Menu

Nákladné inkousty klamou, maskují, zveličují…

Nákladné inkousty klamou, maskují, zveličují…

Ceny za originální inkoustové kartridže jsou opět na vzestupu. Často se navíc ukazuje, že i nová úsporná balení jsou tak trochu podvodem na uživatele. Chip vám ukáže, čemu byste při nákupu měli věnovat pozornost.

Ať už je to ČSN, spotřeba paliva automobilů nebo osvědčení o úspoře energie u ledničky – různé standardy a normy nás provázejí snad všemi oblastmi života. Důvod je celkem jasný: uživatelé by měli mít možnost porovnávat, aby si mohli vybrat to lepší a levnější a aby věděli, jakou službu za své peníze dostanou. Jak se ale zdá, inkoustové kartridže jsou výjimkou. Přestože i zde existují testovací normy a lze ověřit, kolik stránek je konkrétně možné vytisknout, mnoho výrobců výsledky "vylepšuje".
Tak například Kodak – tento výrobce tiskáren vychvaluje na svých evropských webových stránkách své nové inkoustové kartridže. Slibuje, že pokud přejdete na tiskové řešení Kodaku, ušetříte ročně až 98 eur. To je dost překvapivé sdělení vzhledem k tomu, že Kodak, stejně jako řada dalších výrobců, v poslední době zvýšil ceny svých inkoustových kartridží.
Cena standardní kartridže (černé) je 9,99 eura, množství inkoustu v kartridži se však snížilo. Cena barevných kartridží teď činí asi 17,99 eura, což je přibližně o 17 procent více než dřív, vytisknete s nimi však jen cca o deset stránek více. A ještě je tu tzv. XL kartridž: podle Kodaku s ní vytisknete o neuvěřitelných 70 % víc než se standardní náplní. Tato kartridž se však v "testech" placených Kodakem nikdy neobjeví.
Čistá práce – tedy alespoň pokud někdo chce, aby se zvýšení cen stalo pro uživatele co nejméně transparentním. Na webových stránkách Kodaku je velmi malým písmem uvedeno: "[Hodnoty] byly stanoveny při nepřetržitém tisku podle normy ISO/IEC 24711 za použití vzorové stránky ISO/IEC 19752, nebo podle testovací metodiky firmy Kodak pro all-in one tiskárny. Skutečné výsledky se mohou lišit."

Rozdíl: Laserové testy pro inkoustové tiskárny

Realita je prostá: skutečné výsledky se mohou, ale v podstatě musí lišit od výsledků takovýchto "testů", už jen proto, že Kodak pro své testování používá testovací stránky původně navržené pro laserové tiskárny. Přestože to není zakázané, uživatele to jistě mate.
Podle Kodaku se standardní kartridž vyprázdní až po vytištění 425 stránek. Na toto opravdu pěkné číslo pak samozřejmě firma na svých webových stránkách láká svoje zákazníky.
Pěkné číslo je to i vzhledem k tomu, co nabízí jiní výrobci: například Canon slibuje u svých kartridží vytištění pouze 324 stránek, přitom jejich cena je o 50 procent vyšší (stojí asi 15 eur). Canon však při testech používá zkušební stránky vyvinuté pro inkoustové tiskárny – a ty obsahují více grafiky. Kodak sice také testuje svoje tiskárny podle této mnohem realističtější normy, výsledné hodnoty jsou však hluboko ukryty – z webové stránky si musíte stáhnout 100stránkový PDF dokument. Z údajných 440 stran, které vytiskl Kodak ESP 6150, se po použití testovací stránky pro inkoustové tiskárny najednou stane 284 stránek. Kdo si to chce ale ověřit, musí se dostat až na 49. stránku zmíněného PDF souboru.
Kodak si je sice tohoto problému vědom, podává k tomu ale následující vysvětlení: "Podle našeho názoru je použití tohoto standardu a jeho výsledků pro uživatele, kteří sledují nízkou cenu za tisk, pochopitelné. Když se uživatel rozhoduje, jaký typ tiskárny si zakoupí, musí si odpovědět na otázku, kolik stran bude tisknout černobíle. To je velmi důležité. Navíc pomocí normy ISO 19752 mohou spotřebitelé mnohem snadněji porovnat náklady na černobílý tisk u laserových a inkoustových tiskáren." Pouze porovnatelnost se specifikacemi dalších výrobců není v tomto případě podporována.

Zklamání: Nepěkné triky s houbičkou a ovladači

Porovnání výsledků testů Kodaku s těmi, které provedli jiní výrobci, například HP nebo Epson, ukázalo, že se výsledky liší o více než pět procent. Epson nám potvrdil, že test byl proveden v souladu s normami pro inkoustové tiskárny, tudíž že rozdíl ve výsledcích nelze vysvětlit. Testovací protokoly firmy Epson však nejsou veřejně přístupné.
Všichni výrobci využívají mezer v testovacích procedurách a více či méně výsledky "přibarvují". Je to samozřejmě dáno tím, že cena zařízení (tiskárny, multifunkčního zařízení) je uměle nízká, aby nalákala zákazníka, a obrat a zisk se pak musí kompenzovat prostřednictvím inkoustu. Hodně peněz a času je také věnováno na vývoj nových typů kartridží (třeba s novým čipem), které se tak snadno nedají nahradit levnějšími alternativami. To pak vede k tomu, že uživatel nemůže v praxi dosáhnout vysněných hodnot z "testů" výrobců. To už ale uživatel v podstatě očekává, stejně jako v případě spotřeby pohonných hmot u automobilů – zde má také specifikace k realitě hodně daleko.
AUTOR@CHIP.CZ

Podvod 1

Důležitý čip
Výrobci tiskáren tvrdí, že čip kartridže má vliv na kvalitu tisku. Jde ale vlastně jen o drahou ochranu proti kopírování.

Podvod 2

Neprůhledné
Velké kartridže působí dojmem, že obsahují hodně inkoustu. Pokud je však kartridž neprůhledná, těžko můžete zjistit, kolik inkoustu v ní vlastně je.

Podvod 3

Houbička
Některé kartridže mají uvnitř savou houbičku, která mimo jiné maskuje i to, jaké množství inkoustu v kartridži přesně je.

Podvod 4

Nastavení
Věnujte pozornost kvalitě tisku. Ovladače tiskárny jsou často nastaveny tak, aby implicitně tiskly ve vysoké kvalitě. Individuální nastavení vám pomůže značně snížit náklady na tisk.

Podvod 5

Dobarvení
Při tisku fotografií je záměrně zvýšena intenzita barev – osoby se pak na fotografiích jeví hezčí a zdravější. HP argumentuje tím, že to tak zákazníci chtějí – navíc ale také prodá více inkoustu…


DRAHÝ SRPEN
V srpnu mnoho výrobců opět zvýšilo své ceny.
Canon PGI-520K            19,2 %
Epson T1282-4 (M)        12,5 %
HP Nr.940 černá              9,5 %
Lexmark Nr.100 barevná    9,1 %
ZDROJ: DRUCKERCHANNEL


ZÁLEŽÍ NA PAPÍRU
S těmito zařízeními se možná brzy obejdete bez papíru.

Wasabi PZ310
INFO : www.dell.com
CENA: cca 80 eur

Tyto malé mobilní fototiskárny kapesního formátu tisknou technologií ZINK (www.zink.com) na "bezinkoustový" papír. V ČR se však zatím neprodávají.

PrePeat
INFO: www.sanwa-newtec.co.jp
CENA: cca 4 100 eur

PrePeat tiskne na speciální papír z PET materiálu, který lze použít asi tisíckrát.

Mazatelný papír
INFO: www.xerox.com
CENA: nestanovena

Xerox pracuje na novém papíře, který se za 16 až 24 hodin sám vymaže a je možné ho znovu použít.


Foto: Špatná metodika: Informace Kodaku o počtu vytištěných stránek jsou zavádějící.

Canon představil G12

Výkonný kompakt v novém

PowerShoty řady "G" mají mezi fotografy dobrou pověst. Nová generace G12 si podle výrobce zachovává nejlepší funkce předchůdce, včetně bohatých možností manuálního ovládání, ale nově nabízí i funkci záznamu HD videa (720p) a hybridní stabilizaci obrazu Hybrid IS. Nový otočný ovladač na přední části dovoluje pohodlnější manipulaci a rychlé manuální ovládání fotoaparátu. PowerShot G12 je také kompatibilní s novým volitelným adaptérem na filtry, který se při zoomování posunuje spolu s objektivem, a zajišťuje tak plné pokrytí v celém rozsahu zoomu.
PowerShot G12 je první model řady G vybavený systémem Canon HS System – tj. citlivým snímačem CCD s rozlišením 10,0 megapixelu v kombinaci s výkonným procesorem DIGIC 4. Ten by měl zajistit vysokou kvalitu obrazu i při snímání s použitím vyšších citlivostí ISO (umožňuje fotografovat tmavší scény bez použití blesku či stativu). V případech, že je použití blesku nezbytné, mohou uživatelé nastavením vyšší citlivosti ISO zvětšit jeho dosah. Při fotografování ve velmi tmavých prostředích lze použít režim Slabé osvětlení (Low Light), v němž lze rozsah ISO rozšířit až na hodnotu ISO 12800.
PowerShot G12 je osazen 28mm širokoúhlým objektivem s 5× optickým zoomem. Schopnost snímání rychlostí až 4,2 snímku za sekundu uživatelům umožní kvalitní zachycení dynamických akcí.
Flexibilitu při fotografování a prohlížení pořízených snímků poskytuje 2,8" výklopný displej s vysokým rozlišením. PowerShot G12 rovněž disponuje optickým hledáčkem (OVF) s možností dioptrického nastavení podle zraku. Zkušeným uživatelům nabídne funkci záznamu nekomprimovaných snímků RAW. Novinkou je také funkce elektronické vodováhy a režim automatického doostřování sledovaných pohybujících se objektů Tracking AF.
INFO: www.canon.cz

Sony Ericsson LiveView

Externí displej pro mobily

Společnost Sony Ericsson představila nový přístroj z portfolia příslušenství Extras – displej Sony Ericsson LiveView. Ten se připojuje ke kompatibilnímu mobilnímu telefonu bezdrátově prostřednictvím Bluetooth a umožňuje uživatelům ovládat telefon přímo, aniž by museli svůj přístroj vytahovat z kapsy nebo ze své tašky. Na displeji se zobrazí textové zprávy, příchozí hovory i aktuální novinky na sítích Facebook a Twitter. Sony Ericsson LiveView umožňuje uživatelům ovládat všechny hudební funkce Sony Ericsson přímo z minidispleje včetně výběru skladeb a regulace hlasitosti. Zároveň lze toto příslušenství využít pro připomenutí naplánovaných událostí v kalendáři nebo v rámci dalších aplikací telefonu. Zařízení se může připevnit na řemínek od hodinek, jako klíčenka nebo na osobní počítač.
INFO: www.sony-ericsson.cz

Vyhledávání na internetu

Google Instant Search v češtině

Dynamické vyhledávání (Instant Search) je nyní dostupné také v českém jazyce. Díky nové technologii se výsledky vyhledávání zobrazují na domovské stránce již během psaní dotazu, přičemž Google ve vyhledávácím políčku navrhuje, jak by celý dotaz mohl znít. Jakmile uživatel mezi navrženými dotazy uvidí frázi nebo slovo, které hledá, může přestat psát. Navíc odpadá povinnost klikat na políčko "Vyhledávání Google". Dynamické vyhledávání běžnému uživateli ušetří v průměru 3,5 sekundy na jeden hledaný dotaz.
Novinka, jejíž vývoj trval společnosti Google několik let, má za cíl zlepšit zkušenost uživatelů s vyhledáváním. Google zjistil, že lidé při vyhledávání stráví nejvíce času zadáváním dotazu (cca 7 sekund) a procházením výsledků (cca 15 sekund). Samotné zpracování dotazu a zobrazení výsledku trvá Googlu jenom několik stovek milisekund. Nová technologie umožňuje uživatelům zkrátit čas vyhledávání dotazu. Pokud si uživatelé přejí zůstat u dosavadního způsobu vyhledávání Google, mají možnost dynamické vyhledávání kdykoliv vypnout (tlačítko pro vypnutí je umístěno v pravém rohu vyhledávacího políčka).
INFO: www.google.cz

Operátoři

T-Mobile: Připojení na den

T-Mobile rozšiřuje nabídku datových tarifů o denní balíček. Pro své klienty připravil Internet v mobilu na 24 hodin za rovných 24 Kč včetně DPH. Nabídka je vhodná pro všechny paušální i Twist zákazníky, kteří nemají aktivovaný jiný datový balíček. Tarifikace se neodvíjí od objemu přenesených dat. Za 24 korun si tak surfaři užijí neomezeného brouzdání po dobu 24 hodin od okamžiku připojení, přičemž pod pojmem "neomezené" T-Mobile rozumí 10 MB. Po překročení tohoto limitu bude rychlost přenosu snížena.

D-Link Boxee Box

Multimediální přehrávač v kostce

Společnost D-Link oznámila svoje plány na uvedení zařízení Boxee Box (DSM-380) v České republice na počátku příštího roku. Tento IPTV box s extravagantním designem ve tvaru černé kostky spojuje "otevřenou aplikační platformu" s funkcemi mediálního centra a prvky sociálních sítí. Připojuje se přímo k televizoru a umožňuje uživatelům rychlý a snadný přístup ke spoustě komerčních nebo individuálně naprogramovaných aplikací prostřednictvím integrovaného TV softwaru od společnosti Boxee. Zařízení dokáže pracovat s obsahem domácí sítě i s obsahem na internetu – například se sociálně-mediálními aplikacemi, jako je Facebook – a zobrazovat jej na TV, aniž by muselo být připojeno ke stolnímu PC nebo notebooku. Pro snadné surfování z pohodlí vaší pohovky slouží dálkový ovladač s plnohodnotnou znakovou klávesnicí na zadní straně. DLink Boxee Box by měl být dostupný od ledna za cenu kolem 6 000 Kč.
INFO: www.dlink.cz

Toshiba 3D LCD TV – Glasses-less 3D REGZA GL1

3D televize bez brýlí

Společnost Toshiba představila na výstavě CEATEC 2010 nové HD televizory, které jsou schopné zobrazit 3D obraz, aniž by uživatel musel mít na očích 3D brýle. Nová řada TV označená Glasses-less 3D REGZA GL1 zatím obsahuje dva modely s velikostí obrazovky 12 a 20 palců. V Japonsku se začnou prodávat koncem prosince. LCD obrazovka televizorů je podsvícena pomocí LED diod a skládá se z několika vrstev – tím je dosaženo třírozměrného obrazu. Omezením je nutnost sledovat televizor jen z určité vzdálenosti a navíc poměrně blízko (90 cm) a omezen je i úhel pohledu.
INFO: www.toshiba.cz

Automobilový web

Zcela nové Auto.cz

Po třinácti letech se počátkem září v zásadně přepracované podobě objevil nejznámější tuzemský automobilový web Auto.cz (www.auto.cz). Důvod změny byl nasnadě – obrovskému množství informací byl stávající kabát těsný. Všechno je tedy nyní jinak: změnilo se logo, design, uspořádání portálu, ale došlo i k celé řadě systémových změn. Kupříkladu už neexistuje Magazín (pouze články, které vycházejí denně), jsou zde nové služby, nové nástroje (např.funkce rychlého třídění obsahu na titulní straně), začaly být využívány tagy neboli štítky, vylepšeno bylo kontextové provázání mezi jednotlivými články a přepracování se dočkala i služba Moje.auto.cz (i když právě tato změna byla nelibě přijata částí komunity tvořící obsah této služby). Za zmínku dále stojí nová služba Jake.Auto.cz, díky které si vyberete značku a model auta, a po dalším kliknutí máte kompletní informace k danému modelu na stránce, dokonce můžete listovat i v jeho generacích.
INFO: www.auto.cz