Menu

Bezplatné vylepšení Windows

Na Chip DVD najdete všechny důležité nástroje Microsoftu, popisované pluginy, instalaci Windows Live Essentials 2011, Internet Explorer 9 beta a další výběr zajímavých programů. Programy najdete pod indexem Windows

Bezplatné vylepšení Windows

Podezřelé poukázky pro stahování? S námi ne! Nabízíme jen originální zboží – od Microsoftu. Všechny nástroje najdete na Chip DVD.
MANUEL SCHREIBER, VRATISLAV KLEGA

Pro dovybavení Windows najdete tisíce freewarových nástrojů a stejné množství placených aplikací. Kdo ale nechce utrácet ani se přehrabovat množstvím programů, ten může sáhnout po originálních nástrojích od Microsoftu. Softwarový gigant nabízí zajímavé produkty, které se směle mohou srovnávat s konkurencí. Navíc jsou dokonale přizpůsobené operačnímu systému Windows. A jaké produkty získáte? Jedná se o antivirový program, internetový prohlížeč, nástroje pro správu hudby, videa a fotografií, ale také o plug-iny do palubních nástrojů Windows, třeba pro Media Player. Výhodou je, že tyto nástroje nemusíte nikde hledat – najdete je přímo na Chip DVD.

Bezpečnost: Ochrana systému i souborů

Rychlý virový skener: Co se týče zabezpečení, není standardní výbava systému nijak bohatá. Součástí systému je vlastně jen firewall. Další komponenty chybí. Důležitou ochranu ale doplňuje Microsoft Security Essentials z našeho DVD, který se postará o ochranu před viry a dalšími škůdci.
Antivir od Microsoftu má solidní rozpoznávací schopnosti a příliš nezpomalí počítač. Hodí se tedy i pro starší počítače. Nezapomeňte naplánovat pravidelnou kontrolu disku. To provedete v menu "Nastavení " pod položkou "Naplánovaná kontrola". Nezapomeňte však zatrhnout volbu "Zahájit naplánovanou kontrolu, pouze pokud není počítač používán". Jinak by vás kontrola brzdila při práci.
Microsoft již pilně pracuje na druhé verzi Security Essentials, beta verze je už dokonce ke stažení na stránkách Microsoftu. Nová beta verze je mnohem více propojená s Internet Explorerem, aby surfování bylo co nejbezpečnější, také lépe spolupracuje s firewallem ve Windows a nový bude samozřejmě také skenovací motor, který by měl mít co nejnižší nároky na výkon počítače.
Ochrana dětí: Pokud chcete mít pod kontrolou děti, nainstalujte si z Chip DVD nástroj Windows Live Zabezpečení rodiny. Pomocí tohoto nástroje budete moci kontrolovat, kolik času tráví vaše děti na počítači a na internetu, ale také můžete povolit, na které stránky smí, nebo naopak nesmí přistupovat. Výhodou programu je, že jeho nastavení a správa jsou opravdu velice jednoduché.
Záloha souborů: Pokud nechcete přijít o svá data, musíte zálohovat. Pro zálohování se skvěle hodí nástroj SyncToy z Chip DVD. Jen jednou nastavíte, co chcete zálohovat a kam, a o zbytek se nestaráte. Pro zálohování je vhodný druhý interní disk, případně nějaký druh externího disku.

Fotolaboratoř: Vše pro digitální fotografii

Zpracování obrázků: Projekt Paint.NET je přímo projektem Microsoftu, i když to tak na první pohled nevypadá. Jedná se o jeden z nejlepších bezplatných nástrojů na editaci obrázků a fotografií. Nabízí dostatečné množství nástrojů i efektů, dokonce podporuje i plug-iny třetích stran, které najdete na oficiální stránce programu www.paint.net. Instalaci najdete na Chip DVD.
Panoramatické fotografie: Nástroj Image Composite Editor z Chip DVD vám pomůže složit více obrázků do jediného. Stačí ukázat, které fotografie se mají spojit do panoramatického pohledu, a zbytek už je na programu. Spojení fotografií je přitom překvapivě čisté a kvalitní.
O panoramatické fotografie se můžete okamžitě podělit díky službě Microsoft PhotoSynth (http://photosynth.net). Stačí mít v prohlížeči nainstalovaný Silverlight a vlastnit Windows-Live-ID.
Organizace fotografií: Organizovat tisíce fotografií není tak složité, pokud k tomu použijete nástroj Windows Live Fotogalerie z Chip DVD. Program uspořádá fotografie podle data, ale i podle tagů, díky funkci rozpoznávání obličejů se vás postupem času naučí poznávat na fotografiích, takže jedním kliknutím vyberete fotografie s určitou osobou.
Vedle fotografií nabízí balíček Windows Live také program pro střih videa – Windows Live Movie Maker. Ten vyniká především svým velmi jednoduchým ovládáním, které zvládne každý uživatel.

Multimédia: Požitek z hudby a videa

Interaktivní přehrávač: S přehrávačem Zune vstoupil Microsoft do tvrdé konkurence MP3 přehrávačů. Přestože si v Evropě tento MP3 přehrávač nemůžete zatím oficiálně pořídit, můžete si do počítače nainstalovat alternativní přehrávač hudby, který nabídne jiný přístup než Windows Media Player. Automaticky vyhledá hudbu, videa i fotografie, které máte ve svých knihovnách ve Windows. Přehrávání hudby nabízí plný komfort. Hudbu můžete hledat podle umělce, alba i konkrétního názvu songu, nebo si jen zvolíte žánr, a program vybere hudbu za vás. Zune nabízí i všechny pokročilé funkce, které by měl mít nástroj pro přehrávání hudby, jako je úprava metadat nebo přidělování obalu CD. Samozřejmě si můžete také vytvářet svoje vlastní playlisty.
Příjemná je funkce "Quickplay". Okamžitě vidíte nově přidanou hudbu, takže si ji poslechnete bez dlouhého vyhledávání, a také uvidíte nejčastěji přehrávané songy, takže své oblíbené písničky už nebudete muset hledat. Zune se postará i o převedení vaší sbírky CD do počítače. Stačí jen vkládat CD do mechaniky, a Zune se automaticky postará o jejich převod do PC.
Kromě hudby přehraje Zune také videa a připraví hezkou prezentaci z vašich fotografií. Nevýhodou přehrávače je, že jej není možné použít k synchronizaci hudby s MP3 přehrávačem jiného výrobce – podporován je opravdu jen Zune.
Rozšíření Media Playeru: Chcete-li o zajímavé funkce rozšířit také svůj standardní přehrávač Windows Media Player, neměli byste minout rozšíření s názvem WMP AutoRate (http://wmpautorate.sourceforge.net). Program funguje velmi jednoduše. Sleduje, které písničky posloucháte celé (přidělí jim bod) a které přeskakujete (odebere jim bod). Za několik dní tak vyprofiluje vaše oblíbené písně a přidá jim "hvězdičky" v hodnocení. Přehrávač tedy bude sám vědět, kterou hudbu máte rádi a kterou chcete poslouchat.
Správné používání Media Centra: Již od dob Visty je součástí systému také Windows Media Center. Podle našich zkušeností ale většina uživatelů program ignoruje nebo jej nepoužívá naplno. S rozšířením Media Browser z Chip DVD ale přidáte do programu funkce, které z něj udělají schopný systém pro nasazení v obývákových počítačích s jednoduchým ovládáním i pomocí dálkového ovladače. Plug-in umí u filmu zobrazit mnohem více informací, třeba i o režisérovi a hercích, nabízí různá témata a hlavně pomocí volby "More Plug-ins" do něj stáhnete další plug-iny, které funkce neomezeně rozšíří.
Další plug-in, který by neměl v Media Centru chybět, je MacroTube. Opět jej najdete na Chip DVD. Jeho pomocí dokáže Media Center přehrávat obsah videoserverů, jako je třeba YouTube, Dailymotion nebo MSN Soapbox. Instalace i nastavení jsou zcela automatické, nic není třeba dále nastavovat.
Pokud chcete rozšířit možnosti přehrávání o další zdroje, neměli byste minout rozšíření MillieSoft. Instalaci najdete na www.milliesoft.co.uk. Pomocí tohoto nástroje můžete sledovat televizní kanály jak z Velké Británie, tak ze Spojených států. Přímo v Media Centru tak můžete přehrávat stovky televizních stanic, jako je třeba BBC nebo NASA TV, ale také filmy z Yahoo Movies, navíc ve velmi dobré kvalitě. Program nabízí ještě jeden velmi zajímavý bonus: zvolte v Media Centru "Miliiesoft | Tuner Free MCE | Preferences | Plug-ins " a aktivujte volbu "Archive Classic Movies". K dispozici tak budete mít zcela zdarma více než 50 klasických filmů.
Upozornění: Při prvním spuštění plug-inu si program bude aktualizovat aktuální nabídku televizních stanic a rádií, to bude trvat kolem deseti minut.
Dalším užitečným plug-inem pro Media Center je Kylo, který si můžete stáhnout na stránce www.hillcrestlabs.com. Toto rozšíření přizpůsobí váš Media Center tak, aby na něm bylo možné surfovat po internetu. Je to prakticky webový prohlížeč, který můžete ovládat ze své pohovky. Je přizpůsoben pro rozlišení Full HD televizorů a pro ovládání pomocí dálkového ovladače. Navíc podporuje Flash, takže si bez problémů pustíte i videa třeba ze serverů stream.cz. Váš obývákový počítač tak bude skutečně multimediální.

Doplňky: Praktické programy

Lepší browser: Zapomeňte na časy, kdy Internet Explorer zaostával za svou konkurencí. Jeho nová verze je bleskově rychlá, dokáže využívat výkonu GPU. Díky tomu patří mezi nejrychlejší browsery současnosti. Také jeho ovládání bylo značně zjednodušeno. Nyní obsahuje jen tři tlačítka. První tlačítko slouží pro návrat na domovskou stránku. Pomocí druhého tlačítka se přistupuje k oblíbeným položkám a k historii. Třetí tlačítko je určeno pro nastavení prohlížeče. Novinkou této verze je, že už nikdy neuvidíte žádnou prázdnou stránku. Pokud kliknete na tlačítko pro novou záložku, zobrazí se seznam nejoblíbenějších (nejnavštěvovanějších) webů. Nemusíte tedy ani zadávat adresu, prostě jen kliknete na ikonu s webem. Pokud nechcete, aby některá stránka byla nabídnuta mezi nejoblíbenějšími nebo aby vlastně vůbec nezůstaly v počítači nějaké informace o tom, že jste danou stránku navštívili, klikněte u nové záložky na tlačítko "Procházení se službou InPrivate", které se nachází v pravé dolní části okna. Po zavření tohoto okna nezůstanou v počítači žádné informace o tom, že byla stránka navštívena.
Jednoduchý e-mailový klient: Starší verze systémů od Microsoftu byly již v základu vybaveny jednoduchým e-mailovým klientem Outlook Express. Ve Windows 7 ale e-mailový program chybí. Na Chip DVD najdete Windows Live Mail. V tomto programu nešlo jen o vylepšení vzhledu, ale Microsoft byl také štědrý k nabídce funkcí. Live Mail tak nyní obsahuje také kalendář a speciální možnosti pro posílání fotografií. Nástroj podporuje protokoly POP3 a IMAP, také se ale umí spojit s Hotmailem, což je poštovní účet od Microsoftu, a v tomto případě bude mít Live Mail ještě mnohem více funkcí. Nechybí ani kontrola pravopisu, tu je však třeba aktivovat ručně, praktická je i RSS čtečka.
V kontaktu s přáteli: Windows Live Messenger u nás nepatří mezi nejpoužívanější kecálky, rozhodně to však neznamená, že by byl nekvalitní. Tento instant messenger od Microsoftu nabízí kromě chatu také telefonování a připojení na sociální sítě. Dobře zpracovaná je správa kontaktů a nechybí ani mnoho doplňkových funkcí, jako je posílání souborů nebo hraní her.
Systém na plné obrátky: Pokud patříte mezi zkušené uživatele, jen těžko narazíte na lepší sadu tuningových a analytických nástrojů, než je Sysinternals Suite. I balík těchto cca 100 nástrojů, které najdete na Chip DVD, patří pod křídla Microsoftu. Jedním z nejlepších analytických nástrojů je VMMap. Program zobrazuje využití paměti (fyzické i virtuální) jednotlivými procesy, takže snadno můžete odhalit největší žrouty výkonu systému. Skvělý je také Process Explorer, což je pokročilá verze Správce úloh s mnoha funkcemi. Dává mnohem větší přehled o procesech a službách běžících v systému, než jak to umí obyčejný Správce úloh.
Jak vidíte, systém se dá dobře vybavit jen pomocí nástrojů od Microsoftu, vůbec není třeba sahat po aplikacích třetích stran. Navíc vše potřebné najdete na Chip DVD.
VRATISLAV.KLEGA@CHIP.CZ


Microsoft a cloud
Stále více služeb se přesouvá na internet. Microsoft patří mezi největší průkopníky cloud computingu pro koncové uživatele. Jaké bezplatné služby nabízí svým uživatelům?
SkyDrive: Pokud máte svůj Live účet u Microsoftu, máte také nárok na prostor 25 GB na internetovém disku Microsoftu. Sem můžete umístit dokumenty, fotografie nebo prezentace. 25 GB je dostatečný prostor, je však třeba dávat si pozor na bezpečnost, která není u SkyDrive právě dokonalá.
Office Web Apps: První byl Google, nyní ale i Microsoft nabízí na webu bezplatné kancelářské aplikace. Web Apps obsahují Word, Excel, PowerPoint a OneNote. Programy jsou funkčně značně okleštěné, pro každodenní používání se rozhodně nehodí, ale jako příležitostný nebo nouzový nástroj poslouží více než dostatečně. Výhodou Web Apps je velmi jednoduché sdílení dokumentů mezi více lidmi. Všichni mohou jednoduše pracovat ve stejném programu na stejném dokumentu, který je uložený na internetu, a tedy dostupný odkudkoliv.
Info: www.live.com


Doplňte XP o funkce z Windows 7
Windows 7 jsou rychlejší, modernější a lépe vybavená než Windows XP. Ne každý chce ale na tento systém přestoupit. Jak stará Windows doplnit o nové funkce?
VYHLEDÁVÁNÍ V REÁLNÉM ČASE
Pokud ve Windows 7 kliknete na tlačítko Start, okamžitě se zobrazí vyhledávací řádek, a jak do něj píšete písmena, vyhledávají se programy a soubory. To je velmi praktické. Pokud chcete stejnou funkci také do XP, sáhněte po nástroji Launchy z Chip DVD. Ten nepřidá vyhledávací řádek do menu Start, ale widget bude přímo na ploše systému. Nalezený soubor je možné také přímo otevřít.
NOVÉ FUNKCE PRO OKNA
Windows Explorer v XP není příliš dokonalý. Pokud ale nainstalujete QTTabBar z Chip DVD, rozšíříte jeho možnosti na ještě vyšší úroveň, než jakou nabízí Windows 7. Budete moci používat třeba záložky, ale i další funkce, a to díky plug-inům, které lze do programu nahrát. Program AquaSnap zase může udělat okna průhlednými.
INSTALACE MEDIA CENTRA
Pokud chcete v XP používat také mediální centrum v obýváku, doporučujeme vám sáhnout po Boxee. Je to prakticky multimediální portál, který nabídne vše, co potřebujete od multimediálního centra, a navíc podporuje sociální sítě.
HEZČÍ VZHLED
Nejsme příznivci předělávání vzhledu funkčního systému, ale komu se to líbí… Stačí nainstalovat TrueTransparency, který přidá vzhled Aero, WinFlip zase přidá přepínání oken ve 3D a ViGlance dokáže převést vzhled XP na vzhled Windows 7 tak, že na první pohled nepoznáte, že se jedná o starý systém. Když k tomu ještě přidáte ViStart, který změní vzhled startovacího menu, budete mít dokonalou iluzi toho, že pracujete ve Windows 7.

Foto: Vyhledávací řádek: I v XP můžete využít vyhledávání v reálném čase. Pomůže vám k tomu aplikace Launchy z Chip DVD.


Foto: Live Fotogalerie: Nástroj uspořádá obrázky i videa, nabízí i jednoduché editační funkce
Foto: Microsoft Security Essentials: Virový skener od Microsoftu pracuje celkem rychle a dobře ochrání systém před viry a škůdci.
Foto: Média z internetu: TunerFree vám umožní sledovat stovky stanic, které vysílají po internetu.
Foto: Webový prohlížeč v televizi: Kylo je optimalizován pro surfování na televizní obrazovce a pro ovládání dálkovým ovladačem.
Foto: Internet Explorer 9: Nová verze je znatelně rychlejší. Největšího zrychlení dosáhnete při surfování po webech s multimediálním obsahem.