Menu

Nápady a peníze

Nápady a peníze

Vážení čtenáři,

všichni víme, že peníze mají velkou moc, zvláště v dnešním tržním světě. Pokud je máte, lze pomocí nich dělat velké věci. Velké věci se ale naštěstí daly a dají úspěšně začít i bez velkých financí. Mám dobrý pocit z toho, že právě v oblasti IT je více než kdekoliv jinde nutnou prvotní podmínkou úspěchu dobrý nápad a hodně tvůrčí práce, nikoliv finanční síla nebo spekulace.
TY NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ PŘÍBĚHY A JMÉNA známe všichni a nemá cenu je opakovat. Přesto velikost a síla některých společností, které vznikly prakticky z ničeho, nepřestává udivovat. Hned začátkem roku se z finančního hlediska o rekord postaral Apple. Součet ceny jeho akcií překročil sumu 300 miliard dolarů. Apple tak potvrdil svoji pozici jedné ze tří tržně nejbohatších firem světa. Kdybychom si ho chtěli koupit, musela by na to celá Česká republika pracovat zhruba rok a půl. Pro srovnání: Na Microsoft by nám všem v ČR v současné době "stačil" rok a čtvrt práce a třeba takový Google má momentálně hodnotu jednoho ročního HDP Česka.
O BUDOUCÍM VÝVOJI ČASTO HODNĚ NAPOVÍDÁ I TOK FINANCÍ: Saxo Bank, považovaná za jednoho z nejlepších světových investorů, v lednu oznámila svoji investici 500 milionů dolarů do Facebooku. Peníze mají jít na získání nových pracovníků, vývoj a případné nákupy menších firem. Hodnota největší sociální sítě se tak nyní odhaduje na zhruba 50 miliard dolarů, tedy například už více než pětinu ceny Microsoftu.
ČÍM DÁL TÍM VĚTŠÍ PENÍZE se točí také v obchodech s miniaplikacemi. App Store, Android Market, Ovi Store, Windows Market Place a mnoho dalších v současné době nabízí celkem přes půl milionu aplikací a mělo by se za ně příští rok utržit už 17,5 miliardy dolarů, což je třetina ročního obratu celého Microsoftu. A možná, že to bude ještě víc, protože rok 2012 se má stát (podle agentury IDC) historicky prvním, kdy klasické PC už nebudou nejprodávanějším IT přístrojem. Tím by se měly stát tablety a smartphony.
MEZI NABÍZENÝMI MINIAPLIKACEMI jsou už dnes hodně populární programy pro sledování TV. Televize obecně bude dalším kolbištěm: giganty upřely velkou pozornost (a svoje vydělané finance) na trh televizních diváků. V Americe a v západní Evropě už letos startuje velký duel mezi Googlem a Applem o televizi na přání. Zatímco Google nabídne internet TV na otevřené platformě, Apple zůstane věrný svému stylu krásného, ale přísně uzavřeného systému. Do souboje se chce zamíchat i Microsoft se svým Xboxem 360, upraveným pro příjem (placeného) vysílání. Tentokrát mě ale ani moc nemrzí, že v Česku budeme tenhle souboj sledovat zatím tak trochu zpovzdáli.
ZA VŠEMI TĚMITO KROKY
a pokusy ale v první fázi stojí chytré nápady a spousta práce, a teprve pak až obrovské sumy peněz. Není to žádné dolování nerostných surovin. A to mě těší. V tomto oboru nikdy nevíte, kdo přijde s něčím úplně novým a převratným. Jisté je jen to, že budeme mít vždy o čem psát a že v Chipu si okurkovou sezonu nikdy moc neužijeme.

Přeji vám hodně zajímavých informací, zábavy a užitku s únorovým Chipem!
Josef Mika, šéfredaktor
josef.mika@chip.cz

 

ZAUJALO NÁS

+ ČESKÁ TELEVIZE NESPÍ. Spustila nové moderní webové stránky a přináší obsah optimalizovaný pro tablety (včetně iPadu) a pro mobilní telefony. Zatím se server ivysilani.cz nezbavil problematického formátu WMV, ale není všem dnům konec.
- IPHONŮM nefungovaly 1. a 2. ledna budíky. Řešení podle Applu: Počkejte do 3. ledna, to už bude vše v pořádku. Uznáváme, že v tyto dny je šílené vstávat podle budíku. Takže chyba programování, nebo vlastnost? Majitelé iPhonů vědí své…
+ LTE SPUSTILI v Německu operátoři T-Mobile a Vodafone. V nabídce mají tarify až do rychlosti 50 Mb/s na downloadu a 10 Mb/s na uploadu. Ale my zase budeme mít pokrytá 3G internetem (o generaci zpět před LTE) skoro všechna města do konce roku 2011.
+ NEJPOUŽÍVANĚJŠÍM INTERNETOVÝM PROHLÍŽEČEM v Evropě se stal koncem minulého roku Firefox. Tvrdí to analytická společnost StatCounter. Internet Explorer tak poprvé přišel o pozici lídra. Rozdíly na špici jsou ale minimální: Firefox má 38,1 %, IE 37,5 %. Výrazně si polepšil Chrome se 14,6 %.
+- GOOGLE zvažuje spuštění vlastní on-line trafiky pro uživatele tabletů a smartphonů s Androidem. Čekají ho ale tvrdá jednání s vydavateli a musí nabídnout lepší podmínky než konkurenční Apple. Chce vydavatelům poskytovat data uživatelů, kteří si jejich periodika budou stahovat. Další obchod s našimi osobními daty?
+ VLASTNÍ WEB opět o něco levněji: Správce domén CZ. NIC snižuje od února velkoobchodní cenu domén s koncovkou .cz ze 155 na 140 korun. Ještě před pěti lety stála roční registrace pětistovku.
- ČÍNA ZAKAZUJE SKYPE A SPOL.: Podle rozhodnutí čínského regulátora budou telefonování po internetu (VoIP) moci poskytovat pouze státem kontrolované firmy Telecom a Unicom. Skype se prostě špatně monitoruje. Co kdyby nějaký důležitý hovor unikl kontrole?