Menu
CHIP Speedtest

Produkt měsíce: Acer Iconia

Produkt měsíce: Acer Iconia

CENA/VÝKON: dobrý
INFO: acer.cz
CENA VČ. DPH: cca 32 000 Kč
TECHNICKÁ DATA
CPU / RAM: Intel Core i5 480M / 2,67 GHz / 4 GB
Displej / rozlišení : 2× multidotykový 14" / 1 366 × 768 bodů / lesklý
PC Mark Vantage / 3D Mark05: 5 791 / 4 351
Akumulátor kapacita / max. výdrž [h:m] : 44 Wh / 2:42 (MM07 Reader)
Rozhraní: 2× USB 2.0, 1x USB 3.0, HDMI, VGA, LAN (1 000 Mb), WLAN 802.11n, BT, externí čtečka karet
HDD/ODD: 640 GB / –
Rozměry / hmotnost: 347 × 249 × 19–32 mm / 2 800 g
OS: Windows 7 Home Premium 64bit

Přenosné počítače mají spoustu podob – existují notebooky, netbooky, tablety, smartphony... Acer nyní uvedl první produkt nové generace touchbooků. Touchbook je v podstatě notebook, který má místo klávesnice druhý dotykový displej. Nahradit klávesnici druhým displejem může na první pohled vypadat jen jako designová úchylka, ale pokud na notebooku nepíšete dlouhé texty a nepotřebujete dlouhou výdrž na akumulátor, jedná se o celkem praktické řešení.
Displej místo klávesnice má své výhody i nevýhody. Nevýhody jsou jasné. Virtuální klávesnice nenabízí správnou odezvu, takže se nehodí pro tvorbu delších textů. Samozřejmě, k notebooku lze připojit klávesnici externí. Další nevýhodou je fakt, že druhý displej znatelně zvyšuje spotřebu notebooku. Notebooky ale dnes neslouží jen k práci a ne všichni uživatelé je používají na cestách. Pro domácí použití je podle nás touchbook praktický, jen si na něj musíte zvyknout.
Displej na místě klávesnice má více funkcí. Může sloužit jako virtuální klávesnice, lze s ním pracovat jako s druhým monitorem, ty nejlepší funkce ale nabízí až po spuštění programu Acer Ring, jehož pomocí můžete druhý displej změnit v prohlížeč fotografií, videa, internetu nebo například pro kreslení a psaní textu. Pro milovníky Facebooku, YouTube a Flickru je připraveno rozhraní, které nabízí neustálý přístup k těmto aplikacím. Aplikace Acer Ring je optimalizována pro dotykové ovládání jak pomocí prstů, tak pomocí gest. Předpokládáme, že pokud se koncept touchbooků prosadí, bude časem k dispozici i větší podpora ze strany operačního systému.
V současné době se Iconia nabízí pouze ve verzi s integrovanou grafikou Intel HD Graphics, ale pokud by byl touchbook vybaven grafikou výkonnější, byl by přímo ideální ke hraní her. Druhý displej doslova volá po instalaci leteckého simulátoru. Touchbook lze rozložit do vodorovné podoby, takže by bylo teoreticky možné tento koncept využít pro hraní strategií ve dvou.
Multimediální kvality Aceru Iconia podtrhuje i opravdu velmi dobrý zvukový výstup, na jaký nebýváme u notebooků zvyklí. Poněkud jsme ale postrádali optickou mechaniku. Při testu jsme s oběma zapnutými displeji naměřili výdrž akumulátorů v délce dvou hodin a 42 minut, což pohodlně stačí pro nouzové použití touchbooku v terénu. S ohledem na malou kapacitu akumulátorů a dva displeje nás v podstatě délka výdrže příjemně překvapila. Potěšil nás i tichý chod a fakt, že spodní displej se při práci téměř nezahřívá. Horní a spodní displej mají trochu jinou úroveň podsvícení, ale kupodivu nám to nevadilo ani při práci v noci. Konstrukce touchbooku nás dále překvapila možná až příliš snadnou možností odklopení spodního víka. Tak jednoduchý a rychlý přístup k pamětem, pevnému disku a ventilátorům jsme zatím u žádného notebooku neviděli. Snad nebude uživatele příliš svádět k experimentování.
Prvotní nedůvěra ke konceptu touchbooku nás během testu opustila. Notebook s displejem místo klávesnice má řadu výhod v domácím prostředí, a v zapnutém stavu je dokonce výrazně elegantní. Přiložený software pro ovládání dotykového rozhraní je jednoduchý a uživatel si na něj rychle zvykne. K absolutní spokojenosti nám chyběla jen absence českého slovníku pro rozpoznávání psaného písma.
MICHAL BAREŠ
Závěr - Na první touchbook jsme si rychle zvykli. Je rychlý, praktický, tichý a hodí se hlavně pro domácí multimediální provoz. Virtuální klávesnice ale není vhodná pro psaní delších textů.
Alternativa - Jiný notebook tohoto konceptu jsme zatím neměli možnost vyzkoušet.

NOTEBOOK SE DVĚMA DISPLEJI: TOUCHBOOK
Acer Iconia je průkopníkem touchbooků. Po počáteční lehké skepsi k praktickému využití tohoto konceptu musíme přiznat, že v domácím multimediálním provozu je touchbook nejen použitelný, ale dokonce praktický. Acer Iconia je ideální pro práci s oblíbenými internetovými aplikacemi typu Facebook a YouTube, má skvělý zvuk a příjemně tichý provoz bez zbytečného zahřívání. Vzhledem ke špičkovému zvuku nám trochu chyběla optická mechanika.


HARDWARE

Inkoustové multifunkční zařízení

HP OfficeJet Pro 8500A Plus

CENA/VÝKON: velmi dobrý
INFO: hp.cz
CENA VČ. DPH: 8 390 Kč
TECHNICKÁ DATA
Max. rozlišení tisku: 4 800 × 1 200 dpi
Max. rozlišení skeneru: 4 800 × 4 800 dpi
Rozhraní: USB, LAN, WLAN, PictBridge, čtečka pam. karet
Tiskové náklady (text / fotografie A4): 0,31 Kč / 22 Kč
Spotřeba (sleep / stand-by): 0,3 W / 5,7 W
Výbava: fax, duplexní jednotka, ePrint

Opravdové multifunkční zařízení: HP OfficeJet Pro 8500A Plus nabízí kombinaci dokonalé výbavy a nízkých tiskových nákladů. Díky možnosti připojení k internetu na něm můžete tisknout nejen z lokálních počítačů a zařízení v dosahu domácí či firemní LAN a WLAN sítě, ale také z jakéhokoliv zařízení schopného komunikace prostřednictvím elektronické pošty. Při registraci nového multifunkčního zařízení je totiž tiskárně vygenerována vlastní e-mailová adresa, na kterou lze posílat dokumenty třeba z chytrých telefonů nebo tabletů. Tisk má v tomto případě omezené možnosti nastavení kvality a o něco nižší kvalitu, ale je možný. E-mailový tisk technologií ePrint totiž probíhá tak, že tiskovou úlohu uživatel pošle do cloudu na serveru HP, kde je například z textového dokumentu převedena do podoby bitmapového obrázku, a v této podobě je pak vytištěna na domácím multifunkčním zařízení. Při místním připojení prostřednictvím USB, LAN a WLAN má uživatel stále k dispozici klasický ovladač, na kterém může podrobně volit parametry tisku.
Kvalita tisku je optimalizována pro kancelářský provoz. Multifunkční zařízení samozřejmě zvládá i slušný tisk fotografií, ale je vybaveno pouze čtveřicí oddělených inkoustových zásobníků, takže kvalitativně nemůže při fototisku konkurovat specializovaným fototiskárnám používajícím větší množství inkoustových kartridží. HP OfficeJet Pro 8500A Plus používá vysokokapacitní zásobníky typu HP 940XL, s nimiž tiskne monochromatickou stránku cca za 0,31 Kč, barevnou stránku s 20% pokrytím pak cca za 1,37 Kč. Fotografii formátu A4 vytiskne cca za 22 Kč. Co se týče tiskových nákladů, jedná se o nejvýhodnější inkoustové multifunkční zařízení této cenové kategorie, které je momentálně na trhu.
Multifunkční zařízení obsahuje kromě tiskárny skener a barevný fax, automatický podavač dokumentů s možností oboustranného tisku i skenování a velký displej, na kterém najdeme řadu praktických aplikací, které lze stahovat ze stránek výrobce a tím zařízení obohatit o nové funkce.
MICHAL BAREŠ
Závěr - Rychlé, skvěle vybavené multifunkční zařízení s možností tisku z jakéhokoliv zařízení s e-mailem. Extrémně nízké tiskové náklady.
Alternativa - HP OfficeJet Pro 8500 Wi-Fi tiskne cca o 10 procent dráž, ale je levnější.

Dálková miniklávesnice

Lenovo N5901a

CENA/VÝKON: velmi dobrý
INFO: lenovo.cz
CENA VČ. DPH: cca 900 Kč
TECHNICKÁ DATA
Připojení: bezdrátové, USB přijímač 2,4 GHz
Počet kláves: 75
Ovládání kurzoru: trackball
Napájení: 2× AAA
Rozměry: 126 × 135 × 27 mm
Hmotnost: 105 g bez baterií

Praktická miniklávesnice: Lenovo N5901a je ideální klávesnicí pro ovládání domácího multimediálního centra. Cca 100 gramů těžká a přibližně 12 cm široká klávesnice se k počítači připojí bezdrátově pomocí USB přijímače, a hned potom lze bez instalace ovladačů ovládat počítač z pohodlí sedačky. Klávesy jsou sice malé, ale mají příjemný odpor a jejich stisk je indikován rovněž zvukově. Klávesnice je vybavena trackballem, který ovládá kurzor. Díky ergonomickému tvaru se klávesnice dobře drží. Velkou výhodou je, že klávesnice pracuje i s herními konzolemi, které jinak používají s klávesnicí virtuální. Klávesnici chybí popisky s českou diakritikou. K úplné spokojenosti chybí snad jen možnost podsvícení klávesnice.
MICHAL BAREŠ
Závěr - Povedená bezdrátová miniaturní klávesnice. Dobře se ovládá, nepotřebuje ovladače a obsahuje i trackball.
Alternativa - Logitech diNovo Mini (cca 2 600 Kč) je menší, nemá trackball a hůře se drží. Je také výrazně dražší.

22“ LCD displej

LG E2290V

CENA/VÝKON: dostatečný
INFO: lg.com/cz
CENA VČ. DPH: cca 7 000 Kč
TECHNICKÁ DATA
Displej (úhlopříčka / rozlišení): 22" / 1 920 × 1 080
Ty panelu: TN
Max. šachovnicový jas: 245 cd/m2
Max. šachovnicový kontrast: 199:1
Doba odezvy (šedá-šedá): 6 ms
Max. úhel pohledu (hor. / vert.): 161° / 138°
Vstupy: VGA, DVI-D, HDMI
Příkon (Stand-by / max.): <0,1 / 18,4 W

Úsporný monitor: 22" LCD displej LG E2290V je zajímavý především neobvykle nízkou spotřebou a poměrně přitažlivým stojanem. Během provozu jsme naměřili maximální příkon na úrovni 18,4 wattu, což je polovina spotřeby špičkového 22" monitoru Eizo Foris FS2331, (max. příkon 39,9 wattu), nebo dokonce třetina maximální spotřeby monitoru LF Flatron W2220P (62 W). Přes nízkou spotřebu nabízí tento monitor poměrně slušnou úroveň jasu 245 cd/m2 i šachovnicového kontrastu 199:1. Intenzita podsvícení je vyrovnaná. Výbava monitoru je strohá, chybí možnost nastavení podstavce, reproduktory a není vybaven ani čidlem pro měření intenzity okolí.
MICHAL BAREŠ
Závěr - Úsporný monitor s dobrým panelem, ale pouze základní výbavou.
Alternativa - NEC MultiSync EA222WMe (cca 6 000 Kč) nabízí při spotřebě 24 W lepší parametry obrazu i lepší ergonomii.

Mininotebook

Sony Vaio VPCYB1S1E/S

CENA/VÝKON: velmi dobrý
INFO: sony.cz
CENA VČ. DPH: 12 490 Kč
TECHNICKÁ DATA
Procesor / paměť: AMD E-350 1,6 GHz / 2 GB
Displej / grafika: 11,6", lesklý, LED, 1 366 × 768 bodů / AMD Radeon HD 6310
Porty / vybavení: 3× USB, D-Sub, HDMI, LAN, BT
Rozměry / hmotnost: 289 × 203 × 25 až 38 mm / 1 433 g
Akumulátor/výdrž: Li-Ion, 38 Wh / 6:01 hod.
Operační systém: Windows 7 Home Premium
PC Mark Vantage / 3D Mark Vantage / 3D Mark 2006: 2 103 / 747 / 2 183 bodů
Cinebench R10 /9.5: 2 028 / 358 bodů

Mininotebook s výbornou grafikou: Sony Vaio VPCYB1S1E/S má půdorysné rozměry 289 × 203 mm a jeho hmotnost činí 1 433 g. Tyto hodnoty jej předurčují k tomu, aby ho jeho majitelé často používali i na cestách. Displej s lesklým povrchem má úhlopříčku dlouhou 11,6 palce a obraz se na něm vykresluje v rozlišení 1 366 × 768 bodů. Díky tomu se na displej vejde dostatek informací a také brouzdání po internetu je mnohem příjemnější, než když k tomuto účelu použijete netbook, jehož 10palcový displej nabízí rozlišení 1 024 × 600 bodů.
Testovaný model pracuje pod 32bitovou verzí operačního systému Windows 7 Home Premium, výkon mu dodává dvoujádrový procesor AMD E-350 a grafická data zpracovává grafický čip AMD Radeon HD 6310.
Obě jádra procesoru, který má k dispozici 2 GB operační paměti, pracují na frekvenci 1,6 GHz. Z naměřených výsledSony Vaio VPCYB1S1E/S ků je zřejmé, že jeho volba je pro malý, cestovní notebook velmi vhodná. Ještě více jsme byli spokojeni s výkonem grafického čipu, který si výborně poradil s herními testy 3D Mark. To znamená, že s tímto přenosným počítačem se můžete bez obav pustit i do hraní méně náročných her.
Dobré výsledky jsme zaznamenali i v testech pevného disku Toshiba MK3265GSXN. Ten nabízí kapacitu 320 GB a podal dobrý výkon při měření rychlosti čtení dat. Nevynechali jsme samozřejmě ani test, výdrže při napájení z akumulátoru, při němž notebook pracoval více než šest hodin.
V programovém vybavení nás zaujala aplikace Vaio Care, která vám usnadní údržbu systému a pomůže s řešením hardwarových problémů, případně s obnovením operačního systému Windows.
Při práci s notebookem jsme si museli zvyknout na menší rozměry kláves: Funkční klávesy měří na výšku pouze 10 mm a výška pěti řad kláves s alfanumerickými znaky je 79 mm
MARTIN SEMRÁD
Závěr - Malý a lehký mininotebook s 11,6" displejem, který díky slušně výkonnému GPU snadno zvládne video ve full HD i méně náročné hry.
Alternativa - Např. Acer Ferrari One 200 nebo Lenovo IdeaPad U165

Sluchátka

TDK ST800 High Fidelity

CENA/VÝKON: velmi dobrý
INFO: diskus.cz
CENA VČ. DPH: 3 500 Kč
TECHNICKÁ DATA
Připojení: 3,5mm jack
Průměr reproduktoru: 50 mm
Frekvenční rozsah: 20–20 000 Hz
Citlivost (IEC): 104 ± 3 dB
Vstupní impedance: 41 Ohm ± 10 %
Kabel: 1,22 m
Napájení ekvalizéru: 2× AAA baterie

Sluchátka TDK ST800 High Fidelity patří do vyšší cenové třídy, nabídnou ale vynikající pohodlí a skvělý zvuk. I přes hmotnost okolo 400 gramů je díky vyvážené konstrukci, pohodlnému polstrování a příjemné kůži na hlavě téměř necítíte. Konstruktéři osadili sluchátka in-line ekvalizérem, který umožňuje úpravu basů a výšek, ale my jsme nakonec byli nejspokojenější, když jsme jej vypnuli. Sluchátka této kategorie a zvukové kvality ekvalizér nepotřebují. Vynikajícím nápadem je otočné kolečko na pravém sluchátku, kterým lze ovládat hlasitost. Sluchátka nabízejí díky skvělé zvukové izolaci vynikající soukromí. Více než klasická hudba jim slušela hudba rocková.
MICHAL BAREŠ
Závěr - Vynikající zvuk, skvělá konstrukce, kvalitní materiály. Za cenu cca 3500 Kč dobrá koupě.
Alternativa - Naše referenční sluchátka Koss PRO4AAT mají syrovější zvuk a hůře sedí na hlavě, ale stojí jen cca 2 500 Kč.

Multimediální HDD

Western Digital TV Live Hub

CENA/VÝKON: velmi dobrý
INFO: wdc.cz
CENA VČ. DPH: cca 4 500 Kč
TECHNICKÁ DATA
Kapacita HDD: 1 TB
Max. rozlišení: 1 920 × 1 080 bodů
Podporované videoformáty: AVI, MKV, WMV, VOB, MOV, TS, MTS, MPEG4
Podporované audioformáty: MP3, WAV/PCM/LPCM, WMA, AAC, FLAC, MKA, AIF/AIFF, OGG, Dolby Digital, DTS
Porty: 2× USB host, LAN (Gb), HDMI 1.4, audio, kompozitní, komponentní, opt. audio
Spotřeba v provozu: 11,2 W

Malý a praktický: Multimediální přehrávač WD Live TV Hub je zajímavý jak funkční výbavou, tak využitím 1TB 2,5" HDD, díky němuž má menší rozměry a nižší spotřebu i hlučnost než srovnatelné modely s 3,5" diskem. Kromě podporovaných video- a audioformátů nás zaujala i možnost přímého přístupu k iTunes, YouTube a Facebooku, což zatím nenabízí žádný konkurenční mediální přehrávač. WD by ale mělo zapracovat na ergonomii dálkového ovladače. Ideálním doplňkem by byla dálková bezdrátová klávesnice Lenovo N5901a (viz str. 101). Příjemná je spotřeba 11,2 W při provozu, všechna konkurenční zařízení mají spotřebu vyšší.
MICHAL BAREŠ
Závěr - WD Live TV Hub je dobře vybavený multimediální přehrávač s 2,5" HDD s přístupem k YouTube a Facebooku.
Alternativa - Toshiba Stor.E TV+ (cca 5 000 Kč) má vyšší kapacitu i spotřebu, ale nenabízí přístup k internetovým portálům.

Výkonné PC

Herní profík CrossFire

CENA/VÝKON: dobrý
INFO: x-computers.eu
CENA VČ. DPH: 57 900 Kč
TECHNICKÁ DATA
Procesor / RAM: Intel Core i5-2500K / 8 GB
Zákl. deska / zdroj: Gigabyte P67A-UD4 / Seasonic 850 W
Grafika: 2× Sapphire Radeon HD 6950
HDD: 2× 128GB SSD (Raid 0) / 2× 2TB HDD (Raid 1)
PCMark Vantage / 3DMark Vantage: 17 649 / P31082 (GPU 35557 / CPU 22562)
Cinebench 10 / 11.5: 26 851 / CPU 7,09 / OpenGL 88,53 fps
Příkon (klid / 3DMark11 / max.): 82 W / 380 W / 780 W

Výkonnější PC: Tento stolní počítač od X-Computers využívá plně možností použitých komponent a nebojí se přetaktování. Za cenu "standardních" komponent tak uživatel získá vyšší výkon. Procesor Intel Core i5-2500K je přetaktován z původní frekvence 3,3 GHz na 4,5 GHz. Jeho zvýšenou teplotu kontroluje monumentální, vzduchem chlazený chladič Noctua NH-D14, který i při takto zvýšené frekvenci chladí CPU téměř neslyšně. Přetaktovány jsou i CrossFirem spřažené grafické karty s GPU AMD Radeon HD 6950, u nichž byl nahrazen původní BIOS verzí HD 6970. Návod na upgrade BIOS u těchto karet najdete na str. 85 tohoto Chipu. Vysoký výkon podtrhuje dvojice SSD disků Kingston V100 v režimu Raid 0, které nabízejí celkovou reálnou systémovou kapacitu 238 GB a průměrnou rychlost čtení 490 MB/s a zápisu okolo 440 MB/s. Jako datové úložiště slouží dva 2TB pevné disky v režimu Raid 1, tedy s celkovou zálohovanou kapacitou 2 TB. Komponenty jsou připojeny k základní desce Gigabyte P67A-UD4 s paticí LGA1155, která nabízí jak moderní USB 3.0, tak SATA600. Celkově je k dispozici deset portů USB 2.0, dva porty USB 3.0, tři porty eSATA a dva porty PS/2, z toho na přední stranu skříně CoolerMaster HAF 922 jsou vyvedeny dva USB 2.0, jeden eSATA a audiokonektory. Skříň je poměrně kvalitní, možná až moc "herní", ale dostatečně tlumí dění uvnitř počítače. Hlučnost PC je díky použití velkoprůměrových ventilátorů s pomalými otáčkami překvapivě nízká. Uvnitř skříně najdeme dva 20cm ventilátory, jeden 12cm a tok vzduchu podporuje i dvojice 14cm ventilátorů na chladiči Noctua. Vnitřní úprava kabelů je vedena vzorně pod základní deskou. S vysokým výkonem je nerozlučně spjata i vyšší spotřeba sestavy. V klidovém stavu spuštěných Windows činí příkon PC cca 82 W, při herním benchmarku 3DMark11 jsme naměřili cca 380 W a ve špičce jsme zaznamenali maximální spotřebu okolo 780 W.
MICHAL BAREŠ
Závěr - Dobře přetaktovaný a uchlazený počítač s tichým a stabilním provozem.
Alternativa - Podle nás "nejpomalejší" komponentou je procesor, za zvážení by stál upgrade na Intel Core i7-2600K

Multifunkční tiskárna

Epson Stylus Office BX525WD

CENA/VÝKON: velmi dobrý
INFO: epson.cz
CENA VČ. DPH: 2 600 Kč
TECHNICKÁ DATA
Max. rozlišení tisku: 5 760 × 1 440 dpi
Max. rychlost tisku čb / barevně: 36 / 36 str./min.
Konektivita: USB 2.0, Wi-Fi 802.11n, Ethernet 10/100
Tisk textu 1. str. / 10 str. / 10 str. oboustranně: 13 s / 1:15 min. / 1:54 min.
Tisk 5 str. grafiky / 18 str. PDF: 3:04 min. / 1:58 min.
Tisk foto 10 × 15 cm / A4: 1:07 min. / 3:04 min.
Náklady na tisk čb (min. / max.): 0,69 Kč / 0,91 Kč
Náklady na barevný tisk (min. / max.): 2,27 Kč / 3,13 Kč

Multifunkční tiskárna: Epson Stylus Office BX525WD má nízkou cenu, ale bohatou výbavu, která zahrnuje i adaptér Wi-Fi, duplexní jednotku, čtečku paměťových karet SD/MMC, Memory Stick a xD-Picture Card a také rozhraní PictBridge. Ovladače tiskárny a skeneru komunikují s uživatelem česky a u skenovacího programu jsou k dispozici čtyři režimy pro různě zdatné uživatele. Tisk probíhá ve svižném tempu a tento přístroj si počíná rychle i při skenování a při kopírování. S kvalitou tisku to už tak slavné není. Např. na výtisku textů nejsou okraje znaků hladce vykreslené. Nejvíce spokojeni jsme byli s kvalitou tisku fotografií, ale na jednolitých plochách snímků je při pozorném pohledu patrné řádkování.
MARTIN SEMRÁD
Závěr - Levná inkoustová multifunkční tiskárna se slušnou výbavou.
Alternativa - Canon Pixma MG5250, HP PhotoSmart Plus e-All-in-One, Lexmark Interpret S405.

Netbook

Acer Aspire One 522

CENA/VÝKON: výborný
INFO: acer.cz
CENA VČ. DPH: 8 020 Kč
TECHNICKÁ DATA
Procesor / paměť: AMD C-50, 1 GHz / 1 GB
Displej / grafika: 10,1" (25,7 cm), lesklý, LED, 1 280 × 720 bodů / AMD Radeon HD 6250
Porty / vybavení: 3× USB, D-Sub, HDMI, LAN, čtečka karet, webcam, Wi-Fi
Rozměry / hmotnost: 259 × 184 × 26 až 34 mm / 1 176 g
Akumulátor / výdrž: Li-Ion, 4 400 mAh / 8:08 hod.
PC Mark Vantage / 3D Mark 2003 / 3D Mark 2001: 1 589 / 5 350 / 7 308 bodů
Cinebench R10 / 9.5: 1 308 / 227 bodů

Netbook Acer Aspire One 522 nabízí výborný poměr mezi cenou, výbavou a výkonem. Výkon mu dodává dvoujádrový 1GHz procesor AMD C-50, který zdatně konkuruje dvoujádrovým procesorům Intel Atom N550. Výborný je grafický čip AMD Radeon HD 6250, který si s přehledem poradil i s herními testy 3D Mark. Netbook byl pomalejší pouze v testu rychlosti čtení dat z pevného disku – přístupovou dobu jsme naměřili 18,1 ms a průměrná rychlost čtení dat byla v testu 53,3 MB/s. Displej má sice lesklý povrch, ale líbilo se nám rozlišení 1 280 × 720 bodů. Energetickou úspornost komponent potvrdil test výdrže na baterie v délce 8:08 hod.
MARTIN SEMRÁD
Závěr - Podařený netbook, který za dobrou cenu nabízí hodně muziky.
Alternativa - Netbook Asus Eee PC 1015PN nabízí výkonnou grafiku nVidia Ion a HDMI, Lenovo IdeaPad S10-3s displej s rozlišením 1 280 × 720 bodů

Multimediální pevný disk

Toshiba Stor.E TV+

CENA/VÝKON: dobrý
INFO: toshiba.cz
CENA VČ. DPH: cca 5 000 Kč
TECHNICKÁ DATA
Kapacita HDD: 1,5 TB
Max. rozlišení: 1 920 × 1 080 bodů
Podporované videoformáty: MPEG-1, 2, 4, VC-1, H.264, RM/RMWB
Podporované audioformáty: MP3, WMA, WAV, AAC, OGG, FLAC, LPCM, Dolby Digital, DTS Digital
Podporované obrazové formáty: JPG/JPEG, BMP, PNG, TIFF, statický GIF
Porty: USB, 2× USB host, LAN, HDMI, audio, kompozitní
Pam. karty: SDHC, MMC, MS

Univerzální mediální přehrávač: Možná jste si před pár lety pořídili levnější model velkoplošného displeje, který nedisponoval možností přehrávat multimediální soubory z USB disku, neměl slot pro paměťovou kartu vašeho fotoaparátu a neobsahoval ani síťové připojení k LAN a integrovaný pevný disk. Buď si musíte koupit nový televizor, nebo si můžete pořídit síťový mediální přehrávač Toshiba Stor.E TV+. Zařízení obsahuje pevný disk s kapacitou 1,5 TB, ale dokáže přehrávat data také ze dvou USB vstupů, kompozitního vstupu, paměťové karty nebo NAS serveru. Přehrává data v podobě videosouborů, audiosouborů a digitálních obrázků. K PC se připojí pomocí USB konektoru nebo přes LAN. Lze k němu připojit zároveň dva USB disky (flash disky i externí HDD), a dokonce podporuje i kopírování souborů z připojených USB hostů či paměťové karty. K televizoru lze Stor.E TV+ připojit buď prostřednictvím digitálního HDMI, nebo pomocí kompozitních Toshiba Stor.E TV+ kabelů. K externí audiosestavě lze krabičku připojit buď pomocí digitálního audiovýstupu, nebo prostřednictvím klasických cinchů. K počítačové síti se připojuje LAN konektorem přímo, nebo přes router.
Ovládací rozhraní integrovaného LCD displeje i menu zobrazovaného na televizoru podporuje češtinu, zařízení však špatně zobrazovalo českou diakritiku v titulcích. Tento problém by patrně mohl vyřešit upgrade firmwaru, který sice lze teoreticky provést, ale na stránkách podpory nebyl žádný firmware k tomuto přístroji k dispozici. Zařízení podporuje přehrávání titulků ve formátech SSA, SMI, SRT, SUB a IDX +. Nastavení mediaplayeru lze v podstatě vynechat, vše funguje hned na poprvé. Stor.E TV+ podporuje přehrávání mediálního obsahu pomocí protokolu UPnP. Při práci je zařízení tiché, ale přece jen obsahuje ventilátor a pevný disk, takže drobný hluk je logický. Ve stand-by stavu spotřebuje Stor.E cca 0,9 W, při provozu 14,7 W. Součástí dodávky je dálkové ovládání a Wi-Fi dongle pro připojení k bezdrátové síti.
MICHAL BAREŠ
Závěr - Praktický základ domácí multimediální zábavy. Přehraje téměř vše, spojí síťové i USB disky s televizorem a snadno se ovládá.
Alternativa - Western Digital TV HD Live.

PCIe SSD disk

OCZ RevoDrive X2 240 GB

CENA/VÝKON: dobrý
INFO: ocz.com
CENA VČ. DPH: cca 15 000 Kč
TECHNICKÁ DATA
Kapacita: 4× 60 GB
Typ pam. buněk: MLC
Rozhraní: PCIe ×4
Přenosová rychlost (čtení / zápis): 657 MB/s / 641 MB/s
Prům. přístupová doba (čtení / zápis): 0,09 ms / 0,12 ms
Řadič: 4× SandForce SF-1200

Ještě rychlejší: Před nedávnem jsme přinesli recenzi netradičního SSD disku OCZ RevoDrive, který se místo SATA konektoru připojuje k počítači prostřednictvím rychlejšího rozhraní PCI Express. Společnost OCZ uvedla novou generaci disků RevoDrive X2, které nyní obsahují místo dvou hned čtyři SSD disky spojené na jedné PCIe kartě pomocí řadičů SandForce SF-1200 do režimu Raid 0. Vedle na SSD poměry ohromné kapacity 240 GB tak nabízí zatím nerychlejší přenos dat, který jsme měli možnost naměřit. Při čtení přenáší data rychlostí 657 MB/s, při zápisu pak 641 MB/s. Minulá verze pracovala rychlostí "pouze" 485 MB/s (čtení) a 382 MB/s (zápis). O jednu milisekundu se zrychlila i průměrná přístupová doba zápisu
MICHAL BAREŠ
Závěr - OCZ RevoDrive X2 je opět nejrychlejším SSD diskem, který si za představitelné peníze lze pořídit
Alternativa - Chcete-li ušetřit, existuje i verze OCZ RevoDrive X2 100GB (cca 9 500 Kč), která má stejnou rychlost, ale nižší kapacitu.


KOMUNIKACE

Domácí router

Linksys E4200

CENA/VÝKON: dobrý
INFO: atcomp.cz
CENA VČ. DPH: 4 120 Kč
TECHNICKÁ DATA
Rozhraní: 1× WAN, 4× LAN (10/100/1 000 Mb/s), 1× USB
Wi-Fi: 802.11a/b/g/n, 2,4 a 5 GHz, 6 interních antén
USB: funkce NAS (FAT32 i NTFS), vzdálené USB
Rozměry a hmotnost: 220 × 150 × 25 mm, 348 g

Nový výkonný domácí router od firmy Linksys opět spoléhá na kvalitní "vnitřnosti" Cisco. Na první pohled zaujme překrásným designem. I zblízka vypadá router skutečně luxusně, skvělé jsou i materiály, ze kterých je vyroben. Nápis Cisco svítí zajímavým bílým světlem. Jedním slovem krása! Přivítali bychom gumové nožičky, aby router "neputoval" po stole.
Výbava nabízí úplně vše, co si můžete přát. Gigabitový switch se hodí pro případ, že máte síťové úložiště.
Wi-Fi nezklamala. V jednom okamžiku lze používat 2,4 i 5 GHz, jejich spojením dosáhnete skvělých výsledků. Soubory jsme přes Wi-Fi kopírovali ještě vyšší rychlostí než 12 MB/s. Tento model tak patří mezi nejrychlejší Wi-Fi routery
VRATISLAV KLEGA
Závěr - Překrásný Wi-Fi router se hodí pro ty, kterým záleží na designu a zároveň chtějí maximální výkon. Jen cena mohla být nižší.
Alternativa - Ve stejné kategorii je třeba i Netgear WNDR3700. Není tak stylový, ale stojí výrazně méně.

GPS navigace

Garmin nüvi 1695 Lifetime

CENA/VÝKON: dostatečný
INFO: garmin.cz
CENA VČ. DPH: 9 990 Kč
TECHNICKÁ DATA
Displej: 5", 480 × 272 bodů, dotykový
Funkce: GPS navigace, on-line služby, Bluetooth handsfree, řazení do pruhů, nüLink
Dodávané mapy: 44 zemí celé Evropy, doživotní aktualizace
Rozměry a hmotnost: 140 × 86 × 19 mm, 233 g

Garmin spustil skvělou technologii, kterou nazývá nüLink. V zahraničí funguje již déle, u nás byla spuštěna před několika týdny. Jedná se o službu, která běží on-line, to znamená po internetu. Navigace tedy nespoléhá jen na databázi bodů, kterou má uloženu ve vnitřní paměti, ale při vyhledávání používá i Google. A to není vše. Přes nüLink se stahuje také dopravní zpravodajství. Navigaci jsme testovali několik týdnů a musíme uznat, že zpravodajství je rychlejší a přesnější než to, které se stahuje přes RDS-TMC.
Služba dále nabízí stahování předpovědi počasí. Ať jste tedy v Alpách, nebo jen na chatě, vždy máte v navigaci předpověď na následujících pět dní. On-line služby dále nabízí třeba informace o odletech a příletech na letištích nebo vám stáhnou aktuální kurzovní lístek. Je to skvělé a funguje to. Garmin má s operátory domluvený "datový roaming", tzn. že vůbec neřešíte nějaké SIM karty, objem stahování, překračování hranic, nic takového. Zdarma však služba funguje jen první rok. Poté je třeba ji prodloužit, cena za další rok činí 79 eur, tedy asi 1 900 Kč. To je asi 160 Kč měsíčně, a to není zrovna málo.
Nebyl by to problém pro toho, kdo navigaci využívá denně a jezdí do zahraničí. To by ale navigace musela být (i vzhledem k ceně) skvělá. Jenže ona se řadí k těm horším. Ovládání je opravdu otřesné. Jistě, zvyknout si lze na ledacos, ale většinou to pár dnů trvá. U této navigace však ani po třech týdnech zpaměti nevím, jak se mohu vyhýbat placeným silnicím, jak zadat nejrychlejší nebo nejkratší cestu. Pokud nevypnete zvuk, bude každé kliknutí doprovázeno nepříjemným "potvrzovacím" tónem. Jestliže pak zvuk nezapnete, nebude na vás navigace mluvit. Procházení mapy je extrémně pomalé, grafika při běžné navigaci nevypadá hezky a nezlepší to ani barevná témata. To, že nalezení trasy bylo často velmi "hloupé", je pak jen "třešničkou na dortu". Vrcholem všeho je napájení. Konektor, který se zapojuje do zapalovače, svítí extrémně výraznou modrou barvou, která v noci ozáří celý automobil. Velmi nepříjemné! Tuto navigaci vymýšlel někdo, kdo nemá Garmin rád. Velká škoda!
VRATISLAV KLEGA
Závěr - Technologie nüLink je perfektní, i když ne levná. Náročný řidič by ji ocenil, ale musela by být v použitelné navigaci. Určitě ne v modelu 1695.
Alternativa - Podobné funkce nabízí třeba Navigon 6350 Live

Smartphone

HTC Incredible S

CENA/VÝKON: velmi dobrý
INFO: htc.cz
CENA VČ. DPH: 12 000 Kč
TECHNICKÁ DATA
Displej: 4", 480 × 800 bodů, dotykový, kapacitní, S-LCD
Technologie: 3G, Wi-Fi, Bluetooth, microUSB, 3,5mm jack, 8Mpx fotoaparát, Android 2.2.1, 1GHz CPU
Paměť: 768 MB RAM + 1,1 GB uživatelská paměť + microSDHC
Rozměry a hmotnost: 120 × 64 × 12 mm, 136 g

Vadí vám, že má váš Android slabou výdrž na baterii? Pak zpozorněte. Je zde model Incredible S, který by měl vydržet celý den i při intenzivním používání. Může za to jedna z největších baterií, jakou HTC dodává. Má kapacitu 1 450 mAh. Navíc byl použit nový procesor Qualcomm, který by měl mít oproti svému předchůdci o 40 % nižší spotřebu. Výdrž telefonu je opravdu na skvělé úrovni.
Cenou za vysokokapacitní baterii je konstrukce. Cena to ale není vysoká. Telefon má na zádech hrb, ten však není nijak velký. V nejsilnějším místě měří telefon 12 mm, takže žádný problém.
Jinak je to rychlý, výkonný Android, tak jak je HTC umí. Nabízí nadprůměrných 1,1 GB uživatelské paměti, displej je prostě úžasný.
VRATISLAV KLEGA
Závěr - Další povedený smartphone od HTC, na kterém se jen těžko hledají chyby. Skvělý systém, skvělý hardware.
Alternativa - Google Nexus S je o malinko dražší, má Android 2.3 a více paměti.

Síťový disk

NETGEAR ReadyNAS Ultra 2

CENA/VÝKON: výborný
INFO: netgear.cz
CENA VČ. DPH: 8 000 Kč
TECHNICKÁ DATA
HDD: 2× 3,5" SATAI/II (max. 2× 3 TB)
Procesor / RAM: Intel Atom 1,8 GHz single-core / 1 GB DDR3 RAID: RAID 0, 1, X-RAID2
Rozhraní: 2× LAN (1 Gb/s), 2× USB 2.0, 1× USB 3.0
Technologie: UPnP, DLNA, iSCSI, iTunes, BitTorrent, print server, FTP, Orb, TiVo, S.M.A.R.T., zálohování z USB, Wake on LAN
Spotřeba v klidu / při zátěži: 19 W / 34 W (se dvěma 2TB disky)
Rozměry a hmotnost: 101 × 142 × 220 mm, 2,07 kg

Bytelné kovové tělo síťového disku NETGEAR ReadyNAS Ultra 2 nabízí prostor pro dva pevné disky o kapacitě až 3 TB. O jejich chlazení se stará ventilátor s velkým průměrem a variabilními otáčkami a pro rychlé spojení se sítí jsou určeny hned dvě gigabitové přípojky. Další disky či tiskárnu lze připojit přes dvě rozhraní USB 2.0 a jedno USB 3.0.
Při instalaci je třeba hned na začátku rozhodnout, zda pro svá data využijete spojenou kapacitu obou disků, nebo vsadíte na zabezpečení pomocí automatického zrcadlení jejich obsahu. S dalšími nastaveními vám pomůže průvodce připravený v administračním rozhraní, kompletně přeloženém do češtiny.
Zásobárna dat pro všechna vaše multimediální zařízení má certifikaci DLNA a je možné ji propojit jak s multimediálním centrem ve vašem obývacím pokoji, tak třeba i s herní konzolí či iPhonem. Díky podpoře technologie Orb se navíc nemusí streamování multimédií omezovat jen na vaši domácí síť, ale prostřednictvím internetu můžete poslouchat svou hudbu třeba i v práci. Pro vzdálený přístup k datům slouží i doplněk ReadyNAS Remote, který zpřístupní kompletní obsah disku i mimo vaši síť. Nemusíte přitom vůbec řešit přesměrování na routeru – vše funguje automaticky i bez pevné IP adresy. Z dalších funkcí a nastavení jmenujme ještě alespoň automatické zálohování dat, řízení přístupu uživatelů, zapnutí na dálku po síti, časovač vypnutí nebo zasílání informačních e-mailů o stavu instalovaných disků.
Při zapojení do gigabitové sítě se přenosová rychlost pohybuje kolem 60 MB/s při čtení a 40 MB/s při zápisu. Tato rychlost je dostatečná například i pro přehrávání filmů z Blu-ray v plném HD rozlišení. Pokud použijete bezdrátovou síť, nebudete mít problém přehrávat full HD filmy v kontejnerech MKV. Ještě vyšší rychlost přenosu dat nabízí ReadyNAS Ultra 2 Plus s dvoujádrovým procesorem
RADEK KUBEŠ
Závěr - Kvalitně zpracovaný, rychlý síťový disk s bezkonkurenční hardwarovou výbavou v dané cenové kategorii. Výhodou je i ovládací software v češtině.
Alternativa - Synology DiskStation DS710+ nemá USB 3.0 ani druhou síťovou přípojku, QNAP TS-259 Pro+ Turbo NAS má 5× USB 2.0, oba jsou ale dražší.

Domácí Wi-Fi router

D-Link DIR-815

CENA/VÝKON: výborný
INFO: d-link.cz
CENA VČ. DPH: 1 500 Kč
TECHNICKÁ DATA
Rozhraní: 1x WAN, 4x LAN (10/100 Mb/s)
Wi-Fi: 802.11a/b/g/n, až 300 Mb/s, WEP, WPA, WPA2, 2,4 a 5 GHz
Funkce: blokování obsahu, vypínání pomocí kalendáře, WPS
Rozměry a hmotnost: 176 × 120 × 305 mm, 213 g

V hustě obydlených městech bývá v pásmu 2,4 GHz obvykle přeplněno, takže jediným řešením je přechod do pásma 5 GHz. Cena routerů pro toto pásmo však bývá nepříjemným překvapením. O to větším překvapením pro nás byl D-Link DIR-815. Za příznivou cenu nabízí jednoduché ovládání, rozhraní v češtině a všechny důležité funkce. Nabízí i vcelku přijatelnou rychlost – průměrná přenosová rychlost dosáhla 38 Mb/s, což bude pro většinu domácích uživatelů více než dostatečné. Kladně jsme hodnotili i provedení – jediné, co nám vadilo, byly kontrolky na horní části přístroje. Při umístění routeru na výše položené místo nemáte přehled o provozu přístroje. I tak lze D-Link DIR815 označit za dobrý tip pro 5GHz sítě – je stabilní a za dobrou cenu.
PETR KRATOCHVÍL
Závěr - Zajímavý domácí router "802.11a" s jednoduchým ovládáním a především za skvělou cenu.
Alternativa - D-Link DIR-825 nabízí více funkcí, ale stojí o polovinu více!

Tablet

mivvy MIDroid A2

CENA/VÝKON: velmi dobrý
INFO: mivvy.eu
CENA VČ. DPH: 4 300 Kč
TECHNICKÁ DATA
Displej: 7", 480 × 800 bodů, dotykový, rezistivní
Technologie: Wi-Fi, miniUSB, USB host, polohový senzor, 3,5mm jack, Android 2.1
Paměť: 256 MB RAM + 2,55 GB uživatelská paměť + microSD
Rozměry a hmotnost: 192 × 118 × 12 mm, 362 g

Společnost mivvy musíme pochválit za to, jak obrovský krok udělala v oblasti tabletů. Předchozí modely byly jednoznačně nepoužitelné. S čistým svědomím však nyní můžeme říct, že model A2 použitelný je. Stále má mizerný displej, který si k moderní konkurenci ani nečichne, ale tablet vypadá pěkně. Materiály kvalitní nejsou, už po několika hodinách používání byl tablet ošoupaný.
Použitý procesor Rockchip RK 2818 má takt 1 GHz, rozhodně patří k těm rychlejším. Je však vidět, že 256 MB RAM je pro Android žalostně málo. Pro surfování poslouží dobře, jen je třeba počítat s tím, že výchozí prohlížeč si neporadí s flash videem. Od výrobce je nainstalována aplikace pro přehrávání YouTube videí, nám však nefungovala. Lépe fungoval přehrávač běžných videí. Poradil si zhruba s 80 % formátů. Fungovalo i přehrávání z USB flash disku, který lze k tabletu přímo připojit. Co se nám velmi líbilo, je to, že k USB portu můžete připojit i myš. V systému se pak objeví kurzor a tím jste vyzráli nad nepřesTablet mivvy MIDroid A2 ným odporovým displejem. Ovládání myší je skutečně komfortní. Co je naopak k vzteku, to jsou hardwarová tlačítka. Jsou umístěna na delší straně, po boku displeje, a co hůř – nejsou všechna. Kdo zná Android, ten ví, jak důležité je tlačítko "Home". Jenže to v nabídce chybí. Je dostupné jen softwarově, v horní liště systému. Máteli aplikaci spuštěnu na fullscreen, tlačítko zcela chybí.
Pro ovládání ještě slouží trackball – kulička. Jenže komfort chybí. Pokud by se při jejím použití zobrazil kurzor, stejně jako při připojení myši, bylo by vše jednodušší. Takhle trackballem jen přeskakujete po položkách. Co nechápeme, je to, proč je podsvícená výrazným modrým světlem, které je v noci nepříjemné.
Nejslabším článkem tak zůstal displej. V době AMOLED a Super LCD vypadá opravdu hrozivě. Také odporová technologie snímání doteků má značné rezervy, to výrobce řeší přidáváním stylusu.
VRATISLAV KLEGA
Závěr - Na jednoduché surfování, e-maily a sledování filmů mivvy poslouží dobře. Kdo však čeká něco víc, bude limitován malou operační pamětí a špatným displejem. Ale za ty peníze…
Alternativa - Chcete-li opravdový tablet, přišetřete nějaké peníze na Apple iPad nebo Samsung Galaxy Tab.

Homeplug

Devolo dLAN 200 AVsmart+

CENA/VÝKON: dostatečný
INFO: elektrickyinternet.cz
CENA VČ. DPH: 3 990 Kč
TECHNICKÁ DATA
Teoretický dosah: 300 metrů
Teoretická propustnost: 200 Mb/s
Počet kusů v balení: 2
Rozměry a hmotnost: 65 × 130 × 38 mm, 237 g

Společnost Devolo, vyrábějící především síťové komponenty, konečně vstupuje na náš trh. Prvním aktivně nabízeným produktem je homeplug, který vytváří síť LAN pomocí elektrických rozvodů. Hodí se tedy skvěle tam, kde je bezdrátová Wi-Fi buď nespolehlivá, nebo nemá takový dosah, a kde je problematické natažení běžných ethernetových kabelů.
Model dLAN 200 má mít přenosovou rychlost 200 Mb/s – teoreticky. V praxi jsme se dostali na desetinu, počítejte s přenosem cca 2,5 MB/s. I to ale stačí pro náročné streamování videa. Homeplugy na sobě mají tlačítko pro zašifrování spojení, díky displeji ihned vidíte, zda jsou homeplugy spojené. Výhodou je, že při použití Devola nepřijdete o zástrčku, která je průchozí.
VRATISLAV KLEGA
Závěr - Devolo není nijak převratně rychlý, ale pro běžné použití vytvoří dostatečně kvalitní spojení. Cena je bohužel vyšší.
Alternativa - D-Link DHP-307AV splní svou práci stejně a stojí méně než polovinu

Smartphone

Samsung Wave II S8530

CENA/VÝKON: velmi dobrý
INFO: samsung.cz
CENA VČ. DPH: 8 000 Kč
TECHNICKÁ DATA
Displej: 3,7", 480 × 800 bodů, dotykový, kapacitní, S-LCD
Technologie: GSM, 3G, Wi-Fi, Bluetooth, microUSB, 3,5mm jack, 5Mpx fotoaparát s autofokusem, OS Bada 1.2, 1GHz CPU
Paměť: 512 MB RAM + 1 350 MB uživatelská paměť + microSDHC
Rozměry a hmotnost: 124 × 60 × 12 mm, 134 g

Z názvu vyplývá, že nový Samsung je pokračovatelem úspěšného modelu Wave. Jeho druhá verze trochu přibrala na váze i na velikosti. Může za to větší displej, který používá novou technologii Super LCD (původní Wave měl AMOLED). V přímém srovnání je vidět, že S-LCD je o něco lepší. Černá je více černá a obraz má lepší kontrast. Co se ale vnitřností týče, zůstaly telefony prakticky identické. Vylepšena byla virtuální klávesnice, na které se nyní píše pohodlně a komfortně. Operačním systémem je Bada ve verzi 1.2, s ovládací plochou TouchWiz. Ovládání smartphonu je opravdu jednoduché. Systém Bada je dobře navržený, jeho podíl na trhu je však prakticky zanedbatelný.
5Mpx fotoaparát neohromí, ale fotí hezky. Nechybí ani GPS, ale software pro navigování je nutné dokoupit zvlášť. Co musíme vyzdvihnout, to je kvalita hovoru. Zřejmě byl použit velmi kvalitní reproduktor, takže druhou stranu budete slyšet velmi jasně, zřetelně a přirozeně i ve zhoršených zvukových podmínkách.
VRATISLAV KLEGA
Závěr - Wave II nabídne překrásný a technologicky vyspělý displej a povedený operační systém. Pro ten bohužel chybí takové množství aplikací, jako nabízí Android, Symbian nebo iOS.
Alternativa - Velkou konkurencí bude Nokia C7. Ta má také skvělý displej, moderní operační systém s mnoha aplikacemi a ještě je levnější.

Smartphone

LG Optimus 7

CENA/VÝKON: velmi dobrý
INFO: lge.cz
CENA VČ. DPH: 8 500 Kč
TECHNICKÁ DATA
Displej: 3,8", 480 × 800 bodů, dotykový, kapacitní, TFT LCD
Technologie : GSM, 3G, Wi-Fi, Bluetooth, microUSB, 3,5mm jack, 5Mpx fotoaparát s autofokusem, Windows Phone 7, 1GHz CPU
Paměť: 576 MB RAM + 16 GB uživatelská paměť
Rozměry a hmotnost: 125 × 60 × 12 mm, 155 g

Vybíráte-li smartphone a nejste-li rozhodnuti o operačním systému, můžete přestat číst. Windows Phone 7 není ten operační systém, který bychom doporučovali. Je zbytečně uzavřený, neodladěný (první aktualizace "pohřbila" přibližně 10 % zařízení), ignoruje české uživatele (jak lokalizací, tak nabídkami služeb, nákupem aplikací apod.) a zcela mu chybí funkce, které od smartphonu očekáváte (připojení k PC, sdílení internetu, instalace vlastních aplikací…). To, že je nový systém rychlý a hezký, nám nestačí.
LG Optimus 7 vypadá podobně jako všechny ostatní Windows Phone 7 telefony. Pokud byste zakryli logo LG, těžko byste hádali, jestli to není Samsung, HTC nebo Dell. Hardwarově je možné LG jen těžko něco vytknout. Zpracování je naprosto špičkové, LCD je sice jen "obyčejné" LCD, i tak je obraz krásný. 5Mpx fotoaparát fotí rychle a hezky, dokonce je zde aplikace pro vytváření panoramatických snímků, která funguje také pěkně. Další aplikací od LG je "ScanSearch". Jedná se o augmented reality: na svět se díváte přes displej, který zobrazuje obraz z fotoaparátu, a do displeje se promítají další informace.
VRATISLAV KLEGA
Závěr - Skvělý telefon s operačním systémem, který prozatím nemůžeme doporučit.
Alternativa - Přímou konkurencí je Samsung Omnia 7 nebo HTC 7 Trophy. LG je z nich nejlevnější.


SOFTWARE

Přepínání oken

Alt-Tab Thingy 4.0.4

SYSTÉM: Win XP/Vista/7
INFO: nymtec.com
CENA VČ. DPH: freeware

Postrádáte-li bohatší funkce pro přepínání oken aplikací, při použití kombinace kláves "Alt + Tab" nebo "Win + Tab", zkuste doplňkovou aplikaci Alt-Tab Thingy.
Program pracující na pozadí operačního systému zobrazí po stisknutí kombinace "Alt + Tab" vlastní prostředí pro přepínání oken aplikací, s náhledy a dalšími funkcemi. Zvolené okno například nemusíte jen přepnout do popředí, ale třeba jej také maximalizovat, minimalizovat či zavřít. V rozsáhlých možnostech nastavení programu najdete i předvolby řazení oken (podle posledního použití, abecedně apod.), jejich zprůhlednění nebo například zařazení na seznam oken (black list), která nebudou mezi náhledy zobrazena. Možností nastavení přepínání oken je celá řada.
RADEK KUBEŠ
Shrnutí - Alt-Tab Thingy přijde vhod především uživatelům, kteří často pracují s mnoha otevřenými okny zároveň a využijí bohaté možnosti jeho nastavení.
Alternativa - Zajímavou aplikací pro práci s okny ve Windows Vista a 7 je i AquaSnap s funkcemi pro jejich přichytávání nebo automatické nastavení velikosti.

Správa fotografií

Ashampoo Photo Commander 9

SYSTÉM: Win XP/Vista/7
INFO: ashampoo.com
CENA VČ. DPH: cca 930 Kč

Základní funkce programu pro import, třídění, úpravy a prezentaci digitálních fotografií asi nikoho z pravidelných čtenářů Chipu nepřekvapí, jelikož jsme o jeho předchozích verzích již psali a rovněž jsme vám jej několikrát nabídli mezi plnými verzemi na Chip DVD. Podívejme se tedy raději na nové funkce, se kterými přichází nejnovější Ashampoo Photo Commander s číslem 9 v názvu.
Začněme například vylepšeným uživatelským rozhraním, které nyní nabízí výběr ze třech různých způsobů rozložení ovládacích prvků a náhledů snímků. Každý ze stylů rozložení si můžete dále sami upravovat. Samozřejmostí je i ve verzi 9 kompletní překlad uživatelského rozhraní do češtiny. Ihned při importu snímků z fotoaparátu můžete nyní rozdělit fotografie do podadresářů podle data jejich pořízení (dle údaje z EXIF). S dalším tříděním vám pak pomůže možnost vytváření skupin snímků, přidávání popisků (tagů) a vylepšená podpora popisků IPTC. Pro detailní úpravy snímků je v nové verzi připraveno duální zobrazení fotografií, kde si můžete snadno zkontrolovat výsledek úpravy oproti výchozí podobě. Vylepšeny byly i nástroje na automatické odstranění efektu červených očí či guma a nové možnosti poskytují i efekty pro doostření nebo rozmazání snímků či jejich částí.
Jelikož dnešní digitální fotoaparáty umějí více než obstojně natáčet i video, vylepšuje Ashampoo Photo Commander 9 i podporu jeho přehrávání, především pak nahrávek ve formátu MPEG-4 s vysokým rozlišením. Během přehrávání lze videa i otáčet.
Další drobná vylepšení nabízejí zjednodušené průvodce pro vytváření koláží či kalendářů nebo dávkové zpracování fotografií, které vám pomůže s bohatými úpravami celých sérií snímků.
Jak je u produktů Ashampoo dobrým zvykem, můžete je poměrně dlouho testovat, a to bez funkčních omezení. V případě programu Ashampoo Photo Commander 9 tomu není jinak – po jednoduché registraci na internetu s ním můžete pracovat až 40 dní.
RADEK KUBEŠ
Shrnutí - Za rozumnou cenu získáte velmi dobře vybavený a snadno ovladatelný nástroj na import, třídění, archivaci i předvádění fotografií v různých podobách.
Alternativa - Mezi nejlépe vybavené nástroje na práci s fotografiemi patří bezpochyby Zoner Photo Studio, původem česká aplikace, aktuálně dostupná ve verzi 13.

Šifrování dat

COMODO Disk Encryption 1.2

SYSTÉM: Win XP/Vista/7
INFO: comodo.com
CENA VČ. DPH: freeware

Známý výrobce bezpečnostního softwaru, dostupného pro domácí uživatele zdarma, nabízí i nástroj na šifrování dat na pevných discích či přenosných médiích. COMODO Disk Encryption používá dostatečně silný šifrovací algoritmus a data zpřístupní pouze na základě hesla nebo klíče, uloženého na USB flash disku nebo paměťové kartě. Případně může být k ověření přístupu k datům použita kombinace hesla i klíče. Při šifrování dat máte na výběr, zda zašifrujete celý obsah existujícího disku či diskového oddílu, nebo vytvoříte zcela nový, šifrovaný diskový oddíl o zvolené velikosti. Šifrování a dešifrování dat pak probíhá na pozadí operačního systému a nijak nebrzdí uživatele v práci. Pro případ nouze vytvoří program záchranné CD.
RADEK KUBEŠ
Shrnutí - Zabezpečení dat je rozhodně důležité, COMODO Disk Encryption za tímto účelem nabídne snadno ovladatelné a dostatečně spolehlivé prostředí.
Alternativa - Klasikou v této kategorii je open-source nástroj TrueCrypt, dále například placená aplikace Ashampoo Magical Security 2 nebo CryptBox 2010.

Správce hesel

Gold! PassCage 1.0.3

SYSTÉM: Win XP/Vista/7
INFO: mygold.euweb.cz
CENA VČ. DPH: freeware

Správce hesel od českého autora pracuje podobným způsobem, jaký známe například z open-source nástroje KeePass Password Safe. Pod ochranou jediného hesla spravuje Gold!
PassCage libovolný počet dalších hesel, přihlašovacích údajů, poznámek a jakýchkoli jiných citlivých informací. Bohužel není možné třídit záznamy do kategorií nebo v nich vyhledávat a program nenabízí ani generátor hesel. S použitím uložených hesel vám pomůže funkce pro kopírování hesla do schránky nebo otevírání odkazů na stránky s předvyplněnými přihlašovacími údaji. V možnostech nastavení najdete jen předvolbu průhlednosti okna programu.
Pro bezplatné použití Gold! PassCage je třeba se zaregistrovat na domovském webu programu a instalovat si .NET Framework.
RADEK KUBEŠ
Shrnutí - Původem český správce hesel nabízí (možná jen zatím) pouze základní funkce, je však zdarma, snadno se ovládá a je kompletně v češtině.
Alternativa - Kromě uvedeného open-source programu KeePass Password Safe patří mezi oblíbené, avšak placené správce hesel například Sticky Password nebo LastPass.

Antivir zdarma

avast! Free Antivirus 6

SYSTÉM: Win XP/Vista/7
INFO: avast.cz
CENA VČ. DPH: freeware

Jedno z mála bezpečnostních řešení, která ještě nepoužívají označení verzí pomocí letopočtů, český antivir avast!, přichází s novou generací s číslem 6. Pro zabezpečení domácího počítače je určen bezplatný program avast! Free Antivirus 6.
V přehledném uživatelském rozhraní antivirového programu najdete hned několik nových funkcí a vlastností. Jednou z nich je AutoSandbox, technologie, která spouští podezřelé aplikace v chráněném prostředí, odkud nemohou ovlivnit ostatní programy a data v počítači. Sílu komunity uživatelů využívá další z novinek – avast! WebRep. Jedná se o systém hodnocení obsahu internetových stránek, které mezi sebou sdílejí sami uživatelé. Na základě hodnocení obsahu pak můžete návštěvu určitého typu stránek zcela zakázat – ať už kvůli jejich nebezpečnosti, nebo třeba v rámci rodičovské ochrany. Nastavení přístupu na vybrané stránky lze v rámci rodičovské ochrany ochránit heslem.
Nová funkce spolupracuje s internetovými prohlížeči Mozilla Firefox a Internet Explorer. Z předchozí verze si avast! Free Antivirus s sebou nese technologii avast! Community- IQ, která využívá vzorky podezřelých dat od ostatních uživatelů, aby antivir odhalil i nejnovější, zatím nepopsané typy nákazy. K dalším bezpečnostním nástrojům patří například i kontrola souborů stažených přes komunikační sítě, ochrana před škodlivým kódem na internetových stránkách nebo detekce nebezpečného chování aplikací.
Kromě bezplatné verze antiviru je v inovované produktové řadě k dispozici i avast! Pro Antivirus 6 a avast! Internet Security 6. Edice Pro přidává ochranu při on-line nakupování či obsluze bankovního účtu, komplexní edice Internet Security obsahuje i firewall, zamezující útokům z internetu, a filtr nevyžádané pošty pro vašeho e-mailového klienta. Během 30 dní po instalaci aplikace avast! Free Antivirus je třeba provést bezplatnou registraci, která vám zajistí další bezstarostné používání antiviru.
RADEK KUBEŠ
Shrnutí - Kvalitní antivir, který lze po registraci používat zdarma. Pokročilé bezpečnostní technologie využívají i data od rozsáhlé komunity uživatelů.
Alternativa - Zdarma nabízejí základní verze antivirů různí výrobci, např. AVG i Microsoft. Plné verze bezpečnostních řešení jsou pravidelně i na Chip DVD.

Synchronizace dokumentů

Google Cloud Connect 2.0

SYSTÉM: Win XP/Vista/7
INFO: mygold.euweb.cz
CENA VČ. DPH: freeware

Doplněk od Googlu pro Microsoft Office (ve verzích 2003, 2007 a 2010) propojuje kancelářské aplikace od Microsoftu s Google Apps – on-line nástroji na vytváření a úpravy dokumentů, tabulek a prezentací. Dokumenty vytvářené a upravované v Microsoft Office tak můžete sdílet a společně editovat i s dalšími uživateli, včetně zachování historie verzí a off-line editace. Spolupráce neprobíhá v reálném čase, ale pomocí pravidelné synchronizace.
Google Cloud Connect se ovládá prostřednictvím panelu instalovaného do Wordu, Excelu a PowerPointu.
Aktuální verze doplňku má i své nevýhody. Především nelze v Microsoft Office otevřít dokumenty, které již máte uloženy v Google Apps. Nástroj lze tedy využít pouze pro nově vytvářené dokumenty.
RADEK KUBEŠ
Shrnutí - Zatím jediná elegantní možnost propojení kancelářských aplikací Microsoftu s Google Apps, internetovým úložištěm a ostatními uživateli.
Alternativa - Aplikace z Microsoft Office 2010 jsou standardně propojené s úložištěm SkyDrive a on-line kancelářskými nástroji Microsoft Office Web Apps.

Sdílení plochy

Mikogo 3.0.2

SYSTÉM: Win XP/Vista/7
INFO: mikogo.com
CENA VČ. DPH: freeware

Sdílení pracovní plochy počítače má mnoho praktických způsobů použití – ať už chcete na svém počítači na dálku něco ukázat ostatním uživatelům, nebo pokud vás někdo požádá, abyste mu jeho počítač opravili po internetu. Sdílení pracovní plochy a ovládání počítače na dálku přes internet zprovozníte s nástrojem Mikogo během několika okamžiků. Nemusíte přitom vůbec řešit síťové adresy ani další složitosti propojení. Do zdrojového počítače pouze instalujete ovládací program a v dalším (nebo i v několika) spustíte prohlížecí aplikaci (která se neinstaluje). Spojení se ověřuje prostřednictvím kódu vygenerovaného ovládacím programem. Zajímavou funkcí je pravidelné spouštění sdílení plochy na zdrojovém počítači dle nastaveného času.
RADEK KUBEŠ
Shrnutí - Velmi snadná cesta ke sdílení pracovní plochy a ovládání počítače na dálku se zajímavou možností propojení počítačů dle časového harmonogramu.
Alternativa - Sdílet pracovní plochu zvládne například i Skype (s příslušným doplňkem), Windows Live Mesh, Windows Live Messenger, join.me a další nástroje.

Nastavení Windows 7

EnhanceMySe7en 1.14.1 Pro

SYSTÉM: Win 7
INFO: seriousbit.com
CENA VČ. DPH: cca 550 Kč

Nástroj EnhanceMySe7en je speciálně určen pro správu a optimalizaci nastavení operačního systému Windows 7. Na pásu karet ve stylu nových Microsoft Office jsou připraveny nástroje na diagnostiku, čistění počítače i úpravu jinak jen těžko dostupných nastavení.
Diagnostické funkce programu zahrnují přesnou identifikaci použitého procesoru, základní desky a pamětí, grafické karty a pevných disků. EnhanceMySe7en interpretuje i data získaná z teplotních senzorů a rovněž kondici pevných disků dle analýzy S.M.A.R.T.
Mezi nástroji na správu a optimalizaci je k dispozici správce běžících procesů a služeb, nástroj na vyčištění registru Windows od zbytečných a poškozených záznamů, odstranění nepotřebných dat z pevného disku a jeho defragmentaci nebo správce programů automaticky spouštěných se startem Windows.
Následuje možnost zvýšení výkonu pomocí deaktivování nepotřebných služeb, úprava bezpečnostních nastavení zakázáním používání některých funkcí (editor registru, ovládací panely, připojení k internetu ad.) nebo nastavení připojení k místní síti a internetu.
Další skupina funkcí umožňuje nastavení firewallu Windows, Internet Exploreru či automatických aktualizací, vyčištění seznamů naposledy otevřených souborů nebo rychlý přístup k systémovým nástrojům Windows.
V rámci optimalizace výkonu nabízí EnhanceMySe7en nastavení vyrovnávací paměti, zrychlení startu a vypínání počítače, omezení vizuálních efektů nebo zrychlení čtení dat z pevného disku.
Pro individuální nastavení vzhledu a chování Windows 7 jsou připraveny desítky předvoleb pro menu Start a hlavní panel, pracovní plochu, kontextové menu, Windows Media Player, Internet Explorer a další součásti Windows 7.
EnhanceMySe7en můžete před zaplacením registračního poplatku testovat patnáct dní. Kromě placené verze Pro je k dispozici i zdarma použitelná edice programu s omezenější výbavou, která ovšem i tak čítá desítky funkcí.
RADEK KUBEŠ
Shrnutí - Komplexní nástroj na optimalizaci a individuální přizpůsobení nastavení operačního systému Windows 7, který je k dispozici i v bezplatné verzi.
Alternativa - Od stejného výrobce pořídíte i EnhanceMyVista a EnhanceMyXP pro jiné operační systémy, přeborníkem v kategorii ladění je TuneUp Utilities.

Zpracování HD videa

Nero Video Premium HD

SYSTÉM: Win XP/Vista/7
INFO: nero.com
CENA VČ. DPH: 1 600 Kč

Jasně viditelný posun Nera od nástroje na vypalování k multimédiím vyvrcholil uvedením speciální verze Nero Video Premium HD, určené primárně pro stříhání a další zp
Komerční sdělení