdílet soubory v počítačové síti.
filezilla-project.org
Nahradí: WS_FTP Pro aj.
Ušetříte: cca 1 000 Kč

TOP KONVERTOR

MediaCoder: Geniální konvertor

MediaCoder je nejuniverzálnější konvertor multimediálních formátů. Umí konvertovat z jakéhokoliv formátu do jiného, nejste ničím limitováni. Konvertor umí při výpočtu používat výkon grafické karty díky technologii CUDA a existuje i v 64bitové verzi pro moderní operační systémy. Je tedy velmi rychlý. I kvalita výsledného videa je na skvělé úrovni. Vybrat si můžete z mnoha typů kontejnerů i kodeků. Nechybí ani několik předpřipravených profilů pro kapesní přehrávače, PSP nebo iPhone. Program má i přehledné ovládání v českém jazyce. Pro konverzi hudby nebo videa už nebudete potřebovat žádný jiný program.
www.mediacoderhq.com
Nahradí: AVS Video Converter aj.
Ušetříte: cca 1 400 Kč

TOP OBNOVA DAT

Recuva najde soubory

Omylem vysypaný koš? Zmizelé soubory? Ještě není všechno ztraceno! Recuva dokáže obnovit soubory, které už systém nevidí. Výhodou aplikace je její jednoduchost. Jen vyberete jednotku, ze které soubory zmizely, a spustíte kontrolu. Program najde všechny soubory, které se již tváří jako smazané, ale je možné je obnovit. U každého souboru navíc napíše, v jaké je kondici a zda jej tedy bude možné bezpečně obnovit. Dokud není soubor fyzicky přepsán, bude možné jej obnovit.
www.piriform.com
Nahradí: SanDisk RescuePRO aj.
Ušetříte: cca 800 KčV těchto případech na programech nešetřete
Freewarové alternativy jsou mnohdy lepší než komerční software, existují však i oblasti, kde se šetřit nevyplatí.
Bezpečnostní balíky:
Zabezpečení systému je klíčové. Otázkou je, zda lze věřit freewarovým projektům, u kterých nikdo nezaručuje pravidelné aktualizace. Pokud chcete ušetřit, sáhněte po komerčním AVG z našeho Chip DVD. Jako čtenáři Chipu jej máte zdarma, pro ostatní je placený.
Zpracování obrázků:
Bezplatné nástroje pro práci s fotografiemi nejsou špatné. Pokud si ale přivyknete na komerční aplikace a jejich perfektně zvládnutou ergonomii, už se k freewaru nebudete chtít vrátit. Placené aplikace jako Corel PaintShop Pro X3 nebo Photoshop nabídnou úplně jiný komfort.
Kancelářský balík:
OpenOffice.org je nepochybně velmi dobrý kancelářský balík, se kterým lze pracovat. Jenže pokud chcete skutečný komfort a 100% kompatibilitu, měli byste sáhnout po Microsoft Office. Office 2010 pro studenty a domácnosti přijde na 2 490 Kč.