Menu

Balík MS zábavy

Balík MS zábavy

Na začátku října vypustil Microsoft svůj multimediální balík Live Essentials ve verzi 2011 a v češtině. Podívali jsme se, co nového nabízí.
VRATISLAV KLEGA

Windows Live Essentials je balík bezplatných aplikací, které rozšiřují možnosti operačních systémů Vista a Windows 7. Obsahuje multimediální nástroje, poštovního klienta i cloud aplikace. Jaké jsou největší novinky?

Windows Live Fotografie: Pozná obličeje

Kdo zná aplikaci Google Picasa, ten si nemůže nevšimnout jasné podobnosti. Nyní program automaticky rozpoznává obličeje na fotografiích, úpravy je možné provádět hromadně jedním kliknutím a nemohou chybět působivé a efektní prezentace. Program také nabízí nástroj na vytváření panoramatických fotografií a z více podobných snímků vyhledá nejlepší části a spojí je do jediného. Mnohem jednodušší je také sdílení vybraných fotografií – jednoduše je nahrajete na Facebook, Flicker nebo třeba SkyDrive.
Program se hodí i pro náročnější úpravy fotografií. Poklikejte na fotografii, kterou chcete upravovat, ta se zvětší a nabídnou se podrobnější nástroje. Překvapivě dobře funguje nástroj "Automaticky upravit", který nejenže vyřeší problém s kontrastem a barvami, ale dokonce i sám obrázek vyrovná, pokud byl vyfocen "křivě". Další zajímavým nástrojem je "Retuš". Jistě, profesionála nenadchne, ale amatérovi bude přesně vyhovovat. Jednoduše tímto nástrojem nakreslíte obdélník a program zde provede automatickou retuš. Skvělé pro odstranění nežádoucích kazů na fotografii.

Windows Live Movie Maker: Neumí DVD Video

Změnami prošel i nástroj na vytváření videa. Jeho ovládání už snad ani nemůže být jednodušší. Nejprve přidáte obsah, ze kterého chcete film vytvořit, poskládáte jej, přidáte efekty, přechody, a máte hotovo. Jednoduše lze přidat také podkladovou hudbu, a komu se nechce experimentovat, ten může sáhnout po nějakém motivu automatického filmu. Vše je opravdu velmi jednoduché. Černou kaňkou tak zůstávají jen možnosti exportu. Sice můžete video přímo exportovat na oblíbený sociální server, ale pokud si chcete vytvořit domácí DVD, pohoříte. Export probíhá jen do formátu WMV, takže budete potřebovat ještě nějaký program, který videodisk vytvoří.

Komunikace: Mail & messenger

Rovněž aplikace Windows Live Mail, což je e-mailový klient, byla vylepšena. Většinu novinek pocítíte jen v případě, že používáte e-mailový účet Hotmail. Co mezi ně patří? Konečně je možné komfortně spravovat více účtů kontaktů i kalendářů, velké přílohy lze velmi jednoduše posílat přes službu SkyDrive.
Messenger konečně nabízí konverzaci v záložkách a přímo do konverzace je možné vkládat fotografie a videa. Messenger je nyní také více propojený se sociálními sítěmi.

Windows Live Mesh: Synchronizace do oblak

Microsoft své služby pro synchronizaci souborů neustále přejmenovává. Napřed to byl Mesh, poté Sync, pak FolderShare, teď je to už zase Mesh. Na jménu ale vlastně nezáleží. Jedná se zkrátka o cloud synchronizaci souborů na internetových serverech. Jde o prostor 5 GB, na který si můžete ukládat dokumenty, hudbu, video, a k těmto souborům lze přistupovat nejen z počítače pomocí aplikace, ale odkudkoliv z internetu. Služba je samozřejmě provázána se službou SkyDrive.

Nezávadný internet: Zabezpečení rodiny

Nechcete, aby vaše dítko navštěvovalo nevhodné weby nebo aby hrálo celý den počítačové hry? Chcete vědět, s kým si píše e-maily a na jaké webové stránky chodí? To všechno dokáže zajistit aplikace Zabezpečení rodiny. Můžete vybrat stránky, které smí být navštěvovány, nebo nechat výběr na automatickém filtru, lze jednoduše určit, ve kterých hodinách je možné hrát hry a jak dlouho. Program zkrátka nabízí kompletní "zabezpečení rodiny".

Windows Live Writer: Snadné blogování

Posledním programem z balíku Live Essentials 2011 je Writer. Jedná se o nástroj pro komfortní blogování. Nejprve si ze seznamu vyberete, kde blogujete a pomocí jakého systému, a pak už jen píšete zprávy podobně jako ve Wordu. Nakonec kliknete na tlačítko "Publikovat", a zpráva se umístí na váš blog. Writer funguje pěkně, kromě textu můžete vkládat i obrázky.

Důležité změny

Za největší změnu považujeme především nástroj Fotogalerie. Práce s obrázky je nyní jednodušší a zdarma jsou dostupné nástroje, které ještě před pár lety měly jen profesionální grafické editory. Rozpoznávání obličejů je také příjemným doplňkem.
VRATISLAV.KLEGA@CHIP.CZ


Foto: Rozpoznání obličejů: Nejprve je třeba každou novou osobu přidat ručně, na dalších fotografiích bude rozpoznána automaticky. Není-li si program jistý, napíše jméno osoby s otazníkem.