Menu

Deset nejpokrokovějších biomodifikací

Deset nejpokrokovějších biomodifikací

Kombinací biologie a technologie vědci nejen vylepšují čidla, ale také léčí, na dálku ovládají zvířata nebo mění emoce.
MARKUS SCHMIDT

1 DNA počítač

Švédští výzkumníci vytvářejí pro počítače optické organické vlákno z kombinace DNA a barviv (chromofor). Největším problémem je zatím to, že organický světelný vodič pohlcuje 70 procent světla.

2 Exokostra

Exoskelety jsou pro mazané vědce jako steroidy: nosí se jako oblečení. Sestávají z hydraulických systémů, které pomohou vždy, když je potřeba se vláčet s těžkým vybavením nebo nákladem. Americká armáda v současné době testuje systém jménem "Hulc" – odvolávající se na známou zelenou komiksovou postavu.

3 Protézy s neurallinkem

Protézy neboli náhrady za ztracené nohy či paže nejsou ničím novým. Nejnovější modely protéz se však nyní spojují přímo s mozkem: pacientovi se implantují senzory, které nejen že řídí protézu, ale i přijímají signály z nervových buněk.

4 Kontaktní čočky s rozšířenou realitou

Aplikace pro smartphony, které k obrazům z reálného světa dodávají informace z webu, jsou už známé. Nyní to samé nabízejí i kontaktní čočky – mají LED ukazatele a získávají potřebnou elektrickou energii z rádiových vln.

5 Roboti – brouci

Řídit živé brouky na dálku: to, co zavání sci-fi, realizuje Kalifornská univerzita a americké ministerstvo obrany – africkým zlatohlávkům nasazují elektrody. Doba špionážního letu: 30 minut.

6 Krysí roboti

Výzkumníci z univerzity v Readingu sestavili robota, který má tři kola, pár ukazatelů, nic složitého. Až na mozek potkana, který celého robota řídí. Mozkové buňky přijímají elektrické signály, zpracovávají je a posílají zpět příkazy. Doposud toho krysí robot příliš neumí: vyhýbá se objektům a stěnám.

7 Implantát informující o zdravotním stavu

Umělé srdce s připojením na Google: Vědci v Eindhovenu nechali zasílat umělé srdce zdravotní informace přímo na pacientův mobil s Androidem. Jako přenosový standard slouží "nRF24L01+".

8 Sociálně emocionální mozkové implantáty

Při hloubkové mozkové stimulaci (Deep Brain Stimulation – DBS) jsou u pacientů trpících autismem, schizofrenií či antisociálními poruchami zavedeny do mozku elektrody. Deprese a hyperaktivitu lze pak snižovat speciálním DBS přístrojem.

9 Léčící LED implantáty

Síť flexibilní světlo emitujících diod pomáhá léčit: jako implantát pod kůží uvolňuje dávky léků rychleji a jeho světlo podporuje hojení ran.

10 Umělé oči pro nevidomé

Již přes dvacet let pracují výzkumníci MIT na projektu implantátu sítnice. Cílem je umělé oko pro nevidomé. Pacientům (doposud bylo provedeno šest testů na dobrovolnících) je implantován na oční sítnici přijímací čip, který přijímá data z digitální kamery na brýlích.