Menu

Přelomové technologie roku 2011

Přelomové technologie roku 2011

Čtečky elektronických knih s barevným displejem, OLED televizory a první beta verze Windows 8: Chip přináší přehled 25 revolučních technologií, na které se letos můžeme těšit.
NIELS HELD

1 Barevné displeje pro čtečky e- knih

Jednou z hlavních nevýhod čteček elektronických knih je pouze černobílý displej. Právě prostřednictvím barevného displeje v poslední době čtečkám výrazně konkurují praktičtější tablety, které ale mají kratší výdrž při provozu na akumulátor. Díky nové technologii barevného elektronického inkoustu budou moci čtečky elektronických knih s tablety lépe soutěžit. Technologie Triton představuje cenově dostupnou variantu barevného elektronického inkoustu, který bude možné použít i v nejlevnějších čtečkách. Právě díky barevnému zobrazení bude možné na elektronických čtečkách prohlížet nejen klasické černobílé knihy, ale i časopisy a noviny. Již před koncem roku 2011 přijde na trh barevná verze čtečky Amazon Kindle.
Nečekáme, že díky barevnému displeji převálcují čtečky elektronických knih mnohem univerzálnější tablety, určitě si ale díky dlouhé výdrži a nižší pořizovací ceně najdou svoji cílovou skupinu. Pokud jste měli možnost číst knihu na speciální čtečce, víte, že je to mnohem příjemnější než na podsvíceném a lesklém displeji iPadu nebo jiného tabletu. Rok 2011 bude příznivý i pro vydavatele elektronických knih a například list New York Times hodlá vedle tištěných titulů pravidelně zveřejňovat i žebříček nejúspěšnějších elektronických knih.

2 Větší prosazení Androidu

Před rokem představovaly chytré telefony s operačním systémem Android pouhé 3,5 procenta všech prodaných smartphonů. Dnes pracuje na tomto systému každý čtvrtý prodaný smartphone a obliba Androidu neustále stoupá. Důvodem tohoto úspěchu je mimo jiné fakt, že výrobci nemusejí za použití Androidu platit žádné licenční poplatky a uživatelé si oblíbili rychlé a snadné ovládání. Vývoj Androidu i zařízení, která jej používají, je dostatečně rychlý a ještě rychlejší je vývoj aplikací. V době uzávěrky bylo k dispozici více než 500 000 stažitelných programů. Byla uvedena zcela nová verze Androidu 3.0, která je optimalizována pro stále oblíbenější tablety. Android se však i nadále bude potýkat s výraznou konkurencí od Applu, Microsoftu, Nokie a Intelu (MeeGo).

3 NFC & 3D pro smartphony

Každý čtvrtý až pátý mobilní telefon, který byl v roce 2010 prodán, byl smartphone, v roce 2011 pak bude podle odhadů připadat jeden prodaný chytrý telefon na dva "obyčejné" mobily. Technologie NFC (Near Field Communication) slouží ke komunikaci na krátkou vzdálenost a umožňuje využít mobilní telefon například k nákupu jízdenky na hromadnou dopravu nebo k otevírání zámků automobilu či hotelového pokoje. Tento způsob využití telefonů již úspěšně funguje v Japonsku. Komunikace pracuje většinou prostřednictvím Bluetooth, ale díky novému protokolu Wi-Fi Direct bude možné komunikaci až dvacetkrát zrychlit. Vyšší rychlosti se dočkáme i díky sítím LTE, které začnou pomalu nahrazovat datové přenosy UMTS. Propustnost mobilních LTE sítí se bude zpočátku pohybovat od 20 do 80 Mb/s. V inteligentních mobilech a smartphonech se setkáme s výkonnými dvoujádrovými procesory, jako je například nVidia Tegra 2. Stále populárnější jsou i smartphony vybavené 3D displejem, k jehož sledování není třeba používat speciální brýle. Vzhledem k menší úhlopříčce displejů, nižšímu rozlišení a omezenějšímu potřebnému úhlu pohledu je vývoj a výroba 3D displejů pro smartphony mnohem levnější než v případě 3D televizorů. V kategorii luxusnějších smartphonů se začneme setkávat s OLED displeji.

4 Triumf mobilů s navigací

Zdá se, že jednoúčelovým navigacím pomalu odzvonilo, alespoň co se prodejů mobilních telefonů s on-line navigacemi týče. Integrovaným navigačním systémem nejsou vybaveny jen smartphony s Androidem a Windows, ale i řada Nokií. Výrobci jednoúčelových navigací se snaží nahradit ztráty prodejů vývojem speciálních aplikací. Například Navigon chce zákazníky oslovit aplikací Augmented Reality, která přináší informace o pamětihodnostech a jiných zajímavých místech v okolí. Informace získáte snadno, stačí zamířit integrovaný fotoaparát smartphonu na požadované místo. Zájem klasických výrobců navigačních systémů se rovněž zaměřuje na vylepšení systémů přinášejících přehled o aktuálním stavu dopravy.

5 Notebooky se dvěma operačními systémy a 3D

Poptávka po klasických noteboocích neustále roste. Odhadujeme, že v roce 2011 se zájem o notebooky zvýší o 15 až 20 procent, společnost Samsung dokonce odhaduje dvojnásobný nárůst. Řada nových notebooků bude vybavena 3D displejem, který se hodí pro přehrávání 3D filmů i her. Poměrně úspěšné jsou i notebooky s možností bootovat kromě Windows i do jiného operačního systému. Licence Androidu nic nestojí a notebook je rychleji připraven k práci a vydrží déle na baterii.

6 Tablety zaplaví trh

V roce 2010 způsobila společnost Apple revoluci na trhu s tablety. Již přelom roku ukázal, že tento rok přinese množství nových tabletů, které se budou lišit operačními systémy a výbavou. Téměř jisté ale je, že se na tento trh vrhnou všichni nejdůležitější výrobci notebooků a mobilních telefonů. Objeví se tablety s výsuvnou klávesnicí a bluetoothovým přenosem hudebních souborů. Nejoblíbenější tablety budou vybaveny displeji se sedmi- a desetipalcovou úhlopříčkou. Tablety budou zpočátku vybaveny LCD displeji, ale koncem roku se u nejdražších modelů setkáme i s displeji typu OLED. Rok 2011 bude kromě operačního systému iOS (Apple iPad) hlavně ve znamení Androidu. Na trhu se objeví i tablety s operačním systémem Windows 7, ty ale budou kvůli vyšší energetické náročnosti zajímavé až po uvedení architektury Intel Oak Trail. Nevýhodou tabletů s Windows 7 bude hlavně příliš "počítačové" ovládání, jelikož Microsoft zavrhl připravovanou nástavbu, která měla usnadnit dotykové ovládání Windows 7 pro tablety. Apple se roku 2011 nemusí bát vůbec – iPad se bude úspěšně prodávat až do uvedení nové generace iPad 2, na které již Apple pracuje.

7 Windows Phone 7 vrací úder

Microsoft hodlá obnovit svou poněkud ztracenou pozici na trhu s chytrými telefony, a to pomocí operačního systému Windows Phone 7. Na nových mobilních Windows budou v letošním roce představeny telefony od nejdůležitějších výrobců, jako jsou Samsung, LG a HTC, a podle jejich vyjádření se máme opravdu na co těšit. Zajímavou funkcí Windows Phone 7 má být propojení s herní službou Xbox Live. Analytici očekávají, že Microsoft zvýší do roku 2014 svůj podíl na trhu s chytrými telefony o deset procent.

8 Bohatá nabídka 3D obsahu

Cena 3D televizorů pomalu klesá na dostupnou hranici, ani Blu-ray přehrávače s podporou 3D již nejsou tak drahé, nedostatek je tedy zatím jen pořádného 3D obsahu. Během roku 2011 se setkáme s řadou filmů natočených pomocí 3D technologie, rozšíří se i televizní 3D vysílání a zvýší se i dostupnost poloprofesionálních 3D kamer, takže se můžeme těšit na spoustu obsahu stažitelného z internetu. Hlavním trhákem roku však budou z hlediska 3D počítačové hry a aplikace, kterých se na trhu objeví opravdu požehnané množství. Radost z nich budou mít hlavně majitelé 3D notebooků a AIO počítačů. Novinky čekají i samotnou 3D technologii. Poté, co Toshiba uvedla první stereoskopický 3D televizor, který lze sledovat bez použití speciálních brýlí, se pomalu rozhýbává i konkurence, i když ta zatím přichází pouze s víceméně funkčními prototypy. Očekáváme, že v roce 2011 klesne cena 3D projektorů na úroveň lepších 3D televizorů.

9 4K rozlišení a OLED displeje

Stále častěji se na trhu objevují televizory s novými typy zobrazovacích panelů (například Sharp minulý rok uvedl televizor, který ke klasické trojici RGB pixelů přidává čtvrtý, žlutý pixel, a nabízí tak lepší barevné podání tělových tónů, žluté a zlaté barvy). V letošním roce plánuje společnost LG uvedení prvního 31" televizoru s OLED obrazovkou. Ta zajistí díky extrémně rychlé odezvě a vysokému kontrastu kromě špičkových parametrů i perfektní reprodukci 3D obrazu. Kromě OLED displejů přijdou na trh panely s 4K rozlišením, které bude obsahovat 4× více pixelů než dnešní Full HD rozlišení. Na sériovou výrobu těchto televizorů si ale s ohledem na malé rozšíření filmů v ultravysokém 4K rozlišení ještě asi počkáme.

10 Internet v televizi, televize po internetu

Televizní vysílání šířené po internetu je stále oblíbenější, v blízké době nebude ale internet sloužit jen jako přenosové médium, ale hlavně k obohacení vysílaných pořadů o doprovodné informace a jako on-line půjčovna filmů. K internetovému obsahu budeme pomocí inteligentních televizorů přistupovat bez počítače a pouze prostřednictvím dálkového ovladače. Ještě více lze očekávat od Google TV, která prostřednictvím odpovídajících zařízení umožní vyhledávání videí a filmů na internetu. Google počítá s tím, že uživatelé budou moci prostřednictvím jeho vyhledávače a Google TV zdarma sledovat filmy s placenou reklamou nebo zvolit za poplatek možnost sledovat film bez reklam. Zavedené televizní stanice si pomalu uvědomují nebezpečí, které jim od nového projektu Googlu (a internetu celkem) hrozí, takže rychle investují do on-line videoték a posilují oddělení "nových médií". Během roku bychom se měli i u nás dočkat nástupu nové generace teletextu HbbTV, který umožní snadnější přístup k multimediálním knihovnám České televize přímo z televizoru připojeného k internetu (v případě, že bude k dispozici firmware, který starší LCD TV "naučí" s HbbTV pracovat).

11 TV ovládané gesty

Představením pohybového ovladače Kinect, který spolupracuje s herní konzolí Xbox 360, předvedl Microsoft, že elektronická zařízení lze snadno a pohodlně ovládat pohybovými gesty. Podobným směrem se při vývoji dálkových ovladačů ubírají i výrobci televizorů. Na trhu se nedávno objevily první přístroje s dálkovými ovladači citlivými na pohyb, jejichž prostřednictvím lze ovládat například widgety či virtuální klávesnici na obrazovce televizoru. Televizory příští generace budeme ovládat bez dálkového ovladače pouze prostřednictvím gest.

12 Nové porty, více paměti

V letošním roce se i v domácích počítačích setkáme s technicky revolučním rozhraním LightPeak, které k přenosu dat používá optické kabely a laserové paprsky. V první fázi bude propustnost tohoto rozhraní 10 Gb/s, a bude tedy dvakrát rychlejší než zavedenější USB 3.0. Na rozdíl od USB bude možné prostřednictvím LightPeak připojit nejen klasické periferie, ale také displej. Výhodou USB je však zpětná kompatibilita se staršími zařízeními, takže se přinejmenším po nějakou dobu budeme setkávat s oběma rozhraními zároveň. S ohledem na vzrůstající kapacitu úložných zařízení počítáme i s větším rozšířením UEFI BIOS, který podporuje spolupráci s většími než 2TB pevnými disky. Do konce roku se sníží cena 1 GB úložného prostoru SSD disků na cca 20 až 25 Kč. Očekáváme i příchod gigabitového Wi-Fi standardu a rozhraní TransferJet 2.0, které pomalu začně vytlačovat Bluetooth.

13 Grafika v CPU a množství jader

Spolupráce CPU a GPU se bude dále prohlubovat. Uvedením procesorů SandyBridge Intel představil první CPU, které v rámci své vnitřní architektury obsahuje i grafický čip (GPU). Společnost AMD uvede pod názvem Fusion ještě v tomto roce podobný procesor. Spojení grafické a výpočetní části zaujme především uživatele, kteří si rádi občas zahrají středně graficky náročnou hru, ale nechtějí utrácet za samostatnou grafickou kartu, většinu času výkonnou grafiku nepotřebují a nechtějí zbytečně hlasitý a energeticky náročný počítač. Spojení CPU a GPU do jednoho čipu představuje první krok vývoje tzv. SoC (System on Chip) procesoru, který bude kromě výpočetní a grafické části obsahovat i další funkce, jež jsou dnes umístěny na základní desce počítače. Uvedením serverových procesorů s 12 jádry se Intel přiblížil k hranici, od níž budeme procesory s velkým počtem jader označovat jako "mnohojádrové procesory". AMD chce do konce roku představit serverový procesor se 16 jádry. Ke konci roku 2011 plánuje Intel dokončit vývoj prvního "mnohojádrového" procesoru Knights Corner, který má obsahovat cca 50 jader vyrobených 22nm procesem. V souladu s tímto trendem upravují softwaroví vývojáři své aplikace tak, aby dokázaly plně využít výpočetního výkonu mnoha spřažených jader.

14 Výkonné grafiky s DirectX 11

V tomto roce očekáváme zvýšení výkonu grafických karet o 300 procent, a to při snížení energetické náročnosti. Například grafický čip nVidia Fermi dnes disponuje výkonem dvou gigaflopů na jeden watt, zatímco jeho následovník Kepler se bude moci pochlubit poměrem šesti gigaflopů na jeden wat. Výrobní proces se u nVidie sníží ze 40 na 28 nanometrů. AMD přijde na trh s 32nm grafickými čipy podporujícími DirectX 11. Větší množství teselačních jednotek zajistí rychlejší zpracování výpočtů a plynulejší hrany zobrazovaných objektů, alespoň co se týče her podporujících DirectX 11.

15 První beta verze Windows 8

I když budou Windows 8 oficiálně uvedena až na podzim 2012, první funkční beta verze budou zveřejněny o rok dřív. Nejdůležitější funkce nových Windows, jako například možnost zalogování prostřednictvím webové kamery, budou spadat do oblasti bezpečnosti. Standardní funkcí bude možnost využití výkonného cloudu, díky němuž budete moci na tabletu s Windows 8 pracovat se stejným nastavením, daty a programy jako na stolním počítači a budete do něj moci zálohovat data. Novinkou bude možnost logování na webové stránky prostřednictvím řízení uživatelských účtů. Microsoft slibuje integraci App store a radikální zkrácení doby načítání systému, který by měl podle prvních informací naběhnout prakticky okamžitě. Díky výrazně přepracovanému rozhraní, optimalizovanému pro dotykové ovládání, mají být "osmičky" prvním operačním systémem Windows vyvinutým pro spolupráci s tablety. Díky podpoře různých snímačů bude možné přímo z OS řídit nastavení jasu monitoru v závislosti na okolním osvětlení nebo vypnutí přístroje v okamžiku, kdy uživatel odejde od klávesnice.

16 Kompakty se špičkovými parametry

V roce 2011 očekávají výrobci velký zájem o high-endové špičkové kompaktní fotoaparáty. Této kategorii dlouhou dobu kraloval Canon, ale do segmentu nejdražších fotoaparátů se dnes s úspěchem pouští i konkurenční firmy. Přístroje této kategorie budou mít o 40 procent větší snímače a kvalitní objektivy s vysokou světelností, které i při omezených světelných podmínkách zaručí bez použití blesku dobře prokreslené snímky. Luxusní modely se budou moci pochlubit vysoce kontrastními amoledovými displeji s dotykovým ovládáním. K nejvyšším modelům se stejně jako dosud bude nabízet bohaté příslušenství v podobě dokoupitelných optických hledáčků, redukcí, nebo dokonce výměnných objektivů.

17 Megazoomy s ještě větším přiblížením

V kategorii fotoaparátů s velkým zoomem výrobci zvyšují ohniskovou vzdálenost objektivů, a tak dosahují ještě většího maximálního přiblížení než v minulosti. Největší ultrazoomové "kompakty" dnes mají 35násobný zoom, ale koncem roku 2011 budou dosahovat 40násobného optického zvětšení. V kategorii malých a kompaktních ultrazoomů bude standardem 15násobné optické zvětšení.

18 Přidaná hodnota v podobě GPS, HDR atd.

Výrobci digitálních fotoaparátů se snaží přilákat zákazníky množstvím přidaných funkcí. Během roku se setkáme například s fotoaparáty s integrovaným projektorem, který dokáže promítnout snímky uložené na paměťové kartě. Samsung uvedl na trh fotoaparát se dvěma displeji, kde malý displej na přední straně pomáhá při focení vlastních portrétů. Díky funkci HDR fotoaparát automaticky poskládá výsledný snímek ze snímků pořízených s různými expozicemi tak, aby byly ideálně prokreslené i části, které by jinak byly příliš tmavé nebo přesvětlené. Firma Casio osadila svůj fotoaparát kombinací GPS přijímače a kompasu, který zaznamená polohu uživatele tam, kde není dostupný GPS signál.

19 Oblíbené systémové fotoaparáty

Výrobci bez delší historie v oblasti digitálních zrcadlovek (jako například Samsung, Sony, Olympus, Ricoh nebo Panasonic) si oblíbili kategorii kompaktních fotoaparátů s výměnnými objektivy. Místo průhledového hledáčku je u tohoto typu fotoaparátů snímaná scéna zobrazována přímo na velkém náhledovém displeji s minimálně třípalcovou úhlopříčkou. Stále více zařízení této kategorie přenáší většinu ovládacích prvků místo samostatných tlačítek na displej, kterým lze například volit i objekt, na který se má snímek zaostřit. Tento typ fotoaparátů většinou nabízí bohaté možnosti záznamu pohyblivého videa v Full HD rozlišení a standardně bývá vybaven stereofonním mikrofonem. Velikost snímacího senzoru se přibližuje snímači levnějších DSLR zrcadlovek a díky tomu, že se obejdou bez zrcátka, mohou fotoaparáty této konstrukce dosahovat menších rozměrů. Rozměry systémových fotoaparátů stejně jako jejich cena se budou během roku zmenšovat přibližně o 20 až 25 procent. Výhodou těchto fotoaparátů jsou malé rozměry a nízká hmotnost při zachování velmi dobré kvality výsledných snímků.

20 Digitální zrcadlovky se záznamem videa

Žádný výrobce digitálních zrcadlovek si dnes nedovolí vynechat u nových modelů možnost záznamu videa v plném HD rozlišení. Digitální zrcadlovky nabízejí v současné době stejné možnosti záznamu videa, jakými disponují klasické kamkordéry, včetně připojení externího mikrofonu a výklopného a otočného náhledového displeje. K dispozici je bohatá nabídka doplňků v podobě speciálních stativů, držáků a opěrek.

21 Prodej on-line aplikací

Koncept virtuální prodejny aplikací bude stále oblíbenější a bude se kromě smartphonů a tabletů rozšiřovat i na jiná zařízení. Apple rozjíždí Mac App store s aplikacemi pro notebooky a stolní počítače Apple. Výhodou přímé distribuce softwaru je snížení nákladů o marže dalších prodejců, rychlý přístup k vybraným programům a bezpečná platba. Microsoft přijme podobný způsob prodeje aplikací po uvedení Windows 8 a App store bude i součástí Office 15. Amazon spustí App store s aplikacemi pro přístroje používající Android. Již nyní je k dispozici Kindle store, jehož prostřednictvím lze stahovat elektronické knihy a časopisy jak z platformy PC, tak z iOS (Apple iPhone, iPod Touch a iPad), Windows Mobile a Androidu. Mozzila a Samsung plánují spuštění platforem App store pro různá zařízení, například televizory a mobilní telefony.

22 Ušetřete hromadným nakupováním

Minulý rok zaznamenaly ohromný boom nákupy prostřednictvím hromadných slev a letos budou ještě oblíbenější. Prostřednictvím smartphonu nebo notebooku můžete mít okamžitý přístup k nejnovější nabídce až 90% slev, které získáte díky tomu, že se k vaší objednávce připojí větší množství ostatních lidí a dohromady dostanete zboží za hromadnou cenu, které byste jako jednotlivec nikdy nedosáhli. Nejznámější webové stránky jsou www.slevomat.cz, www.slevin.cz nebo například www.mydeals.cz.

23 Připojte se do mraku

Stále více firem nabízí služby v rámci cloudu, které umožňují uživatelům sdílení souborů mezi jednotlivými zařízeními, on-line synchronizaci dat, ukládání kompletní identity nebo například hraní počítačových her. Výrobci mobilních telefonů nabídnou zákazníkům možnost zálohovat své telefonní seznamy a kontakty a prostřednictvím internetu je snadno přehrát z telefonu do osobního počítače. Masové využívání on-line a cloudových aplikací bude možné díky široké dostupnosti Wi-Fi sítí, dostupným datovým paušálům, klesajícím cenám datového roamingu v EU a možnosti používat telefon například v letadle.

24 Chytré aplikace nahrazují technologie

Díky miniaturním aplikacím dokáží chytré telefony řadu věcí: mohou sloužit jako dálkové ovládání televizoru i síťového mediálního serveru, poslouží k prohlížení YouTube i poslechu internetově šířených rádiových a televizních stanic, čtečky elektronických knih i jako herní konzole. Majitelé iPhonů a iPodů Touch 4. generace stále častěji používají aplikaci FaceTime, která bezplatně nabízí kvalitní videohovory. Některá zařízení lze prostřednictvím HDMI portu připojit k domácím velkoplošným televizorům a poslouží tak jako přenosný mediální server, nebo dokonce set-top box. Fotografie pořízené integrovaným fotoaparátem můžete snadno a okamžitě nahrávat na Facebook. V poslední době lze přímo z mobilních telefonů a tabletů prostřednictvím internetu bezdrátově tisknout na kompatibilní tiskárny a díky integrovanému fotoaparátu a OCR programu poslouží i jako skener. Do budoucna budou hrát smartphony významnou roli v kombinaci s lékařskými aplikacemi: bude je možné využít jako základnu pro EKG snímače propojené pomocí Bluetooth, a budou moci měřit puls, rychlost dýchání nebo úroveň stresu.

25 20krát rychlejší internet

Výrazný rychlostní nárůst internetového připojení přinesou optické kabely s propustností až 1 Gb/s, které budou schopny přenášet data až dvacetkrát rychleji než současná VDSL připojení. Již v roce 2011 se setkáme s připojením o rychlosti downloadu i uploadu 200 Mb/s. Vyšší rychlost připojení připravují i poskytovatelé internetu šířeného po rozvodech kabelové televize, jen rychlost uploadu bude prozatím omezena na maximální hodnotu 100 Mb/s. Domácí LAN i WiFi sítě budou na vysokou rychlost internetu dostatečně připraveny, jelikož gigabitový ethernet je dnes standardem a gigabitová Wi-Fi je už v dohlednu.


Jak funguje barevný elektronický inkoust?
Technologie barevného elektronického inkoustu Triton je založena na mikrokapslích a filtrační vrstvě tvořené barevnými subpixely, které se zbarví v případě, že se pod nimi uložené mikrokapsle přepnou do bílé barvy.
Barevné subpixely (nové)
Barevná filtrační vrstva (nové)
Horní elektroda
Horní elektroda
Čirá tekutina
Čirá tekutina
Mikrokapsle v bílém nebo černém stavu
Spodní elektroda Bílý pigment
Černý pigment

Klasické netbooky

Čekáme snížení zájmu o netbooky, protože hlavním trendem budou menší, přenosnější a rychlejší tablety. Netbooky si však přesto najdou zájemce, kteří kromě konzumace obsahu z internetu občas potřebují na přenosném počítači i něco napsat. Očekáváme, že v řade netbooků se objeví webový operační systém Google Chrome OS, který by mohl přinést svižnější práci s netbooky a snížit jejich hmotnost. Uvidíme, zda nový OS zachrání kategorii netbooků před útokem tabletů.

Menší a tenčí displeje

LED televizory a monitory se supertenkým panelem jsou sice módním hitem, ale praktický přínos tenkého těla je mizivý, protože televizor je vždy tak široký jako jeho podstavec. Pokud byste si přáli supertenký monitor připevnit na zeď, najdete jen málo modelů, jejichž konektory jsou vyvedeny do strany, takže stále musíte počítat s několikacentimetrovou mezerou za televizorem

Dotykové AIO desktopy

Dotykové ovládání osobního počítače integrovaného do displeje stále zní lákavě, i když většina uživatelů, kteří si podobný počítač pořídili domů, se již dávno vrátila ke klávesnici a myši. Problém je v tom, že ovládání nataženou rukou a klouzání prstu po ploše obrazovky je příliš namáhavé. Budoucnost vidíme v kombinaci pohybových senzorů a snadnějšího rozhraní, například ve stylu iOS.

3D fotoaparáty

I když do vývoje 3D fotoaparátů se pustila již většina výrobců, úspěch 3D fotografií je stále ve hvězdách. Prozatím není na trhu mnoho monitorů a televizorů podporujících 3D a otravná je i nutnost nošení 3D brýlí. Proti 3D fotografiím hovoří i fakt, že třetí rozměr si spíše užijeme u pohyblivých videosekvencí než u statické fotografie.

Inteligentní pomocník při zoomování

Každému fotografovi se již stalo, že při velkém přiblížení ztratil pojem o tom, jaký detail má zrovna v hledáčku. U některých fotoaparátů stačí stisknout tlačítko a uvidíte, jakou část scény máte zaměřenu.

Mobilní platby

V budoucnu budete moci používat mobilní telefon k placení mnohem častěji než dnes. V Evropě používá mobil k placení přibližně jedno procento uživatelů. Od placení prostřednictvím mobilu uživatele odrazuje především složitost a obava o bezpečnost transakce. Řešením bude přijetí společného standardu a využití technologie NFC pro autentifikaci platby. Tuto funkci bude mít jak Google Nexus S, tak iPhone 5.

Mediafax na Androidu

Aktuální informace z domova, politiky, zahraničí, ekonomiky, kultury a sportu. K tomu navíc porce nejdůležitějších zpráv z oblasti krimi. To vše mohou mít zájemci díky tiskové agentuře Mediafax vždy po ruce, ať jsou kdekoliv. Umožní jim to speciální bezplatná aplikace pro operační systém Android.
Aplikaci Mediafax pro Android si mohou bezplatně nainstalovat majitelé mobilních zařízení s operačním systémem Android ve verzi 1.6 až 2.x. Její ovládání je jednoduché – každá z osmi záložek představuje konkrétní sekci zpravodajství. Po spuštění zobrazí aplikace souhrn (náhled) zpravodajství podle data vydání ze všech kategorií.
INFO: www.mediafax.cz

Notebook Samsung Series 9

Duralový notebook s SSD diskem

Samsung představil na CES 2011 zajímavou novinku – notebook série 9 s hmotností 1,31 kg, hloubkou 16,3 mm a třináctipalcovou obrazovkou. Na první pohled vypadá jako přímý konkurent Applu MacBook Air, ale pracuje s Windows 7. Notebook je vybaven "SuperBright Plus" displejem se svítivostí 400 cd/m2 a kontrastním poměrem 1 300:1, který spolupracuje se světlocitlivými senzory upravujícími intenzitu podsvícení. Zajímavý je ale hlavně díky šasi ze slitiny duralumin, což je lehký materiál, který je dvakrát pevnější než hliník a používá se při konstrukci letadel. O dostatečný výkon se starají procesory Intel Core i5/i7 druhé generace v kombinaci s pamětí o kapacitě až 8 GB a SSD diskem. Funkce "Fast Start" uživatelům umožňuje začít s notebookem pracovat do 12 sekund od zapnutí. Technologie Fast Start uvede přístroj z režimu spánku do běžného chodu za pouhé tři sekundy. Tento model má také vyšší odolnost a minimální hlučnost a zahřívání. Baterie má podle tiskové zprávy vydržet až třikrát déle než baterie běžného notebooku. Notebook je vybaven webkamerou s HD rozlišením 1,3 Mpx a dotykovým touchpadem s ovládáním pomocí gest.
INFO: www.samsung.cz

HTC Gratia

Nástupce modelu Wildfire

HTC Gratia nabídne v kompaktním těle spolu s 3,2" displejem (rozlišení 320 × 480) také 5megapixelový fotoaparát s funkcí automatického ostření. Součástí nového modelu je i uživatelské rozhraní HTC Sense, které poskytuje uživateli přehled o dění kolem něj. Aplikace Friend Stream sdružuje nejnovější informace z Facebooku, Twitteru nebo Flickru v jediném okně. Telefon je nástupcem populárního modelu HTC Wildfire a používá operační systém Android 2.2. Telefon se prodává za cenu kolem 8 500 Kč vč. DPH.
INFO: www.htc.cz

Skype a YouTube pro Symbian

VoIP klient Skype a aplikace Google YouTube jsou nyní k dispozici pro operační systém Symbian, který se používá ve smartphonech Nokia. Skype ve verzi 1.5 má integrovaný audiokodek "Silk", který zajišťuje dostatečnou kvalitu hlasu i při pomalejším internetovém připojení. Často používané funkce jsou snadno dostupné a přidat si můžete i fotografie. Nová verze YouTube App 2.4 má vylepšené menu a tlačítka a celkově je aplikace přizpůsobena většímu displeji.
INFO: www.skype.com, m.google.com

Nová řada disků Intel SSD 310

Ultramalé SSD disky

Malé SSD disky firmy Intel mají srovnatelný výkon jako modely Intel X25, jsou ale mnohem menší. Najdou tedy využití v přenosných počítačích s dvěma disky, inovativních tabletech nebo integrovaných aplikacích.
Oproti diskům Intel X25 mají disky Intel SSD 310 v provedení m-SATA pouze osminový rozměr (51 × 30 × 5 mm). Zejména v kombinaci s velkokapacitním pevným diskem v počítačích s dvěma disky dokáže Intel SSD 310 výrazně zvýšit celkový výkon počítače, a to až o 60 %. Založeny jsou na paměti NAND flash vyráběné 34nanometrovou technologií. Dodávají se o kapacitě 40 a 80 GB. Kompaktní disk váží pouhých 10 gramů.
INFO: www.intel.com