Menu

Otevřete každý soubor

Programy k tomuto článku najdete na DVD pod indexem Vše otevřít

Otevřete každý soubor

PDF nebo DOC zná každý. Co ale třeba CR2 nebo BSB? Chip vám ukáže, jak identifikovat a otevřít jakýkoliv soubor.
VRATISLAV KLEGA

Konečně dorazil e-mail, na který jste čekali. Ale co to? Příloha je ve formátu, který neumí žádný program otevřít. V takové situaci máte dvě možnosti: buď budete dlouze na internetu hledat nástroj, kterému se podaří soubor otevřít, nebo si přečtete náš článek a sáhnete po nástrojích z Chip DVD. V tom druhém případě totiž otevřete jakýkoliv typ souboru.

Hádej, kdo jsem

Škoda že vám kamarád do e-mailu také nenapsal, o jaký soubor se jedná a jaký program potřebujete k jeho otevření. Ještě než se pustíte do experimentování, doporučujeme provést důležitou úpravu: otevřete "Tento počítač", zvolte "Nástroje | Možnosti složky | Zobrazení" a zrušte zatržení u položky "Skrýt příponu souborů známých typů". Tím budete mít zaručeno, že opravdu uvidíte skutečnou koncovku souboru. Výše popsaného jevu často zneužívají hackeři, kteří vám do počítače propašují soubor třeba s názvem "obrázek.jpg.exe". Systém koncovku "EXE" skryje, a když na soubor dvojitě kliknete, neotevře se prohlížeč obrázků, ale spustí se program, a to je opravdu nebezpečné. Po provedení zmíněné úpravy se vám nic takového nestane, vždy uvidíte takovou koncovku, jakou program má.
Pokud starší verze Windows narazila na neznámý soubor, bylo jen na uživateli, aby vybral program, který má soubor otevřít. Novější systémy už mají webovou službu, která vám poradí, výsledky ale nejsou příliš dokonalé.
Mnohem lepších výsledků dosáhnete na serveru http://filext.com. Do pravého horního okna stačí zadat koncovku souboru a kliknout na "Search". Na webové stránce se vypíše popis souborového formátu a také se doporučí program, pomocí něhož soubor otevřete. Je však třeba mít na mysli, že web je určen pro pokročilejší uživatele s výbornou znalostí angličtiny.

Otevřete všechno

Nemusíte zdlouhavě na internetu zjišťovat, jaký program budete potřebovat pro otevření toho kterého formátu souboru. Nástroje z Chip DVD vám ve vším pomohou.
UNIVERZÁLNÍ PROHLÍŽEČ: Pokud se nechcete trápit s otevíráním v různých programech a nechcete trávit čas hledáním aplikace pro otevření nějakého souboru, sáhněte po aplikaci Universal Viewer z Chip DVD. Kolik datových typů aplikace podporuje? To by vydalo na tisíce položek. Navíc se tento počet neustále rozrůstá o nové a nové formáty. Celý systém je navržen velice chytře – základ programu je jen prostředí pro plug-iny, které se starají o otevírání jednotlivých souborů. Program si přitom potřebný plug-in stahuje z internetu, takže máte jistotu, že si vždy najde ten správný a aktuální pro soubor, který potřebujete otevřít.
Universal Viewer není žádným králem ergonomie, ale to nejdůležitější umí: dostanete se k obsahu souboru. Ať už jde o text, obrázek, výkres v CADu, databázi, nebo cokoliv jiného, program si s otevřením poradí. Bohužel zcela chybí možnosti editace a následného uložení dokumentu, je to skutečně jen prohlížeč. Výhodou programu je, že existuje i v portable verzi, kterou si nahrajete na svůj USB flash disk. Program pak spustíte z něj. Díky tomu budete moci otevřít cokoliv kdekoliv.
TO NEJLEPŠÍ PRO OBRÁZKY: Pokud víte, že soubor obsahuje nějakou formu obrázku, sáhněte po nástroji IrfanView. Tento skromný a rychlý nástroj si poradí s jakýmkoliv formátem, navíc vám pomůže i s úpravami obrázků. A nejde jen o jednoduché úpravy – program se hodí pro optimalizaci fotografií, zvládá zmenšování a především je velmi silný v hromadných úpravách.
Ale zpět k podpoře formátu. V základu si program poradí se všemi běžnými i méně používanými formáty obrázků. Další formáty bude umět po doinstalování potřebných plug-inů. Poté si dokáže poradit i s multimediálním obsahem, jako jsou soubory QuickTime, Real Audio nebo výkresy vytvořené v CADu. Výhodou je, že všechny tyto plug-iny najdete v jednom instalačním souboru na Chip DVD. Z programu IrfanView tak uděláte aplikaci, která otevře jakýkoliv multimediální soubor.
MULTIMEDIÁLNÍ PŘEHRÁVAČ: Filmy DivX otevřete v jakémkoliv přehrávači. Váš oblíbený přehrávač si bez problémů poradí i s MKV videem ve vysokém rozlišení. Co ale video, které jste natočili svým mobilním telefonem a které je teď v jakémsi podivném formátu? Obraz je trhaný, zvuk ve formátu AMR není vůbec možné přehrát. Všechny problémy šmahem odstraní oblíbený VLC. Tento nástroj nepotřebuje žádné kodeky – vše potřebné má již integrováno. VLC si poradí s každým videem, včetně streamovaných videí, dokáže opravit poškozená videa, i ta, která mají špatnou synchronizaci obrazu se zvukem. VLC samozřejmě podporuje titulky, nezalekne se ani kontejnerů, které obsahují více zvukových stop. Ať už tedy budete přehrávat jakékoliv video, VLC vás vždy podrží.
BLU-RAY: Pokud si váš operační systém Windows neporadí s přehráváním filmů na discích Blu-ray, sáhněte po přehrávači DAPlayer z Chip DVD. Tento přehrávač je hardwarově orientovaný, dokáže tedy využít speciální instrukce procesoru pro co nejefektivnější přehrávání a měl by si poradit s každým audio- a videoformátem. Nepotřebuje přitom žádné kodeky, veškerou potřebnou výbavu již přehrávač obsahuje.

Konvertor: Každému to pravé

Někdy se stane, že máte soubor s videem či hudbou, který sice v počítači otevřete, ale váš multimediální přehrávač připojený k televizoru nebo kapesní MP3 přehrávač si s formátem neporadí. Potom nezbývá nic jiného než převést soubor do takového formátu, se kterým si přehrávač poradí.
UNIVERZÁLNÍ PŘEVÁDĚČ: Pro převod formátů můžeme doporučit oblíbený konvertor SUPER 2010. U tohoto konvertoru stačí, když vyberete zdrojový soubor a pak jen zvolíte, pro jaké zařízení se má video nebo audio exportovat. Zkrátka vyberete, že video budete prohlížet na iPhonu, a o zbytek se nestaráte. Program nastaví správné rozlišení a zvolí takový formát, který je pro dané zařízení nejlepší. Zkušenějším uživatelům nabídne volnou ruku, takže si mohou vybrat kodek na přání, pro ně ale máme tip na lepší program.
PŘEVÁDĚČ PRO ZKUŠENÉ: Patříte-li mezi zkušené uživatele, sáhněte po konvertoru MediaCoder z Chip DVD. Ten existuje jak pro 32-, tak pro 64bitovou verzi operačního systému a navíc podporuje převodník CUDA. Pokud tedy máte grafickou kartu nVidia, která převodník CUDA podporuje, můžete se těšit na opravdu bleskové převody videa. Supervýkonné GPU grafické karty se postará o převod videa do takového formátu, jaký potřebujete (a jaký CUDA umí). Výhodou MediaCoderu je obrovská volnost, kterou vám program nabízí. Můžete si zvolit kodek, bitrate, formát, ořez obrazu, jeho rozlišení, frame rate, u zvuku si také vyberete všechny detaily, přímo do filmu můžete nechat zakomponovat titulky, vše pak exportujete do takového kontejneru, jaký potřebujete.

Prohlížeč pro programátory

Kdo se věnuje programování, ať už přímo aplikací, nebo třeba jen webových stránek, ten by neměl programový kód prohlížet v běžných prohlížečích. Je to velmi nepřehledné, hůře se objevují chyby a vůbec se pak s kódem špatně pracuje.
Kdo má vývojové prostředí, ten takové problémy nemá, jenže ne každý má třeba na přenosném notebooku drahé nástroje nainstalované. Jak tedy komfortně prohlížet a upravovat programový kód?
SE ZVÝRAZNĚNÍM SYNTAXE: Skvělým nástrojem je PSPad. Pokud v něm otevřete programový kód, okamžitě zvýrazní syntaxi. Vidíte tak všechna klíčová slova, pokud by některé bylo špatně napsané, okamžitě bude mít jinou barvu a snadno jej uvidíte. Pokud někde zapomenete uzavřít závorku nebo uvozovku, také to v textu okamžitě uvidíte.
PSPad má navíc další nástroje, které tvůrce kódu využije. Jedná se třeba o hexaeditor, je možné editovat v unicode a nabízí se funkce pro rychlé zobrazení oken vedle sebe. Tak můžete rychle porovnat dva soubory. PSPad je navíc modulární – je možné jej rozšířit, takže bude umět třeba i váš kód zkompilovat.
VRATISLAV.KLEGA@CHIP.CZ


CO ČÍM OTEVŘÍT
Tyto typy souborů dělají uživatelům problémy. Ukážeme vám, o jaký formát se jedná a pomocí čeho ho otevřít.

KONCOVKA SOUBORU TYP PROGRAM, KTERÝM SOUBOR OTEVŘETE
Typ      Program, kterým soubor otevřete
001      Rozdělený soubor HJSplit, PowerArchiver
ASPX    Aktivní stránka .NET MS Internet Information Servis
CGI      Script Poznámkový blok, PSPad
DAT     Poštovní soubor Winmail
DMG     Obraz disku IsoBuster Pro, Alcohol 120% aj.
DOCX   Text OpenOffice, MS Office 2007, 2010
DRW    Vektorová grafika Windows Draw, topCAD
EML     E-mailová zpráva MS Outlook, Notepad, PSPad
EMZ    Enhanced Matafile (EMF) MS Visio
EPS     Obraz IrfavView s plug-iny, Corel PhotoPaint X3
EPUB   E-Book EPUBReader, Stanza, Mobipocket Reader
ESL     Skript MS Visual FoxPro
EXP     Chat ICQ
FKK     Archiv MissHuge Pro
ICA     Citrix soubor Citrix XenApp
ODF    Uložená hra Star Trek Armada 2
ODT    Text OpenOffice, StarOffice, Word
PSD    Grafika Adobe Photoshop
PST    Soubor Outlooku MS Outlook
PUB    DTP MS Publisher, Adobe PageMaker
SFV    Kontrolní součet QuickSFV, Check SFV
WPS   Text MS Works, OpenOffice, Word
WSP   Rozdělený soubor Winsplit


Správná asociace
Je k vzteku, když si pro jeden typ souborů nainstalujete určitý program a on si bez vašeho vědomí přivlastní všechny typy souborů, které umí otevírat. Ukážeme vám, jak tuto záležitost zase uvést do pořádku.

Při zkoušení programu PowerArchiver si tento komprimační nástroj přivlastnil všechny typy archivů. My však přes něj archivy otevírat nechceme. Proto si ukážeme, jak vše vrátit do původního stavu.
KOMFORTNÍ NÁSTROJ
Pomůže nám nástroj Default Programs Editor z Chip DVD. Program se nemusí instalovat, stačí jej zkopírovat z Chip DVD a spustit. V nově zobrazeném okně klikněte na tlačítko "Default Programs Editor". Vyberte program, ve kterém chcete soubory opět otevírat – v našem případě se jedná o WinRAR, který uvidíte v seznamu. Klikněte na něj a pokračujte kliknutím na "Next".
Nyní se zobrazí seznam všech typů souborů, se kterými si WinRAR poradí. U každého typu souboru je krátký popis a ve sloupci "Current Defeault" je napsáno, který program je nyní výchozí pro otevíraní souboru – v našem případě tedy PowerArchiver. Klikáme na "Select All", tím označíme všechny typy souborů. Kliknutím na tlačítko "Save Default Programs" se správně nastavená asociace uloží.
ZE SYSTÉMU
Změnu výchozího programu pro otevření je možné provést také přímo ve Windows. Klikněte pravým tlačítkem myši na soubor, který chcete otevírat v jiném programu, a zvolte "Otevřít v programu | Zvolit výchozí program". Zobrazí se nové okno, ve kterém bude seznam doporučených programů – tedy těch, které umí soubor otevřít. Pokud chcete vybrat jiný program, klikněte na tlačítko "Procházet" a vyberte jej ručně. Nakonec nezapomeňte zaškrtnout položku "K otevření souborů tohoto typu vždy použít vybraný program" a okno zavřete kliknutím na "OK". Tím je nová asociace nastavena.
Ve Windows XP je třeba při klikání pravým tlačítkem myši držet klávesu [Shift].

Foto: Plný komfort: Default Programs Editor změní asociaci souborů na požadovanou jedním kliknutím.


Foto: Převod: Pokud si vaše zařízení neporadí s určitým formátem videa, MediaCoder jej rychle a kvalitně převede do kompatibilního formátu.
Foto: Universal Viewer: Program si poradí téměř se všemi typy souborů, se kterými se dostanete do kontaktu.
Foto: Všeuměl: Oblíbený VLC Player si poradí s každým multimediálním formátem. Navíc nabízí nebývalé možnosti nastavení.
Foto: On-line pomoc: Pokud nevíte, kterým programem soubor otevřít, pomůže webová stránka http://filext.com.