Menu

Jedním kliknutím PC jako nové

Potřebné nástroje, včetně plné verze nástroje Returnil System Safe 2011, najdete na Chip DVD pod indexem Čerstvá Win.

Jedním kliknutím PC jako nové

Díky skrytému diskovému oddílu budete moci jedním kliknutím polít Windows živou vodou. Systém tak poběží jako v době, kdy byl čerstvě nainstalovaný.
MARKUS HERMANNSDORFER

Každý si rád vyzkouší nové programy, beta verze s futuristickými funkcemi nebo trial verze různých komerčních softwarů. Pokud však programy neinstalujete do virtuálního počítače, narazíte brzy na problém. Vaše Windows budou stále pomalejší a pomalejší. Startovat budou mnohem déle, po startu ještě minutu nebudete moci nic dělat, co chvíli se objeví nějaké chybové hlášení. Pokud si v počítači vytvoříte záchranný diskový oddíl podle našeho návodu, máte vyhráno. Vždy když bude počítač pomalý, obnovíte původní systém, který je mladý, rychlý a zdravý. Většina notebooků a také počítačů má od výrobce zabranou část disku, kde se nachází nástroje na obnovu. I tento diskový oddíl by tedy dokázal systém obnovit. Často je však vybaven reklamním softwarem (crapwarem) a nemá takové možnosti, jako potřebujete. Řešení: Připravte si záchranný oddíl na míru. Náš návod vám ukáže, jak na to.

Po koupi: Pryč s reklamní partition

VHODNÝ PRO: Zcela nová PC
SYSTÉMY: Vista, Windows 7

Nejrychleji budete mít záchranný diskový oddíl připravený na novém PC. Důležité je, abyste odstranili haraburdí, které vám přichystal výrobce počítače. Pro následující kroky budete potřebovat instalační DVD s Windows.
Zvolte "Start | Ovládací panely | Systém a zabezpečení | Vytvořit a formátovat oddíly na pevném disku". Spustí se nástroj pro správu disků. Uvidíte vaši partition s Windows, nejspíš bude označena jako C:. Klikněte na ni pravým tlačítkem myši a zvolte "Zmenšit svazek". Po několika sekundách se zobrazí průvodce. Pomocí něj vytvořte nový diskový oddíl – zadejte jeho velikost, minimálně zvolte 4 000 MB. Dokončete průvodce. Ve správě disků pak uvidíte nový nepřiřazený diskový oddíl. Klikněte na něj pravým tlačítkem myši a zvolte "Nový jednoduchý svazek". Spustí se nový průvodce. Klikejte na tlačítko "Další" tak dlouho, až projdete celým průvodcem. Do systému se vám připojí nový diskový oddíl. Nyní vezměte instalační s Windows a celý jeho obsah překopírujte na tento nový diskový oddíl.
Nyní je ještě třeba, abyste nový diskový oddíl oživili – aby bylo možné z něj bootovat. Spusťte proto příkazovou řádku s právy správce a zadejte příkazy
e:
cd•\boot
bootsect•/nt60•e:

(kde "e:" je písmeno, které systém přidělil vašemu novému diskovému oddílu).
Nyní by se mohlo stát, že váš primární systém nebude startovat. To nebudeme riskovat. Nainstalujte si proto nástroj EasyBCD z Chip DVD. Po instalaci se program spustí. Klikněte na tlačítko "Add New Entry". V řádku "Drive" vyberte "E:\", případně takové písmeno, které je přiřazeno novému diskovému oddílu. Do řádku "Name" zadejte "Recovery ". Změny potvrďte kliknutím na tlačítko "Add Entry". Program zavřete. Nyní můžete zkusit restartovat počítač. Před startem samotného systému by se mělo objevit bootovací menu, které vám nabídne jak současnou verzi vašeho operačního systému, tak onen "recovery" diskový oddíl.
Nyní je ještě třeba, abyste se zbavili diskového oddílu, který vytvořil výrobce počítače. Ten nebude potřeba, navíc tím získáte cca 10 GB na pevném disku. Odstranění je možné provést mnoha způsoby. Skvěle se k tomu hodí nástroj GParted, který si můžete stáhnout ze stránky http://gparted.sourceforge.net/download.php. Stáhněte si ISO a jako obraz disku jej vypalte na CD. Z něj nastartujte počítač. Vyberte "Partition | Delete" a smažte diskový oddíl pocházející od výrobce. Jakmile bude pryč, zvolte "Partition | Resize/move" a zvětšete svůj diskový oddíl, na kterém máte uložená Windows. Nyní můžete nástroj opustit.
Může se stát, že jste touto změnou odstranili bootsektor. To ale vůbec nevadí. Nastartujte počítač z instalačního DVD Windows a vyberte opravu počítače. Instalátor pozná, že je poškozený bootsektor, a sám jej opraví.
Na Recovery oddílu nyní budete mít plnou instalaci Windows, kterou můžete kdykoliv využít. Instalace také obsahuje řadu užitečných nástrojů na opravu stávajícího systému. Ty použijete v případě, že už vaše Windows nejsou schopná fungovat.

Kompletní zabezpečení: Klonování disků

VHODNÝ PRO: Stará, zajetá PC
SYSTÉMY: Vista Ultimate, Busines, Enterprise

Čerstvý systém je rychlý a pěkný, jenže se těžko používá. Chybí mu aplikace, osobní soubory, nastavení. Nejjednodušší bude vytuněný systém ve špičkové kondici bezpečně zazálohovat – celý systém, včetně ovladačů. Budete k tomu potřebovat další disk, na který zálohu uložíte. Ukládat zálohu na stejný disk nemá valný smysl. Ve Windows klikněte na Start a do vyhledávacího řádku zadejte
sdclt
Spustí se "Centrum zálohování a obnovení ". Zde pak zvolte "Zálohovat počítač". Spustí se průvodce, který vám se zálohou pomůže. Jednoduše vyberete, že celou zálohu chcete uložit na druhý pevný disk, a o zbytek se nemusíte starat. Kompletní systém budete mít zakonzervovaný. Až budete potřebovat data dostat zpět, jednoduše nabootujete počítač z instalačního DVD Visty a obnovíte celý systém se vším všudy.

Migrace: Duplikace Windows

VHODNÝ PRO: Stará a pomalá PC
SYSTÉMY: XP Home, Vista Home Premium

Pokud nemáte vyšší verzi Windows (Ultimate apod.), musíte se při kompletní záloze spolehnout na komerční aplikace třetích stran. Skvěle k tomu poslouží třeba plná verze nástroje Paragon Backup & Recovery 2011 z Chip DVD.
Z výroby je program nastaven pro méně zkušené uživatele a všechny větší a vážnější změny jsou dostupné až po zaškrtnutí boxu, pod nímž vždy bývá upozornění, že tyto změny jsou vhodné pouze pro zkušené uživatele. Pro vytvoření zálohy klikněte na "Back Up", v průvodci klikněte na "Next" a vyberte diskový oddíl s Windows. V dalším kroku volíte umístění zálohy. Je zde několik možností včetně ukládání na lokální disky, FTP nebo DVD/BD. Chcete-li zálohu uložit na externí pevný disk, připojte ho k počítači a měla by se vám zobrazit možnost "Save data to physical partitions". Pokud není vidět, zkuste restartovat program, popřípadě počítač. Druhou možností je "Save data to local/network drive", a to v případě, že chcete zálohu uložit na pevný disk v počítači.
Pokud jste si koupili nový počítač, ale starý systém ještě nechcete likvidovat, můžete jej nechat žít ve virtuálním prostředí. Spusťte na starém systému Paragon Backup & Recovery a zvolte možnost "P2V Copy". V druhém kroku zaškrtněte diskovou jednotku "C". V dalším okně aplikace automaticky vyhledá verzi systému a vy vyberete, pro jaký vizualizační program se má vytvořit diskový obraz. Nejlepších výsledků dosáhnete při použití Oracle VirtualBoxu. Zvolte tedy VirtualBox a pokračujte v průvodci. Dále vybíráte, jak velké hardwarové prostředky chcete virtuálnímu stroji přiřadit. Jedním z dalších důležitých kroků je zvolit, kam se má soubor uložit. Velikost obrazu závisí na množství obsazeného místa na vybrané diskové jednotce a může být klidně i několik desítek GB. Proklikejte se průvodcem až na konec a v hlavní obrazovce programu zvolte "Apply".
Po dokončení zálohy nastartujte Windows 7 a nainstalujte si VirtualBox, najdete jej na Chip DVD. V něm klikněte na ikonku "Nový" a nechte se provést průvodcem. Důležité je v posledním kroku zvolit "Použít existující pevný disk" a nastavit správnou cestu k vytvořenému obrazu disku z předchozího odstavce. Pokud vše proběhlo v pořádku, stačí dvakrát kliknout na nově vytvořený virtuální stroj a v novém okně se spustí váš starý systém, tak jak běžel na starém počítači.

Virtuální systém: Zdvojení je jistota

VHODNÝ PRO: Všechna současná PC
SYSTÉM: Windows 7

Současná Windows nabízí ještě lepší ochranu. Shořel vám dům? Ukradli vám notebook? Nic se neděje. Naklonujte svůj systém na on-line disk – do "cloudu".
PŘÍPRAVA: Nejprve potřebujete virtuální jednotku. Spusťte "Správu disků", jak bylo popsáno v prvním kroku tohoto návodu. V nástroji zvolte "Akce | Vytvořit virtuální pevný disk". Jeho velikost nastavte na "6 GB" a zvolte, že je "Dynamicky se zvětšující ". Umístění zvolte na disk, kde máte dostatek volného místa. Nakonec klikněte na "OK". Po několika sekundách se objeví nový pevný disk o velikosti 6 GB. V levé části okna klikněte na tento disk pravým tlačítkem myši a zvolte "Inicializovat disk". Poté na nepřiřazené místo klikněte pravým tlačítkem myši, zvolte "Nový jednoduchý svazek" a pomocí průvodce vytvořte nový diskový oddíl.
ČISTÁ WINDOWS: Pokud chcete zazálohovat jen čistá Windows bez aplikací, nabootujte z instalačního DVD Windows. Na dotaz, kam chcete systém nainstalovat, stiskněte [Shift]+[F10]. Poté zadejte sekvenci následujících příkazů:
diskpart
select•vdisk•file=álním•diskem>
attach•vdisk

Nyní zavřete konzoli a v seznamu disků klikněte na "Aktualizovat". Virtuální disk se teď objeví jako nová jednotka. Na ni nainstalujte systém. Je jedno, že průvodce protestuje, že na tento disk není možné systém instalovat. Nakonec vše proběhne v pořádku.
PROBLÉMY S BOOTOVÁNÍM: Majitelé Windows 7 Ultimate si mohou v bootmanageru nyní pohodlně vybrat, který systém chtějí spustit. Je však trochu nepříjemné, že v seznamu jsou dva systémy pojmenované jako "Windows 7". Kdo se v nich pak vyzná? Problémy pomůže odstranit opět EasyBCD. Spusťte jej, zvolte "Edit Boot Menu", tlačítkem "Delete" odstraňte záznam virtuálního disku. Poté zvolte "Add New Entry". Do řádku "Name" zadejte třeba "Virtuální Windows 7". V dolní části klikněte na "Virtual Disk" a v části "Path" ukažte na cestu k souboru s virtuálním diskem.
Nižší verze Windows, jako je třeba Home Premium, umí pracovat s virtuálními disky, ale jen s malým trikem. Budete k tomu potřebovat nástroje Virtual CloneDrive z Chip DVD a dále nástroj WIM2VHD, který si stáhněte z webové stránky http://archive.msdn.microsoft.com/wim2vhd. Dále budete potřebovat Windows Automated Installation Kit (WAIK) pro Windows 7, který si můžete stáhnout ze stránek Microsoftu. Všechny tyto nástroje jsou dostupné zdarma. Nejprve si nainstalujte Virtual Clone Drive. Poté klikněte pravým tlačítkem myši na soubor " KB3AIK_CS.iso", zvolte "Připojit" a vyberte jednotku, do které chcete obraz disku vložit. Pak nainstalujte WAIK. Vezměte nyní skript "WIM2VHD.wsf" a zkopírujte jej na novou prázdnou partition, která bude později obsahovat virtuální Windows. Partition musí mít velikost minimálně 20 GB, jinak WAIK ohlásí, že je zde málo místa.
Nyní zvolte "Start | Microsoft Windows AIK" a spusťte " Příkazový řádek nástrojů pro nasazení" s právy správce. Dále přejděte na diskový oddíl, který obsahuje zmíněný skript. Nakonec zadejte příkaz
cscript•wim2vhd.wsf•/wim:d:\sources\ install.wim•/sku:homepremium
Tento příkaz předpokládá, že instalační DVD s Windows 7 máte v mechanice označené jako "D:\". WIM2VHD nyní zcela automaticky připraví Home Premium VHD.
KOMPLETNÍ ZÁLOHA SYSTÉMU: Chcete-li zazálohovat celý systémový oddíl, včetně aplikací a souborů, použijte k tomu nástroj Disk2vhd, který najdete na Chip DVD. Nástroj vytvoří z celého vašeho disku jediný soubor.
ULTIMATIVNÍ OCHRANA: Jakmile máte VHD soubor, jste v bezpečí. Jediný soubor obsahuje úplně celý systém. Tento soubor můžete uložit na USB disk, na síťový disk, můžete jej uložit na on-line disk v internetu a kdekoliv k němu mít přístup. Stačí jen spustit Virtual PC a disk do něj připojit.

Bez práce: Stále jako nový

VHODNÝ PRO: Všechny počítače
SYSTÉMY: Windows XP, Vista, 7

Instalace každého programu je tak trochu sázkou do loterie. Neasociuje si všechny vaše soubory? Nepřestane vám fungovat síť? Neexperimentujte se svým odladěným systémem.
PO RESTARTU JAKO NOVÝ: Na Chip DVD najdete plnou verzi programu Returnil System Safe 2011. Tato plná verze je shodná s tou, která se běžně prodává za 750 Kč. A co Returnil umí? Returnil System Safe 2011 je virtualizační nástroj. Od okamžiku, kdy aktivujete funkci Virtual Mode, se věci, které začnete provádět, přestanou ukládat do systému. Začnou se ukládat na speciální část disku a s originálním systémem se nic nestane. Jakmile restartujete operační systém, vše virtuálně vytvořené zmizí. Výhodou toho řešení je, že máte plný komfort. Nemusíte nikdy vytvářet diskové oddíly, nic nastavovat, všechno funguje automaticky.
STOP ZMĚNÁM: Jakmile chcete začít používat virtualizaci, klikněte na tlačítko "Virtual Mode" a zde zvolte "Start Virtual Mode". Zobrazí se okno informující o tom, že vše, co nyní provedete, bude při příštím restartu počítače odstraněno. Kliknutím na "OK" tento fakt přijmete. Pár sekund se nyní systém bude přepínat do virtuálního modu. Nyní se můžete pustit do experimentování. Instalujte nebezpečné programy, spouštějte soubory napadené viry, instalujte nové ovladače. Je to úplně jedno. Cokoliv odteď a až do dalšího restartu počítače provedete, bude zapomenuto. Můžete kliknout na tlačítko "Stop Virtual Mode", v tom případě bude nutné restartovat systém.
K dispozici máte také zatržítko "Start Virtual Mode when I start Winodws". To znamená, že při každém spuštění Windows bude automaticky spuštěn také virtuální mod. To je funkce, kterou jistě ocení administrátoři a vůbec všichni majitelé počítačů, u jejichž počítače se střídá více lidí – ti nemohou provést žádnou trvalou změnu v systému.
DOKUMENTY NEMAZAT: Co je nepříjemné: Při restartu zmizí i dokumenty, které jste vytvořili. Jak to změnit? Můžete definovat složky, které Returnil nebude obnovovat. Pokud do nich nahrajete dokumenty či jakékoliv jiné soubory, nebudou při obnově ztraceny. Jak složku nastavit? Klikněte na "Virtual Mode" a poté dole zvolte "File Manager". Nyní klikněte na "Define list" a dále na "Files from all users on this computer". Otevře se nové okno. Zde klikněte na tlačítko "Add Folder " a vyberte složku, která bude vyjmuta z obnovování, tedy třeba právě zmíněnou složku Dokumenty.
Náš tip: Do výjimek můžete přidat i složku svého antivirového programu, ten se totiž každý den aktualizuje a je zbytečné, abyste mu každým restartem mazali stažené aktualizace. Pokud vůbec antivir používáte: při obnovování systému je to prakticky zbytečnost. K dispozici máte i tlačítko "Add File". Jak název napovídá, slouží pro přidání jediného souboru, který nebude obnovován..
AUTOR@CHIP.CZ


Jednoduše a bezpečně: Obnova z oblak
Díky on-line zálohování se nemusíte bát toho, že vám ukradou notebook nebo vám "umře" disk. Budete potřebovat jen rychlý internet. Jen když zálohujete svá data do internetu, můžete být v klidu. Budou dostupná kdekoliv a kdykoliv.
VYNESTE WINDOWS DO OBLAK
On-line zálohování se vlastně ani moc neliší od běžného zálohování. Co je třeba nastavit jinak: aktivujte co možná nejvyšší kompresi, aby byla finální záloha co nejmenší. Asymetrická připojení k internetu nabízí většinou jen nízký upload, zálohu budete tak jako tak nahrávat dlouhé hodiny. Také nezapomeňte zálohu zašifrovat, dlouhým heslem.
DVOJICE ŘEŠENÍ
Pokud si zakoupíte službu Norton Online Backup, získáte 25 GB prostoru v internetu. Ty můžete použít až pro pět počítačů v domácnosti. Produkt stojí nemalých 1 299 Kč vč. DPH na rok, zase ale máte jistotu, že o data v žádném případě nepřijdete. Za 237 Kč měsíčně můžete získat službu Mamut Online Backup s kapacitou 50 GB. Tu provozuje společnost Active24. Mamut nabízí kompletní řešení zálohování, tedy včetně šifrování a přenosu. Ztráta dat je díky zálohování datových center opět vyloučena.

Foto: Mamut: Služba nabízí cloud zálohování. 1 GB je zdarma, za další prostor se platí.


10 případů, při kterých záchranný oddíl nepomůže
V těchto případech je úplně jedno, že máte nachystaný skvělý záchranný diskový oddíl.

1. ČISTICÍ PROSTŘEDKY
Čistota půl zdraví, ale ne v počítači, natož v harddisku. Lepší je počítač jen vysávat.
2. PŘEPĚTÍ
Když udeří blesk a náboj projde až do počítače, pevný disk to většinou nepřežije. Řešením je přepěťová ochrana nebo vytažení PC ze zásuvky.
3. LETADLO
Svůj notebook nedávejte k ostatním zavazadlům. Extrémní výkyvy teplot pevný disk nevydrží.
4. VOLNÝ PÁD
Dojde-li k nárazu disku v okamžiku, když se hlavičky pohybují a disk se točí, nejspíš budou data ztracena.
5. SLADKÁ SPRCHA
Bez coly a pizzy nemůže existovat žádný IT specialista. Převrhnutá sklenice však znamená problémy.
6. STARÉ A POMALÉ
Staří lidé jsou pomalí, to samé platí i o hardwaru. Nakonec všichni umřeme, pevné disky nevyjímaje.
7. HMYZ
Pozor při pikniku. Mravenci mohou být nasáti větrákem notebooku, a mohou se dokonce dostat až do pevného disku. Na datové plotně pak mohou tvořit novou kolonii.
8. TUKY
Je-li počítač dlouhou dobu v extrémním prostředí, třeba u řezníka, může se na magnetické vrstvě vysrážet mastný film.
9. ODSTŘEL
Nezapomeňte svou tašku s notebookem na letišti. Opuštěné tašky ničí speciální protiteroristické komando.
10. PŘEJETÝ
Nezapomeňte svůj notebook na střeše automobilu. Pokud jej přejedete, data z disku už nezachráníte.


Kliknutím pro zálohu: Pevné disky s tlačítkem
Chystáte se koupit externí pevný disk? Zjistěte si, zda má tlačítko pro rychlou zálohu. Je to velmi komfortní.

Je to mnohem jednodušší. Prostě jen nastavíte svůj program pro zálohování tak, že když stisknete tlačítko na externím disku, dojde k automatické záloze souborů podle nastavení. Nemusíte nikam klikat, nic spouštět, nic nastavovat. Pokud máte externí disk připojený přes rozhraní eSATA, můžete dokonce zálohovat celou partition tak, jak je, a počítač z ní bude umět bootovat. V případě havárie disku tak jen necháte zapnutý externí disk a počítač se spustí z něj. Některé počítače umí bootovat i z USB disků. Jestliže máte moderní počítač s USB 3.0, určitě sáhněte po disku s tímto rozhraním. Disky s USB 3.0 mají přenosovou rychlost až 130 MB/s, záloha tedy bude velmi rychlá.

A-DATA NH03:

Výhodný obr

Externí disk s kapacitou 1 TB připojíte jak pomocí USB 2.0, tak pomocí USB 3.0. Záloha je pak provedena velmi rychle.
Cena cca 2 000 Kč
Software PCClone EX
Info www.adata-group.com

TRANSCEND STOREJET:

Pro outdoor

Odolný disk odolá vodě i prachu. Nabízí rychlé připojení USB 3.0 a kapacitu 640 GB, která bohatě stačí pro zálohu systému.
Software StoreJet elite
Info www.transcendusa.com
Cena cca 1 800 Kč

DATASTATION MAXI M.UB:

Barevný

Společnost TrekStor nabízí svůj disk v mnoha barevných variantách. V ceně 1TB modelu je zálohovací software od Nera.
Cena cca 1 500 Kč
Software Nero BackIt Up 2
Info www.trekstor.de/enFoto: Vista Ultimate: Integrovaný nástroj pro zálohování dokáže uložit celý systém
Foto: Samostatný oddíl: Pro záchranný oddíl budete potřebovat ukousnout z disku cca 4 GB.
Foto: Bootmanager: Vytvořte si vlastní partition určenou k opravě systému.
Foto: Z fyzického disku virtuální: Svůj starý disk s XP můžete převést do virtuální podoby a dále jej spouštět ve virtuálním počítači.
Foto: Nejjednodušší cesta: Plná verze nástroje Returnil vám udrží systém stále v kondici.