Menu

Nástroje a služby zdarma

Nástroje a služby zdarma

Skvělé nástroje s nulovým tarifem: tentokrát například operační systém pro netbooky, originální textový editor, systémové nástroje – a samozřejmě geniální webové služby i mobilní aplikace.
ALEŠ PŘISTÁL, ALES.PRISTAL@CHIP.CZ

Ascomp Cleaning Suite

Úklid ve Windows v šesti krocích

Stejně jako v našich bytech i v našich Windows se stále hromadí nečistoty a nepotřebné haraburdí: jsou to mimo jiné nepoužívané položky systémového registru, zbytečné příkazy ve složce Po spuštění a nikdy nečtené protokoly, například od Windows Defenderu. Na rozdíl od chuchvalců prachu a špinavých skvrn však zmíněné smetí narušuje nejen pořádkumilovnost obyvatel bytu, ale může ovlivnit i výkonnost celého systému. V podobě Ascomp Cleaning Suite můžete mít šestidílnou soupravu různých úklidových prostředků, jimiž Windows zase jednou pořádně pročistíte a přimějete je ke cvalu. Můžete tak nejen odstranit zmíněné "usazeniny", ale také poklidit v položkách automatického spouštění v registru, odinstalovat už nepotřebné programy a optimalizovat operační paměť.
TIP 1 Pod "Einstellungen" najdete různé volby pro zálohování výchozího stavu. Pomocí "Restore" se do něj můžete později vrátit.
TIP 2 "Drive Cleaner" obsahuje na kartě "Drive Cleaner" volby pro výmaz chybných zástupců i prázdných, a tedy nepotřebných složek.
OPERAČNÍ SYSTÉM: Win 2k/XP/Vista/7
JAZYK: němčina
www.ascomp.de

Diagram Designer

Kreslení schémat

Kreslení organizačních schémat, vývojových diagramů a různých jiných "schémat" je ve většině grafických programů dost svízelná záležitost. Snazší je to s nástrojem Diagram Designer. Podobně jako v softwaru Visio od Microsoftu se jednotlivé bloky a spojovací linie přetahují myší na kreslicí plochu, kde se potom popíší, propojí a upraví co do velikosti a barevnosti. Program podporuje import/export obrázků ve formátu WMF, EMF, BMP, JPEG, PNG.
TIP Na webové stránce výrobce je k dispozici "Language Pack", jímž můžete jazyk nabídky programu přepnout na češtinu.
OPERAČNÍ SYSTÉM: Win 2k/XP/Vista/7
JAZYK: angličtina, čeština
meesoft.logicnet.dk

UpdateStar Freeware Edition

Aktualizace softwaru

UpdateStar má přístup k neustále aktualizované on-line databance s více než 1 200 000 programů. Na jejím základě software analyzuje aplikace na lokálním PC a kontroluje, pro které z nich jsou k dispozici aktualizace. Pokud je to možné, ihned nabídne jejich stažení z vlastní databanky nebo ze serveru výrobce. Pro zjištění podrobností o jednotlivých aktualizacích klikněte na tlačítko "Seznam programů".
TIP UpdateStar je standardně zaváděn automaticky při spuštění Windows. Chcete-li to změnit, pod "Úvodní okno" zvolte "Nastavení ", přejděte na "Jiné" a volbu deaktivujte.
OPERAČNÍ SYSTÉM: Win 2k/XP/Vista/7
JAZYK: čeština, angličtina
www.updatestar.com

OutlookAttachView

Mailové přílohy

Soubory přiložené k e-mailovým zprávám často obsazují spoustu místa na pevném disku, ačkoliv už vlastně nejsou zapotřebí. V programu OutlookAttachView dostáváte do rukou nástroj, který mezi těmito soubory provede důkladnou čistku. Všechny přílohy vypíše v podobě seznamu a umožní vám soubory cíleně odstranit nebo je uložit do vlastní složky, aniž by tím poškodil původní zprávu. Dále je pak možné seznam příloh ukládat do formátů xml/html/text/csv.
TIP Pokud jste v Outlooku založili jen jeden profil, můžete OutlookAttachView použít i bez otevření poštovního programu.
OPERAČNÍ SYSTÉM: Win 2k/XP/Vista/7
JAZYK: angličtina
www.nirsoft.net

Emsisoft HiJackFree

Vypátrání vetřelce

Pomocí HiJackFree hledají zkušení uživatelé Windows stopy, které prozrazují případné malwarové napadení PC. Software shromažďuje informace o běžících procesech, otevřených portech, automaticky spouštěných programech, službách a doplňcích a poskytuje tak přehled o zvláště zranitelných oblastech Windows. Program také funguje jako manažer všech typů "autoruns" používaných v systému.
TIP Tlačítkem "Online Analyse" vpravo nahoře můžete předat data analytickému nástroji na webu, který k mnoha položkám může dodat další informace.
OPERAČNÍ SYSTÉM: Win XP/Vista/7
JAZYK: angličtina
www.hijackfree.com

TimeComX

Časový spínač

Jednoduše koncipovaný nástroj TimeComX přiměje Windows k vykonání řady akcí, jakmile uplyne určitý časový úsek, nastane předdefinovaná událost nebo je dosaženo nastavitelné mezní hodnoty. Například: Pokud vytížení CPU leží po dobu pěti minut blízko 100 %, mají Windows vydat varovnou zprávu. K vyvolání akce je však možné zadat i datum a čas. Produkt lze použít i jako budík, jehož tón si můžete změnit za jakýkoliv jiný.
TIP Nadefinováním hesla můžete nepovolaným osobám v přístupu k TimeComX zabránit. Aby vám rozhraní programu nepřekáželo při práci, je k dispozici nastavení průhlednosti.
OPERAČNÍ SYSTÉM: Win 2k/XP/Vista/7
JAZYK: angličtina
www.bitdreamers.com

Zoner Photo Studio Free

Opravdový obrazový editor

Photo Studio sestává v podstatě hned ze tří aplikací – jsou jimi "Manager", "Viewer" a "Editor" –, které jsou v okně programu rozloženy do tří karet. Když přecházíte z jedné karty na druhou, mění se i nabídky.
"Manager" slouží k načítání, uspořádání a publikování obrázků. Zahrnuje rozhraní Twain, jednoduché zpracovatelské funkce, možnosti pro hodnocení a označování obrazů a kromě toho i diashow a panorámovací funkci. Naproti tomu "Viewer" umí vaše obrázky pokusně otáčet, zoomovat a zobrazit histogram i přeexponování. A konečně "Editor" dává k dispozici četné funkce, které jsou v první řadě potřebné při zpracování fotografií. K nim patří například korekce jasových hodnot a jevu červených očí, klonovací razítko a různé efektové filtry. Tlačítko "Quick fix" má pozvednout kvalitu obrazu na základě několika přednastavených standardních hodnot.
Zoner Photo Studio Free nenabídne funkční rozsah a preciznost programů jako Paint Shop Pro a nezvládá ani pravou techniku vrstev. Na bezplatný software je však nabídka přesto pozoruhodná.
TIP 1 Nástrojem "Iron" v aplikaci "Editor" můžete záměrně znečitelnit texty, například na registračních značkách aut.
TIP 2 V aplikaci "Manager" můžete obrázkům prostřednictvím "Information | GPS" přiřadit geografické údaje. Přitom vám Photo Studio Free dokonce umožní přímo importovat souřadnice z Google Earth.
OPERAČNÍ SYSTÉM: Win XP/Vista/7
JAZYK: angličtina
http://free.zoner.com

Mipony

Rychlejší zavádění

Správce stahování Mipony se specializuje na stahování souborů "jedním kliknutím" u webových hostitelů jako RapidShare, Megaupload nebo Hotfile. Program se přitom pokouší zrychlit i downloady s bezplatnými účty. Další vymoženosti zahrnují mezi jiným pokračování v přerušených stahováních a akustické oznámení při výskytu okna s CAPTCHA grafikou. Mipony nabízí možnost tvorby fronty pro stahování a kontrolu souborů, zda jsou na serveru stále umístěny.
TIP Vyvoláte-li "Options", najdete pod "Premium" formulář pro zadání svých přístupových dat k různým "hosterům".
OPERAČNÍ SYSTÉM: Win 2k/XP/Vista/7
JAZYK: angličtina
www.mipony.net

FavBackup

Snímek browseru

Po přechodu na jiný počítač je vždy třeba nově nakonfigurovat rovněž internetový prohlížeč. Znamená to zkopírovat oblíbené položky, nastavit požadovaný vyhledávač a také bude vhodné nově osadit lištu záložek. Všechna tato nastavení a ještě několik dalších si můžete zazálohovat nástrojem FavBackup do jednoho souboru a z něj je později zase obnovit. Tento software podporuje všechny běžné browsery pro Windows.
TIP Prostřednictvím položky menu "Convert" můžete portovat profily browseru Opera z jedné verze Windows do jiné.
OPERAČNÍ SYSTÉM: Win 2k/XP/Vista/7
JAZYK: angličtina
www.favbrowser.com

Picturez

Štíhlý převodník obrazů

Velké sbírky fotek lze rychle a jednoduše konvertovat nástrojem Picturez. Jakmile obrázky do programu vložíte, převede je do jednoho ze sedmi souborových formátů a také přizpůsobí jejich velikost. Picturez navíc nabízí jednoduchý editor, v němž můžete fotky oříznout na potřebný rozměr. Pohodlné je, že zavést obrázky nebo spustit editor můžete i prostřednictvím příkazů v kontextové nabídce programu.
TIP V editoru můžete ořez přizpůsobit pevným fotoformátům. Za tím účelem pod "Fixed size | Format" zvolte odpovídající poměr stran.
OPERAČNÍ SYSTÉM: Win 2k/XP/Vista/7
JAZYK: angličtina
http://code.google.com/p/picturez

Freemake Video Converter

Univerzální převodník

Freemake Video Converter podporuje přes 80 vstupních formátů filmu, hudby a obrazů – včetně exotů jako amv, mxf nebo shn. Nástroj je transformuje na AVI, MP4, WMV, 3GP nebo MP3, přičemž pro jeden kontejner je na výběr tři až osm profilů s různými kodeky a rozlišeními. Nástroj navíc vypaluje data přímo na DVD nebo je odešle na videoportál YouTube. Freemake Video Converter podporuje převod pro zařízení iPod, iPhone, iPad, PSP, Blackberry, Xbox, Apple TV.
TIP Před převodem soubor sestříhejte v editoru. Za tím účelem klikněte v náhledu souboru na "Edit" a použijte ikony nůžek.
OPERAČNÍ SYSTÉM: Win XP/Vista/7
JAZYK: angličtina
www.freemake.com

CreaWriter

Pro nerušenou tvorbu

Co by mohlo lépe podpořit tvůrčí psaní než pohled na západ slunce nad mořským zálivem nebo zvuk praskajících plamenů v krbu? Právě tohle vám nabízí program CreaWriter, vytvořený pro větší produktivitu a kreativitu uživatelů: krásný obraz na pozadí, zvuk krbového ohně v reproduktoru a spartánskou psací plochu, která neodvádí pozornost různými "vychytávkami", ale poskytuje jenom tři druhy písma a tři jeho velikosti. Tak se můžete plně soustředit na obsah textu.
TIP Vlastní obraz pro pozadí můžete zvolit v pravé nabídce prostřednictvím "Cfg | Background " a kliknutím na řádek "File".
OPERAČNÍ SYSTÉM: Win XP/Vista/7
JAZYK: angličtina
www.creawriter.com

What's my computer doing?

Svižná systémová analýza

Jestliže váš počítač už zase pracuje hlemýždím tempem, tento nástroj v něm vyhledá procesy užírající systémové prostředky. Známe to všichni! Podobně jako jiné správce úloh vypíše všechny běžící úlohy a mj. prozradí, zda jsou pro tyto procesy známy problémy jako vysoké zatížení CPU. Ke každému procesu nástroj ukáže také praktické webové odkazy, například stránky výrobce, položku ve Wikipedii nebo rychlý odkaz na vyhledávač Google.
TIP Vyvoláním "Actions | VirusTotal.com" můžete probíhající proces odeslat na web k malwarové analýze a nechat jej zkontrolovat 40 skenery.
OPERAČNÍ SYSTÉM: Win 2k/XP/Vista/7
JAZYK: angličtina
www.itsth.deURL měsíce

LEECHPACK

Že nemáte čas ani chuť čekat na downloady ze serverů RapidShare, Megaupload a BitTorrent? Pak stahování souborů jednoduše svěřte webové službě LeechPack. Až příslušné soubory přistanou na jejím serveru, budete si je moci přenést do svého počítače obvyklou vysokou rychlostí.
www.leechpack.com

DOCSINOFFICE.COM

DocsInOffice.com nainstaluje rozhraní, přes které budete moci z dialogů "Soubor | Otevřít" ve Wordu, Excelu, PowerPointu & spol. přímo přistupovat k dokumentům z "Google Dokumenty".
www.docsinoffice.com

ENTRI

Entri nabízí jednoduchou možnost psát texty na internetu a následně je prostřednictvím URL zpřístupnit dalším uživatelům. Je to praktické například pro rychlé a jednoduché společné posuzování textu.
http://entri.co


Mobilní aplikace měsíce

TWITJUMP

TwitJump není prvním Twitter klientem pro iPhone, ale určitě mezi všemi vyniká nejlepšími vyhledávacími možnostmi. Aplikace najde během několika sekund osoby, klíčová slova a citáty v komunikaci Twitteru po celém světě a poskytuje výbornou klávesnici.
SYSTÉM: iPhone
DOWNLOAD: www.twitjump.com

FREE ADVANCED TASK MANAGER

Bezplatný správce úloh pro telefony s Androidem je systémový nástroj, s nímž můžete mimo jiné ukončovat běžící programy a odinstalovávat nepotřebné aplikace. Kromě toho nástroj ukazuje stav baterie a operační paměti.
SYSTÉM: Android
DOWNLOAD: www.androlib.com