Menu

Deset překvapivých míst, kde můžete narazit na IT

Deset překvapivých míst, kde můžete narazit na IT

Dnes už se téměř nesetkáte s běžným předmětem, který by nebyl vybaven elektrotechnikou. Nicméně v následujících deseti věcech byste nejspíš žádné čipy a kabely nečekali. Nebo snad ano?
MANUEL KÖPPL

1 Dotyková tapeta

Zřídka kdy byl "květinový vzor" tak sexy: "Living Wall", tapeta se zabudovanou dotykovou technologií, umí regulovat světlo, hudební přehrávače i kávovar. Bohužel existuje zatím pouze v jednom exempláři na Massachusetts Institute of Technology (MIT).

2 Inteligence pro Barbie

Stará dobrá Barbie mluví – díky počítačovému čipu. Možná se vám může zdát, že věty jako "Dnes vypadáš úžasně!" nebo "Sluší mi to?" znějí primitivně. K Barbie se to ale tak nějak hodí, co říkáte?

3 Tech-shirts

T-shirt neboli tričko s "Wow efektem": S Wi-Fi tričkem máte momentální sílu Wi-Fi signálu neustále na prsou a díky senzorům v "Air-Guitar-Shirt" vás určitě nebude možné přeslechnout ani při hře na obyčejnou kytaru.

4 Zrádné poznávací značky

Ať už v Jižní Africe, v Anglii, nebo v Japonsku – po celém světě se testovaly RFID čipy v poznávacích (registračních) značkách automobilů. Tyto čipy prozradí kradený vůz i řidiče, který šidí mýtné nebo daně.

5 "Ukecané" implantáty

Problém medicíny zabývající se implantáty by mohl být brzy vyřešen. V budoucnu by měly implantáty hlásit pomocí rádiového čipu, zda je okolní tělní tkáň přijala. Pokud ne, mohou lékaři včas nasadit odpovídající medikaci a tím se vyhnout nutným opakovaným operacím.

6 Chytré rýhy v asfaltu

Na dálnicích a ve velkých městech budou ve velkém provedeny výbrusy v asfaltu vyplněné dráty. Ty by měly měřit hustotu provozu a umožnit předpovídání dopravních zácp a inteligentní řízení dopravních světel.

7 Displej z fólie

Na první pohled vypadá nejnovější technika displejů od firmy Sony jako kus fólie. Nicméně v 80 mikrometrů tenké vrstvě se skrývá rolovatelná 4,1" OLED obrazovka, která umí zobrazit 16,7 milionu barev.

8 Papírové letadélko, které se samo složí

Američtí vědci vyvinuli fólii, která se umí sama složit. Tajemstvím jsou programovatelné knihařské stroje, které dokáží fólii ohřát elektrickými impulzy a tím zformovat – a následně stavět letadélka, lodičky a podobně.

9 Platební karta přímo v paži

Kdo chtěl, ten si mohl do listopadu 2009 za pár drobných nechat do nadloktí vpíchnout čip velikosti rýžového zrnka americké firmy VeriChip. Nositelé takového čipu pak mohli platit za pochodu, jako například v baru "Baja Beach Club" v Barceloně – a byli navíc ještě dobře k nalezení.

10 Čip, čip, hurá!

Už mnohokrát se i na mezinárodní úrovni stalo, že nebylo jasné, zda ve vypjatém fotbalovém utkání překročil míč brankovou čáru nebo ne. Podobným sporům by mohl být konec, pokud by fotbalový míč obsahoval čip. Když takový míč přejde magnetické pole brankové čáry, signalizuje ostré pípnutí brankovému sudímu, že beze všech pochybností padl gól.

Verbatim Store 'n' Go Clip-it

USB flash disk jako sponka

Společnost Verbatim představila nový USB flash disk, který v sobě kombinuje digitální nosič a kancelářskou svorku. Jmenuje Store 'n' Go Clip-it USB Drive a je k dostání v řadě pestrých barev a v kapacitách 2 GB (doporučená cena 219 Kč) a 4 GB (299 Kč). USB disk Clip-it je možné používat i jako běžnou kancelářskou sponku a usnadňuje uchovávání všech vašich dat pohromadě na jednom místě, ať jsou elektronická, nebo na papíře. I doručování klasických papírových dokumentů může nyní zahrnovat dodatečné multimediální informace uložené na miniaturním USB disku Clip-it.
INFO: www.verbatim-europe.cz

Lenovo IdeaCentre C200

Rodinný all-in-one počítač

Novinka IdeaCentre C200 představuje cenově dostupný rodinný počítač v kompaktním provedení, který je vybaven 18,5palcovým širokoúhlým displejem s poměrem stran 16:9 a HD rozlišením. Tento all-in-one počítač, který je k dispozici i v provedení s dvoujádrovým procesorem Intel Atom D510 a s integrovanou DVD vypalovačkou, je vhodný pro běžnou kancelářskou práci i zábavu v obýváku. O grafiku se stará čipová sada nVidia ION, která podporuje i video ve vysokém rozlišení. Videokonference umožňují integrované stereoreproduktory a kamera Lenovo High-Sense Webcam. IdeaCentre C200 bude v prodeji za cenu od 10 800 Kč.
INFO: www.lenovo.cz

Nový web o technologiích

Lifestylový časopis Vice spustil s podporou společnosti Intel nový web o technologiích 4004.cz, přinášející každý den novinky z oblasti IT, her a kuriozit. Mottem nového webu je "Vzpoura mozků". Tento trochu legrační slogan vysvětluje provozovatel tím, že nový webzin je zaměřen na mladé lidi. Web 4004.cz chce být dynamičtější než současné IT blogy. Jeho texty jsou proto krátké a místo fotografií používá video. Kromě novinek by měl být součástí stránek i sloupek pro známé osobnosti.
INFO: www.4004.cz