Menu

Deset rychlých receptů proti pomalému PC

Deset rychlých receptů proti pomalému PC

Je váš počítač velmi pomalý a místo práce musíte neustále na něco čekat? Našich deset tipů vám rychle pomůže vrátit vašemu PC ztracenou kondici.
GUNNAR TROITSCH, VRATISLAV KLEGA

Váš počítač ještě není tak starý, abyste jej museli vyhazovat a kupovat nový, je ale nesnesitelně pomalý a zdržuje vás při práci. Tuto situaci známe moc dobře. Start trvá celou věčnost, počítač reaguje pomalu, i když nemá vůbec nic na práci.
V tomto článku jsme pro vás připravili deset tipů, pomocí kterých snadno a velmi rychle dostanete počítač do plné kondice. Nejde přitom jen o softwarové a hardwarové tipy, ale také o doporučení k nákupu. Třeba rozšíření operační paměti velmi výrazně zrychlí váš počítač. Také USB 3.0 porty mohou výrazně zrychlit počítač, i když nemáte kompatibilní zařízení.
Při nákupu nových pamětí RAM musíte být opatrní. Více RAM zaručeně zrychlí počítač. Pokud má totiž počítač málo operační paměti, musí začít swapovat – ukládá si soubory na pevný disk, a to stojí výkon. Musíte ale správně určit, jaký typ pamětí podporuje základní deska. Jsou to paměti DDR2, nebo DDR3? A na jaké jsou frekvenci? Jakými moduly již máte osazenu základní desku a je tam vůbec místo pro přidání nových? V případě 32bitových Windows máte navíc další omezení: 32bitový systém dokáže adresovat jen 4 GB paměti – celkově. Když od toho odečtete paměť grafické karty a jiné paměti, zjistíte, že tyto operační systémy nevyužijí více než 3 GB RAM. Jiné je to u 64bitových systémů. U domácího počítače nemáte šanci narazit na technologické limity a můžete mít tolik paměti, kolik vám dovolí vaše peněženka.
Více operační paměti se vám nevyplatí, pokud na počítači jen surfujete nebo píšete dopisy ve Wordu. To je lepší investovat do SSD disku (viz rámeček dole). Pokud ale pracujete s velkými obrázky, zpracováváte velké množství informací nebo používáte mnoho aplikací paralelně, více paměti se rozhodně vyplatí.
Od našich tipů nemůžete čekat zázraky. Zrychlení bude v řádu několika desítek procent – čím více tipů aplikujete, tím bude zrychlení větší. Máte-li však starý počítač s pomalým pevným diskem a jednojádrovým procesorem, nezbude vám nic jiného než investovat do nového hardwaru. Nový počítač nemusí být drahý, velmi solidní PC s moderním procesorem Core i3 postavíte i do 10 000 Kč.
I na novém počítači se však vyplatí sáhnout po našich tricích. Zrychlí totiž každý počítač.


Co ještě můžete udělat pro svůj počítač
Pokud ještě používáte Vistu, nebo dokonce stará XP, budete překvapeni, o kolik se počítač zrychlí po přechodu na Windows 7.
NOVÝ OPERAČNÍ SYSTÉM
Windows 7 jsou nejen mnohem šetrnější ke zdrojům počítače, ale také mnohem více vstřícné k uživateli. Nový operační systém může v reálu zrychlit vaši práci s počítačem až o 15 %. Přitom OEM verze Windows 7 není nijak drahá: za verzi Home Premium zaplatíte kolem 1 500 Kč.
MALÝ SSD PRO SYSTÉM
Pokud investujete kolem 1 700 Kč do SSD disku, získáte 32GB SSD disk. To je kapacita pro operační systém a několik nejdůležitějších programů, bohatě to ale stačí na výrazné zrychlení práce. Takový disk má rychlost čtení převyšující 200 MB/s, takže veškeré spouštění programů nebo samotné startování systému je bleskově rychlé. Právě kvůli pomalému načítání dat z pevného disku často čekáte. Navíc pokud se u standardního disku spouští více programů najednou, jeho rychlost čtení klesá o řády – neustále se musí přenastavovávat čtecí hlavičky. To u SSD disků odpadá a rychlost čtení je prakticky konstantní, ať už pracujete s jedním souborem, nebo najednou spouštíte desítky programů.
Na 32GB pevný disk se vám komfortně vejdou i nejdůležitější aplikace. Pokud zabírají více místa, je dobré se zamyslet nad tím, proč tomu tak je. Určitě se vám ale na SSD disk nevejdou všechny dokumenty, filmy a hudba. Z toho důvodu je nutné zvolit jiné umístění těchto souborů.
Ve Windows 7 otevřete "Knihovny", klikněte pravým tlačítkem myši na "Dokumenty " a zvolte "Vlastnosti". Nyní klikněte na "Zahrnout složku" a vyberte složku, kterou nemáte na SSD disku, ale na konvenčním harddisku.

1 Defragmentace disku: Jeden z nejstarších tuningových tipů stále funguje.
2 Položky spouštěné se startem: Nástroje, které nepoužíváte, musí pryč.
3 Rozšíření RAM: Více paměti znamená mnohem rychlejší systém.
4 Pryč s mechanikou: Pokud ji nemáte, je zbytečné ji při každém startu hledat.
5 Aktuální ovladač: Aktualizujte ovladače všech čipů na desce.
6 Stand-by: Má-li se počítač spouštět rychle, nevypínejte jej, ale uspávejte.
7 USB 3.0: Periferie připojené k USB 3.0 7 budou rychlejší.
8 Rychlejší síť: Nepotřebné služby vypněte.
9 Úklid: Bez prachu je počítač stabilnější 9 a rychlejší.
10 Virtuální paměť: Správná hodnota zrychlí práci.

1. Defragmentace disku zrychlí přístup k datům

Budete potřebovat Disk Defrag Screen Saver z Chip DVD
Doba přípravy 3 minuty instalace spořiče obrazovky
Zrychlení práce O 40 % rychlejší pevný disk

Ve Vistě a Windows 7 probíhá defragmentace podle časového plánu. Nelze to však vyřešit chytřejším způsobem? Defragmentujte disk tehdy, když na počítači nic neděláte. O defragmentaci se postará nástroj Defrag Screen Saver. Program je určen pro všechna Windows – od XP až po 7. U Windows 7 a Vista nezapomeňte deaktivovat pravidelný plán defragmentace.

2. Spolu se systémem spouštějte jen to, co skutečně potřebujete

Budete potřebovat Editor registru v systému
Doba přípravy 5 minut na odstranění položek a nový start
Zrychlení práce O 20 % rychlejší bootování

Odstranili jste záznamy ve složce "Po spuštění ", přesto se spouští další nástroje. Jak je odstranit? Pomocí registru. Stiskněte ve Windows klávesy [Win]+[R] a do okna zadejte "regedit". Nyní otevřete HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\ Run a HKEY_LOCAL_USER\SOFTWARE\ Microsoft\Windows\CurrentVersion\ Run a odstraňte všechny klíče, které se nemají spouštět spolu se systémem.

3. Více RAM probudí skomírající systém

Budete potřebovat Operační paměť, šroubovák
Doba přípravy 15 minut bez nákupu pamětí
Zrychlení práce Přibližně o 25 %

Více paměti znamená více výkonu. Paměti se liší podle typu (DDR2, DDR3), podle frekvence a také podle časování (údaj CL). Čím nižší hodnota časování, tím lepší. Počítače s integrovanými grafikami se o paměť RAM dělí právě s videopamětí. Pak je možné snížit hodnotu pro grafickou kartu, získáte tím více paměti pro běžící aplikace.

4. Odstřižení nepřítomných komponent v BIOS zrychlí start

Budete potřebovat Možná příručku k BIOS/základní desce
Doba přípravy 8 minut včetně nového startu
Zrychlení systému O 10 % rychlejší bootování

Před startem operačního systému si BIOS kontroluje, které komponenty jsou součástí systému. Přitom předpokládá, že máte disketovou mechaniku, kterou většina z nás už roky nepoužívá. Proto můžete deaktivovat její zjišťování. Stejně tak můžete vypnout třeba paralelní (LPT) a sériové (COM) porty na základní desce. Vypnutím těchto zbytečností se zrychlí start systému až o 15 sekund.

5. Nejnovější ovladače základní desky zrychlí počítač

Budete potřebovat Ovladače z internetu
Doba přípravy 15 minut na nalezení, stažení a instalaci ovladačů
Zrychlení práce Přibližně o 15 %

Windows může používat hardware efektivně, jen pokud má nejlepší ovladače. Microsoft svá Windows vybavuje univerzálními ovladači, lepší je však sáhnout po těch, které jsou dělané na míru konkrétnímu hardwaru. Navštivte stránky výrobce vaší základní desky a stáhněte odsud ovladače pro čipset, který máte na základní desce.

6. Nevypínejte počítač, jen ho hibernujte

Budete potřebovat -
Doba přípravy 2 sekundy na vybrání jiného tlačítka
Zrychlení práce 20× rychlejší start systému

Rozdíl ve spotřebě počítače mezi vypnutým stavem a hibernací je menší než 2 W. Proč jej tedy vypínat? Když jej hibernujete, bude nový start počítače trvat jen pár sekund. Přitom stačí při vypínání místo vypnutí kliknout na hibernaci. Výhodné je to především ve Windows 7, která běží stabilně i dlouhé týdny; vypínání či přesněji restart tak bude probíhat jen po nainstalování klíčových záplat.

7. USB 3.0 zrychlí dokonce i USB 2.0 zařízení

Budete potřebovat USB 3.0 kartu, šroubovák
Doba přípravy 20 minut bez nákupu karty
Zrychlení práce O 8 % rychlejší komunikace

USB 3.0 je přicházející standard pro rychlé připojení příslušenství. Můžete jej pořídit i do staršího počítače v podobě PCIe karty. Podle našich měření bude i starý USB 2.0 hardware fungovat rychleji, pokud jej připojíte k USB 3.0 portu. U pevných disků bude nárůst rychlosti mezi 5 a 10 %. Pokud si koupíte nový USB 3.0 disk, bude nárůst ještě větší.

8. Nakonfigurujte systém tak, aby nebrzdil síťový provoz

Budete potřebovat -
Doba přípravy 3 minuty na nastavení i nový start systému
Zrychlení práce O 10 % větší propustnost sítě

Při optimalizaci výkonu nezapomínejte ani na síťové připojení. Systém je z výroby nastaven tak, aby uživateli usnadnil instalaci, ale nemyslí na výkon. Přitom je zbytečné, aby v domácí síti počítač neustále vyhledával nové síťové tiskárny a sdílené složky. Otevřete proto "Tento počítač" a zvolte "Nástroje | Možnosti složky", přepněte se do záložky "Zobrazení" a deaktivujte volbu "Automaticky vyhledat síťové složky a tiskárny".

9. Odstraňte prach, aby byl počítač zase tichý a výkonný

Budete potřebovat Vysavač, šroubovák
Doba přípravy 15 minut na otevření, vysátí a zavření PC
Zrychlení práce V extrémním případě o 20 %

Po letech se v počítači usadí množství prachu. Ten se dostává na lopatky větráků i mezi žebra chladičů a teplo pak nemůže opouštět počítač. Pokud polovodičové součástky nemají správnou teplotu, nefungují tak, jak by měly. Třeba CPU se chrání proti přehřátí tak, že automaticky omezí svůj výkon. Prach v počítači zvyšuje jeho hlučnost.

10. Optimalizace swapovacího souboru zajistí lepší výkon

Budete potřebovat -
Doba přípravy 3 minuty včetně nového startu
Zrychlení práce U některých nástrojů o 15 %

Jakmile překročíte velikost operační paměti, systém začne swapovat na pevný disk. K tomu si vytváří speciální soubor. Není však dobrý hospodář. Proto doporučujeme ručně nastavit velikost virtuální paměti. Otevřete "Ovládací panely | Systém | Vlastnosti systému | Upřesnit", v části Výkon klikněte na "Nastavení | Upřesnit | Změnit" a velikost virtuální paměti nastavte na 1,5násobek vaší skutečné operační paměti.