Menu

Kompletní průvodce světem kabelů

Kompletní průvodce světem kabelů

Někdy jsou příliš dlouhé, někdy nekompatibilní, někdy zbytečně drahé. Chip vám ukáže, jak si vybrat ten správný kabel pro vaše potřeby.
FABIAN KEUDELL

Typický počítač je vybaven asi osmi různými konektory, do kterých je možné připojit různé kabely. Snad každý telefon má svůj vlastní napájecí a připojovací kabel, a dokonce i například standardizované rozhraní HDMI existuje ve čtyřech různých verzích. Abyste se v tomto prostředí lépe orientovali, nabízí vám Chip průvodce po světě kabelů a konektorů, se kterými se můžete v oblasti počítačů a elektroniky setkat. Ukážeme vám tedy například, jak vypadá ethernetový kabel RJ-45 a zástrčka, do které se připojuje, a osvětlíme vám i zvláštní rysy různých kabelů – s tím souvisí například i maximální délka jednotlivých typů. Kromě toho vám také prozradíme, kolik asi za kabel zaplatíte. A pokud už vás nebaví o kabely zakopávat, představíme vám i bezdrátovou alternativu pro každý typ kabelu.

Video: Příliš mnoho standardů mate

Pro přenos obrazových signálů je potřeba v první řadě rozlišovat mezi analogovými a digitálními kabely. U starších zařízení se obrazová data přenáší přes analogové kabely SCART (Syndicat des Constructeurs d'Appareils Radiorécepteurs et Téléviseurs), novější zařízení pak spoléhají na digitální kabely DVI (Digital Visual Interface) nebo HDMI (High Definition Multimedia Interface). Problémy s kvalitním přenosem obrazu mají především analogové kabely. Digitální DVI a HDMI jsou tedy mnohem vhodnější alternativou pro připojení monitorů i televizorů. Výhoda digitálního přenosu spočívá mimo jiné v tom, že případné chyby se mohou eliminovat díky vestavěné korekci chyb.
DVI kabel existuje ve dvou verzích: jednokanálový (single channel) a dvoukanálový (dual channel). U zařízení s maximálním rozlišením 1 920 × 1 200 můžete použít jednokanálový kabel; měl by být ale kvalitní. Limity existují i u délky kabelu. Například HDMI kabely byly navrženy tak, že jejich maximální délka je 15 metrů.
Dejte si pozor i na cenu. Maloobchodní prodejci elektronického zboží často nabízí předražené kabely s kvalitními konektory, například se zlatými piny, jejichž cena může dosahovat až několika tisíc korun. Přitom při vzdálenosti do pěti metrů můžete klidně použít levný kabel za cenu kolem sta korun. Nicméně u kabelů s délkou více než deset metrů už musíte výběru věnovat vyšší pozornost – při použití nekvalitního kabelu se mohou objevit v obraze chyby a artefakty. Nejprve však vyzkoušejte kabel za "rozumnou cenu" a teprve potom dražší. Orientační ceny kabelů najdete u jejich obrázků.
BEZDRÁTOVÁ ALTERNATIVA: Signály moderního HDMI rozhraní můžete přenášet i pomocí bezdrátové technologie. Je to ale stále dost nákladná alternativa. Naše doporučení: Philips SWW 1800 (cena cca 12 000 Kč).

Data: Standardy s variantami

Pro připojení k počítači existuje velké množství různých konektorů a kabelů. Dokonce i nejpoužívanější USB rozhraní (Universal Serial Bus) existuje ve čtyřech různých verzích "koncovek". Není přitom pro ně k dispozici žádný adaptér – pro každý konektor je jiný kabel. Zatímco normální typ A se používá u osobních počítačů, notebooků a USB flash disků, typ "micro USB" se používá především u mobilních telefonů a od roku 2012 se stane standardním konektorem pro dobíjení mobilů.
USB je jedním z mála typů připojení, která kromě přenosu dat zajišťují i dodávku elektrické energie. Délka kabelu je tedy omezena: kabely s nižší přenosovou rychlostí jsou limitovány délkou tři metry. Lépe stíněné vysokorychlostní kabely mohou mít délku až pět metrů. Verze pro pomalejší přenosy dat se neprodávají jako samostatné kabely, ale jsou přímo připojeny k zařízení, jako jsou například počítačové myši nebo klávesnice.
Kdo chce použít USB na vzdálenost delší než pět metrů, musí si pořídit tzv. USB extender, který signál zesílí, případně se prodloužení přenosu realizuje přes síťovou kabeláž. Pak se můžete dostat až na vzdálenost cca 50 metrů bez ztráty kvality (USB extender CAT5, cena cca 600 Kč).
BEZDRÁTOVÁ ALTERNATIVA: Pro bezdrátové připojení můžete použít Wireless USB hub (například od firem Belkin nebo Xystec). Pro bezdrátový přenos dat je ale lepší bezdrátová síť Wi-Fi, pro kterou můžete použít Wi-Fi router, jako například Linksys E1000.

Audio: Starší technologie zpomaluje pokrok

Zatímco pro přenos dat a videa se intenzivně používají digitální přenosové technologie, pro přenos audia je stále standardem analog. Proto je v této oblasti stále velmi důležité používat pro přenos dobrý stíněný kabel s co nejmenším útlumem. Platí zde, že čím je kabel delší, tím je náchylnější k interferencím.
Pro připojení se však často používají dlouhé kabely, což vede ke zvýšení rušivých šumů. Proto se doporučuje, aby kabely s konektory cinch nebo jack měly délku jen do patnácti metrů. Digitální audiokonektory a digitální přenos jsou méně citlivé, protože případné problémy odstraní systém korekce chyb. Tento systém opravy chyb však není všemocný, takže při delších vzdálenostech také vznikají chyby v audiu. Proto je lepší použít digitální audiokabel s cinch konektorem pro kratší vzdálenosti a pro úseky delší než 15 metrů je lepší použít kvalitní, ale nákladnější optický kabel. Speciálně v případě připojení reproduktorů byste se měli spolehnout na kvalitní kabely s velkým průřezem. Pro kabel s délkou 15 až 20 metrů byste měli použít průměr 2,5 mm2, pokud je kabel ještě delší, měl by mít průřez 4 mm2.
BEZDRÁTOVÁ ALTERNATIVA: Nevyžadujeteli 100% kvalitu při připojení hi-endových reproduktorů, můžete použít bezdrátové připojení –můžete si pořídit bezdrátový audiosystém například od firem Creative či Logitech. Kdo chce ale skutečně maximální kvalitu, musí použít dráty. Dobrou střední cestu nabízí u bezdrátových reproduktorů JBL (JBL Control 2.4G Free AW, cca 9 000 Kč).
AUTOR@CHIP.CZ 098100


Videokabely
Kabel SCART
Použití: propojení starších typů televizorů a videorekordérů
SCART kabel přenáší současně audio- a videosignály. Kvůli slabému stínění ale není vhodný pro HD video.
Cena: cca 150 Kč za 5 m
max. délka 5 m*


Kompozitní kabel
Použití: připojení videa starších konzolí
Protože hodnoty jasu a barev jsou smíchány a přenášeny v kompozitním kabelu současně, je kvalita obrazu horší než u SCART. Samostatným přídavným kabelem se přenáší zvuk.
Cena: cca 200 Kč za 5 m
max. délka 10 m*


D-Sub
Použití: analogový přenos videa – používá se především pro monitory a projektory
Především při použití vyššího rozlišení byste měli zvolit kvalitní, dobře stíněný kabel, jinak může docházet k rušení obrazu.
Cena: cca 150 Kč za 5 m
max. délka 11 m*


HDMI kabel
Použití: digitální přenos video- a audiosignálu u hi-fi zařízení
HDMI kabel se skládá z 19 jednotlivých vodičů a je schopen přenášet chráněný videobsah (je HDCP kompatibilní) ve Full HD rozlišení. V závislosti na typu přístroje dokáže přenášet současně video i audio.
Cena: cca 900 Kč za 15 m
max. délka 15 m*


DVI
Použití: digitální připojení videa u monitorů a projektorů
Při digitálním přenosu se používá systém korekce chyb, takže DVI je více imunní proti rušení, a kabel proto může být delší.
Cena: cca 800 Kč za 15 m
max. délka 15 m*Datové kabely
Apple dock konektor
Použití: připojení všech Apple "i-zařízení" k USB
Kabel s nízkou přenosovou rychlostí je závislý
na USB, a proto je jeho délka omezená. Neměl by být delší než 3 metry a připojuje se pouze k USB.
Cena: cca 300 Kč za 1,5 m
max. délka 3 m*


USB kabel
Použití: rychlé připojení mezi počítačem a periferními zařízeními
Kabel přímo připojený k zařízení má omezenou přenosovou rychlost a maximální délku 3 metry. Univerzální samostatné kabely nabízí plnou rychlost a jejich délka může být až 5 m.
Cena: cca 250 Kč za 5 m
max. délka 5 m*


Firewire IEEE.1394
Použití: vysokorychlostní připojení externích zařízení k PC
Firewire kabely IEEE.1394a přenášejí data rychlostí až 400 MB/s. Novější verze standardu IEEE.1394b dosahuje rychlosti až 800 MB/s.
Cena: cca 150 Kč za 4,5 m
max. délka 4,5 m*


SATA
Použití: datový kabel pro připojení komponent (disky, mechaniky) uvnitř počítače
SATA kabely nejsou stíněné, a proto se mohou použít jen na kratší vzdálenosti a uvnitř počítače.
Cena: cca 50 Kč za 1 m
max. délka 1 m*


RJ-45
Použití: síťové připojení mezi počítači
Pro rychlost 100 Mb/s a délku do 5 metrů můžete klidně použít levné kabely. Pro rychlost 1 Gb už byste se měli spolehnout na kabely Cat-5e. Pokud byste měli přesto s přenosem problémy, pomoci by měl dobře stíněný kabel Cat-7, který je však tuhý a špatně se ohýbá.
Cena: cca 150 Kč za 10 m
max. délka 100 m*


USB 3.0
Použití: vysokorychlostní připojení periferních zařízení k počítači
USB 3.0 kabel je možné identifikovat podle modrého označení. Na rozdíl od USB 2.0 používá lepší opravu chyb a napájení proudem o vyšší síle (900 mA) – přenosová rychlost je tak až 5 Gb/s.
Cena: cca 400 Kč za 5 m
max. délka 5 m*


eSATA
Použití: datový kabel pro připojení zařízení mimo počítače
Kabel pro připojení externích zařízení (například pevných disků) může mít díky dobrému stínění délku až 2 metry.
Cena: cca 150 za 2 m
max. délka 2 m*Audiokabely
Digital Audio (S/P-DIF, optical)
Použití: digitální audiopřipojení hi-fi zařízení
V závislosti na typu kabelu můžete audiodata přenášet pomocí kabelu s cinch koncovkou nebo pomocí optického kabelu. Chyby se mohou projevit pouze v případě, že délka kabelu překročí 20 metrů.
Cena: cca 500 Kč za 20 m
max. délka 20 m*


Kabel reproduktorů
Použití: analogový audiokabel pro hi-fi reproduktory
Pravidlo: Pro připojení reproduktorů byste neměli používat kabel pro zvonky. Potřebný je měděný kabel s dostatečným průměrem. Kabel do délky 20 metrů by měl mít průměr 2,5 mm2 – pokud potřebujete překlenout delší vzdálenost, měl by mít kabel 4 mm2. Pro zadní reproduktory sestavy 5+1 můžete také použít kabel 2,5 mm2.
Cena: cca 2 000 Kč za 20 m (průměr 2,5 mm2)
max. délka 20 m*


3,5mm jack
Použití: analogové audiopřipojení mezi hi-fi zařízeními, jako je například iPod nebo headsety
U delších kabelů může docházet k šumům z důvodu odporu vedení. Proto je lepší na delší vzdálenost použít kvalitní kabel.
Cena: cca 350 Kč za 5 m
max. délka 10 m*


Cinch (RCA)
Použití: analogové propojení mezi hi-fi zařízeními
Cinch kabely přenášejí signály na nízké úrovni. Proto je třeba použít pro každý audiokanál samostatný pár vodičů. Pro připojení do vzdálenosti jednoho metru můžete použít i levné kabely.
Cena: cca 400 Kč za 10 m
max. délka 15 m*


* maximální délka bez ztráty kvality signálu